Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pozwolenie a własne zmiany


andy_olsi

Recommended Posts

z innego miejsca :

 

i niby wszystko jasne a tu proszę - wpada się na coś takiego !!

 

Odstąpienie od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę

1. Uwagi ogólne

 

Regulacje dotyczące odstąpienia od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zostały znowelizowane ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane. Wprowadzone zmiany nie wyszły jednak naprzeciw oczekiwaniom ograniczenia problemów interpretacyjnych związanych ze stosowaniem instytucji odstąpienia od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że wręcz odwrotnie – nasiliły je.

 

W miejscu tym podnieść należy, że – tak jak i w regulacji obowiązującej przed dniem 31 maja 2004 r. – ustawodawca nie wprowadził ani definicji istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, ani definicji nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę.

2. Ustalenia i warunki określone w pozwoleniu na budowę

 

W decyzji o pozwoleniu na budowę następuje – poprzez zatwierdzenie projektu budowlanego – akceptacja planu budowy oraz zasad zagospodarowania działki lub terenu. W decyzji tej organ administracji architektoniczno-budowlanej może również określić inne warunki pozwolenia na budowę, z czego wskazać można np. szczególne warunki zabezpieczenia terenu budowy i prowadzenia robót budowlanych (art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – pr. bud.), czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych (art. 36 ust. 1 pkt 2 pr. bud.), terminy rozbiórki istniejących obiektów budowlanych nie przewidzianych do dalszego użytkowania (art. 36 ust. 1 pkt 3 lit. a pr. bud.), terminy rozbiórki tymczasowych obiektów budowlanych (art. 36 ust. 1 pkt 3 lit. b pr. bud.), szczegółowe wymagania dotyczące nadzoru na budowie (art. 36 ust. 1 pkt 4 pr. bud.).

 

Zaznaczyć należy, że roboty budowlane należy prowadzić zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość odstępstwa od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w trakcie prowadzenia prac budowlanych.

3. Warunek uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę

 

Zgodnie z obowiązującą regulacją jedne odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę wymagają uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, zaś inne są dopuszczalne bez konieczności uzyskania tej decyzji. I tak – zgodnie z art. 36a ust. 1 pr. bud. – każde istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Natomiast nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest – o czym mowa w art. 36a ust. 5 pr. bud. – co do zasady dopuszczalne bez konieczności uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

3.1. Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę dopuszczalne bez uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę

 

Uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę nie jest wymagane – o czym mowa w art. 36a ust. 5 pr. bud. – w przypadku nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, jeśli nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów oraz o ile nie dotyczy: zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu (pkt 1), charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji i elewacji (pkt 2), geometrii dachu, tj. kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych (pkt 3), niezbędnych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem (pkt 4), zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne (pkt 5), zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (pkt 6), ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (pkt 7).

 

Oznacza to, że w przypadku wskazanych powyżej odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę roboty budowlane można prowadzić pomimo braku decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

3.2. Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę

 

Wszystkie pozostałe – czyli te, które nie zostały wskazane powyżej – odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę są dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. I tak decyzję o zmianie pozwolenia na budowę inwestor winien uzyskać w przypadku każdego istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, w przypadku nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, jeśli odstępstwo to dotyczy zakresu, o którym mowa w art. 36a ust. 5 pkt 1–7 pr. bud. lub w przypadku nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, jeśli odstępstwo to wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń lub innych dokumentów.

 

(...)

 

Link do artykułu: http://www.bip.powiat.pisz.pl/index.php?wiad=836

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...