Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem u?ytkowym?


Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?  

1 273 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?



Recommended Posts

Ale jednej rzeczy bardzo zazdroszczę "poddaszowcom" - zasypiania pod oknem dachowym przez które widać gwiazdy albo padający deszcz ...

trudno, nie można mieć wszystkiego

 

Jest jeszcze wanna, a nad nią gwiazdy albo padający deszcz :) - to druga fajna rzecz moim zdaniem. Ale broń Boże nie próbuję Cię przekonywać, zresztą wiem że już nie ma szans :D

 

pzdr.

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 680
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sergey, ja też buduję parterówkę, w mojej wsi jest ich - nowych - mnóstwo,

nie sądzę żeby budowa mojego domu była droższa od innego z poddaszem.

Na etapie fundamentów - tak, zdecydowanie, po prostu tych fundamentów mam więcej niż w przypadku domu z poddaszem. 27 tys. Gbydym budowała z poddaszem pewnie wydałabym max 20 tys. Czyli jestem 7 tys do tyłu.

ale nie robię stropu murowanego (ok 15 tys) - strop mam w konstrukcji z więźbą dachową i nie robię schodów (5 tys) Czyli jestem 20 tys do przodu. Nie wykańczam skosów na poddaszu, ocieplenie poddasza jest prostackie - po prostu wełna rzucona na strop, nie mam okien dachowych etc. Nie robię pionów w instalacjach wody, kanalizy i co.

Dach ok 50 tys, pewnie przy domku z poddaszem dałabym 40 tys - czyli 10 tys do tyłu.

Koniec końców wychodzi na to samo.

Stan surowy zamknięty zamknie się w kwocie max 110 tys. A reszta to wykończenie - niezależnie od typu domu, można wydać mało albo dużo.

a ogródka wcale nie będzie mało.

Dom buduję przede wszystkim dla wygody.

Ale jednej rzeczy bardzo zazdroszczę "poddaszowcom" - zasypiania pod oknem dachowym przez które widać gwiazdy albo padający deszcz ...

trudno, nie można mieć wszystkiego

 

Fundamentów jednak przy porównywalnych wymiarach będzie(imho) znacznie więcej. Do tego rozłozysty dom na gruncie wysadzinowym (okolica Warszawy - dużo gliny) potrzebuje mocnego zbrojenia, a czasami nawet więca.

I tak musisz robić posadzkę, a to nie jest sprawa tania, jeżeli to robisz według przepisów(hydro, ciepló, dyłatacia).

Porządny strop w parterowcu coś kosztuję, a powerzchni tego stropu nie brakuje. Albo ten strop będzie "kławiszować", a to nie jest gut.

Dach: według muratora 100 m2 dachu dwuspadowego - 29000 zł

kopertowy 320000 zł. Dla parterowca: 32000*1,7 = 55000. Plus na komplikację(nie widziałem projektów z prostym kopertowym dachem) minus konstrukcja.

[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czasami nawet więca.

więca czego? więca pieniędza?

Ale żeś zakodował! Chyba z minutę mi zajęło żeby zczaić że to miało być "wieńca".

 

mieczu,

chyba sczaić? :lol:

a więca pieniędza tyż by sie przydało ...

 

Sergey - o jakim stropie ty mówisz? Po kiego grzyba mam robić strop w parterówce? Robię sobie prostą konstrukcję dźwigarów - dach razem ze stropem, po co mi strop klawiszujący? Potrzebuję wyłącznie 10m2 na graciarnię, i to mam, bez robienia ekstra stropu

mam droga więźbę -25 tys ale to już razem ze stropem i robocizną. Dzięki temu wybudowanie stanu surowego kosztowało (kosztuje) mnie naprawdę mało

mogę ci podać koszty materiałów (z robocizną ) i porównaj sobie czy na "poddaszowca" wychodzi mniej:

fundamenty 27 tys (z wieńcem o którym pisałeś)

ściany 13 tys

wieniec 2 tys ?

dach ze stropem 50 tys

plus "drobiazgi" - piasek, wylewka, część izolacji - pewnie nie wszystko policzyłam, jakiś drenaż, etc. Pewnie ok. 110 tys

Czy na poddaszowca 180 m wydam mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na poddaszowca 180 m wydam mniej?

Mniej.

