Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy dajecie zaliczki? Jeśli tak to komu?


Recommended Posts

Właśnie ruszam z budową. I mam maly dylemat. Nie chcę dawać zaliczekm bo mnie nikt za moją pracę z góry nie płaci. Pozatym uważam, że poważną firmę stać na skredytowanie produkcji i pieniądze klienta nie są jej potrzebne. Chodzi mi na przykład o producenta np. okien albo więźby, do którego do końca nie mam zaufania. Nie chciałbym mu dawać pieniędzy i potem denerwować się, czy pracę wykona, czy nie, czy w terminie, czy nie. Uważam, że to wykonawcy powinno zależeć na pracy. A ja przecież nigdzie ze swoim domem w stanie surowym nie ucieknę.

Jak to wygląda w praktyce - napiszcie. Szczególnie interesuje mnie jak regaują wykonawcy na informacje, że zaliczki nie dostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaliczkami to jet tak : wykonawcom (murarze, kafelkarze, cieśle, i inni) stanowczo odradzam, za zamówione materiały (okna, bramy, kominek) dawałem, z tym ,że ja ustalałem wielkość zaliczki (od 10-40% w zależności od wiarygodności firmy).

Kończę budować, i tylko w jednym wypadku miałem problemy z dostawa na czas.

:wink:

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem za zamówione materiały wpłacić całość, dopiero sprowadzono je od producenta. Ale to były specjalne tynki restauratorskie, w tym przypadku mogłem zrozumienić, że ciężko to później sprzedać komuś innemu.

Ogólnie nie daję żadnej kasy za materiały, podobnie za robotę mogę dać co najwyżej sumy cząstkowe za poszczególne etapy prac, ale nawet taki system raczej rozleniwia anieżeli dopinguje. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dajesz zaliczkę to zawsze spisz umowę.

Jeżeli dałeś zaliczkę bez umowy to w jaki sposób później w razie kłopotów udowodnisz, że ją dałeś.

Wykonawca zawsze musi ci pokwotować, że ją odebrał.

 

A w umowie raczej używał pojęcia zadatek a nie zaliczka oraz dopisz, że w przypadku niewywiązania się wykonawcy z warunków umowy zadatek podlega zwrotowi w co najmniej podwójnej wysokości.

 

Ja ruszam z budową z przyszłym tygodniu i mam za sobą umowę z murażem oraz producentem okien.

 

Wzory umów możesz znaleźć pod adresem.

http://www.infor.pl/dane/umowy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekSM - Jeśli już miałbym dawać te zaliczki, to wyobrażam sobie, że idzie to tak:

zamawiam i każę sobie przysłać (przywieźć itede) umowę oraz fakturę (albo rachunek) na kwotę zaliczki, a jeszcze lepiej zadatku. Podpisuję umowę, wysyłam faksem i odsyłam poleconym. A potem robię przelew.

 

Podpisałeś umowę na okna, nie posiadając jeszcze dziur na nie w murze? Nie chcesz ich zamówić dokładnie pod wymiar otworów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekSM - Jeśli już miałbym dawać te zaliczki, to wyobrażam sobie, że ?

 

Problem zaliczek wystepowal zawsze i zapewne bedzie nadal wystepowal w moim miasteczku znajduje sie kilka firm z materialami budowlanymi i wlasciwie od nich sie wszystko kupuje tam nie ma zaliczek . Zaliczki wystepuja natomiast jak wspomniales u sprzedawcow okien oraz blach dachowych gdyz oni nie sa producentami lecz posrednikami i to oni chca sie zabezpieczyc aby klient sie nie wycofal. Ja natomiast w swojej firmie pobieram zaliczki zaznaczam ze sa to uslugi i stosuje kilka metod - jesli otrzymuje zaplate czesciowa w dniu rozmowy to stosuje upust cenowy np. 5% natomist jesli dostane calosc od razu to upust moze siegac nawet 20 % . Najczesciej jednak zaplata jest wplacana w wysokosci 50% pozostala czesc po wykonaniu. W uslugach dodatkowo wystepuje jeszcze jedna zasada ze jesli placisz bez faktury to nie ma kwoty vat za usluge. Znajomi mowia ze w tym roku prawie nikt nie bierze faktury mysle ze jest to spowodowane tym ze zabrano ulge w rozliczeniach remontowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o okna to raczej ciężko ci będzie kupić coś bez zaliczki. Chyba że masz wszystkie okna typowe i pójdziesz do jakiejś hurtowni materiałów budowlanych, a oni je akurat mają.

Mogę ci to wytłumaczyć tylko w jeden sposób. Osobiścię produkuję okna z drewna i sprawa ma się następująco: Wyobraź sobie że my robimy okna pod zamówienie, tzn. dokładnie pod takie otwory jakie wykonali murarze.

