Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Maco

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

Witam, potrzebuję pilnie informacji.

Jestem na etapie fundamentów, do końca maja muszę zafakturować drewno na konstrukcje.

I tu rodzi się pytanie, czy z drewna na konstrukcje szkieletu można odzyskać VAT za materiały budowlane, jak to zafakturować i jaki nr kodu umieścić na fakturze?

W US nie potrafili mi powiedzieć, na infolini ministerstwa tak samo a czas nagli, drewno czeka u producenta.

Dodam, że drewno to klejonka KVH.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 2 months później...

Witam! Chciałbym na działce wybudować od wiosny domek o konstrukcji szkieletowej. Chcę wykonać go możliwie najmniejszym kosztem, bo domek nie będzie na pokaz, tylko do użytku. Jednak nie chcę aby wyglądał jak szopa. Domek 4,00mx3,50mx2,50m (s*l*h)

 

Początkowo chciałem wykonać elewacje z boazerii drewnianej, lecz szukając czegoś tańszego pomyślałem o OSB, jednak czym później zakryć taką płytę OSB? Bo wiórowej chatki nie chcę :) . Więc pierwsze pytanie, czy można zamalować płytę OSB tak, aby ukryć jej strukturę i zabezpieczyć przed wilgocią?

 

Wnętrze początkowo miało być z płyt K/G, lecz wilgoć chyba na to nie pozwoli (zimą jeżeli było by ogrzewane to maksymalnie kilkanaście razy). Na forum znalazłem coś o płytach gipsowo-włóknowych, lecz gdzie to dostać, i ile to kosztuje? A może także płyta OSB? Bo jeżeli taką płytę udało by się zamalować, aby zakryć jej strukturę, to czemu nie?

 

Zastanawiam się jeszcze czy jest sens docieplania tego domku wełną mineralną. Jak wyżej domek będzie może kilkanaście razy użyty i ogrzany zimą przez farelkę. A jeżeli jest sens, to może jednak wnętrze w K/G?

 

Nie ma tańszych materiałów elewacyjnych niż płyta OSB i drewniana boazeria? :/

Edytowane przez dlubacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jak dom nie duży możesz zawsze próbować odkupić coś po niższej cenie (mi ostatnio udało się tak pozyskać styropian) co komuś zalega, ale od osb nie ma tańszych płyt. Jak tak rzadko używany będzie zima to raczej nie warto się w to ocieplenie pchać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich nie znalazłem nigdzie tematu specjalnie do przywitań więc witam się tutaj.

 

Mam do Was pytania większość z Was już mieszka w swoim wymarzonym domku ja dopiero się rozglądam i zastanawiam się nad kosztami i właśnie tego będzie dotyczyć moje pytanie.

Najpierw założenia:

Dom z mieszkalnym poddaszem.

Powierzchnia - 150 - 170 m2

Konstrukcja szkielet

Ocieplenie standard w ścianach (czyli wełna wew. KG z zew OSB) + wełna zew lub styropian z zachowaniem przerwy (tu się jeszcze zastanawiam) + wszystkie folie

Dach - blacho-dachówka lub gont (ten drugi mi się bardzie podoba)

Fundament - standard z ławą i chyba crowling-space (nie wiem czy tak się to pisze) ewentualnie podpiwniczenie (ile mniej więcej to będzie kosztowało więcej)

Okna 5-komorowe + ok 3 okien dachowych

Ogrzewanie - paliwo stałe (piec z podajnikiem na brykiet drzewny lub ekogroszek) + kominek z rozprowadzeniem ciepła (bez dużych fanaberii - tylko zapasowe źródło ciepła) - góra grzejniki dół podłogowe (ale to kwestia kosztów może zostaną też grzejniki)

Wykończenie - karton gips, panele, łazienka kuchnia płytki (2 łazienki)

Wentylacja - tu chyba się skłaniam do mechanicznej z rekuperacją (jakie koszt? czego wy używacie co polecacie)

Media:

- prąd (normalne podłączenia transformator obok)

- woda (podobnie na granicy działki)

- kanalizacja (tu jest problem właściwie to nie ma problemu bo nie ma kanalizacji) zastanawiam się nad przydomową oczyszczalnią - jak lepiej to czy szambo

 

To by było chyba na tyle jak waszym zdaniem zamknę się cenowo z tym wszystkim na gotowo oczywiście bez mebli kuchni czy łazienki bo to wszystko się liczy indywidualnie ale z całością wymienioną wyżej,

A i jeszcze ważna rzecz miejsce budowy to wschodnia część województwa mazowieckiego - okolice Siedlec

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.Potrzebuję wiedzy praktyków bo poprostu zastanawiam się czy mnie na to stać.

 

A i jeszcze jedno czy możecie polecić jakąś firmę z okolicy z która współpracowaliście? I czy lepiej wg waszego doświadczenia wybudować surowy zamknięty i wykończyć czy może surowy otwarty a może pod klucz?

