Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Maco

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

senk ju 8)

siedzę ostatnio i czytam ciągle o tych pieprzonych elewacjach.

 

elewacja oczywiście ma być szczelna, ale przecież żyjemy w polsce i wiemy jak się różne rzeczy robi. wszystkiego nie dopilnujesz i gdzieś będzie pieprzona nieszczelność i co wtedy? zrywać płyty styropianowe, wymieniać poszycie?

 

problem w tym, że polscy producenci domów prefabrykowanych baaaaaaaaaaardzo rzadko dają wiatroizolację i styropian z drenażem. i pewnie równie rzadko stosują ww. uszczelnienia przy łączeniach EIFS z innym materiałem.

 

nic tam. pod koniec tygodnia będę w krakowie i w bielsku w McDomusie i w PAB-Varioplanie. Będę też oglądał domek wybudowany przez PAB. Zobaczymy co oni na moją wiedzę na temat EIFS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...elewacja oczywiście ma być szczelna, ale przecież żyjemy w polsce i wiemy jak się różne rzeczy robi. wszystkiego nie dopilnujesz i gdzieś będzie pieprzona nieszczelność i co wtedy?

 

 

Oczywiście, że elewacja będzie szczelna! A nawet jak powstaną mikro pęknięcia to nic złego się nie stanie! Uszczelnienie okien należy wykonać tak samo jak w normalnym budynku. Moim zdaniem najwięcej błędów powstaje w związku z tym, że staramy się w szkielecie wykonać ścianę jednowarstwową. Elementy elewacji (np. tynk, styropian i płyta OSB) powinny być oddzielone szczeliną wentylacyjną od szkieletu z ociepleniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy elewacji (np. tynk, styropian i płyta OSB) powinny być oddzielone szczeliną wentylacyjną od szkieletu z ociepleniem.

Panie Andrzeju,

może Pan bliżej wyjaśnić jak technicznie odzielić od konstrukcji szkieletu z ociepleniem elementy elewacji (np. tynk, styropian i płyta OSB) z zastosowaniem szczeliny wentylacyjnej?

 

Moim zdaniem to konstrukcja szkieletu pokryta płytą poszycia z płyty OSB i folią wiatroizolacyjną winna być oddzielona szczeliną wentylacyjną od warstwy styropianu z tynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie kategorycznie nie zgodzić się z taką tezą!!! Tak wykonane ściany to praktycznie 100% ryzyka bardzo poważnego błędu skutkującego zawilgoceniem ściany. Ściana szkieletu powinna być wykonana tak jak dach bo niczym od niego się nie różni!!!

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

Jeszcze raz powtórzę ściana tak jak dach!!!!

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

 

To dlaczego chyba wszystkie firmy stawiające kanadyjczyki w Polsce (a przynajmniej wszystkie z jakimi ja się spotkałem) dosuwają wełnę do zewnętrznej płyty OSB? Wszyscy robią źle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak robią to moim zdaniem robią źle! W tym wątku prezentowane były zdjęcia zagrzybionych ścian. A przyczyna właśnie ta! Płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór więc aby nie było problemów to grubsza warstwa izolacji cieplnej powinna być zamocowana na płycie OSB (np. 15 cm styropianu) ale pod tą warstwą nie może być żadnej szczeliny wentylacyjnej (zimnego powietrza)!!!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

I po co wprowadza Pan to zamieszanie a Forumowiczów w błąd? Rozumiem, i wcale nie chcę być złośliwy, że u Pana jak u dekarza - "ściana tak jak dach" - ale nie w technologii lekkiego budownictwa szkieletowego. Proponuję spojrzeć na temat nie z punktu dekarza a poprostu - z punktu wymagań technologii i powszechnie stosowanych rozwiązań.

 

Nie może Pan pisać, że

Skoro tak robią to moim zdaniem robią źle!
To Oni robią dobrze a Pan się myli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Wojtku Pana wypowiedzi w kilku wątkach są nie spójne!

Skoro twierdzi Pan, że się mylę to proszę wskazać, w którym momencie moje rozumowanie jest nie logiczne. Twierdzenie, że są jakieś wymogi technologiczne to bzdura bo ta technologia jest zła. Ściana szkieletu niczym nie różni się od dachu a jak się różni to proszę wskazać gdzie a nie zasłaniać sie jakimiś technologiami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana szkieletu powinna być wykonana tak jak dach bo niczym od niego się nie różni!!!

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

 

Sorry ale dla mnie doświadczenia amerykańskie są pewną wyrocznią w tym temacie. Nie widziałem nigdzie, żeby w przypadku EIFS (bo to mnie interesuje) ktoś robił szczeliny wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale dla mnie doświadczenia amerykańskie są pewną wyrocznią w tym temacie. Nie widziałem nigdzie, żeby w przypadku EIFS (bo to mnie interesuje) ktoś robił szczeliny wentylacyjne.

 

Sorry ale dla mnie nie są. Prześledź dokładnie ten wątek a zobaczysz na zdjęciach skutki źle wykonanych ścian.

