Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Maco

Recommended Posts

Tak sobie pomyślałem, że nie ma na tym Forum jednego miejsca gdzie ludzie budujący w technologii szkieletu drewnianego mogliby się wymienić spostrzeżeniami, uwagami, pomysłami, czy czm tam jeszcze można :)

Więc może tutaj ?

 

Sam za kilka tygodni zacznę taką budowę.

 

Spróbuję też zebrać dotychczasowe dyskusje i wymiany poglądów w jedno miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czesc Maco,

Nie wiem gdzie napisac odpowiedz - moze to nie jest najlepsze miejsce ale pewnie wskazesz mi inne jesli bedziesz chcial kontynuowac wymiane doswiadczen. Wybralem stary plan domu szwedzkiego (parter bez piwnic z poddaszem mieszkalnym) gdyz tradycyjne plany zostaly sprawdzone w praktyce przez "pokolenia". Wady rozplanowania wnetrz, jesli byly, zostaly przez kolejne modyfikacje wyeliminowane. Po prostu jak na moje potrzeby (2 osoby + zwierzaki) okazal sie optymalny (130m2). Zwlaszcza, ze w podobnym domu mieszkalem w Szwecji. Poza tym jest prosty (choc niebrzydki) wiec tani. Jak na razie udalo mi sie znaczaco obnizyc koszt przez wykorzystanie drewna z zimowych wiatrolomow (150 zl m3). Wykonczenie scian zewnetrznych robie tradycyjne - listwa na deske pionowo, na ruszcie z lat. Pod tym folia wiatroizolacyjna Tyvek. Jako poszycie szkieletu plyta wiorowa V-100. Nie jestem pewny, czy tradycyjne malowanie domow polnocnych bedzie pasowac do polskich klimatow. Stad pewnie deski na oblicowce pozostana w naturalnym kolorze zabezpieczone lakierem zeglarskim (inne sie raczej nie sprawdzaja w czasie). Jedynie deski poziome, obramienia okien i drzwi zostana pomalowane na bialo. Widzialem na Twojej stronie, ze postanowiles zastosowac system Legalet. Jestem ciekawy jakie sa Twoje spostrzezenia. Ja planuje zrobic to samo, ale systemem gospodarczym z rur Spiro ocieplonych welna. Dostalem juz wszystkie obliczenia, bo nie zaluje na dobrych projektantow - przemyslany projekt to ogromne oszczednosci. Strony www jeszcze nie uruchomilem, bo ma sens jedynie wtedy gdy w praktyce sprawdze zastosowane pomysly - kominek + koza na wegiel, rozprowadzenie ciepla, wiszacy sufit z GK na ruszcie stalowym co pozwala na umieszczenie 30 cm ocieplenia, itd. Dodatkowym elementem projektu jest "zielony" dach - tu wg doswiadczen niemieckich (ta sama strefa klim). Zalozeniem tej budowy jest zmieszcic sie w 100 tys z caloscia, bez wyposazenia (meble). Zobaczymy czy sie uda ale jestem dobrej mysli> choc dopiero rozpoczynam fundamenty. Ladny, zdrowy i funkcjonalny dom za 100 tys. To by bylo cos.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Chyba nie do końca mogę się zgodzić z tym "dopracowanym" przez lata projektem. Kiedyś były inne potrzeby i technologie. Kiedyś nie robiło się dużych okien bo wyziebiały pomieszczenia, kiedyś nie projektowało się łazienek i pokojów dla gości (przynajmnije w tradycyjnym domu),... Ale rozumiem, że to są te adaptacje i zmiany o których piszesz ?

Słyszałem, że wiatrołomy to już nie jest ta sama wytrzymałość (klasa) co normalne drzewo ?

Tradycyjne malowanie szweckie może nie będzie pasować do mazowsza ale myślę też, że nie będzie się kłócić a może wprowadzi to piekno do nas. Mi się baaaardzo podobały szweckie "kolory".

