Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Maco

Recommended Posts

Zapoznając się z dyskusją na temat wiatroizolacji pozwolę sobie zauważyć, iż ściana budynku szkieletowego niczym nie różni się od dachu!

Elewacja ściany to ochrona ściany przed warunkami atmosferycznymi a nie tylko ozdoba! Folia paroprzepuszczalna chroni izolację cieplną przed przewiewaniem i powinna znajdować się przy wełnie mineralnej a nie na płycie OSB! Pomiędzy wiatroizolacją a płytą OSB powinna być skuteczna szczelina wentylacyjna! Woskowana płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór. Nie wykonanie ściany w taki sposób może skutkować zawilgoceniem izolacji cieplnej, butwieniem konstrukcji, i wykwitami grzyba na ścianach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapoznając się z dyskusją na temat wiatroizolacji pozwolę sobie zauważyć, iż ściana budynku szkieletowego niczym nie różni się od dachu!

 

Trochę się różni ;-P Ale niewiele. Jest np. pionowa, w przeciwieństwie do dachu. Mój Kierbud w związku z tym miał co nieco do powiedzenia...

 

Elewacja ściany to ochrona ściany przed warunkami atmosferycznymi a nie tylko ozdoba! Folia paroprzepuszczalna chroni izolację cieplną przed przewiewaniem i powinna znajdować się przy wełnie mineralnej a nie na płycie OSB! Pomiędzy wiatroizolacją a płytą OSB powinna być skuteczna szczelina wentylacyjna! Woskowana płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór. Nie wykonanie ściany w taki sposób może skutkować zawilgoceniem izolacji cieplnej, butwieniem konstrukcji, i wykwitami grzyba na ścianach. Pozdrawiam.

 

Była taka kwestia omawiana na stronach rockwoola. Chyba to zdjęli, bo później nie mogłem się do tego dokopać, ale zdążyliśmy sobie na tej podstawie zaprojektować warstwy ściany:

 

elewacja z desek

pustka wentylacyjna

wiatroizolacja

wełna 5cm

OSB 12mm (z dziurami dla przewiewu)

wełna 15cm (w konstrukcji)

paroizolacja

profile na 4cm (wiele spraw to nam ma rozwiązać)

G-K

 

Generalnie strasznie się bałem tej wilgoci, szczególnie, że dom ma być dobrze ocieplony. Stąd te wentylacje. Kierbud (raczej się nie specjalizuje w szkieletach, ale stara, przedwojenna szkoła) twierdził, że MASA powietrza przetłoczy się przez tę wentylację (szerokości bodaj 3 lub 4cm), co ma szansę suszyć wełnę (metodą psiukacza fryzjerskiego), w której będzie występować nieszczęsne wykraplanie się (czyli punkt rosy).

 

Nie zmienia to faktu, że układanie wiatroizolacji na OSB to dzisiaj standard chyba we wszystkich firmach budujących domki szkieletowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szpachlujecie całe płyty k-g w środku domu czy tylko na łączeniach a potem gruntujecie przed pomalowaniem?

opinie śą podzielone, jakie macie doświadczenia?

pzdr

 

Generalnie trudno zrobic na równiuteńko z pozostalą powierzchnią, ale jak ktoś jest dobry to może byc tylko łącze, a gruntować najlepiej biala farba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była taka kwestia omawiana na stronach rockwoola. Chyba to zdjęli, bo później nie mogłem się do tego dokopać, ale zdążyliśmy sobie na tej podstawie zaprojektować warstwy ściany:

 

elewacja z desek

pustka wentylacyjna

wiatroizolacja

wełna 5cm

OSB 12mm (z dziurami dla przewiewu)

wełna 15cm (w konstrukcji)

paroizolacja

profile na 4cm (wiele spraw to nam ma rozwiązać)

G-K

 

Generalnie strasznie się bałem tej wilgoci, szczególnie, że dom ma być dobrze ocieplony. Stąd te wentylacje. Kierbud (raczej się nie specjalizuje w szkieletach, ale stara, przedwojenna szkoła) twierdził, że MASA powietrza przetłoczy się przez tę wentylację (szerokości bodaj 3 lub 4cm), co ma szansę suszyć wełnę (metodą psiukacza fryzjerskiego), w której będzie występować nieszczęsne wykraplanie się (czyli punkt rosy).

 

Nie zmienia to faktu, że układanie wiatroizolacji na OSB to dzisiaj standard chyba we wszystkich firmach budujących domki szkieletowe.