 

Pozdrawiam. Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej S- Planujemy budowę szkieletu 9m na 11m. 164 m2 użytkowej. Ściana kolankowa 1,5 m. Kubatura 616 m2.plus weranda 15 m pod dachem Wycenę z MAWITU mam na kwotę 330 tyś bez kominka schodów pieca i podłóg. Do tego przyłącza, oczyszczalnia ścieków, podłogi, łazienki itp to ok, 400 tyś na ubogo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ocieplenie standard w ścianach (czyli wełna wew. KG z zew OSB) + wełna zew lub styropian z zachowaniem przerwy (tu się jeszcze zastanawiam)

 

Wełna, wełna :)

 

Fundament - standard z ławą i chyba crowling-space (nie wiem czy tak się to pisze) ewentualnie podpiwniczenie (ile mniej więcej to będzie kosztowało więcej)

Crawl space :) My tak budujemy - zapraszam na nasze blogi (www.blogibudowlane.pl), a w szczególności na blog http://www.blogibudowlane.pl/blog/L73-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie/155

Piwnicę można wycenić, jak się zna projekt i warunki gruntowe. Ogólnie: drogo :)

 

Ogrzewanie - paliwo stałe (piec z podajnikiem na brykiet drzewny lub ekogroszek) + kominek z rozprowadzeniem ciepła (bez dużych fanaberii - tylko zapasowe źródło ciepła) - góra grzejniki dół podłogowe (ale to kwestia kosztów może zostaną też grzejniki)

 

Każde centralne ogrzewanie w szkielecie jest gorsze niż zwykłe grzejniki elektryczne z serii 350/sztukę. Koszt ogrzania domu 130-150m2 elektrycznymi grzejnikami konwektorowymi (sterowanymi) to 400 PLN miesięcznie (dane z 2012/2013). Sam odpowiedz sobie na pytanie czy warto inwestować z droga instalację wodną i do tego centralną.

 

Wentylacja - tu chyba się skłaniam do mechanicznej z rekuperacją (jakie koszt? czego wy używacie co polecacie)

 

To zależy od tego, z jakiego powodu chcesz rekuperację: z powodu oszczędności czy z powodu poprawy jakości życia? Jeśli to drugie to jak najbardziej ok, tylko radzę z gruntowym wymiennikiem ciepła albo jesteś skazany na klimatyzację. Jeśli z powodu oszczędności to nie polecam, bo przy reku płaci się więcej za ogrzewanie (wymieniasz więcej powietrza w domu, więc więcej musisz ogrzać zimą lub schłodzić latem).

 

- kanalizacja (tu jest problem właściwie to nie ma problemu bo nie ma kanalizacji) zastanawiam się nad przydomową oczyszczalnią - jak lepiej to czy szambo

Jesli tylko wielkośc dziłki i plan miejscowy Ci pozwoli to oczyszczalnia. Za zwykła oczyszczalnie, przy normalnych warunkach gruntowych zapłacisz 8,000, a za szambo 5,000 (z robotami ziemnymi), więc różnica zwróciCi się w dwa lata. Oczyszczalnię opróżnia się co 18-24 miesiące, więc koszt utrzymania to średnio 500 PLN rocznie (z serwisem).

 

A i jeszcze jedno czy możecie polecić jakąś firmę z okolicy z która współpracowaliście?

I czy lepiej wg waszego doświadczenia wybudować surowy zamknięty i wykończyć czy może surowy otwarty a może pod klucz?

 

Ja to siebie mogłabym polecić, ale nie wypada ;)

I zawsze najlepiej pod klucz, bo jedna firma odpowiada za wszystko i nie ma na kogo zwalić :)

 

Powodzenia :)

Edytowane przez InezDomyKanadyjskie
takie sobie zwykłe literówki ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o toto! Inez nie wypada, ale mi i owszem - szczerze i gorąco żałuję, że nie skorzystałem z ich usług budowy mojego domu, ale bardzo wiele skorzystałem z ich porad i blogów!

 

Cieszę się, że coś pomogliśmy :)

I też żałuję, że nie zostałeś naszym klientem, bo lubimy rozsądnie myślących ludzi :) Nie kadzę, tylko prawdę mówię :)

Polecamy się na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To zależy od tego, z jakiego powodu chcesz rekuperację: z powodu oszczędności czy z powodu poprawy jakości życia? Jeśli to drugie to jak najbardziej ok, tylko radzę z gruntowym wymiennikiem ciepła albo jesteś skazany na klimatyzację. Jeśli z powodu oszczędności to nie polecam, bo przy reku płaci się więcej za ogrzewanie (wymieniasz więcej powietrza w domu, więc więcej musisz ogrzać zimą lub schłodzić latem).

