Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Działka 25 arów - koszenie


Recommended Posts

"Wynalazek" odziedziczyłem wraz z kilkoma innymi sprzętami po poprzednim właścicielu działki - 10 lat temu. W pierwotnej wersji inaczej rozwiązany był napęd - za kołami jezdnymi umieszczony był obracający się "wałek", który po zwolnieniu sprzęgła dociskał koła i wprawiał je w ruch. Rozwiązanie tragiczne - wysoka trawa nawijała się na ten "wałek" i zatrzymywała kosiarkę.

To co widać na fotkach to składak z mojego -starszego modelu i nowszej wersji kosiarki Vari. Jest to właściwie cały system umożliwiający dowolną rozbudowę "parku maszynowego" w oparciu o silnik i jednostkę jezdną. Można w ten sposób skompletować sobie: kosiarkę (nawet kilka rodzajów), odśnieżarkę, glebogryzarkę, ciągniczek ogrodniczy z przyczepką...

Osprzęt do obejrzenia - np.tutaj

Nie umiem odpowiedzieć ile to teraz kosztuje i jakie mają dane techniczne wersje dostępne obecnie w sprzedaży - poszperaj w necie.

Moja maszynka to dwusuw, silnik: Jikov. Wiem, że nowe modele mają silniki Hondy. 5l benzyny + ok. 100ml Mixolu wystarcza mi na obkoszenie opisanej wyżej działki. Kosiarka nie "boi się" pochyłości terenu (4-suwy mogą pracować tylko w niewielkim przechyle). Szerokości cięcia nie mierzyłem, ale pewnie to również znajdziesz bez problemu w danych technicznych w necie. Jak już pisałem nie wiem jak wygląda obecnie sprzedawany model tej kosiarki, ale u mnie nie ma chyba regulacji wysokości koszenia. Tak naprawdę nie było mi to nigdy potrzebne. U mnie jest łąka a nie angielski wzorowy trawniczek. Natomiast kosiarka jest szczególnie przydatna do cięcia trawy wysokiej; fragmenty ogrodu gdzie zależy mi na utrzymaniu krótkiej, miękkiej trawki :wink: koszę póki co po prostu częściej, a w planach mam zakup mniejszej "zwykłej" kosiarki 4-suwowej.

Rozejrzyj się jeszcze tutaj

 

Sam jestem ciekaw jaka jest obecna oferta tego typu kosiarek. Jeśli będziesz drążył temat - napisz krótko jakie na tobie zrobiły wrażenie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam! Dzięki za odpowiedź, zanim ją przeczytałem poszperałem i znalazłem to co Tobie się też udało. Świetna maszyna, na Twój areał w sam raz, tylko ta cena! Miałem nadzieję, że będzie zdziebko tańsza, niestety cena powala z nóg! Przypomniałem sobie, że miałem dawno temu okazję widzieć to coś, jednak wtedy mnie to nie interesowało a szkoda! Czytałem pozytywne opinie użytkowników o kosiarkach TORO i Partner 6KM zmulczowaniem(nie chce mi się grabić tego dziadostwa)cenowo rzędu 1525-1700zł i być może na coś takiego się zdecyduję, no chyba, że pójdę na całość i kupię z lenistwa w traktorek? Jeszcze raz dziękuję i niech się sprawuje dobrze jak najdłużej!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Miotam się jak nieszczęcie, chcąc podjąć właściwą decyzję odnośnie koszenia, ponieważ nie chcę spędzać weekendów na koszeniu durnej trawy!

Stąd mam pytanie do Pikumar"a97 odnośnie traktorka. Czy stan techniczny używanego traktorka był zadowalający?wiadomo, że kupując używany sprzęt trzeba się liczyć z jakimś wydatkiem dodatkowym. Na co zwracać uwagę przy zakupie takiego traktorka. Czy kupno takiej maszyny o mniejszej mocy niż Twoja ma sens? Oglądałem na allegro sprzęt z Milicza wizualnie ciekawe egzemplarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Jakiś czas temu popełniłem jakieś 25 arów czystego trawnika, stara kosiarka z bocznym wyrzutem, razem ze mną opanowywała teren w jakieś 6 godzin, do tego dochodziło jeszcze pograbanie tego wszystkiego.