 

Generalnie u nas jest ciutek inaczej i ciekawa jestem jak to wytrzyma :D

 

klej i siatka

styropian ryflowany (10cm)

wiatroizolacja

OSB

wełna 15cm (w konstrukcji)

paroizolacja

G-K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących w Szkielecie ja dopiero zaczynam więc bede studiował wasze opinie i zadawał pytania narazie podsyłam wam link do projektu który wraz z żoną wybralismy i czekam na opinie: jest on w technologii tradycyjnej, ale przystosujemy go do szkieletu drewnianegi i oczywiście naniesiemy zmiany: http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/mikrus_3/default.asp?id=494&ver=KO co do firmki która ma nam go pobudować to skłaniamy sie w kierunku Damira mamy juz wstępną kalkulacje tego projektu, ale oczywiście cały czas przeglądam oferty innych firm, będziemy budować w Markach pod Warszawą. Ostatnio prowadzę rozmowy z firmą Gliwa a oni stosuję fundament z systemem grzewczym legalett co wy o tym sądzicie?

Za wszelkie uwagi z góry dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących w Szkielecie ja dopiero zaczynam więc bede studiował wasze opinie i zadawał pytania narazie podsyłam wam link do projektu który wraz z żoną wybralismy i czekam na opinie: jest on w technologii tradycyjnej, ale przystosujemy go do szkieletu drewnianegi i oczywiście naniesiemy zmiany: http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/mikrus_3/default.asp?id=494&ver=KO co do firmki która ma nam go pobudować to skłaniamy sie w kierunku Damira mamy juz wstępną kalkulacje tego projektu, ale oczywiście cały czas przeglądam oferty innych firm, będziemy budować w Markach pod Warszawą. Ostatnio prowadzę rozmowy z firmą Gliwa a oni stosuję fundament z systemem grzewczym legalett co wy o tym sądzicie?

Za wszelkie uwagi z góry dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich :)

 

ja zbieram ofert od 3 tygodni, ktoś na forum napisał, że Gliwa jest nie najlepsza. Na razie dokładnie sprawdzamy firmę z Szamotuł (okolice POznania), mają bardzo dobre ceny i są od naszej działki w miarę niedaleko.... Generalnie ceny na ten moment są od 1800 do nawet 4 tyś za m.kw. w zależności od stanu domu. Napisz na ile wycenili Wam dom i podaj proszę link do tego Damira. Trzymajcie się - to nie taka prosta sprawa budować. A przynajmniej nie jest łatwa część papierologiczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do firmki Damir na forum nie bede podawał www żeby ktos Mnie nie posądził o jakąs reklamę czy coś w tym stylu, ale wystarczy wejść w google i każdy dalej wie co zrobić :) Ja skłaniam się ku tej własnie firmce gdyż oni budowali u mojego znajomego i miałem przyjemność ocenić i robotę. Przeglądałem też ofertę Hassa, nie chce za bardzo oszczędzac na domu, ale oni sa naprawdę jak dla Mnie za drodzy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się różni ;-P Ale niewiele. Jest np. pionowa, w przeciwieństwie do dachu.

 

elewacja z desek

pustka wentylacyjna

wiatroizolacja

wełna 5cm

OSB 12mm (z dziurami dla przewiewu)

wełna 15cm (w konstrukcji)

paroizolacja

profile na 4cm (wiele spraw to nam ma rozwiązać)

G-K

 

Nie zmienia to faktu, że układanie wiatroizolacji na OSB to dzisiaj standard chyba we wszystkich firmach budujących domki szkieletowe.

 

Oczywiście ściana pionowa daje się lepiej zwentylować niż skośna połać dachu. Należy jednak pamiętać aby w ścianie były wloty powietrza i wyloty bo sama pustka wentylacyjna nic nie daje!

Zastanawiam się również po kiego pakowana jest płyta OSB pomiędzy warstwy izolacyjne?

Klejona, prasowana i woskowana płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór i jest lepszą wiatroizolacją od folii paroizolacyjnej więc niech mnie ktoś oświeci jaki jest cel montowania tej folii na płycie OSB??? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszytkich,

Dokładnie wczoraj wpadlem na pomysł wybudowania domku szkieletowego ok 50m2 na słupach nośnych.

Jutro udaje sie do gminy aby dowiedziec sie jakie warunki muszą byc spelnione do otrzymania takiego pozwolenia na działce siedliskowej na której juz stawiam swoją murowana hacjende :)

 

Wracajac do domku szkieletowego nurtuje mnie grubość izolacji jak i rodzaj ogrzewana...

Rozważałem dwa rodzaje elektryczne które raczej odpada z uwagi na taryfe budowlaną i kominkowe, co o tym sadzicie ?

 

Może macie lepsze pomysły?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia paroprzepuszczalna chroni izolację cieplną przed przewiewaniem i powinna znajdować się przy wełnie mineralnej a nie na płycie OSB! Pomiędzy wiatroizolacją a płytą OSB powinna być skuteczna szczelina wentylacyjna! Woskowana płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór. Nie wykonanie ściany w taki sposób może skutkować zawilgoceniem izolacji cieplnej, butwieniem konstrukcji, i wykwitami grzyba na ścianach.

