Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Maco

Recommended Posts

Mile19 praca z której fragment cytowałem nosi tytuł "Wpływ grzybów na zdrowie ludzi" i nie zamierzam jej tutaj zamieszczać.

 

To że grzyby do normalnego rozwoju potrzebują wilgoci pisałem już o tym , zresztą każdy o tym wie. Pisałem również , że "problem grzyba" dotyczy zarówno szkieletów jak i murów.

Jest jednak kilka istotnych różnic między budynkami szkieletowymi i tradycyjnymi , które sprawiają , że szkielety są bardziej na grzyba podatne i o tych różnicach też pisałem.

 

Cytat , który umieściłem nie jest tendencyjny , potwierdza jedynie to na co zwracałem uwagę : "pokryty tynkiem mur , zbudowany jest z mniej sprzyjających rozwojowi grzybów materiałów"

 

Dla przypomnienia bo widze , że chcesz rozmydlić temat

 

Dom szkieletowy jest bardziej podatny na grzyba bo:

1/ choć nie jest to dom drewniany a jedynie posiada szkielet z drewna to jednak zbudowany jest głównie z materiałów pochodzenia organicznego (drewno plus sprasowane wióry z chemią , GK czyli celuloza z gipsem itp)

2/ jeżeli dochodzi do inwazji grzyba , może ona przebiegać skrycie i podstępnie , w domu tradycyjnym grzyb raczej łatwiej zauwazyć.

Luc Skywalker pokazał nam to na świetnym zdjęciu , więc jeśli ktoś ma problemy ze zrozumieniem to niech sie dokładnie przyjrzy.

3/ House , Luc , Inwestor i wielu innych przytomnych forumowiczów udowodnili już w tym wątku wielokrotnie , że szkielet "lubi" wilgoć i nie jest to zależne od błędów wykonania.

 

*** dom , który buduje J-1942 jest szczególnie podatny na grzyba i wilgoć , wspomniani Forumowicze udowodnili to również wiele razy.

Dlaczego pan Nitka , Mile19 i inni "szkieletowcy" nie wytłumaczyli biednemu J-1942 w jakie problemy się wpakował docieplając dom styropianem? Czyzby ktoś tu szykował się na zyskowny remoncik? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego pan Nitka , Mile19 i inni "szkieletowcy" nie wytłumaczyli biednemu J-1942 w jakie problemy się wpakował docieplając dom styropianem? Czyzby ktoś tu szykował się na zyskowny remoncik? 8)

 

Czy nie uważasz, że byłbyś bardziej wiarygodny gdybyś napisał, że J-1942 mógłby się wpadować w problemy gdyby założył styropian niezgodnie z wymogami, bez zachowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią wiatroizolacyjną a warstwą styropianu.

A to że tak trzeba, to wykonawcy o tym już wiedzą.

 

Problemem nie jest stosowanie styropianu, ale jego niewłaściwy montaż, który oczywiście może zaszkodzić, i to w poważnym stopniu, budynkowi. Ale są rozwiązania, które ten problem rozwiązują.

Chociażby - http://www.parex.com/systems.html czy http://www.styropol.pl/index.php?id=32

 

Jak widzisz - można się wpakować w problemy, ale wcale nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co? Rozdają te pozycje książkowe za darmo? Czy zarabiają na nich kasę? Bo to jeden z zarzutów jakie stawiasz p. Wojciechowi.

 

Przeciez napisalem o mozliwosciach zarabiania pieniedzy dzieki stronie Wojciecha dlatego , ze ty twierdziles , ze on nie zarabia na propagowaniu szkieletu . Przekrecasz wiec sens moich slow . I to nie odleglych w czasie , a pisanych raptem kilka postow wyzej . Kolega Goni_Mnie _Peleton ma wiec racje - klopoty z czytaniem ze zrozumieniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem . Przez kilka minionych lat , ocieplano styropianem domy szkieletowe w US . Ale ze wzgledu na problemy z wentylacja konstrukcji , a wiec wilgoc i grzyb , zaniechano tego . Domy szkieletowe , ktore stoja kilkadziesiat lat maja nastepujacy przekroj warstw : tynk wewnetrzny ( plaster ) , drewno konstrukcyjne ( 2/4 rzadziej 2/6 ) ,sklejka , siding . Ocieplenia w nich nie bylo . Siding zapewnia doskonala wentylacje konstrukcji i wtedy ona dlugo stoi . Nie ma w US domu , ktory stoi rownie dlugo z ociepleniem .

