Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instrukcja Budowy kominka z KG


krisb10

Recommended Posts

Witam

Mam zamiar zrobić sobie kominek SAM bez majstrów. Kominek ma być mały narożny. Jako wład mam zamiar użyć Blanzek 520. Obudowa od góry do dołu z KG. Komin w przekroju 14x14cm. Podmurówka z cegły, na tym 2 kątownik na nich wkład. Doprowadzenie powietrza PCV100. Wstępny koszt około 3600-4000 razem z wierzchnią cienka płytą marmurową (coś w stylu nowoczesny).

Będę pokazywał kolejne etapy realizacji. Teraz proszę o wstępne projekty i propozycję. Taki poradnik pomoże na pewno wszystkim spełnić marzenie o kominku. W naszej okolicy płocka ceny takich usług z suporka obłożonego piaskowcem to 6500-7000 za 5 godzin pracy. Niedajmy się zwarjować

 

komin 14x14 jest ok - koza budowlana rozgrzewała się do czerwoności a u rodziców piec 20kw chodzi aż się drzwi zamykają. [/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 181
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to ja będę śledził ten wątek. Mieszkamy już ponad rok a kominek ciągle nie obudowany.

 

Mam też przy okazji pytanie ... czy główna konstrukcja obudowy musi byc np z cegły szamotowej czy może to być zwykłą cegła lub inny materiał.

To czym go obłozymy z wierzchu to już inna sprawa.

 

No i czy ktoś ma gdzieś jakiś taki "przewodnik" pomagający wykonać obudowę samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem sam kominek i jest to do przejścia.

Wiem już co zrobiłem dobrze a co źle wiec mogę pomóc/doradzić.

Mam praktycznie całą dokumentację zdjęć z etapów prac. Jak coś to mogę podesłać na priva. Tylko nie zapomnijcie podać swojego maila :wink:

http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/h/0/8/0/25512160_d.jpg

Miejsce pod kominek

http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/h/0/2/0/25512290_d.jpg

W trakcie budowy

http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/h/9/9/8/25512357_d.jpg

Efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że sie podoba.

Rura idzie na strych i ocieplonym kanałem (długość 6m) wchodzi do łazienki w suficie.

Pierwotnie rura kończyła się przy suficie ale przez to sauna była ponad głową.

Dlatego na strychu zamontowałem silnik z wentylatorem od okapu kuchennego starego typu gdzie wentylator to walec z masą podłużnych łopatek (takie jak w obecnych turbinach do kominków za 700 zł)

W łazience rurę przedłużyłem kanałem prostokątnym do wentylacji i kończy się 30 cm od podłogi (powinna kończyć się przy podłodze ale technicznie u mnie niewykonalne).

Kominek w zimę pozwolił mi uzyskać temperaturę w pokojach 36 stC czego nie udało mi się uzyskać przy ogrzewaniu gazowym.

Koszt ogrzewania gazem 3600 zł. Kominkiem - 1000 zł Chyba się opłaca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie znalazłem coś w sieci w kwestii budowy obudowy kominka. Proszę o wspomniane wcześniej zdjęcia. Z Pewnością bardzo mi się przydadzą, ponieważ to mój pierwszy raz. Nie wiem dokładnie jak sobie poradzić z izolacją. Czy otwór na kratkę ma być zrobiony przez np. płytę K-G i izolcję, czy tylko przez płytę a za izolacją ma pozostać przestrzeń zamknięta izolacją? Chociaż to dziwne..., aa proszę o krótki instruktaż. Ewentualnie jakich błędów unikać. Pozdrawiam i dziękuję.

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcecie zobaczyć etapy budowy kominka, zejdz na odnośnik zdjęcia ruinki, a potem inny album autora. przepraszam za bałagan w tym albumie, może za tydzień tam posprzątam i dołożę kilkadziesiąt zdjęć. a tak na marginesie kto robi kominek w 5 godzin? mi zajmuje to około tygodnia, albo i więcej. jak macie jakieś problemy to mogę doradzić. tylko troszkę cierpliwości, żadko zaglądam na forum, zawalony jestem robotą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odpowiedzi na pytanie to otwory robi się też w izolacji aby był swobodny wypływ gorącego powietrza. Polecam dokładne zaizolowanie ściany bo może to źle wpłynąć na trwałość/konstrukcję ściany.

Jeśli izolacja to wata mineralna to polecam szczelnie taśmą pozaklejać łączenia i brzegi waty bo okruchy waty dostaną się na pokój i będą wdychane.

Błędy jakie popełniłem to:

- szpara pomiędzy góra wkładu a obudową [ dym przedostaje się z kominka do czopucha i kopcą się wyloty i sufit. Niech nikt mi nie mówi że to wina komina lub ciągu, zawsze wejdzie tam choćby mała ilość dymu przy otwieraniu drzwiczek. Otwory do zasysania powietrza z pokoju powinienem zrobić po bokach obudowy. Dylatacja musi być w koło wkładu ale elastyczna zrobiona slilikonem do wys. temp.]