 

 

sorki za OT, ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić... tzn. przy WM z reku, ale bez GWC bez klimatyzacji ani rusz? ale przecież w lecie odzysk się wyłącza przez bypass, więc będzie to to samo powietrze co przy grawitacji, tylko będzie go więcej, bo w lecie grawitacja nie działa;-)

 

no i druga kwestia - rekuperacja to odzysk energii. Po co odzyskiwać energię, żeby jej więcej zużywać?

 

Jeśli WM powoduje większe zużycie energii, to znaczy, że budynek jest nieszczelny niestety... no chyba, że nie odczytałem jakiegoś skrótu myślowego w cytowanych słowach...

 

a tak w ogóle, to też swego czasu myślałem o budowaniu z Inez, ale terminy nam się nie zgrały... pozdrawiam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze ważna rzecz miejsce budowy to wschodnia część województwa mazowieckiego - okolice Siedlec

Z góry dzięki za odpowiedzi.Potrzebuję wiedzy praktyków bo poprostu zastanawiam się czy mnie na to stać.

...czy lepiej wg waszego doświadczenia wybudować surowy zamknięty i wykończyć czy może surowy otwarty a może pod klucz?

 

 

Witam.

Wiele pytań, i tylko kilka odpowiedzi.

Jeśli budować, to rzeczywiście lepiej z jednym wykonawcą z powodów o których już tu pisano.

WM z REKU polecam jak najbardziej, jesli ktoś pisze że WM genruje koszty i zwiększa zużycie energii to lepiej niech nic nie pisze. Warto też zainwestować w GWC, (gruntowy wymiennik ciepła)

Nasz domek posiada do ogrzewania Pompę Ciepła, WM z REKU, klimatyzator centralny, kominek z rozprowadzeniem ( z DGP) jako rezerwa. Parter ogrzewanie podłogowe, poddasze użytkowe to klimakonwektory.

Wszystko jest na prąd, nie ma węgla czy gazu, nawet kanalizacja ciśnieniowa a więc pompka na prąd, oczywiście również kuchnia, piekarnik czy lodówka. Tak więc tylko prąd. Koszt utrzymania 120 m2 domku to niecałe 400zł/miesiąc w szczycie zimy. Oczywiście 2 taryfy.

Jeśli chodzi o koszt budowy to będzie on zależał od standardu wykończenia (standard, energooszczędny, pasywny).

Masz jest w standardzie energooszczędnym, więc koszt był nieco wyższy od normalnego, ale ja uważam że było warto.

Jeśli masz dużą działkę to pomyśl o oczyszczalni przydomowej ścieków.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki za OT, ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić... tzn. przy WM z reku, ale bez GWC bez klimatyzacji ani rusz? ale przecież w lecie odzysk się wyłącza przez bypass, więc będzie to to samo powietrze co przy grawitacji, tylko będzie go więcej, bo w lecie grawitacja nie działa;-)

 

no i druga kwestia - rekuperacja to odzysk energii. Po co odzyskiwać energię, żeby jej więcej zużywać?

 

Jeśli WM powoduje większe zużycie energii, to znaczy, że budynek jest nieszczelny niestety... no chyba, że nie odczytałem jakiegoś skrótu myślowego w cytowanych słowach...

 

a tak w ogóle, to też swego czasu myślałem o budowaniu z Inez, ale terminy nam się nie zgrały... pozdrawiam:-)

 

Mnie też to zastanawia bo mam WM z REKU ale GWC mi odradzono podobnie jak klimę??? :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś argumenty podano? GWC jest fajny, jak go dobrze zrobisz i jeśli zrobisz go sam - gdybyś miał za to zapłacić powiedzmy 5-7 kPLN to jego fajność znika, a robi się bezsensownie drogą fanaberią.

 

No tak, jakbym skądś znał tę argumentację ale tu chodzi o to, że

...czy z powodu poprawy jakości życia? Jeśli to drugie to jak najbardziej ok, tylko radzę z gruntowym wymiennikiem ciepła albo jesteś skazany na klimatyzację.

Czyli jeśli REK to albo GWC albo klima. Czyli dla tych co nie mogą zrobić GWC sami to nie "bezsensownie droga fanaberia" tylko konieczność?

 

W takim razie zostałem wprowadzony w błąd albo nic nie zrozumiałem. :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a niby czemu GWC miałby być konieczny do rekuperacji? Myślę, że warto się cofnąć do początku idei, czyli wentylacja mechaniczna jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest lepsza od wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprzężona z GWC będzie po prostu troszkę bardziej wydajna. Inna rzecz, że to poprawienie wydajności nie jest warte parę kPLN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprzężona z GWC będzie po prostu troszkę bardziej wydajna. Inna rzecz, że to poprawienie wydajności nie jest warte parę kPLN.

 

Teraz rozumiem co przegapiłem w tej całej sprawie! Zapomniałem o letnich upałach. Tutaj potrzebna jest GWC lub klimatyzacja - do oziębienia powietrza w budnynku! A ja dałem się namówić do rezygnacji z GWC a z klimatyzacji sam zrezygnowałem zapomniawszy o lecie.:cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...