Czy twój "legalett" też będzie zalany w płycie betonowej ?

Moim wyborem kierowało przede wszytskim fakt, że jest podłogowe i że nośnikiem energii jest powietrze (jak w zamku Malborskim :). Nie chciałem kabli elektrycznych pod podłogą i nie chciałem rurek z wodą...

Wiszący sufit na ruszcie metalowym to dobry pomysł !!!

I ten zielony dach ! Musisz koniecznie uruchomić swoją stronę i pokazać tam chociaż projekty na razie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAJ Maco

Dzieki, dzieki za wspaniały pomysł założenia watku dla SZKIELETOWCÓW bo "plączemy sie" po róznych grupach dyskusyjnych i powstają coraz to nowsze grupy.. Moze to bedzie to jedno miejsce na wyjaśnienie nurtujacych nas pytań i wzajemne wspieranie się :) .

 

Ja buduję się na Podlasiu w technologii podobnej do technologii szkieletu kanadyjskiego.. róznica u mnie polega na tym że przekrój stujek jest 10 na 10 cm a nie 14 na 4 cm. Szkielet juz stoi .. wianek był 28 czerwca 2003.. czyli świerzutko :D. Własnie kończone są kominy. Mamy kupiona już płytę OSB na obicie zewnetrzne ścian a na blachodachówkę jeszcze czekamy az przypłynie ze Szwecji. Domek jest parterowy z poddaszem mieszkalnym i z garażem na poziomie parteru.

 

Pozdrawiam i do następnej wiadomości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super!!! Moze nie bedziemy przedzierac sie przez posty o murkach!

 

Maco, dopingujesz mnie do pracy! Ostatnio jestem zarobiony (jak wszyscy budujacy) ale w niedziele zmusze sie do zalozenia strony. :)

 

Co do tradycji w projektowaniu domow, to chodzi mi oczywiscie o swoiste Feng-Shui szwedzkiego domu. Np. w wiekszosci projektow w wykuszu stoi stol z krzeslami a nie TELEWIZOR! Przyjemnie jest pic poranna kawe i patrzec jak leje. Prosze takze zwrocic uwage, ze szwedzkie tradycyjne domy maja zrownowazony rozklad swiatla. Tzn. ze gdzies jest ciemno, a gdzies widno. To wprowadza specyficzny nastroj we wnetrzu i je optycznie powieksza. Wlasnie w tej tradycji mieszca sie niewielkie okna. Daja poczucie bezpieczenstwa. Takie rozwiazania mialem na mysli. To takze rozklad i wielkosc pomieszczen, otwarta kuchnia, obnizony sufit w czesci pokoju (lub podwyzszona podloga). Takie wlasnie rozwiazania byly "dopracowywane". I wg takich kryteriow dobieralem projekt - to, co sie najczesciej powtarza jest najczesciej dobre.

 

Jedyna ingerencja architekta bylo zlikwidowanie stropu czesci pietra i stworzenie antresoli. Dzieki temu jest wiecej przestrzeni. Dlatego wewnetrzne pokrycie dachu (duza gladka plaszczyzna) zostalo zawieszone na ruszcie metalowym. Nie pekaja plyty gk. Dach pracuje niezaleznie. No i mozna dolozyc 10 cm welny. Polecam to rozwiazanie.

 

Natomiast mam problem z moim "legaletem". Dzisiaj sie okazalo, ze wylewka bedzie zbyt gruba. Trzeba tez zazbroic przestrzen nad rurami spiro. No jest dylemat. Projektant pierwotnie polecil ulozenie tych rur w warstwie piasku pod wylewka. I tak pewnie zrobie. Beda wywiewy cieplego powietrza pod oknami a grzanie podlogi chyba sobie daruje, chyba, ze ktos ma pomysl jak to zrobic. Czy rury fi 160 w warstwie ocieplenia podlogi maja sens?

