Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawnik zalozony przez ogrodnika pelen chwastow!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Kosztowalo to ciezkie pieniadze.

Czarnoziem ,system nawadniajacy,nasiona trawy itd.

Posiane bylo 3 tyg temu.

Dzis trawa\ma 6-7 cm wysokosci i mnostwo chwastow[perzu i jakiegos innego ,ktory przypomina koniczyne czterolistna.

Ogrodnik mowi ,ze "wiatr cos przywial i ,ze za jakis czas spryska trawnik srodkiem chwastobojczym"

Czy rzeczywiscie jest to normalne zjawisko ?

Co robic ?Kto moze doradzic cos sensownego?Ogrodnik ma jeszcze nie zaplacone do konca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Więc zapłać, gdy zostanie sama trawa, bez chwastów.

 

Dostałaś usługę inną, niż ta, którą zamawialiście ( ziemia przed siewem nie została dokładnie oczyszczona z chwastów, a środki chwastobójcze - z tego co ja wiem - stosuje się na roczny trawnik, bo inaczej można spalić młode trawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodząc w finanse proponuję przemyśleć: a co wam chwasty przeszkadzają (oprócz perzu)? Toż one też chcą żyć!!! Ja tam ich specjalnie nie napastuję i żyje nam się w miarę.

A serio: skąd ta moda na sterylną trawkę? przecież to nienaturalne. Wybaczcie określenie, ale dla mnie to idiotyczne. Anglików nie wyprzedzimy, a naśladownictwo mnie mierzi. Dlaczego nie być sobą? ... Moda? ... Bo sąsiedzi mają?... Bo chcemy pokazać?.... To nawet nie snobizm! (według mnie) tylko kompletna nieznajomość natury, oraz zaproszenie dla alergii u naszych potomnych.

 

PS. jeszcze raz odcinam się od Waszego zamówienia u ogrodnika i nie zamierzam negować Waszych pretensji do Zleceniobiorcy. Skoro nie dotrzymał umowy, jego wina.

Tyle, że mnie chodzi o coś zupełnie innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz retrofood, każdy lubi co innego.

Szczęśliwi posiadacze działek 2-4tys m2 raczej nie są w stanie utrzymać trawnik w stanie "sterylnym" jak piszesz i istotnie byłoby to chyba nienaturalne. Ale jak ktoś ma 150m2 takiego "greena" to by chciał aby był wypielęgnowany i bez chwastów.

Tak sobie myślę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanka 55

Czy jestes na 100% pewna,ze to wina ziemi a nie wiatru?

Jesli rzeczywiscie tak jest ,to mam powazne podstawy aby nie zaplacic do konca.

Mam 600 m kw tego trawnika [a raczej chwastotrawnika teraz] i nie dalabym rady rozrzucic 4o kubikow ziemi,zwalowac ,siac itd.

Co mam teraz robic?

Nie pozwolic ogrodnikowi pryskac w tej chwili? [mowi ,ze za 2-3 koszenia mozna sie dobrac tym chwastom do skory-czyli potraktowac jakims srodkiem].

Czyli ile mam mu nie doplacic?

Ziemia kosztowala 2800zl a zalozenie trawnika 7zl za metr2 plus 500zl nasiona.Razem 7500zl.[plus nawadnianie]

Byla to jedna z najdrozszych rzeczy jakie zrobilismy w tym roku w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zrobili trawnik w zeszłym roku. Tyle, że u mnie najpierw wzeszły chwasty :cry: . Ale było wtedy sucho. Dopiero jak padał deszczyk przez 3 dni to zaczęła wschodzić trawa. Z czasem "fachowiec" pousuwał chwasty ale ręcznie i dopiero po roku mam niezłą trawkę ale musiałem zająć się nią sam.

No ale ja zapłaciłem 1400 złotych za około 400-450 m.kw.