Bo jak ocieplisz , to tracisz na wentylacji . Nikt tez nie przejmowal sie kosztami ogrzewania , bo kosztowalo grosze . Ale to przeszlosc . W miniona zime ludzie skarzyli sie , ze koszty ogrzewania podskoczyly z np. $500 do $700/m-c .

A ze mozna znalezc strony internetowe firm , ktore twierdza ze maja material na ocieplenie szkieletu , to oczywiste . Jest popyt , znajdzie sie podaz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest problem . Rozwoj technologii zabrnal w slepa uliczke .

Jak pisalem wczesniej , wzrost cen ogrzewania , spowodowal poszukiwanie metod ocieplenia . Rozpoczela sie kariera styropianu . Trwala krotko . Od mniej wiecej 2 lat , styropian jest w odwrocie . Problem polega na tym , ze trwa moda na elewacje rodem z Europy . Styropian wiec , uzyty w metodzie lekkiej-mokrej , wydawal sie idealnym rozwiazaniem .

 

Bede sie powtarzal . Do ocieplenia szkieletu , uzywa sie welny mineralnej .

Wklada sie ja pomiedzy 2/6 . Welna albo jest podklejona jednostronnie do papieru , albo jest wlozona w rekaw z folii . A wiec mamy opozniacz pary , ochrone przed wilgocia z wnetrza i zarazem zakladki papieru/folii , sluza do mocowania welny do drewna konstrukcyjnego . I wydawaloby sie , ze jest pieknie . Otoz nie jest . Za kazdym razem , jak zdejmuje GK ze sciany , to widze zawilgocona welne , obwisnieta , jezeli sucha u gory , to przy kazdym dotknieciu miliony drobinek kurzu+welny kraza w powietrzu . Wystarczy kilka lat , zeby welna zostala doprowadzona do takiego stanu . Konstrukcja oczywiscie eroduje . Mozna wyjac rekoma 2/6 .

I stad alergie , astma i tego typu schorzenia .

Ocieplic wiec szkielet , przy pomocy znanych i stosunkowo niedrogich metod , sie nie da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako nie związany z żadną z technologii chciałbym zadać pytanie.

Jestem na etapie wybierania metody jaką zbuduję dom.

Uwagi w tym wątku o zawilgoceniu, grzybach nieco zniechęcają mnie do szkieletu ale w związku z tym mam pytanie:

Luc Skywalker napisał, że ocieplenie styropianem powoduje problemy z wentylacją.

Jak rozumiem związane jes to z tym, że ściana staje się jak termos i nie powoduje wymiany powietrza. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem własnymi rękoma kilka domów szkieletowych i w jednym z nich mieszkam. Oczywiście, że popełniłem kilka błędów ale były to jedne z pierwszych domów w Polsce a na pewno pierwsze w Łodzi. Mieszka się bardzo dobrze ale tak jak w każdym domu musi działać poprawnie wentrylacja! Pragnę zwrócić szanownym przedmówcom uwagę, że obecnie prawie wszyscy budują szkielety! Praktycznie w każdym domu jest poddasze użytkowe a to nic innego jak typowa konstrukcja szkieletowa!!! Jak czytam, że ktoś zdejmuje płytę gipsową i dotyka do wilgotnej wełny to pytam gdzie ma folię paroizolacyjną? To nie domy są złe tylko firmy nie mające zielonego pojęcia o istocie tej technologi biorą się za ich stawianie. Podobnie jest z błędami popełnianymi w ocieplaniu poddaszy! Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antyszkieletowcy, patrząc na wypowiedzi, to część jest skierowana do ludzi zastanawiających się nad wyborem technologii, a część żeby odwieść mnie od tej decyzji...

 

Stropy i akustyka>>> nie tędy droga jeśli chodzi o mnie, strop drewniany jest w wielu domach i nie są dla mnie powiązane tylko ze szkieletem.