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emems,

ja chciałem na początku budować wg tzw szkieletu niemieckiego gdzie słupki mają 160x160mm. Ale teraz sprawa jest otwarta, za parę dni będę szukał wykonawcy ścian.

 

jasto,

no tak. to rozumiem. Tym bardziej ciekawe jestem Twojego projektu. Poświęc parę chwil w niedzielę i pokaż co tam wybrałeś (założenie strony to "pikuś" w porównaniu z budową domu :) ). O dobre Feng-Shui dzisiaj wcale nie łatwo. To sztuka, która trochę zamarła w dobie komputerów, obliczeń, światławodów i i nnych takich ;)

 

Pewnie wiesz jak wygląda oryginalny legalett i pewnie też wiesz, że to rozwiązaniejest chronione patentem... :roll:

Nie do końca rozumiem, czy w Twoim pomyśle powietrze ma krążyć w zamkniętym obiegu w rurach czy ma nadmuchiwać ciepłe powietrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maco

 

nie moglem posiedziec w niedziele - kopalem dolki :D . Czy mozesz mi napisac ile kosztowal Twoj system legalet? Ja moj legalet pisze w nawiasie bo to niezupelnie jest legalet - raczej nadmuch powietrza w okreslonych miejscach - pod oknami. Niestety wychodzi gruba wylewka i zastanawiam sie nad kupnem prawdziwego. Moje fundamenty sa b plytko. Scianka fundamentowa z wiencem ma 80 cm. Wewnatrz piasek ubijany warstwami. Mysle ze tu moglbym zalozyc ten system ale mam ograniczone srodki...Czy zamawiasz cala usluge - tak jak przedstawiono to na stronie internetowej?

 

jesli chodzi o scianki dzialowe to moj projektant poleca mi ich murowanie. Twierdzi ze 1- bedzie lepsza bezwladnosc cieplna w domu, 2- nie bedzie dudnic, 3- mozna nie wykanczac jesli dobierze sie ladna cegle i zaspoinuje. Ma troche racji zwlaszcza z wykonczeniem czesci scian np. piaskowcem, wiec jeszcze nie zdecydowalem. Scianki na szkielecie drewnianym jesli sa prawidlowo zdylatowane z podloga i sufitem (uszczelka gumowa) raczej nie pekaja. Nie spotkalem sie z takim zjawiskiem. Szwedzi uwiebiaja grube tapety wiec to dodatkowo zabezpiecza laczenia plyt. Poza tym jest Fermacel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

legalett mówi, że orientacyjnie same materiały i projekt kosztują około 150-180zł za m2 zależnie od stopnia skomplikowania kształtu domu i ilości stref. W tym jest projekt, stryopian, rury spiro, siatko zbrojeniowe i agregat. Dodatkowo możesz ich nająć, żeby zagęścili podłoże pod fundamentem (to co robisz, ubijając poszczególne warstwy piasku), wysypali żwir, zrobili drenaż i poprowadzili instalacje i zalali betonem (według legalettu to kolejne 100-110zł/m2).

 

U mnie same materiały wyszły za około 175zł/m2 (ale to parterowiec i wyszły mi dwa agreagty [8 obwodów grzewczych]). Sam zamierzam zagęścić podłoże i ułożyć styropian, instalacje, rury spiro i siatki zbrojeniowe. Nie wiem jeszcze kto będzie zalewał płytę...