Jeżeli chodzi o chwasty to nikt nie jest w stanie przygotować ziemi pod trawkę bez ziaren chwastów.

Najważniejsze dla Was to wyegzekwować od ogrodnika usługę. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanka 55

Czy jestes na 100% pewna,ze to wina ziemi a nie wiatru?

Dzis trawa\ma 6-7 cm wysokosci i mnostwo chwastow[perzu i jakiegos innego ,ktory przypomina koniczyne czterolistna.

Ogrodnik mowi ,ze "wiatr cos przywial i ,ze za jakis czas spryska trawnik srodkiem chwastobojczym"

 

To chyba tajfun musiał u Was wiać :-)

 

Bo wiatr przenosi lekkie nasiona np. dmuchawce mleczy, ale nie kawałki kłączy perzu,które rosną pod ziemią.

Perz tworzy nasiona ale pora kwitnienia dopiero się zacznie ( czerwiec-sierpień), więc nie bardzo mogę wyobrazić sobie perz kwitnący 3 miesiące temu, to jest w marcu?! :D

Lepszym wytłumaczeniem, byliby kosmici, którzy dosiali koniczynę i perz :lol:

 

Cena 7 zł za metr stworzenia trawnika, zawierała przygotowanie ziemi?

Czy to było w zakresie obowiązków właścicieli?

( jeżeli nie ma tego precyzyjnie ujętego w umowie, to brak oczyszczenia gleby=brak starannego przygotowania do siewu, ergo wadliwe wykonanie umowy przez ogrodnika).

Ale...po 2-3 cięciach, część chwastów obumrze, a częste koszenie sprzyja trawie( bo się rozkrzewia), a nie chwastom. Gdy dopieścicie ręcznie teraz, lub odchwaszczaczem za rok, będzie piękna , zielona ruń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu na działce ogrodowej zrobiłem trawnik i zamiast niego najpierw wyrosła lebioda (nie wiem co to za jedna ale tak mówili moi rodzice :wink: ). Wyglądało to (mało) zabawnie bo cały trawnik był przykryty listkami owej rośliny a trawka gdzieś pod spodem. Część wyrwałem a większość skosiłem przy pierwszym koszeniu i to dziadostwo już się nigdy nie podniosło. Wyszło na to, że nasiona chwasta musiały być w kupionych nasionach trawy bo nie nawoziłem tam żadnej ziemi. Na trawniku przydomowym (robionym w pocie czoła przez 3 m-ce przy wsparciu rodziny) również pokazały mi się chwasty ale po pierwszym skoszeniu już nie odrosły. Zażądajcie usunięcia chwastów ręcznie i cześć. Ja bym nie sypał żadnym środkiem. Nasiona mogły być faktycznie w przywiezionym humusie ale jeżeli chwasty rosną równiutko i są jednej maści to raczej były w nasionach trawy.

Pewno po kilku koszeniach jedne chwasty znikną a pojawią się inne. Trawnik to nie szklarnia - wiatr nawieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanka55

Ogrodnik byl odpowiedzialny za przygotowanie podkladu pod trawnik.Na poczatek pryskal stary zachwaszczony do bolu perzem stary trawnik.

Potem uzyl glebogryzarki,potem wyrownal cala powierzchnie ,zainstalowal rury do nawadniania a potem rozplantowal[czy jak to sie tam nazywa] 40 kubikow czarnoziemu.itd

Czyli wynika z tego ,ze on odpowiada za przygotowanie podkladu.Jednym slowem dowiem sie ile kosztuje spalenie starej trawy i posianie nowej .I te sume dostanie dopiero wtedy jak zobacze normalny trawnik bez chwastow,nawet jakby mialobyc to dopiero za rok.

Jak facet chce to niech ja pali i sieje na nowo,pieli recznie,albo kosi az do skutku az chwasty same znikna na skutek czestego koszenia.

Dzieki wszystkim za uwagi i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz retrofood, każdy lubi co innego.

