Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dolot powietrza do kominka i ogrzewanie podłogowe - dylemat


ami2

Recommended Posts

  • 9 months później...

Sorki za odgrzebywanie starego wątku, ale mam podobny problem jak jego autor.

 

Stan surowy zamknięty. Chudziak wylany, a ja muszę doprowadzić powietrze do kominka :-(

 

Początkowo myślałem o umieszczeniu rury 110mm w warstwie ocieplenia posadzki, ale jak ktoś wyżej napisał, będzie mostek i przy podłogówce to zły pomysł. Ma rację.

 

Mój kominek jest przy samym kominie, który umieszczony jest na zachodniej ścianie. Czy może w tym przypadku lepiej doprowadzić powietrze zza ściany, kilka cm nad styropianem i gotową wylewką, przebijając się przez komin na zewnątrz? Rura odpowiednio zaizolowana wełną.

 

Wówczas wyeliminowałbym mostek termiczny w posadzce, co przy podłogówce ma ogromne znaczenie.

 

Czy jest to lepsze rozwiązanie niż rura puszczona w styropianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Logika nakazuję czerpnie poprowadzić do NAJBLIŻSZEJ ściany zewn. Jeśli kominek stoi pod taką scianą, to nad czym dumasz?

 

Ja bym ominął komin, zamiast w nim kuć. Mniej pracy, różnica chyba żadna w odległości - chyba że masz komin o wielometrowych rozmiarach. Ale to by znaczyło, że mieszkasz w elektrociepłowni :lol:

 

2. Co do kasandrycznych biadoleń imć Graczyka, to nie przejmuj się tym aż tak - wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

 

Ja np. pociągnę właśnie przewód płaski (nie rurę!) w wartwie ocieplenia. Akurat zrobię to tak, że pójdzie wzdłuż schodów i podłogówki po prostu nad nią nie będzie. Koniec i po krzyku. A przez ścianę łątwiej się przebić, niż przez fundament. Nie wiem, czy próbowałeś - ja tak i nie polecam.

 

Rozwiązanie termicznie oczywiście suboptymalne, ale nie popadajmy w przesadę - te kilka W rocznie jakoś da się przeżyć. Kanał 12x6 myślę, że wystaczy. Wykuje mu może ze 2 cm, i przykryję 13cm styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...