- zbyt mała średnica otworu pod kominkiem do piwnicy skąd zasysane jest powietrze i prowadzone rurką przed popielnik.

- nie zrobiłem podczas budowy spirali z rury miedzianej która otaczała by wkład. [Zamiast wydawać masę forsy na kominek z płaszczem wodnym wystarczy taka spirala. Rura kupowana w kręgu w jednym kawałku aby nie trzeba jej lutować z końcami wyprowadzonymi do zasobnika ciepłej wody. Jestem pewien że taka spirala zagrzeje bojler 80l bo temperatura w czopuchu jest strasznie wysoka. Skoro powietrze wychodzące w łazience (odległość 10m) nagrzewa kanał metalowy tak że się go dotknąć nie da to wody nie zagrzeje ??

Jest to mój pierwszy kominek więc na nim się uczyłem a fachowca od kominków nie znam. Następny kominek w nowym domku który staram się budować nie będzie już miał tych błędów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem sam obudowe

 

i wiem

 

przektój komina 14x14 jest za mały powinien byc taki jak wylot z czopucha

 

kominek stoi na ytongach obudowa zrobiona jest pod sufit wiec zachowałem komore dekompresyjna, wloty powietrza z salonu zrobiłem po bokach 2 x 14na 14 i oczywiscie dolot z zewnatrz domu. wyloty mam 2x 10x37

 

stelarz z profilków wełna 3cm rocwola z folią i tasma taka do 300st do mocowania

 

kozystałem z dziennika jeziera on tez sam robił, sama przyjemnosc

 

i oszczednosc ok 1500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Troszkę pojaśniało. Nie wiem za bardzo jak się zabrać do izolacji termicznej. Z przodu, drzwiczki kominka po bokach i z góry obudowałem (tzn. jestem w trakcie) cegłą klinkierową. Czy pozostałą przestrzeń powinienem obłożyć wełną? Kominek mam z płaszczem wodnym, czy na wysokości kominka też ma yć izolacja?Wiem, że przestrzeń podsufitową oddziela się zamkniętą przestrzenią z otworem wlotowym i wylotowym. Czy od dołu też ma być wełna? :)

Aha, jak przymocować tą izolację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszedzie izolacja

 

scienki nie mogą sie grzac, inaczej nie powstanie efekt konwekcji

powietrze ma sie zimne z dołu ogrzewając przy wkładzie rozpedzac i wiac w góre siepłe i wylatywac na salony przez kratki a nie grzac gipsiory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :D

 

Raton mam prośbę :D przelślij mi wszystko co dotyczy budowy kominka

mój adres: [email protected], na pewno mój mąż się ucieszy jak mu te wszystkie notatki wydrukuję i poproszę, żeby mi taki kominek też wybudował :lol:

też mamy kominek narożny, a właściwie to Twój wypisz, wymaluj taki jak chcem :D, więc będzie nam łatwiej i szybcie posiłkować się na Twoich doświadczeniach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wątek:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72433

i mój post w tym wątku z dnia 9 czerwca 2006 roku.

 

(...)dym przedostaje się z kominka do czopucha i kopcą się wyloty i sufit. Niech nikt mi nie mówi że to wina komina lub ciągu, zawsze wejdzie tam choćby mała ilość dymu przy otwieraniu drzwiczek.(...)

Z mojej praktyki wynika co innego. Otóż w kominkach bez szybra zjawisko nie występuje, jeśli tylko drzwiczek nie otwiera się zbyt szybko. Natomiast w kominkach z szybrem zdarza się tylko wtedy, gdy drzwiczki otworzy się bez wcześniejszego otwarcia szybra lub otworzy się je wraz szybrem zbyt szybko. Gdy jest szyber, to drzwiczki należy otwierać na 3 ruchy. 1 - otworzyć szyber i odczekać chwilę, 2 - lekko uchylić drzwiczki na parę centymetrów i po kolejnych paru sekundach 3 - otworzyć je zupełnie. Gdy się tego przestrzega i wejdzie to w nawyk, to jeśli tylko ciąg komina jest dobry - spaliny nigdy nie wydostają się do pokoju ani do obudowy kominka.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem sam kominek i jest to do przejścia.

Wiem już co zrobiłem dobrze a co źle wiec mogę pomóc/doradzić.

Mam praktycznie całą dokumentację zdjęć z etapów prac. Jak coś to mogę podesłać na priva. Tylko nie zapomnijcie podać swojego maila :wink:

 

Witaj

 

mam propozycje, jeśli nie miałbyś nic przeciwko, mógłbym wrzucić komplet twoich zdjęc wraz opisami poszczególnych etapów na moją stronkę www, tak aby każdy mógł sobie to spokojnie poogladać.

W każdym razie ja sam prywatnie chętnie zapoznałbym sie z twoja dokumentacja foto i opisami, tak wiec prosze o zdjęcia na adres [email protected]

pozdrawiam

m.

 

ps. do dziś tj 01.01.2009 nic do mnie nie dotarło, więc proszę nie pisać do mnie o udostępnienie materiałów

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...