Szczęśliwi posiadacze działek 2-4tys m2 raczej nie są w stanie utrzymać trawnik w stanie "sterylnym" jak piszesz i istotnie byłoby to chyba nienaturalne. Ale jak ktoś ma 150m2 takiego "greena" to by chciał aby był wypielęgnowany i bez chwastów.

Tak sobie myślę. :wink:

Pewnie masz rację, ale im nie zazdroszczę... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wysianiu trawy........ zarosło praktycznie samym skrzypem.Skrzyp jest o tyle groźny,że ma długie korzenie i cięzko go było usunąć mechanicznie.Trawnik siałem bez oprysku na humusie rozwiezionym warstwą około 10-15cm.Poradziłem się :Wciornastka co zrobić i jak się przygotować do siania trawnika./dzięki raz jeszcze/ Po dwóch tygodniach od zasiania byłem załamany...po 1,5 miesiąca /teraz/ jestem zachwycony.Trawka jak dywan,skrzyp rośnie punktowo w paru miejscach,ścinam kosiarą jak leci i się nie pie..przejmuje.

Mocno zachwaszczony trawnik spróbuj potraktować starane,niby nie można w pierwszym roku,ale sąsiad opryskał około 1 miesięczną trawkę i nie ma śladu po żadnych chwastach.Trawa zieloniutka,bez przebarwień jakoś nie chce usychać.Ważne wydaje mi się stężenie roztworu i temperaturę w jakiej się pryska.Nie jestem fachowcem z tej dziedziny ale dużo romawiam z sąsiadami ,którzy doświadczenie z trawnikami mają przynajmniej kilkunastoletnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na to, że nasiona chwasta musiały być w kupionych nasionach trawy bo nie nawoziłem tam żadnej ziemi.

Mogły być w ziemi. Nasiona lebiody, czyli komosy potrafią leżeć w ziemi długo i czekać na dogodne do wschodu warunki. Jak wyplewiłeś chwasty, zruszałeś ziemie i zacząłeś podlewać to uznały, że właśnie nadszedł ich czas. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialam dzisz innym ogrodnikiem i mowi dokladnie to co forumowicze.

Mowi tez ,ze trawe z ciezarowki zanim rozplantuje to przesiewa przez sito aby pozbyc sie ewentualnych starych korzeni innych chwastow.[Czy jakos tak]

I co wy na to?

Z tego co sie od Was dzis dowiedzialam wyglada na to,ze o ladnym trawniku w tym roku to moge zapomniec.

Ciekawe czy to kara za to ,ze chcialam zaoszczedzic.Wybralam tego ogrodnika bo chcial 7zl za metr2 ,poprzedni zaspiewal 12 zl .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a środki chwastobójcze - z tego co ja wiem - stosuje się na roczny trawnik, bo inaczej można spalić młode trawki.

 

Chmmm... zrobiłem oprysk na 1-miesięczną trawkę koszoną już z 3 razy i nie było żadnego problemu... Na ulotce tego środka do oprysku ("Mniszek" chyba) było napisane że oprysk należy dokonywać na trawę dobrze ukorzenioną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialam dzisz innym ogrodnikiem i mowi dokladnie to co forumowicze.

Mowi tez ,ze trawe z ciezarowki zanim rozplantuje to przesiewa przez sito aby pozbyc sie ewentualnych starych korzeni innych chwastow.[Czy jakos tak]

I co wy na to?

Ciekawe czy to kara za to ,ze chcialam zaoszczedzic.Wybralam tego ogrodnika bo chcial 7zl za metr2 ,poprzedni zaspiewal 12 zl .

Przesialiśmy całą ziemię bardzo dokładnie podczas budowy ogródka skalnego .Całość wykończona jest grysem rozsypanym ,niestety chwasty wschodzą i to wcale niemało ,tyle że w miarę łatwo się je usuwa bo są takie jakieś słabe i wiotkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...