 

Grzyb? Też zły przykład, zdecydowanie jestem skłonna bardziej uwierzyć, że ejst to problem wykonawstwa i że występuje tak samo w domu murowanym jesli nie jest wykonany dobrze....Przyklady- u teściow dom drewniany stary nieocieplany __ grzyba nie ma u rodziców dom paroletni murowany w technologi trójwartwowej z grzybem walczą, pojawił się w rogach pokoju. Ten dom ocieplany bardziej , okna szczelne, ten drewniny nieocieplany okna nieszczelne, wniosek zbyt szczelny dom to grzyb i tyle;)

 

Andrzej Wilhelmi wtrąć się jeszcze czasami i cos powidz;)

Mile19, myślę, że się nei mylisz...

 

A swoją drogą ciekawe czy jest gdzieś stary dom przynajmniej 50 lat, drewniny o którym wiadomo, że jest wykonany dobrze i wtedy go pod testy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem związane jes to z tym, że ściana staje się jak termos i nie powoduje wymiany powietrza. Czy tak?

Dokladnie tak.

W szkielecie powinna byc wentylowana konstrukcja .

 

Czy w takim razie dotknięte tym problemem nie są wszystkie domy tradycyjnie budowane ocieplane styropianem?

A co np. z takimi domami ze styropianu?

Przecież styropian jest najpopularniejszym materiałem w Polsce - ociepla się domy, bloki.....

Robiąc taki termosnie nie zachowując odpowiedniej wentylacji pomieszczeń jesteśmy wszędzie narażeni na wilgoć, pleśń, grzyby, ...

Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale młym

Wtrącę sie choć zaglądam juz tu sporadycznie bo jak czytam niektóre wypowiedzi to człowiek nie wie o czym : smiać sie czy płakać. Znowy to pisze że opozycja nie potrafi czytac pisma pisanego-LUC czy ty wiesz jak wygląda styropian ryflowany i na czym polega wietrzenie w takim ociepleniu? Na dole wlot na górze wylot wiec jak ma sie tam zatrzymywać wilgoć jak hula tam ,,wiatr". Oczywiście przyznałbym Ci racje gdybyś piasł że jak przyklejimy styropian na klej to wtedy nie ma wietrzenia i to co piszesz ma sens czyli brak wentylacji i grzyb.

Co do termosu to jak wam wiadomo aby trzymac ciepło powłoka ocielenia jest szczelna to tak jak w zasobnikach na ciepłą wodę a chyba kazdy budujacy bedzie go miał-nie ma tam wentylacji bo musi byc wszystko szczelne. Porównanie szkieletu to termosu jest nie trafione.

Ocieplenie na zewnatrz ma chronic przed temeraturą zewnetrzna, wiatrami, deszczami po prze tynk a wszystkie warstwy pod wiatroizolacja chronia budynek przed utratą ciepła z wewnatrz. Wilgoć nawet jak wydostanie się po przez wiatroizolację jest ciepłe idzie do góry a jak jest ciepło to nie ma skraplania, ryflowanie w ociepleniu na za zadanie wydmuchac to na zewnątrz. jak wiadomi styropian nie jest nasiakliwy wiec to co sie wydostaje z wewnątrz po przez watę, wistroizolacje zostaje wydmuchane po przez nacięcia w styropiane. Przeciez to proste

Bijecie piane a nie ma zadnych konkretów.

Uwagi LUC nasuwają stwierdzenie że to moze przez takich fachowców polaczków za oceanem lub tanich meksykańców/ sywierdzenia HAUSE/ co popełniaja błędy lub nie znaja zasad budowania stwarzają problem bo buduja szybko i tanio,

A wiadomo że większośc naszych rodaków za woda zasuwa przy sprzataniu lub jako pomoc na budowach. A potem wracaja i kazdy jest inż budownictwa :lol:

a stwierdzenia że jest inspektor z miast i jest nie przekupny to inny temat. Ryba tylko nie bierze :lol: jak w gre wchodzi szlak to ludzie sie zmieniają :lol:

Z wypowiedzi LUC można wywnioskować że ogrom ludzi w Skandynawii, Niemiec, Kanady i USA no i w naszym kraju to banda debili co chca złapac ,,syfa"lub juz jest chora i za chwilę umrą :lol: . Gdyby tak było cały swiat krzyczał by o tym a tu tylko LUC bojownik o nasze zdrowie bije pianę. US to kraj w którym mała afera staje sie duzą aferą

Czepiacie sie ocieplenia styropianem ale jak by tego temetu nikt nie poruszył to do czego by sie LUC doczepił.

