Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dolot powietrza do kominka i ogrzewanie podłogowe - dylemat


ami2

Recommended Posts

Witam.

Prosze o wymiane doświadczeń w nast tematach:

1. Czy dodatkowy dolot powietrza z zewnatrz do kominka jest naprawdę potrzebny (kominek raczej będzie dogzrewał i stanowił atrakcję i niebędzie głównym źródłem ciepła)

2. Jeżlei już robić to mam nastepny dylemat - w tym samym pomieszczeniu będzie podłogówka. Jak mi zrobią obok niej przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz to czy wtym momencie nieciepło nie bedzie migowało własnie w okolicy rury własnie do niej zamiast na podłogę ?? (Przecież tam jest większa różnica temperatur niż między podłoga a pomieszczeniem).

Pozdrawiam.

Ami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprowadzenie jest konieczne chyba że nie planujesz wstawiania nowych szczelnych okien tylko jakieś stare z blokowego demobilu.

Druga sprawa to umieszczenie rury. Moim zdaniem najlepiej jak biegnie ona pod chudziakiem ze spadkiem na zewnątrz. Przy takim umieszczeniu wszystko pasuje. Wlot do budynku masz z regóły poniżej poziomu terenu więc jej nei widać a na działce wystaje tylko kominek. Wylot umieszczasz oczywiście gdzieś w okolicy kominka a umieszczenie jej pod chudziakiem i obsypanie zagęszczonym piaskiem dostatecznie izoluje od ogrzewanej posadzki. Moim zdaniem kompletną pomyłką jest umieszczanie takiej rury w warstwach ocieplenia pod posadzką. Widziałem już tak wykonane instalacje gdzie w styro była wycięta szczelina w niej znajdował się kanał dolotowy a bezpośrednio nad kanałem leciały rurki ogrzewania podłogowego bez styro. Kompletna porażka. Najlepsza wpadka była w domu gdzie ten kanał przedzielał salon na pół i myślę że sprawność tego ogrzewania spadnie zimą do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Rura z powietrzem jest potrzebna - było o tym sporo na forum. Ja przykładowo dałem kanalizacyjną fi 160 ze spadkiem w stronę wlotu powietrza w piachu pod chudziakiem - jeden jej koniec sterczy teraz w ściane fundamentowej i patrzy na zachód a drugi wystaje w miejscu gdzie stanie kiedyś kominek.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam jeszcze chudziaka chociaz fundamenty zasypane piaskiem i tak sobie leza od jesieni ubieglego roku.Dolotu oczywiscie nie mam co byscie poradzili jak ja zamontowac na tym etapie nie chcialbym za bardzo kopac w piasku???Dzieki za rady!Pawel

 

No bez kopania nie da rady ale rura zmieści Ci się w rowek o szerokości szpadla a spadek złapiesz na głębokość szpadla więc nie widze problemu. Oczywiście jak tutaj pisano najlepiej jak wychodzi na zachód ale jak nie da rady to trudno. Otwór w ścianie fundamentowej wykujesz bez problemu i po 2-3 rodzinach masz gotowe. Piasek i tak sie uleży bo wykop nieduży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności w styropianie pod podłogówką.

Można dać zamiast rury kanał prostokątny.

Przekrój ten sam a będzie niżej.

 

To też nie jest rozwiązanie. Jeśli planowałbyś dać 10-12 cm styro pod posadzkę to prostokątny kanał zabierze Ci przynajmniej 4 cm. izolacji. Owszem zostanie jeszcze z 6 ale to mimo wszystko nie to samo co 10. Ja zdecydowanie polecam pod chudziaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ja mam tez ten dylemat ale Pan od DGP mowil mi ze najlepiej poprowadzic rure na chudziaku (wykuc moze nawet bruzde) a nie jak jest w projekcie ze rura jest prowadzona glebiej z przebiciem izolacje poziomej fundamentow. To drugie rozwiazanie moze prowodowac podciagania wilgoci (jak przeprowadzic izolacje tej czesci ktora wychodzi w salonie?) . Z drugiej strony przeczytalem ze wersja proponowana przez pana od DGP wymaga aby rura byla w izolacji gdyz w przeciwnym wypadku bedzie mostkiem termicznym i bedzie wychladzac podloge. Zrobienie izolacji do rury 100 mm gdzie grubosc styropianu jest na podlodze 10 cm to dosc sporo trzeba wykuc aby taka rura zmiescila sie.

