Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie planujecie ogrzewanie i dlaczego


mamafilipa

Recommended Posts

A co z ciągiem kominowym, który zależy między innymi od różnicy gęstości. Po ochłodzeniu spalin naturalny ciąg może nie wystarczyć.

Jeśli wystarczy dla kominka z płaszczem, powinien wystarczyć dla kominka z DGP z zamontowanym dodatkowym wymiennikiem. Mocniej niż kominek z PW schładzać spalin raczej nie będę.

 

A może by tak kilka metrów rury miedzianej owinąć na wkładzie kominkowym?

Na przewodzie kominowym to i owszem, ale czemu na wkładzie? Myślę, że jakby owinąć na przewodzie kominowym to wymiana ciepła byłaby lepsza...

 

Do tego jakaś rura ze 2m zadeklowana w byle warsztacie ślusarskim i masz bufor.

Ja to bym chciał mieć bufor tak ze 2-3 m3. :)

 

Nie jest drogo, tylko spocić się trzeba...

A to nawet lepiej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pojemność to nie problem. Swego czasu "miałem" buforek blisko 100m3 pod opieką...

 

Taka rura (fi 700) we drzwi wchodzi...

Zład da się "poskładać" z nawet 3- 5 - 10 takich rurek.

To tylko problem Twojego "chcę".

2 tony to 2 rurki ustawione do pionu i zadeklowane. 4 tony to 4 rurki...

Masz możliwość manewrowania wielkością zładu, bo połączenia można dać z zaworem i "ciąć" sobie na kawałki ten zład w ramach potrzeb.

Miejsce tylko jest na to potrzebne...

Adam M.

 

Przy kilku rurkach to już wiaderko na pot by się przydało... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wkładzie się to robi najlepiej!

 

Owijasz górne 20cm wkładu i "poszło" 40mb rury...

Owijasz 20cm rury spalinowej i "pójdzie" 5mb rury...

 

Dalej już chyba nie muszę? :lol:

Adam M.

 

Z całym szacunkiem.... to jest chyba bez sensu, w porównaniu do kominka PW. Koszt wyjdzie prawdopodobnie wiekszy i efekt dużo gorszy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak:

Zostaw żonę z dzieciakami przy bardzo dobrze rozhajcowanym kominku i niech padnie prąd....

 

Pojemność wodna tej rury jest nikła....

Fakt! Efekt dużo gorszy! Bulgotanie i trzaski...

Nie ma to jak dobrze zagotowany wkład PW! Toż to wiadro pary na raz!!!

WTEDY są efekty....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak:

Zostaw żonę z dzieciakami przy bardzo dobrze rozhajcowanym kominku i niech padnie prąd....

 

Pojemność wodna tej rury jest nikła....

Fakt! Efekt dużo gorszy! Bulgotanie i trzaski...

Nie ma to jak dobrze zagotowany wkład PW! Toż to wiadro pary na raz!!!

WTEDY są efekty....

Adam M.

nie demonizuj Adam,

niejeden kominek zagotowałem i żyję i nic się nie dzieje, :lol:

 

ma być zainstalowany jak w książce pisze i nie należy się bać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Kocioł na paliwo stałe to dobra rzecz! :lol:

Tylko...

Kocioł to powinien stać w kotłowni...

Kominek (dla mnie) może tez podgrzewać wodę, ale i tak jest kupa kłopotu z zapraszaniem ogniska na salony, żeby jeszcze i tam wciągać technologie wymagające naprawdę kumatej obsługi...

Młotkiem się można skrzywdzić, a co dopiero połączeniem agregatu generującego gorące powietrze (opalarka) z kotłem parowym (zagotowany PW), ogniskiem i piecem kaflowym...

Wiem , są przepisy, zasady...

Ale te urządzenia się starzeją, zużywają...

Nikt dla nich świadectwa UDT nie wymaga... Badań okresowych...

Sam nie lubię czasem przesadnych procedur...

 

Jestem też palaczem kotłowym z uprawnieniami i praktyką.... Mam uprawnienia i praktykę w prowadzeniu sporych węzłów cieplnych, baterii wymienników woda-woda i para-woda...

Może takie skrzywienie "zawodowe" we mnie zostało.... :lol:

Sporo sobie różnych przypadków obejrzałem i to w wykonaniu "kształconych" tumanów! :lol:

Dawno było, stare czasy, ale niektórych przypadków to nie zapomnę! :roll:

 

Ogień w salonie? - Tak. Nie za duży i pod stałą i pełną kontrolą KOGOKOLWIEK! Najlepiej - jednym szybrem.