Ty powiedzmy chcesz okna w kolorze mahoniu wykonane z dębu ze szprosami naklejanymi.

Raz w 1999 roku zgodziłem się zrobić okna bez zaliczki. Okna zostały wykonane a klient dzień przed odbiorem stwierdził że on woli jednak okna z PCW. Wierz mi lub nie, ale tych okien nie mogę do dzisiaj wszystkich spienięrzyć.

 

Tak więc w twojej sytuacji są 2 możliwości.

1.: Jeśli nie chcesz dawać zaliczki, to pozostanie ci chyba tylko wybór materiałów z magazynu.

2.: Jeśli się godzisz na zaliczkę to najlepiej popytaj po znajomych lub innych ludzi w twojej okolicy od jakiej firmy brali towar,, czy płacili zaliczkę i jak się dana firma z umowy wywiązywała.

 

PS: Jeśli chodzi o okna to w Warszawie jest chyba dość dużo firm, które robią dobre okna, chociaż z drugiej strony ostatnio nie brakuje firm które wykorzystują niewiedzę klienta.

 

Jeśli będziesz potrzebował pomocy w wyborze okien chętnie ci pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli buduje firma, to zaliczki daje się do wyskości wartości materiału dostarczonego na budowę.

Inaczej jeśli sami oraganizujemy robotę, sami kupujemy materiały.

Najmujemy ludzi z narzędziami (brygada), lub bez narzędzi.

Ci ludzie nie mają własnych pieniędzy - oczekują na cotygodniowe wypłaty, nawet jeśli umówili się z nami inaczej.

Problem w tym, aby im nie nadpłacić (zapłacić więcej niż wykonali).

Jeśli oszacują, że mają nadpłacone - zaczną stawiać dodatkowe roszczenia.

Dla każdego etapu robót przygotowywałem w punktach opis robót, na kolejne czynności i jednocześnie moimi wymaganiami i dyskutowałem to z brygadzistą w momencie ustalania ceny za dany etap.

Czasami korygowałem szczegóły.

Następnego dnia wręczałem brygadziście gotowe zestawienie z podziałem kwoty na poszczególne punkty.

W ten sposób mogłem kontrolować wielkość zaliczek.

Zdaje sobie sprawę, że nie każdy inwestor jest przygotowany do takiego prowadzenia budowy i ma krąg doradców z różnych branż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bałaganu jest wokół słowa ZALICZKA.

 

Z punktu widzenia prawnego jeśli zlecam komuś robotę i płacę mu część wynagrodzenia przed wykonaniem pracy, po to aby i on miał jakąś gwarancję, że jak następnego dnia przyjedzie z ekipą i sprzętem nie powiem mu: Spadaj, bo pięć minut temu znalazłem kogo innego, kto mi to zrobi taniej. To się nazywa ZADATEK A NIE ZALICZKA.

 

1).

Zadatek jest zabezpieczeniem wykonania umowy. Nie ma on żadnego związku z jakimikolwiek wstępnymi wydatkami wykonawcy (ekipy).

Zaliczka występuje wtedy, gdy potrzebne są wstępne wydatki typu zakup zaprawy czy farby (jeśli sam kupuję i dostarczam materiały ekipie, nie ma ona prawa domagać się zaliczki).

2).

Zadatek z mocy prawa (tzn. nawet jeśli w umowie o tym nie napisano albo nie spisano umowy) jest zaliczany na poczet wynagrodzenia (czyli jak zapłacisz zadatek 20% to po robocie płacisz już tylko pozostałe 80%).

Zaliczka o ile o tym nie napisano w umowie wcale nie musi być zaliczana na poczet wynagrodzenia i ekipa może żadać po robocie 100% umówionej ceny. Dlatego wyrażanie zaliczki w procentach umówionej ceny w ogóle nie ma sensu.

3).

Zadatek w razie rozwiązania umowy za obopólną zgodą ma być ci zwrócony (z mocy prawa), zaliczka absolutnie nie (chyba że rozwiązujesz umowę po półgodzinie i na pewno żadnych przygotowań ekipa nie poczyniła.

4).

Zadatek w razie jednostronnego zerwania umowy przez ekipę (czytaj: z winy ekipy, tzn. np. w postaci notorycznego niewywiązywania się z prac) podlega zwrotowi w wysokości podwójnej (czyli muszą oddać ci zadatek i jeszcze drugie tyle).

Zaliczka absolutnie nie podlega aż takiej ochronie prawnej; pozostaje w kieszeni ekipy nawet kiedy to ona ciebie wystawi do wiatru. Jeśli użyłeś w umowie słowa zaliczka, to w takim przypadku "leżysz", nie odzyskasz ani grosza. Głównie tu leży pies pogrzebany w kwestii "zadatek czy zaliczka". Raz na zawsze zapamiętaj: nie używaj słowa ZALICZKA jeśli masz na myśli ZADATEK.

