Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem u?ytkowym?


Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?  

1 273 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 680
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Preev - dzięki za namiar na misie.Polecam każdemu o każdej porze dnia :lol: :lol:

A co do schodów - dla mnie ich potencjalna uciążliwość kasuje wszelkie zalety poddasza czy piętra.Narazie moja Rodzinka, ze mną włącznie, biegamy po schodach i oby tak było jak najdłużej.Ale wystarczyło mi, kiedy Niunia potłukła sobie kolanko i potem trzeba ją było nosić. Pomyślałam sobie wtedy - żadnych schodów!!!

A poza tym chciałabym mieć możliwość goszczenia osób niepełnosprawnych , czy mniej sprawnych.Jest ich przecież tak wielu, choć tego nie widać, m.in. dlatego, że wokół tyle architektonicznych barier.

Niestety, jak już pisałam, schody u mnie będa, bo taki układ działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu już mieszkałem, znam więc jego zalety i wady. Wydać sporo pieniędzy na dach i potem składować tam graty byłoby rozrzutnością. Kiedy jednak pomyślę, że w wieku starczym miałbym do łóżka "kilometr po schodach" :lol:, odchodzi mi ochota na sypianie u góry. Co chciałbym wybrać - ano wariant pośredni, czyli parterówkę z dachem 30 stopni i możliwością późniejszej adaptacji mniejszego poddasza na "ciche królestwo", czyli małą pracownię - na przykład

Ale spać wolę zdecydowanie na dole, ciągle pamiętam lata z ub. dekady, kiedy na poddaszu budziliśmy się z mokrą twarzą. I niech nikt nie myśli, że dach był do kitu. Przeciwnie. Kamienica wybudowana w 1994 roku, a izolacja 20 cm (wełna + styropian), zamiast standardowych 10-15 cm. A jednak przy 30-33 C na dworze nie da się spać na poddaszu :roll:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię wam - budujcie piętrowy

różnica w cenie w porównaniu z poddaszem użytkowym prawie żadna, a za to dostaje się strych gigant-klamociarnię gratis. Wszystkie pawlacze wymiękają. Ja mam dom o długości 15 m i na strychu jest pas o szerokości 2 m po którym można chodzić nie waląc się w głowę. Czyli 30 metrowa szafa wnękowa. Na razie wrzuciłem tam rowerki, chodziki i inne sprzęty, które dostaliśmy dla dziecka na przyszłość od znajomych. Te rzeczy zajmowały u nas w mieszkanku ogromną przestrzeń, a na strychu prawie ich nie widać.

No i piętro pełne - wszystkie pokoje ustawne.

Choć przyznaję, domy znajomych o takim samym metrażu (czyli około 200 m2) wydają się większe od mojego. Bo w moim piętro i parter mają po 100 m2, a w domach ze skosami parter jest większy ok 130 m2, a piętro po podłodze też ma 130 m2, ale do metrażu liczy się te 70 m2. Czyli metraż jest niby taki sam, ale de facto w domu z poddaszem użytkowym większy. Stąd chyba to wrażenie większej przestreni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię wam - budujcie piętrowy

Chętnie, ale nie widziałem żadnego porządnego projektu.

 

Wszystkie projekty "a-la modern style", niestety bardzo popularne w różnych dziwnych konkursach, są do bani: ekstrawaganckie, drogie, nie koniecznie wygodne a do tego ich wygląd nigdy nie pasuje do polskiej okolicy.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ankiecie prowadzi wyraźnie dom z poddaszem użytkowym. Jedno mnie zaciekawiło: spora grupa tych co zbudowała dom z poddaszem marzy o domu parterowym. Odwrotnych głosów nie zauważyłem.

 

Bo takie jest życie. Dobry parterowy dom plus odpowiednia dzialka jest zbyt droga inwestycja, konsekwientnie zbyt ryzykowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, ja tego nie czaję.

Ludzie decydują się na projekt z poddaszem użytkowym, bo im się podobają skosy. Kupują projekt, który wyrysował w bólach jakiś architekt, który robił co mógł, żeby poddasze było jak najwyższe, dom jak najprzytulniejszy i na dodatek ładnie wyglądał. A potem pan Czesiek czy Heniutek na budowie radzą inwestorom podmurować kilka warstw pustaczków, to będą mieli wygodniej. I cała koncepcja architekta o kant zada potłuc. Okna połaciowe są nad głowami, w ścianach nie ma okien i powstają dziwne ciemne pomieszczeia o wysokości metr dziewięćdziesiąt, w rogu, gdzie i tak nie da się normalnej szafy postawić, ani postać.

Więc po co to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry parterowy dom plus odpowiednia dzialka jest zbyt droga inwestycja, konsekwientnie zbyt ryzykowna.

To czy powody są takie czy inne nie zmienia faktu, że jest grupa forumowiczów, która śni po nocach o parterowym. Zastanawiam się jednak dlaczego nikt nie wspomina, że wybudował parterowy a teraz chciałby piętrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo takie jest życie. Dobry parterowy dom plus odpowiednia dzialka jest zbyt droga inwestycja, konsekwientnie zbyt ryzykowna.

 

A z czego wynika ryzykowność tej inwestycji? Czy trudniej będzie go sprzedać?

- Parterowy dom na tle domów z użytkowym poddaszem wypada źle(karłowato). A to że obok będą tylko domki z użytkowum poddaszem masz jak w banku.

- Inwestycja - to zawsze ryzyka, a parterowy dom kosztyje więcej jak na to nie patrz.

- zainteresowanie domami parterowymi jest mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...