 

Aktualnie na tej samej powierzchni kosiarka spalinowa Partner (około 2000zł), silnik Briggs&Straton 6KM, samojezdna, z koszem, koszenie zajmuje ok. 3 godzin przy niskiej trawie (koszenie raz w tygodniu) lub 6-7 godzin (koszenie raz na dwa tygodnie).

 

Bardzo chwalę sobie możliwość regulacji wysokości koszenia (czego nie miałem w poprzedniej kosiarce).

 

Podczas ostatniego koszenia wyliczyłem iż z całego trawnika mam 450litów skoszonej trawy (i mam problem z jej "utylizowaniem) oraz pokonuję około 5 kilometrów.

 

Potwierdzić muszę, że koszenie traktorkiem to rewelacja, sąsiad kiedyś obskoczył cały trawnik w godzinę, tylko koszt traktorka jeszcze zbyt wysoki.

 

Do obkaszania i podkaszania oraz wykaszania (120m rowu melioracyjnego drugie 120m terenu płaskiego przy ogrodzeniu) używałem podkaszarki Homelite, ale od chwili kiedy odpadł mi tłumik i nikt nie chce tego naprawić mam Stihl FS56, do obkasznia/podkaszania zbyt duża, ale to karczowania wspominanych wyżej rowów - rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Tak czytam i czytam i takie smutne myśli przychodzą mi do głowy.

Większość piszących w tym wątku smrodzi sobie pod oknami na własne życzenie używając spalinówek a hałas i spaliny im nie przeszkadzają. Prawdopodobnie jednak wynieśli się z miasta oby mieć większą przestrzeń i świeże powietrze. Gdy mieszkaliście na jakimś osiedlu najwyżej narzekaliście na gospodarza domu i osiedlowe władze, że nie sprzątają, nie koszą trawnika. Teraz będąc na swoim musicie pogodzić się z tym, że na wasze barki spadły te obowiązki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam! Mam pytanie do użytkowników traktorków-gdzie kupujecie filtry oleju i powietrza do Briggs&Stratton. Mam Crafsmana V Twin 24kM, 2 cylindrowy z pompą i filtrem oleju. Czy pozostaje tylko autoryzowany serwis? Co to za dodatki do paliwa stosuje Briggs - widziałem na ich stronie. Trochę dużo tych pytań ale bez sensu jak narazie idzie mi szukanie w necie. Z góry dziękuję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo: http://www.luczaj.com/kwietna.htm

ja zamierzam w przyszłym roku jak zakończę roboty ziemne taką łąkę uzyskać na mojej działce.

 

A może posiejecie łąkę. Jest modna, ładniejsza od trawnika, bardziej normalna bo nie jest monokulturą i nie wymaga koszenia :roll: Po co się męczyć :-?

 

Można coś więcej? Jak się sieje taką łąkę? Najlepiej krok po kroku. Albo może link do jakiegoś poradnika?

 

Dzięki, :-)

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie poczytać... . Przede mną pierwszy sezon i wcale nie jestem jeszcze na niego przygotowany. Staram się wyciągnąć wnioski, no jednak więcej przemawia za spalinową - zwłaszcza kiedy większą część dnia pracujemy. 2600 - w perspektywie może więcej nawet..... . Teraz chyba odpowiednia pora aby nabyć stosowny sprzęt!!! A miał być quad 8) tylko nie ma przystawek jeszcze......

Wybieram opcję koszenia z przerwą na piwko. Ale widzę że większość czasu to grabienie i przycinanie!

Pozdrawiam Kosiarzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam! budzę się po zimie i mogę podzielić się z zainteresowanymi efektami moich poszukiwań odnośnie zamienników oryginalnych filtrów do kosiarek i traktorków. Sędziszowska PZL produkuje zamienniki filtrów, być może do wszystkich silników Briggs'a i Tecumseh ale do mojego traktorka napewno tak. Cieszy to przede wszystkim moją kieszeń, ponieważ są naprawdę w dobrej cenie i wcale nie gorsze parametrami niz oryginały. Poniżej podaję linki do stron http://www.autofiltry.pl, można zapoznać się na tej stronie z wyjaśnieniami producenta odnośnie jakości ich produktów dla sprzętu ogrodniczego w haśle "artykuły" Swoje filtry zamówiłem u dystrybutora można też kupić w sklepiku internetowym firmy. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...