Bez bandy procesorów, UPSów, pomp, czujników...

Adam M.

 

Może tak:

Zdarza się teraz ognisko czy grilowanie. Wiesz co sie stanie jak chluśniesz szklankę wody wprost w rozżarzone ognisko?

Zostaw z tym jaką dziewczynę....

Ucieknie z wrzaskiem zamiast zrobić co trzeba!

Zwykle - trzeba NATYCHMIAST!!!

Sam to wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A ja mam pytanie do doswiadczonych:

 

mamy wybudowany na razie domek gospodarczo-mieszkalny.Jest tam kominek, ale to jednak za malo do ogrzania calosci.A chcemy zeby mozna bylo tam troche pomieszkiwac, takze w zimie.

Jakie dalibyscie ogrzewanie?

Jest do ogrzania na dole 30 metrow, na gorze 2 pokoje po 20 metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie powstaje c.o. Wszędzie ogrzewanie podłogwe i w dwóch łazienkach po grzejniku łazienkowym jako dogrzewacz. Zaslianie pompa ciepła. Dalczego? Bo kupiłem działkę bez gazu i wody o 40k taniej niż w okolicy z mediami w tej cenie mam gotową kotłownię bo pracuję w branży i sobie załatwiłem rabaciki. Instalację zaprojektowałem sam i w weekendy sam ją montuję więc znowu sporo mniej kosztów. Normalnie chyba bym się na to nie porwał :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas bedzie kominek z DGP + piec akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem na parter oraz konwektury do sypialni na górę.

Ale domek mały, zwarta bryła. Dół przestrzeń otwarta 70 m2 bez ścian działowych i drzwi, góra 68 m2.

Profesjonalna firma wykonująca ogrzewanie el. zaprojektowała nam dół oprócz grzejacego kominka dwa piece aku po 2 kW każdy.

Nie wiem czy nie będzie za dużo.

Zobaczymy jak wydolny będzie sam kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o poradę i pomoc.

Mam instalację na grzejniki i na podłogówkę.

Na dniach kupuję piec Future Econo 25kw .

Miałam w palnach dołożenie zasobnika 200l, ale "doradzccy" mi pokrzyżowali mówiąc ,że latem kocioł nie da rady tylko ogrzewac wodę ciepłą, gdyż wygaśnie.Dali propozycję założenia bufora 700l co daje możliwość dłuższą podtrzymania kotła. Problem tylko jest taki ,że jest to sporo wyższy koszt.

 

Jak to jest u Was latem z ciepła wodą?

Czy warto inwestować w bufor 700l aby latem mieć ciepłą wodę?

Proszę o jakieś sensowne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach kupuję piec Future Econo 25kw .

Miałam w palnach dołożenie zasobnika 200l, ale "doradzccy" mi pokrzyżowali mówiąc ,że latem kocioł nie da rady tylko ogrzewac wodę ciepłą, gdyż wygaśnie.Dali propozycję założenia bufora 700l co daje możliwość dłuższą podtrzymania kotła. Problem tylko jest taki ,że jest to sporo wyższy koszt.

 

Jak to jest u Was latem z ciepła wodą?

Czy warto inwestować w bufor 700l aby latem mieć ciepłą wodę?

Proszę o jakieś sensowne rozwiązanie?

Ten kocioł to Futura Econo 25 kW? Z zasobnikiem 200 l spodziewaj się rozpalania kotła codziennie.

 

Nie bardzo rozumiem tylko, jak większy zasobnik ma podtrzymać pracę kotła. Chyba tylko w ten sposób, że będzie się go rozpalać rzadziej. Ale naprawdę tego nie rozumiem...

 

Planujesz mieć na przykład solary? Jeśli tak, to ten duży zasobnik się doskonale nada. Zresztą mały nawet bardziej, wtedy będziesz mieć ciepłą wodę z solarów a kocioł latem będzie stale wyłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak Futura , ja też nie rozumiem więc się pytam.

 

Jedank z tego co tłumaczy mi hydraulik latem będzie ten kocioł podgrzewał wodę ciepłą i jeśli np w nocy nikt by nie pobierał tej wody to w końcu kocioł wygaśnie.Większy zasobnik ma niby dać mi to,że jak będzie więcej do podgrzania to do rana nie wygaśnie.Stąd też teoretycznie kocioł będzie pracował całe lato bez potrzeby rozpalania go codziennie.

 

Nie wiem tylko jak to ma się w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...