Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PRZETWORY NA ZIMĘ


fiona zielona

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 461
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A ja mam pytanie troche z innej beczki: napiszcie prosze jaka panuje temperatura w pomieszczeniach gdzie trzymacie przetwory?

Jak mialam piwnice to robilam duzo przetworow i wszystko bylo z nimi ok. Niestety od 4 lat zamiast piwnicy mam skrytke na stryszku (wysokosc pomieszczenia 1,60 m) i gdy zrobilam w pierwszym roku posiadania skrytki przetwory to przetrwaly tylko te z dodatkiem octu (grzybki, ogorki, papryka, buraczki), natomiast owocowe wszystkie mi sfermentowaly podczas upalow panujacych w skrytce.

W tym roku sie przeprowadzam do nowego domku i nie mam w nim piwnicy, bedzie za to skrytko-pralnia (wysokosc pomieszczenia 2,75 m) i caly czas sie zastanawiam czy po zrobieniu przetworow sytuacja sie nie powturzy. W skrytce w nowym domu nie jest tak goraco jak na stryszku ale i nie mozna porownac tej temperaturt z piwnica. No i zima bedzie musial byc wlaczony w skrytce grzejnik aby pranie mi schlo.

Stad moje pytanie do Was o przechowywanie przetworow w domkach. Bede wdzieczna za kazda odpowiedz, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część przetworów trzymam na takiej półce stojącej w kuchni (gdzieś na początku wątku jest foto) - siłą rzeczy jest tam dość ciepło. Spora część tych przetworów to owocowe sprawy. Nie ma problemu z przechowywaniem, nie przeszkadza im normalna temperatura pokojowa, a czasem nawet wyższa, jeśli w kuchni węglowej mocniej się napali. Myślę, że u Ciebie też nie powinno nic złego się dziać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
nareszcie mam przepis na pikle w musztardzie :lol:

Maxi -dzieki bardzo :D

 

zrobiłam -pycha :D ale nie byłabym soba gdybym czegoś nie zrobiła od siebie ......dodałam do kilku słoików odrobinę ...KURKUMY - i pikle dostały ślicznego żółtego koloru :D nie zmieniły smaku ale poprawił sie ich wygląd :wink:

 

http://www.mFoto.pl/uploads/1501/pikle_fcfb4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Ogórki już jakiś czas temu robiłam - i te z papryką i te w musztardzie i ... właśnie dzisiaj dorabiałam :D W podziękowaniu przepis na paprykę po węgiersku (chociaż ni jestem pewna, czy Węgrzy ją znają :wink: )

Voila

Na 2 słoiki po 450ml

800 g czerwonej papryki (lub pół na pół czerwonej i żółtej)

3-4 cebule (na wagę 250g)

4-5 ząbków czosnku

po 10 ziaren kolendry i pieprzu

parę (5-8) ziaren jałowca

listki laurowe

3/4 szklanki octu 6% lub 10% jak kto woli

tak około 1/2 szklanki cukru (najlepiej posmakować),

sol

 

Paprykę zblanszować we wrzątki tak około minuty. Pokroić w kawałki (większe) lub w paski. Cebule pokroić w pióra, zalać szklanką wody i gotować przez minutę. Odcedzić. Do wywaru z cebuli dodać ocet, doprawić solą i cukrem. Odstawić na 15-20 min. i ponownie zagotować. Paprykę i cebulę układać warstwami w słoikach, przekłądając plasterkami czosnku i przesypując ziarnami pieprzu, kolendry i jałowca. Dodać listki laurowe. Zalać wszystko zalewą. Pasteryzować przez 25 min.

 

Pycha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałam na forum zapytana o przepisy na przetwory z kapusty. podaję więc także tutaj i życzę smacznego! :D

1/ KAPUSTA Z JARZĘBINĄ

Dużą główkę białej kapusty umyć i poszatkować. Posypać dwiema łyżkami soli i odtawić na kilka godzin. Odlać sok. Dwie duże cebule obrać i pokroić. Dwie kiście dojrzałej jarzębiny, przemrożonej w zamrażarce, umyć i odszypułkować. W słoju lub kamionce ułożyć kapustę, jarzębinę, cebulę, po kilka ziarenek pieprzu oi ziela angielskiego, 10 liści laurowych i łyżeczkę kminku. Zakryć. Po kilku dniach odlać powstały sok. Mieszankę przełożyć do mniejszych słoików, pasteryzować 20 min.

2/ KAPUSTA PO TURECKU

    - 1 kg białej kapusty
    - 1 szkl. octu winnego
    - 2 ząbki czosnku
    - 1/2 papryczki chili
    - sól

Zagotować i ostudzić pół litra wody. Wziąć zewnętrzne, najtwardsze liście kapusty, blanszować 3 min., przelać zimną wodą, osączyć. najpierw pokroić liście niegotowane, następnie te blanszowane. Jedne i drugie umieścić w słoiku. Dodać czosnek (obrany, w ząbkach) i pokrojoną papryczkę chili. Na koniec ocet wymieszać z przegotowaną zimną wodą, doprawić solą. Zalać kapustę, zakręcić słoik i odstawić na 2 tygodnie do ciemnej i chłodnej piwniczki. Po tym czasie - MNIAM!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poszukuję dobrego przepisu na zaprawienie pomidora koktajlowego.