Swój dom wybudowałem w/g tych zasad i mieszkam w nim już ponad 14 lat. Wykonanie ściany w/g moich zasad żadnej ścianie nie zaszkodzi natomiast brak tej szczeliny wentylacyjnej z całą pewnością tak. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie ściany w/g moich zasad żadnej ścianie nie zaszkodzi natomiast brak tej szczeliny wentylacyjnej z całą pewnością tak. Pozdrawiam.

Może Pan przybliżyć swoje zasady? Myślę, że wielu Forumowiczów, korzystających dotychczas z doświadczeń amerykańskich czy kanadyjskich będzie bardzo zainteresowana Pańskimi zasadami.

 

Ściana szkieletu powinna być wykonana tak jak dach bo niczym od niego się nie różni!!!

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

Jeszcze raz powtórzę ściana tak jak dach!!!!

Może Pan przybliżyć zagadnienie

drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową)

Na naukę nigdy nie jest za późno ... nawet po pięćdziesiątce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Wojtku skoro to co Pan zacytował z moich wypowiedzi jest dla Pana niezrozumiałe to trudno mi będzie z Panem prowadzić merytoryczną dyskusję. Myślę, że zaślepiają Pana Pańskie racje i nie jest Pan w stanie zauważyć innego spojrzenia na sprawę. Oczywiście wolno mieć Panu własną teorię ale moim zdaniem propaguje Pan złą technologię. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale dla mnie nie są. Prześledź dokładnie ten wątek a zobaczysz na zdjęciach skutki źle wykonanych ścian.

Swój dom wybudowałem w/g tych zasad i mieszkam w nim już ponad 14 lat. Wykonanie ściany w/g moich zasad żadnej ścianie nie zaszkodzi natomiast brak tej szczeliny wentylacyjnej z całą pewnością tak. Pozdrawiam.

 

OK. Przeczytałem po raz kolejny :)

I mam dwie uwagi dla Ciebie, być może precyzujące moje wypowiedzi.

 

Piszesz, że wiatroizolacja ma chronić izolację cieplną przed przewiewaniem. Racja. Ale nie tylko. W przypadku poszycia z OSB i wpuszczaniu wiatroizolacji pod styropian ma to uniemożliwić przedostawianie się nadmiernych ilości wody w konstrukcję szkieletu. Byc może wynika to z nieszczęsnej nazwy w języku polskim bo polska wiatroizolacja to inaczej "house-wrap" i najprostsza membrana "second-wether-barrier" stosowana przy budowie szkieletowca.

W języku angielskim nie ma z tym problemu bo house-wrap to nie tylko wiatroizolacja, ale wodoizolacja, huraganoizolacja itp. Oczywiście w pewnych granicach ;) Ktoś kiedyś, 15 lat temu, nazwał tę membranę wiatroizolacją i tak już zostało.

 

Druga sprawa to te nieszczęsne pustki wentylacyjne. Jeśli frezy w styropianie ryflowanym (czy to sinusoidalne frezy, czy też prostokątne) to tak - wentylacja jest ok. Ale to nie ma na celu przewietrzania przestrzeni pomiędzy, ale jedynie umożliwić odprowadzenie wody (czy to skroplonej pary, czy też wody np. deszczowej) na zewnątrz.

 

To że u Ciebie jest dobrze to nic nie znaczy. Amerykanie nastukali tysiące domów i tylko w części pojawiły się problemy z EIFS. Czy to znaczy, że jest okej? Nie. To znaczy, że możesz być przypadkiem 8) Dlatego upieram się, że trzeba wzorce amerykańskie analizować bo mają przekrój przez wszystkie strefy klimatyczne i być może udało im się rozwiązać problem z elewacją na styropianie z pomocą ryflowania albo mat drenujących. Nie dotarłem do europejskich publikacji na temat nieszkodliwości klejenia styropianiu do poszycia ale dotarłem do amerykańskich publikacji o szkodliwości takiego klejenia.

 

BTW. Na mój potencjalny dom policzono 120m2 styropianu 10cm. Taki styropian kosztuje około jakieś 1600-1800PLN. Ryflowany jest maksymalnie 4000PLN droższy. Odchodzi natomiast koszt kleju "pod" a dochodzi koszt kołków. Tak gdyby ktoś cenowo analizował jak to wygląda.

Są płyty styropianowe Ryflopian, Izodren. Nie musi być koniecznie ryflowanie na zamówienie.

 

BTW2. Głęboko się zastanawiam czy wybrać wariant bez czy z wiatroizolacją.

I myślę nad tym już 3 tydzień. Przeczytałem do tej pory już 13445698123 PDF'ów. Am I smart enough? :roll: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie nastukali tych domów bardzo dużo ale zauważ, że nie było problemów gdy elewacją były deski czy siding je imitujący. Problemy pojawiły się gdy zaczęto stosować styropian. Istota sprawy tkwi w tym by tak dobrać ocieplenie żeby tzw. "Punt rosy" znalazł się poza konstrukcją ściany. Żadnej konstrukcji nie wyrządzi większej szkody wilgoć z zewnątrz. Największe szkody powoduje wilgoć (kondensat pary wodnej) z wewnątrz, która nie może wydostać się na zewnątrz. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...