Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poszukuję nazwy drzewka


Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 139
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Posadziłam klon i nie wiem, jak to odmiana. Na pewno nie jest to palmowy. Liście są zbliżone wyglądem do klonu pospolitego, kolor zielono-biały. Pytam, ponieważ drzewko coś choro wygląda :( - i nie wiem, czy coś je podgryza, czy dolega coś innego. Liście marszczą się i brązowieją od brzegów. Czy ktoś może coś podpowiedzieć? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są duże liście z biala obwodka to jest to prawodopodobnie klon pospolity Drummondi, jesli liscie sa zielono-bialo-rozowawe to jest klon jesionolistny Flamingo.

Ja wlasbnie mam Flamingo, i tez zauwazylam, ze koncowki listkow schna. Przygladalam sie temu i mysle, ze to dlatego, ze te biale koncowki sa bardzo wrazliwe i delikatne, i slonce je pali.

 

Ale moze jest to jakies chorobsko?

 

Przylaczam sie wiec do pytania pooh-atca.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie,

Jestem na forum od....dzisiaj :D

I od razu mam pytanie do wszystkich użytkowników

Dostałam odnóżkę tej rośliny od koleżanki...niestety nie wiedziała jak on sie nazywa. :-? Mnie to jednak ciekawi...lubie wiedzieć co mam.

Otóż jest to roślina doniczkowa.Ma liscie koloru fioletowego.Liscie te są pokryte jakby włoskami,łodygi też.Włoski są delikatne i nie kłują.

Roślinka bardzo dobrze się rozrasta,w szczególnosci puszcza wiele pędów od korzenia,a w góre też rośnie w zawrotnym tempie.Zauwazyłam ze musi stać w miejscu słonecznym bo wtedy liscie odbarwiaja sie na zielono.

Proszę o pomoc....co to takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to pokrzywka - mam w domu taką, rośnie błyskawicznie, tylko liście ma nie całe filoetowe - ale kilka odcieni - od czerwieni do żółcie. I jak postoi w ciemniejszym miejscu, to listki rosna bardziej zielone (mniej światła = konieczność intensywniejszej fotosyntezy = więcej chlorofilu w liściach). Jeśli to jest to, to jak pojawią się kwaty - takie długie kiście filetowe, skierowane do rógy- to trzeba je szybko obcinać, bo jest roślina jednoroczna i po przekwitnięciu umiera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że to jest ginura (łac. gynura), bo z opisu wynika że jest cała włochata. Właśnie te włoski są mocno fioletowe, choć liście i łodygi pod spodem zielone. Pochodzi z tropików, lubi ciepło i umiarkowaną wilgotność. Rozrasta się gdy się ją przytnie, bo inaczej rosną pojedyncze, długie pędy. Kwitnie małymi pomarańczowymi kwiatkami, ale trzeba je obcinać, bo nie zdobią rośliny, Ginurę trzeba często odmładzać, bo brzydnie i łysieje od dołu. Odmładzanie polega na ukorzenianiu nowych sadzonek. Bardzo łatwo ją ukorzenić, wkładając sadzonki wierzchołkowe do słoika z wodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o niej myślałam, ale ona nie bardzo rośnie do góry, raczej ma takie pnącza pełzające na boki, i chyba nie zielenieje (nigdy przynajmniej nie widziałam zielonej ginury). Ale faktycznie, jest bardzo fioletowa i bardzo włochata. A jakie liście, Mariko, ma Twoja rośłinka? Czy mają one regularne kształty, czy takie bardzo poząbkowane, z wieloma głebokimi wcięciami?

Czy to jest to:

http://republika.pl/msoroczynska/images/coleus3.jpg

albo to:

http://republika.pl/msoroczynska/images/coleus5.jpg

albo coś podobnego?

A może to:

http://www.floraria-anthurium.ro/img/plante/Gynura-Aurantiaca-(Ginura).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinka ta tworzy kobierce, bardzo często sadzona na brzegach rabat, skalniakach, przy chodnikach.

Listki szaro-srebrne drobne, wydłużone. Kwitnie w maju. Białe kwiatki, niepozorne po kilka (kilkanaście) na gałązce ( gałązki z kwiatami górują nad resztą listków). Przejrzałam sporo stron wwwz fotografiami - najbardziej "podpada" mi łyszczec rozesłany, ale nie jestem pewna.

 

Proszę o nazwy roślinek, które mogłyby odpowiadać rysopisowi - zdjęcia nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marbo - wydaje mi się, że te roślinki często można (przynajmniej w mojej okolicy) zobaczyć... na grobach. A znalazłam coś takiego: http://www.dobrepole.pl/pic/cerastium_tomentosum_var_columnae_silberteppich_mini.jpg

W stanie naturalnym spotkać ją można na południu Włoch. Najczęściej rośnie tam w szczelinach pomiędzy skałami. Jest to bylina tworząca zwarte poduchy lub kobierce, nie przekraczające wysokości 15 cm. Posiada małe, wąsko-lancetowate, srebrnoszare, białofilcowate liście. Pojawiające się w maju i czerwcu zebrane w luźne wierzchołki białe kwiaty uznać należy za raczej małe. Rogownicę kutnerową sadzić można w ogródkach skalnych oraz na suchych murkach. Najbardziej przypomina jednak rośliny rosnące w środowisku naturalnym posadzona pomiędzy płytami chodnikowymi oraz w szczelinach kamiennych schodów. Oczywiście roślina ta wymaga ciepła i dużo słońca, dlatego też należy posadzić ją w miejscu zapewniającym, w jak największym stopniu takie właśnie warunki. Co ciekawe, im bardziej gleba jest uboga i stanowisko cieplejsze, tym mniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga ta bylina.

http://ogrody.agrosan.pl/byliny/rogownica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...