Pozdrawiam

:roll:

 

Mozesz zrobić pomidorki koktajlowe (vel czereśniowe) wtedy w zalewie solnej. Osobiście z róznymi pomidorami jeśli chcę je mieć w całości robię tak. Do dużego gara wrzucam porozrywane pomidory. Rozdotowuje. Przecieram przez nylonowe sito. Pzrecier doprawiam solą i cukrem do samku. Do soikw wrzucam male pomidorki ze skorka i zalewam przecierem. Pasteryzuje ok 10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dpsia , widziałam te przepisy u Ciebie , nawet chciałam za nie podziękować , ale tak sie jakoś wstydziłam :oops: :roll:

 

Na pewno zrobie jedną i drugą :D

Dzięki :D

 

Maxi, Ty się nie wstydź tak, bo wstyd będzie! :lol: Mam nadzieję, że będzie smakowało! :D 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz.

 

CZOSNEK W BIAŁYM WINIE Z ESTRAGONEM

 

Kilogram czosnku obrać i wrzucić na 2 min. do osolonej wrzącej wody. Wyjąć na sito i przelać zimną wodą. Ułożyć w słoikach. Zagotować szklankę wody z kilkoma ziarnami pieprzu, ziela angielskiego, kilkoma gałązkami estragonu, łyżką soli, 4 łyżkami cukru i strąkiem papryki chili. Dodać szklankę białego wina i szklankę octu winnego. Ponownie zagotować. Odstawić do ostygnięcia. Czosnek zalać przestudzoną marynatą. Pasteryzować 10 minut.

Smacznego! :D

Oczywiście ilości składników trzeba odpowiednio przeliczyć, jesli nie chce się robić kilograma czosnku... :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też zapodam mój przepis na .....

 

Papryka marynowana

 

1 litr wody

3/4 szklanki octu ( 10%)

4 łyżki cukru

1 łyżka soli

 

Zagotować i gorącą zalewą zalać pokrojoną paprykę (różnokolorowa) w słoikach ....do popryki dodać czosnek i peperoni.....słoiki zakręcić ..zagotować do 5 minut

 

z 5 kg papryki zrobiłam 15 słoików 0,7 l ..... :D

 

http://img207.imageshack.us/img207/687/paprykanl1.jpg

 

 

smacznego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapusta słodka w pomidorach i korniszonach.

 

Liście kapusty blanszuje na wrzątku, studze i wkładam do słoików na dno tak żeby zostawić miejsca na pomidorki i korniszony(surowe).Zalewam słodkim przecierem pomidorowym zrobionym z normalnych przegotowanych pomidorów i przykrywam z góry znowu kapustą.Pasteryzuje 5min.Przecier mam też z żółtych pomidorów.W tym zestawie ...jak to mówi moja małż kolor bije sie ze smakiem.Za to dzieci wiedzą ,że taki słoik jest jednorazowy i to dla jednej osoby.Nieoszczędne ale pyszotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też zapodam mój przepis na .....

 

Papryka marynowana

 

1 litr wody

3/4 szklanki octu ( 10%)

4 łyżki cukru

1 łyżka soli

 

Zagotować i gorącą zalewą zalać pokrojoną paprykę (różnokolorowa) w słoikach ....do popryki dodać czosnek i peperoni.....słoiki zakręcić ..zagotować do 5 minut

 

z 5 kg papryki zrobiłam 15 słoików 0,7 l ..... :D

 

http://img207.imageshack.us/img207/687/paprykanl1.jpg

 

 

smacznego :D

 

mam bardzo podobny przepid tylko do sloikow daje jeszcze dwa plasterki cebuli - zrobilam juz 43 sloiczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czosnek w winie po babcinemu

 

1.Ząbki czosnku

2.białe wino

3.miód

 

Wlewam wino do garnka.(1 but).Następnie wsypuje czosnek.Dodaje 2 łyżki miodu.Gotuje 10 min.Tak powstały roztwór wraz z czosnkiem wlewam do małych słoiczków(nawet te po koncentratach 3/4 bo są najlepsze).Nie pasteryzuje już tylko odwracam do góry nogami.Koniec

 

mielonka do chleba z czosnyczkiem(do smarowania bagietki na grill)

 

Gotuje czosnek w skórkach aż "odlezą".Następnie smarze na maśle podlewając czerwonym wytrawnym winkiem.Wkładam do słoika taką mase i pasteryzuje 10 min.Bez pasteryzowania śmiało mi wytrzymuje cały okres na grillowanie.

 

czosnek z brokułami ale to już na inny czas.

:-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...