Rowniez inni zalecaja aby wlot powietrza na zewnatrz byl conajmniej na wysokosci 50 cm od poziomu gruntu aby nie ciagnal powietrza brudnego , zakurzonego (moze trzeba by filtrowac troche powietrze ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz przewidzianą odpowiwdnio grubą izolację podłogi to śmiało możesz kłaść rurę na chudziaku i przykryć warstwą 3 lub 5cm styropianu. Można też przestrzeń nad rurą zapiankować pianką poliuretanową. Takie zabezpieczenie na pewno sprawdzi się w przypadku podłogówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graczyk - wypowiedz się ....... czy w przypadku braku rury i checi kucia betonu WYSTARZY NAWIEWNIK W OKNIE LUB SCIANIE?

 

NAtalia

 

O matko przecież ja się na tym nieznam i przepraszam ale mam masę roboty na budowie i zwiał mi wątek.

No więc o ile mnie pamięć nie myli do pracy kominka przy pełnym ciągu potrzeba około 6-8 m3/h/1kg drewna. I teraz sobie policzcie jeśli wkład 10kW zjada około 4,5 kg/h to daje prawie 40 m3/h powietrza. Do tego dodajcie sobie potrzeby normalnej wentylacji czyli dla salonu jakieś min. 70 m3 i do tego na osobę przebywającą około 30m3 (podobno komfort) to robi się przeciąg.

Ja u siebie zrobiłem pod chudziakiem i uważam że jest to najlepsze rozwiązanie. Nie dam sobie powiedzieć że puszczenie rury w izolacji jest oki. :o A już puszczanie jej w izolacji przy podłogówce to moim zdaniem anatorszczyzna. Siąść i płakać nad wydajnością tej podłogówki po przejściu nad taką zimną rurą.

Oczywiście ja się nieznam i nie mogę robić tutaj za utorytet.

A jeszcze jedno moja rura będzie dostarczała powietrze bezpośrednio do wkładu na palenisko natomiast wentylacją domu zajmie się rekuperator (o ile wystarczy kasy :lol: :lol: :lol: )

 

Nawiewniki mają jeszcze jeden minus a mianowicie dostarczają zimne powietrze które musisz podgrzać i może zimą być mało przyjemnie pod oknem. Wtenczas bedziesz je zamykać i znów problem z samopoczuciem. Jesli masz nieużytkowe odizolowane od domu poddasze to może tam umieść czerpnie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graczyk - wypowiedz się ....... czy w przypadku braku rury i checi kucia betonu WYSTARZY NAWIEWNIK W OKNIE LUB SCIANIE?

 

NAtalia

 

O matko przecież ja się na tym nieznam i przepraszam ale mam masę roboty na budowie i zwiał mi wątek.

No więc o ile mnie pamięć nie myli do pracy kominka przy pełnym ciągu potrzeba około 6-8 m3/h/1kg drewna. I teraz sobie policzcie jeśli wkład 10kW zjada około 4,5 kg/h to daje prawie 40 m3/h powietrza. Do tego dodajcie sobie potrzeby normalnej wentylacji czyli dla salonu jakieś min. 70 m3 i do tego na osobę przebywającą około 30m3 (podobno komfort) to robi się przeciąg.

Ja u siebie zrobiłem pod chudziakiem i uważam że jest to najlepsze rozwiązanie. Nie dam sobie powiedzieć że puszczenie rury w izolacji jest oki. :o A już puszczanie jej w izolacji przy podłogówce to moim zdaniem anatorszczyzna. Siąść i płakać nad wydajnością tej podłogówki po przejściu nad taką zimną rurą.

Oczywiście ja się nieznam i nie mogę robić tutaj za utorytet.

A jeszcze jedno moja rura będzie dostarczała powietrze bezpośrednio do wkładu na palenisko natomiast wentylacją domu zajmie się rekuperator (o ile wystarczy kasy :lol: :lol: :lol: )

 

Nawiewniki mają jeszcze jeden minus a mianowicie dostarczają zimne powietrze które musisz podgrzać i może zimą być mało przyjemnie pod oknem. Wtenczas bedziesz je zamykać i znów problem z samopoczuciem. Jesli masz nieużytkowe odizolowane od domu poddasze to może tam umieść czerpnie powietrza.

 

W tym przypadku proponuję spojrzeć jak się ma powierzchnia całej podłogi do powierzchi ocieplenia znajdującej się bezpośrednio nad rurą do kominka oraz na grubość całej izolacji podłogi i wnioski nasuną się same.....no chyba, że będzie to rura o średnicy 20 cm......lub większej.. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graczyk - wypowiedz się ....... czy w przypadku braku rury i checi kucia betonu WYSTARZY NAWIEWNIK W OKNIE LUB SCIANIE?

 

NAtalia

 

O matko przecież ja się na tym nieznam i przepraszam ale mam masę roboty na budowie i zwiał mi wątek.