5).

Zadatek w razie jednostronnego zerwania umowy przez ciebie przepada (zostaje w kieszeni ekipy), z mocy prawa (zaliczka, oczywiście, także).

 

Dodatkowo, jeśli chcesz mieć 100% pewności, że w razie czego sąd zajmie się twoją umową, należy ją "uprawomocnić" przez opłacenie od niej podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wtedy jesteś OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawcom nigdy nie dawaliśmy zaliczek - będzie zrobione, zapłacimy. Inaczej jest w przypadku materiałów np. okien, nikt nie zleci w fabryce zrobienia niestandardowych okien jeśli nie bedzie miał gwarancji, że się nie rozmyślisz. Tak więc dawaliśmy zaliczki na okna, bramę garażową (standard, ale sprowadzali ją z Niemiec), drzwi wewnetrzne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Karolina. :D

Fachowcom nie.

W hurtowni czasem trzeba-aby mieli gwarancję,że odbierzesz zamówiony towar-"na wymiar".

 

A jak się nazywa stówka pożyczona robotnikom z budowy obok? :-?

 

opal

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć wtrace swoje trzy grosze ....

Na wszyskie roboty spisywałem umowy z wykonawcami murarze, ciesle, dekarze ... we wszystkich przypadkach wystepował ZADATEK nie ZALICZKA !!! dokładnie tak jak mówi TRACH :Zaliczka absolutnie nie podlega aż takiej ochronie prawnej; pozostaje w kieszeni ekipy nawet kiedy to ona ciebie wystawi do wiatru. Jeśli użyłeś w umowie słowa zaliczka, to w takim przypadku "leżysz", nie odzyskasz ani grosza. Głównie tu leży pies pogrzebany w kwestii "zadatek czy zaliczka". Raz na zawsze zapamiętaj: nie używaj słowa ZALICZKA jeśli masz na myśli ZADATEK

choć ZADATEK ten wypłacany był dopiero po wykonaniu okresłonej czesci prac budowlanych okreslonych w umowie .... nikomu nie dałem złotówki przed wkopaniem przysłowiowego pierwszego szpadla ... i jeszcze raz przypomnę na wszystkie prace umowy !!! wyszczególnione co ma być wykonane !!! w zyciu róznie bywa druga sprawa kwitowanie odbioru zadatku !!! sa ludzie i ludziska ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy komuś z szanownych formuowiczów w swojej karierze inwestorskiej udało się wydusić zwrot zadatku (w podwójnej wysokości) od nierzetelnego wykonawcy? Czy tak na prawdę nie jest to puste zabezpieczenie ("pic na wodę") - zważywszy na to, jak działają polskie sądy i na niezwykłą mobilność wykonawców (zwłaszcza tych nierzetelnych), ich niewykrywalność graniczącą wręcz z niewykrywalnośćią amerykańskich technologii wojskowych oraz swoiste inteligentne manewrowanie pozwalające na wykonywanie taktycznych uników w kontaktach z wściekłym, wykiwanym klientem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Tak Pirat napisał ważną rzecz - POKWITOWANIA! Nie wolno o tym zapominać, nawet jak wykonawca patrzy na ciebie zdziwionym wzrokiem i mówi, że przecież "sobie ufamy". ..... .

 

Na stwierdzenie wykonawcy, że przecież sobie ufamy można odpowiedzieć tak: Oczywiście, ze sobie ufamy i dlatego zapłacę całość po wykonaniu usługi. Czyli zaliczka niepotrzebna.

Ciekawe jak zareaguje na to zaliczkobiorca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za więźbę dałem część pieniędzy po przygotowaniu więźby na wymiar i zwiezieniu na plac budowy. Ostateczne rozliczenie po założeniu więźby. Zaliczka na dachówkę, folie, oka dachowe i generalnie cały dach wart ok 32 000 - 200 zł.

Wykonawcom - żadnych zaliczek. Płatność 7 dni po przyjęciu danego etapu budowy. Problem z tym jest jedynie taki, że jeżeli wykonawca boi się o platność to może czekać te siedem dni na swoje pieniążki a w tym czasie robota stoi.

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaliczkami to jet tak : wykonawcom (murarze, kafelkarze, cieśle, i inni) stanowczo odradzam, za zamówione materiały (okna, bramy, kominek) dawałem, z tym ,że ja ustalałem wielkość zaliczki (od 10-40% w zależności od wiarygodności firmy).

Kończę budować, i tylko w jednym wypadku miałem problemy z dostawa na czas.

 

Zgadzam się w zupełności... ABSOLUTNIE NIE wykonawcom. A raczej zamówienia pustaków, okien, więźby, itp to muszą być z zaliczkami, bo inaczej nie będą z Tobą chceli gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...