Najzabawniejsze że opozycja dostał kilka razy po tyłku i to od kobiety za brednie które wypisuje i jakos nie potrafą odpowiedzieć na problemy AIDY.

Zal mi ludzi którzy biora wypowiedzi opozycji na powaznie. Nie wiemy to to jest, czym sie zajmuja,Moze najwyższty czas cos o sobie napisać, przedstawić się jak macie byc autorytetem i krzyczeć że szkielet jest be. Opozycja zobaczcie- Nitka występuje pod swoim nazwiskiem natomiast LUC lub Goni kto to jest?

Najwazniejsze jest aby budować dobrze i starac sie eliminowac błędy w wykonastwie natomiast ani razu LUC czy GONI nie podali żadnej podpowiedzi jak budować dobrze. I znowu stwierdzienie czały swiat co buduje w szkielecie do banda durni że mna na czele bo buduje szkielet :lol:

PS

Warto było ruszyc tyłek koledzy z opozycji na targi do Poznania było duzo firm które oferuja budownictwo szkieltowe-to daje do myslenia dlaczego tak jest. Moze tradycyjna technologia idzie na tor boczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno grzyb taki jak było na fotkach załączonych prze opozycję powstaja w przypadku zalania, peknięcia rury, przecieku dachu itd. Ale ten sam problem bedzie jak taka awaria stanie sie w tradycyjnym budownictwie, a wyplenić grzyba że scian to niezła walka. / Jesli powstaja specjalistyczne firmy do walki z grzybem i suszenia scian betonowych to znaczy że jest to większy problem i mozliwość zarobienia szmalu niz suszenie suszarka do włosów w domowy sposób/

Nawet jak tak jest w domu szkieletowym wywalasz wate przy remoncie suszysz i mieszkasz. Tak samo czeka remont mieszkańca tradycyjnego domu tylko tu czasmi trzeba kuc tynki i wygrzewać sciany/ miałem grzyba w bloku wiec cos wiem na ten temat... :cry:

Jak dobrze zrobisz instalacje i bobrze ja zaizolujesz to nie na bata aby zamarzła. Wszyscy moi koledzy w budownictwie tradycyjnym mieli problem z zamarżającymi rurami a przy tym awariam

Co do pożaru to koledzy z opozycji- my szkieletowcy nie siedzimy w swoich domach przy swieczkach i pochodniach- sa materiały zabezpieczające przed pożarem-odpowiedniej grubości i w odpowiedniej osłonie kable. Dobrze zrobiony komin i dobrze zrobiony kominek.

Może ktos mi odpowie dlaczego na 5 domów tradycyjnych i 5 domów drewnianych to tylko ta piatka drewnianych ma sie spalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do omawianego tu tematu systemu wentylacji pod styropianem znalazłem takie strony:

 

http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=8-9_tynk

http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=17-18_eifs

http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=19_eifs

http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=21-22_eifs

http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=27-28_przestroga

http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=29-30_eifs

 

Jak widać temat ten w kraju jest znany. Wystarczy trochę poszperać po Necie. Fakt, niektóre artykuły mogą przerażać, ale za to jasno pokazują skutki niewłaściwego zamontowania zewnętrznej warstwy docieplenia ze styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przecież wystarczy by nasi hamerykańscy koledzy wrzucili do wyszukiwarki (podpowiadam np. Google) - hasło EIFS - Exterior Insulation and Finish Systems - i już dowiedzieliby się wszystkiego na temat docieplania domów (szkieletowych) styropianem - mimo wszystko bardzo popularnym, nawet w Stanach, systemen elewacyjnym na domach szkieletowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...