No więc o ile mnie pamięć nie myli do pracy kominka przy pełnym ciągu potrzeba około 6-8 m3/h/1kg drewna. I teraz sobie policzcie jeśli wkład 10kW zjada około 4,5 kg/h to daje prawie 40 m3/h powietrza. Do tego dodajcie sobie potrzeby normalnej wentylacji czyli dla salonu jakieś min. 70 m3 i do tego na osobę przebywającą około 30m3 (podobno komfort) to robi się przeciąg.

Ja u siebie zrobiłem pod chudziakiem i uważam że jest to najlepsze rozwiązanie. Nie dam sobie powiedzieć że puszczenie rury w izolacji jest oki. :o A już puszczanie jej w izolacji przy podłogówce to moim zdaniem anatorszczyzna. Siąść i płakać nad wydajnością tej podłogówki po przejściu nad taką zimną rurą.

Oczywiście ja się nieznam i nie mogę robić tutaj za utorytet.

A jeszcze jedno moja rura będzie dostarczała powietrze bezpośrednio do wkładu na palenisko natomiast wentylacją domu zajmie się rekuperator (o ile wystarczy kasy :lol: :lol: :lol: )

 

Nawiewniki mają jeszcze jeden minus a mianowicie dostarczają zimne powietrze które musisz podgrzać i może zimą być mało przyjemnie pod oknem. Wtenczas bedziesz je zamykać i znów problem z samopoczuciem. Jesli masz nieużytkowe odizolowane od domu poddasze to może tam umieść czerpnie powietrza.

 

W tym przypadku proponuję spojrzeć jak się ma powierzchnia całej podłogi do powierzchi ocieplenia znajdującej się bezpośrednio nad rurą do kominka oraz na grubość całej izolacji podłogi i wnioski nasuną się same.....no chyba, że będzie to rura o średnicy 20 cm......lub większej.. :wink:

 

Chyba się nie rozumiemy albo ja to źle rozumiem. Cały problem polega na dokładnym rozumieniu gdzie wystąpią słabe punkty w układzie. I tak, jeśli w salonie będzie zastosowana podłogówka to chyba zgodzimy się że rury ogrzewania powinny być szczególnie starannie odizolowane od zimna. Zapewnia nam to ułożenie grubej warstwy twardego styropianu na chudziaku i dodatkowo zastosowanie maty powlekanej folią aluminiowaną dla odbicia promieniowania cieplnego. :p

Na tak przygotowane podłoże lecą rurki którymi KRĄŻY po salonie czynnik grzewczy, potem oczywiście wylewka. Specjalnie podkreśliłem krąży, ponieważ jest to istotą problemu. Jak wiadomo podłogówkę układamy pętlami w krztałcie jakby w ślimaka.

I teraz jeśli narysujemy sobie linie od kominka do ściany to czynnik grzewczy będzie wielokrotnie przechodził przez tę linię... prawda. Najpierw idzie rurka do środka ślimaka potem zawraca i kręci na zewnątrz. Widzisz to? Fajnie. 8)

Teraz pomyśl sobie, że ta linia to rura z zimnym -10 st.C. powietrzem odizolowana od czynnika grzewczego jedynie cienkim styropianem i zastanów się jakie spadki temperatury czynnika grzewczego masz po jednym przejściu a jakie po drugim,trzecim i kolejnych.

W podłogówce temperatura czynnika to nie 90 st.C. ale dużo mniej i nie ma możliwości bezproduktywnego tracenia temperatury. Układ powinien działać tak aby całe ciepełko oddawać do wylewki a nie bezproduktywnie do rury a dalej przez palenisko do komina.

Oczywiście można podnieść temperaturę czynnika ale potem będziemy się zastanawiać dlaczego nogi puchną, boli głowa, piec ciagle się załącza i wiele innych problemów. Obniżymy temperaturę czynnika i znów będzie nam zimno w nogi, obrzeża posadzki będa ciepłe a środek moim zdaniem wyraźnie chłodniejszy a sprawność podłogówki dużo mniejsza niż się zakładało. :o

Powiedz mi po co się tak męczyć skoro teraz można załatwić sprawę małym flexem, 3kg. młotkiem i łopatą. :p

Kolega jak rozumiem ropatrywał powierzchnie izolacji a nie sprawność ogrzewania. w tym roku widziałem jak inwestor przypomniał sobie o rurze do kominka po ułożeniu podłogówki i poprostu wyciął styro i wepchnął doprowadzenia powietrza bezpośrednio pod rury podłogówki. Jak mu chciałem coś podpowiedzieć to był oburzony więc się zamknąłem. :cry: Co robić tak chciał.

Inaczej jeśli w salonie będą grzejniki zasilane na powiedzmy >70st.C. wtenczas faktycznie można sobie pozwolić na straty ciepła jeśli ma się duże zasoby gotówki.

 

Ale się rozpisałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...