Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instrukcja Budowy kominka z KG


krisb10

Recommended Posts

powiem to tak. Kwestia Zawodowstwa , moi znajomi kiedyś robili wełną potem Góra nakazało płyty, źle im było jak cholera, a teraz nie chcą słyszeć o niczym innym. Ja robie watą ale zamierzam spróbować kilka kominków zrobić z tych bloczków. Sądze że jak robisz dla siebie to robić watą, jak chcesz lepiej wyizolować to możesz wate 6 użyć. A jak zawodowo to twój wybur.

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 181
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...

co do kominka - można bo widziałem w jakimś czasopiśmie z okładzin wapiennych

 

u nas trzochę prace nad kominkiem ruszyły znowu:

 

http://images32.fotosik.pl/260/88ff00d7cbb45ec4m.jpg

 

http://images27.fotosik.pl/216/2d06a05d8fca7ef8m.jpg

 

http://images26.fotosik.pl/217/ab6e9d20d6d45296m.jpg

 

http://images28.fotosik.pl/218/ce5bb5426bea0743m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Wcześniej śledziłem wypowiedzi forumowiczów, którzy kupowali Zuzię z Kratek i biorąc pod uwagę ich spostrzeżenia oraz cenę nie miałem wątpliwości, jaki kupić. Na razie jestem na etapie obudowywania podstawowej Zuzi, więc nie pomogę zbytnio. Sam wkład wygląda solidnie i podejrzewam, że spełni swoje funkcje ciągłego grzania zimą. Jest dużo przeciwników wkładów z Kratek, gdyż uważają, iż niska cena odpowiada takiej samej jakości. Myślę, że w marketach można kupić dużo więcej tańszych i bardziej badziewiastych wkładów. Nie wiem, czym mogą różnić się markowe wkłady? Wiadomo, że VW, to nie to samo co BMW, ale nie narzekałbym na nowego VW i nie płakał za BMW.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dot. komory dekompresyjnej.

Pomieszczenie w którym będzie stał kominek ma wys. 5m. Obudowa kominka nie będzie w żaden sposób dotykała stropu. Czy w tym przypadku również powinno się tworzyć komorę dekompresyjną?. Czy ona służy tylko do zabezpieczenia stropu przed duzymi temperaturami???

z góry dziękuje za jakieś wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przymierzam się również do postawienia kominka narożnego i mam kilka dylematów,

otóż : zastanawiam sie w jaki sposób zamontować rury odprowadzające spaliny http://img217.imageshack.us/img217/5292/kominekro1.th.png Gdybym zamontował rury tak jak na rysunku z lewej to czop obudowy mógłbym zrobić pod większym kontem, a gdybym zamontował tak jak na rysunku z prawej to czop miałby minimalny kąt nachylenia, byłby praktycznie pionowo ponieważ otwór do komina jest w odległości 30 cm. od sufitu. Wolałbym żeby czop miał większy kąt nachylenia. Z tego co wyczytałem tu i ówdzie lepiej jest jak rura która idzie do komina powinna mieć jak najmniej załamań. Może mi ktoś poradzić jak zamontować te rury ?

Mam jeszcze pytanko dotyczące podłoża pod kominkiem:

Strop jest drewniany a na podłodze są jeszcze panele tak więc podłoga jest łatwopalna, czy trzeba, a jeśli tak to w jaki sposób odizolować podłogę od całości konstrukcji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam dwa pytania odnośnie obudowy kominka:

1) Nigdzie nie znalazłem kominka który byłby od podstawy aż do sufitu obudowany wełną i płytą G-K, a tak chciałbym to zrobić bo tak pasuje do mojego salonu czy tak można?

 

2) Powietrze do kominka mam doprowadzone z zewnątrz i rura kończy się centralnie pod kominkiem (wysokość od posadzki do dołu kominka około 6cm). Załóżmy że kominek moge obudować jako prosty prostopadłościan i czy wlot powietrza może być z przodu kominka przez kratke która jest w kominku a 6 cm przednią nią postawie moją sciankę obudowy a powietrze będzie dostawać się tylko rurą z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dwa pytania odnośnie obudowy kominka:

1) Nigdzie nie znalazłem kominka który byłby od podstawy aż do sufitu obudowany wełną i płytą G-K, a tak chciałbym to zrobić bo tak pasuje do mojego salonu czy tak można?

 

2) Powietrze do kominka mam doprowadzone z zewnątrz i rura kończy się centralnie pod kominkiem (wysokość od posadzki do dołu kominka około 6cm). Załóżmy że kominek moge obudować jako prosty prostopadłościan i czy wlot powietrza może być z przodu kominka przez kratke która jest w kominku a 6 cm przednią nią postawie moją sciankę obudowy a powietrze będzie dostawać się tylko rurą z zewnątrz.