 

Do tego twój sufit może i będzie kławiszować, Ja widziałem to na własne oczy. Oczywiście, dajesz podwiesane płyty z GK i kłopot z głowy. Tylko że to kosztuje, heh. Szczególnie kiedy tego 180 m2

Do tego ty zapomniałeś policzyć koszty posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sergey, to się chyba zapędziłeś. Koszty posadzki? Chyba dla domu parterowego 180 m2 powierzchni użytkowej i domu z poddaszem 180 m2 pow. użytkowej są takie same? a jeśli to policzyć z uwzględnieniem pow. całkowitej (skosy), to chyba domy z poddaszem użytkowym dla tej samej pow. użytkowej tej posadzki mają nieco więcej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sergey, to się chyba zapędziłeś. Koszty posadzki? Chyba dla domu parterowego 180 m2 powierzchni użytkowej i domu z poddaszem 180 m2 pow. użytkowej są takie same? a jeśli to policzyć z uwzględnieniem pow. całkowitej (skosy), to chyba domy z poddaszem użytkowym dla tej samej pow. użytkowej tej posadzki mają nieco więcej ?

No, tak. W parterowym domku paneli położymy na grunt. Czy może jednak zrobimy jakiś podkład? W postaci ciepło i hydro izolacji + warstwę nośną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: To się nie zrozumieliśmy, ja miałam na myśli już tę warstwę wykończeniową: panele, parkiety itp.

a tak na marginesie: z moich doświadczeń wynika, że koszty domu parterowego mogą być wyższe od domu z poddaszem użytkowym, a rożnica ta wychodzi na droższych materiałach wykończeniowych. Bo przy drogiej dachówce koszty dachu są przerażające, i nie niwelują tych kosztów oszczędności na stropie.

Kiedyś już wypowiedziałam się w tej ankiecie, teraz mogę dodać tyle, że udało się nam pozostać przy decyzji o budowie domu parterowego. W naszej ocenie - to była dobra decyzja. Kwestia upodobań. :)

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale domu nie buduje się wyłącznie po to żeby był tani w budowie. Co z tego że wybuduję sobie dom poddaszowy który hipotetycznie będzie o 0,12 % tańszy w budowie od porównywalnego parterowca? Jak mnie się w nim będzie niewygodnie mieszkało?

dachówkę zawsze można dac tańszą, a w zamian mieć po prostu komfort, czyli coś co bardzo trudno wycenić

Czego wszystkim budującym życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale domu nie buduje się wyłącznie po to żeby był tani w budowie. Co z tego że wybuduję sobie dom poddaszowy który hipotetycznie będzie o 0,12 % tańszy w budowie od porównywalnego parterowca? Jak mnie się w nim będzie niewygodnie mieszkało?

dachówkę zawsze można dac tańszą, a w zamian mieć po prostu komfort, czyli coś co bardzo trudno wycenić

Czego wszystkim budującym życzę

Masz całkowitą rację. Jednak sprawa większego komfortu jest nieco przesadzona. Schody - nie schody. I tyle? A u mnie dziecko ma słaby wzrok, który się pogarsza co roku i co? Dzie to światło w typowym parterowym domie dla niej? A na poddaszu go masz pod dostatkiem.

 

Ciekawy(indywidualny) parterowy dom + duża 2000+ działka = to jest COŚ na co warto zwrocić uwagę. A nie badziewna prostokątna chałupa do tego wcisnięta między gigantycznymi budynkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zakładasz że badziewne mogą być tylko parterówki? odsyłam do wątku "Trzeba mieć fantazję"

Krótkowidza jak rozumiem trzymasz wyłącznie na pięterku - a co jak zechce zrobić sobie herbatkę czy nie daj bóg obejrzeć TV - chyba że wszystko masz na pięterku, parter omijając - APAGE - bo faktem jest że w parterówce nie ma go wcale - np nie ma szansy wpaść przez okno 2,3 m x 3,6 m

Może najpierw wybierz się do jakiejś parterówki a potem wydawaj opinie

a w ogóle to jak zbiliśmy wszystkie twoje argumenty przeciwko parterówkom, to wytaczasz mało rzeczowe, oględnie mówiąc, osądy o badziewiu etc.

Pokaż swój domek, to powiemy czy jest badziewny czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...