Panie Andrzeju,

dlaczego wprowadza Pan Forumowiczów w błąd?

Zadaniem folii wiatroizolacyjnej jest:

- ochrona budynku (czytaj: drewnopochodnej płyty poszycia) przed działaniem wilgoci z zewnątrz,

- ochrona budynku przez przewietrzaniem - głównie z powodu nieszczelności na stykach płyt poszycia zewnętrznego,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaniem folii wiatroizolacyjnej jest:

- ochrona budynku (czytaj: drewnopochodnej płyty poszycia) przed działaniem wilgoci z zewnątrz,

 

To zrozumiałe.

 

- ochrona budynku przez przewietrzaniem - głównie z powodu nieszczelności na stykach płyt poszycia zewnętrznego,

 

Tego do dziś nie mogę zrozumieć: wystarczyłoby przymocować membranę na szpary pomiędzy płytami :-)

 

Wydaje mi się, że wiatroizolacja jest tym, czym gore-texowa wiatrówka - zasadniczo nie przepuszcza wody i chroni przez intensywną cyrkulacją powietrza. Czyli ma cały proces wymiany powietrza i wilgoci spowolnić i ukierunkować na zewnątrz. Bo wełnę przecież należy wietrzyć - jakiś ruch powietrza tam występować powinien. Ale żeby izolowała, musi to być ruch bardzo powolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego do dziś nie mogę zrozumieć: wystarczyłoby przymocować membranę na szpary pomiędzy płytami :-)

Może masz i rację, ale tylko częściowo, bo oprócz szpar między płytami musiałbyś przymocować membranę na dolnych i górnych krawędziach płyt poszycia, wokół otworów okiennych i drzwiowych.

 

Zatem pomyśl i przyznaj rację - lepiej, dokładniej, szybciej a zarazem taniej jest pokryć całą powierzchnię ścian foliią, a do tego tak ułozona folia chroni całą powierzchnię ściany przed wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się również po kiego pakowana jest płyta OSB pomiędzy warstwy izolacyjne?

 

To jest pytanie natury religijnej. Jeżeli źle jest wiatroizolację na OSB, źle OSB pomiędzy wełną, to gdzie, do jasnej ciasnej, chcesz położyć to OSB? Przecież nie pod G-K?

 

Warto się zastanowić jakie zadanie spełnia płyta OSB w szkielecie?

Spełnia dwa: sztywni ścianę i jest warstwą nośną dla elewacji (np. cienki styropian i tynk). W tym przypadku płyta OSB występuje za ociepleniem a wentylacja ściany następuję pomiędzy nią a ociepleniem. Ocieplenie przed przewiewami chronione jest folią wysokoparoprzepuszczalną zwaną potocznie wiatroizolacją. Funkcję sztywnienia ściany można uzyskać w inny sposób stosując np. bednarkę stalową ocynkowaną "na krzyż". Przy wykonaniu elewacji z desek na zakład, sidingu lub cegły klinkierowej płyta OSB staje się zbyteczna. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia paroprzepuszczalna chroni izolację cieplną przed przewiewaniem i powinna znajdować się przy wełnie mineralnej a nie na płycie OSB! Pomiędzy wiatroizolacją a płytą OSB powinna być skuteczna szczelina wentylacyjna! Woskowana płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór. Nie wykonanie ściany w taki sposób może skutkować zawilgoceniem izolacji cieplnej, butwieniem konstrukcji, i wykwitami grzyba na ścianach.

Panie Andrzeju,

dlaczego wprowadza Pan Forumowiczów w błąd?

Zadaniem folii wiatroizolacyjnej jest:

- ochrona budynku (czytaj: drewnopochodnej płyty poszycia) przed działaniem wilgoci z zewnątrz,

- ochrona budynku przez przewietrzaniem - głównie z powodu nieszczelności na stykach płyt poszycia zewnętrznego,

Pozdrawiam

 

Szanowny Panie Wojtku, a w którym to fragmencie mojej wypowiedzi Pana zdaniem wprowadzam Forumowiczów w błąd???

A jakaż to elewacja umożliwia przedostanie się wody z zewnątrz?

Tynkowany styropian, siding, cegła klinkierowa? To oczywiste, że nie. Pozostaje tylko jedna i to tylko w niewielkim stopniu. Jest nią elewacja układana z desek na zakład przez szpary pomiędzy deskami przy bardzo niesprzyjającym wietrze.

Jestem przekonany, że oczywistą rzeczą jest dla wszystkich, iż folia ta nie chroni izolacji cieplnej przed dostępem pary wodnej z zewnątrz, gdyż przepuszcza ona ją w obie strony.

Przy poprawnie wykonanej ścianie zewnętrznej powinny być pozostawione na dole ściany otwory wlotowe powietrza umożliwiające wentylację ściany. Przed ingerencją tego powietrza w izolację cieplną chroni właśnie ta folia zwana wiatroizolacją. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...