Witam ja cos takiego robie z tym ,ze w suficie wyciolem dziure w stropie i kominek jednoczesnie bedzie ogrzewal strych(prawdopodobnie u dolu kominka bedzie zamontowany zestaw wiatrakow pchajacych powietrze do obudowy kominka ,oraz 2 kratki z zaluzjami na strychu i 2 (ogrzewajace korytarz i kuchnie) na poziomie pokoju w ktorym stoi kominek).Prawdopodopodobnie kominek bedzie zajmowal rog pokoju(obudowa trojkata),poza tym biorac pod uwage higroskopijnosc drewna ,oraz wartosc opalowa (mokre drewno ma 3 razy nizsza kalorycznosc niz suche,muszisz go 3 razy wiecej spalic niz suchego,najlepsze ,ze ludzie licza kalorycznosc drewna na kilogramy ,nie na metry przestrzenne :-) ),zamierzam zrobic sporo mejsca na drewno,by starcilo wilgotnosc zanim pojdzie do pieca.Ogolnie skoro zamierzasz zrobic obudowe do sufitu ,to postaraj sie pomyslec jak odzyskac najwiecej ciepla (w domu w ktorym teraz mieszkam ogrzewam 140 m kw pieco-kominkiem majacym ok 5kwwiem,wiem "niemozliwe " ;-) ) ,ale rure idaca do komina mam ok 3 metrowa ,mieszkanie na strychu i cale cieplo od razu grzeje gore,mozesz wstepnie w takiej obudowie ogrzewac C.W.U(na pewno ok 30 -40 st C zlapie) .A tak poza tym jak madrze zakombinujesz ,to nie bedziesz musial robic tzw"czopucha" ,wystarczy pokombinowac troche z radiatorami .Ogolnie , pomysl glownie o cyrkulacji powietrza , bo szczerze mowiac kominek najslaabiej grzeje na ogol w pomieszczeniu w ktorym jest ustawiony(chyba ,ze sa nadmuchy).Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przejrzałem ten i kilka wątków odnośnie budowy kominka. Mam zainstalowany kominek CTM 24kW z płaszczem wodnym i przymierzam sie do jego obudowana. Ma być w stylu nowoczesnym - głównie z G-K z naklejoną płytą kamienną. Prosze doświadczone osoby o wyjaśnienie kilku szczegółów:

1. Szczelina nad szybą kominka (nawiew powietrza do obudowy) - czy powinna ona byc czy też alternatywą mogą być dodatkowe kratki na dole obudowy?

2. Jak duże powinny być kratki w obudowie czopucha? Czy powinny być dwie, czy może byc np jedna a liczy sie tylko ich przekrój?

3. W jakiej odległosci od sufitu powinna być komora dekompresyjna? Czy ma być zaraz nad rurą spalinową czy też ważniejsza jest jakaś odległość od sufitu?

4. Kratki w komorze dekompresyjnej. Jaki powinien byc ich przekrój? Prosze o potwierdzenie czy powinny być one rozmieszczone na przeciwko i na różnych wysokościach (takie informacje znalazłem)?

5. Jeśli kanał wentylacyjny wypada mi w komorze dekompresyjnej to rozumiem że pwinienem wyprowadzić go rurą poza komorę dekompresyjną?

Kanał ten jest jeszcze nie wybity w kominie wentylacyjnym. W jakiej odległości od sufitu powinien on być wyprowadzony?

 

Z góry dziekuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

jakimi kołkami mocujecie profile do ścian? Czy stosujecie kołki metalowe? Profil, po wsunięciu płyty izolacyjnej, jest tylko częściowo osłonięty wełną. Pozostała część narażona jest na działanie gorącego powietrza i poprzez nagrzanie może oddziaływać na kołek, który, jeżeli jest wykonany z tworzywa sztucznego z czasem może stracić swoje właściwości :-?

Jakieś uwagi w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Budowa kominka nie jest łatwa ,nie mozna się jej nauczyć z gazety.obserwując poczynania osób walczacych z budową kominka przypominam że fundamentalne zasady to: izolacja komory cieplnej,wyodrebnienie komory dekompresyjnej,doprowadzenie pow. z zew.,doprowadzenie pow. konwekcyjnego pod kominek ,wyprowadzenie pow. konwekcyjnego z komory cieplnej kominka, odpowiednie dylatacje miedzy wkładem kominkowym a obudowa kominkową, prawidłowe wypełnienie tych zasad wiąże sie z dużą wiedzą którą posiadają dobrzy wykonawcy i z nimi prosze konsultowac szczegóły.Jest to wiedza tak obszerna że nie sposób wszystkiego opisać.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

witam wszystkich.

Zabieram się za budowę kominka. Mam Amelię 24 kw kratek.pl z płaszczem. Zamontował mi ją hydraulik, który robił całą hydraulikę w domu i uważam, że jest super. Grzeje nim od listopada i jest super. Zabieram się za robienie obudowy. I tu moje pytanie:

1. Za kominkiem zrobiłem otwór w ścianie i włożyłem nadproże, aby kominek stał bezpośrednio przy kominie i aby oszczędzić nieco powierzchni w salonie. Czy muszę izolować komin za kominkiem? Są tam dwa przewody - ceramika do kominka, ceramika do kondensata i wentylacyjny.w Sumie do czego jest izolacja ścian? po niektórych postach wynika, iż do tego, aby nie grzać ściany a nie np żeby nie popękała lub coś takiego.

2. Skoro robię kominek prostokątny od podłogi do sufitu (mam zamiar obłożyć cegłą (cegielnia hoffmanowska, cegła francuska postarzana) zdecydowałem się na izolację z płyt krzemowo wapiennych przykręconych do profili. rozumiem, że wytarczy izolacja bezpośrednio przy cegle i nie trzeba robić jakiś dodatkowych elementów, poza oczywiście komora dekompresyjną

3. Czy powinna być dylatacja pomiędzy wkładem (przy szybie) a płytami, czy można ją uszczelnić silikonem?

4. Czy mam uszczelnić silikonem poszczególne połączenia pomiędzy wkładem a kominem (czopuch, kolano z rewizją, rura stalowa, redukcja i w szczególności redukcja - komin ceramiczny), czy wystarczy, iż są włożone w siebie.

5. Czy dać kratki przy podłodze, czy wystarczą dwie po bokach poniżej komory i dwie w komorze pod sufitem. Czy komora może mieć więcej niż 30 co od sufitu?

 

 

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jutro zaczynam rozmierzać i przystępuję do prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...