 

Ja nie chcę nic murowane w środku ! Technologia szkieletowa to dla mnie głownie łatwość demontażu/montażu i wprwadzanie przeróbek, udogodnień i zmian. Więc nie ! nic murowanego... Chodzi o to, że drewno nawet chyba najlepsze jednak może trochę pracować a metal nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście się zapisuję. Będę Wam przekazywać doświadczenia użytkownika. Na razie po pół roku zamieszkania dom stale się osadza. Pękają ściany na łączeniach gipsów i wypaczają się drzwi. Ale tak miało być. Uprzedzał nas o tym nawet inspektor nadzoru. Proces potrwa około roku.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno do roku dom się osadza. Na wiosnę czyli po 1i 1/2 roku od wprowadzenia będziemy robić ostateczne poprawki. Poprawki bieżące wykonawca wykonuje w ramach reklamacji. Nie wiem czy tu chodzi o tempo robót bo to juz tak jest, że dom drewniany buduje się w ciągu 3 miesięcy. Trudno żeby potem stał pusty.

A w ogóle to nie jest tak źle jak wynikało z mojej pierwszej wypowiedzi.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłądam, że największe spękanie to przy łączeniu płyt k-g, tak ?

To chyba jest największa bolączka szkieletów... :(

 

A drzwi to raczej kiepski materiał. Widziałem drzwi z dobrze wysuszonego drewna, bez zmian. Ale też ważne są chyba warunki w domu, jak się często i mocno zmienia temperatura i wilgotność to drzwi muszą trochę popracować. I chyba im bardziej z litego drewna tym bardziej będą "pracowały" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich,

 

i jako nowy na Forum chciałbym się przywitać

 

Jak wielu czytających Forum próbuje zrealizować swoje marzenie o domu.

 

Ten wymarzony dom to dom szkieletowy (przeczytałem sporo o wadach i zaletach, wypowiedzi entuzjastów i krytyków tej technologii).

 

Ten wątek bardzo mnie interesuje i intryguje, gdyż bardzo poważnie rozważam budowę w szkielecie.

 

Poczyniłem już pierwsze kroki aby przygotować się do realizacji mojego domu marzeń w rzeczywistości i przy okazji dziękuję Panu Wojciechowi Nitce za przesłanie ankiety (już odesłałem wypełnioną) czekam z niecierpliwością na polecone firmy.

 

Bardzo zaintersowały mnie wypowiedzi Rich'a na forum, z których wynika, że taki właśnie dom buduje (wybudował?) i ma w tym temacie niemałe doświadczenie.

 

Rich, czy wybudowałeś już dom - pytam w kontekście doświadczeń z zakupami w Polsce materiałow do budowy domu i wykonawcami.

 

Na forum sporo jest krytyków szkieletu, ale po dokładniejszej analizie wyciągam z tej krytyki wniosek, że "wina" leży w dużej części po stronie nieuczciwych wykonawców, którzy chcą szybko zarobić bez myslenia o dalszej przyszłości ....

 

Po takich wnioskach postanowiłem popytać fachowców jak oceniacie szanse na samodzielną budowę domu szkieletowego. Podyktowane jest to paroma przemyśleniami:

 

1 - jeśli ktoś ma mi zepsuć następne parę lat przez swoja nieumiejetność, to wole sam budować (będę miał pretensje tylko do siebie)

2 - aspekt finansowy - liczę na oszczędności

3 - realizacja własnych marzeń o samodzielnie zbudowanym domu (może nierealne ale marzenie trzeba mieć) - satysfakcja gwarantowana

4 - buduję tak jak chcę później mieszkać, może to slogan, ale wychodzę z założenia, że jeżeli chcę porządnie mieć zrobione to zrobię to sobie sam.

 

To tak w skrócie

 

Proszę o Wasze zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

i ja sie przylacze do watku, poniewaz nasz domek tez powstanie w tej technologii.

Panie Wojtku, jesli moge prosic o jakies wskazowki jesli chodzi o firme, ktora moglaby dokonac adaptacji projektu oraz wybudowac dom, to bede wdzieczny za jakies sugestie, firma raczej z Warszawy lub okolic, przebrnalem przez caly watek " domy z bali" oraz przez strone P. Wojtka i kilka innych, i mysle, iz rozwialy wiele watpliwosci i uprzedzen , ktore mialem do tej technologii,

pozdrawiam goraco

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...