Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palenie - niepalenie w kominku


Masz kominek, a co z paleniem?  

59 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Masz kominek, a co z paleniem?

    • Mam kominek, ale pal


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam kominek z płaszczem wodnym. Nastawiamy się więc na codzienne ogrzewanie domu kominkiem. Przed domem schnie sobie już odpowiednia ilość dobrego drewna. Mamy również ogrzewanie gazowe, ale to na wszelki wypadek.

Jak będzie- czas pokaże. Przeprowadzka prawdopodobnie pod koniec września czyli praktycznie na początek sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam kominek ale paliłem w nim okazjonalnie. Jest całkiem ok. nie dymi, szyba się nie brudzi, żar trzyma do 10 godzin. Obudowa jest z szamotowej cegły więc po nagrzaniu całkiem przyjemnie promieniuje ciepłem, ładnie wygląda w salonie i daje fajne światło.

Ale jednak trzeba się przy nim narobić, wymieść popiół, posprzątać syf w salonie. Drewno porąbać wysuszyć i mieć na nie miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek z płaszczem wodnym i jest na razie jedynym źródłem ciepła i cwu w moim domu (od dwóch lat) palimy w nim codziennie ale nie ciągle , rozpalamy ok. 16 po powrocie z pracy, Chyba że jest -30 (a było!) to wtedy podkładaliśmy rano, żeby nie wygasło. Z tym bałaganem w salonie to bym nie przesadzała, idzie nad tym zapanować, wystarzczy zmiotka i szufelka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, wlasnie chyba zmienilem koncepcje wykorzystania ciepla z kominka. Planowalem grawitacyjne DGP aby wykorzystac to cieplo w okresie jesienno/zimowym oprocz CO gazem ale szef budowy namawia mnie aby dac kominek z palszczem i to dolaczyc do instalacji CO i wtedy jak napale w kominku to CO automatycznie przelaczy sie na ogrzewanie z kominka jak spadnie temp z kominka to wroci ogrzewanie gazowe. Bardzo spodobala mi sie ta koncepcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, wlasnie chyba zmienilem koncepcje wykorzystania ciepla z kominka. Planowalem grawitacyjne DGP aby wykorzystac to cieplo w okresie jesienno/zimowym oprocz CO gazem ale szef budowy namawia mnie aby dac kominek z palszczem i to dolaczyc do instalacji CO i wtedy jak napale w kominku to CO automatycznie przelaczy sie na ogrzewanie z kominka jak spadnie temp z kominka to wroci ogrzewanie gazowe. Bardzo spodobala mi sie ta koncepcja.

 

I to jest najlepsza koncepcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie mam postawiony na szybko sam wkład i palimy w sezonie grzewczym codziennie, a czasem w chłodne dni latem. Jest fantastycznie ciepło, jak się rozpala, to robi się cudowna atmosfera, a koty jak jest chłodnie i deszczowo na zewnątrz same dopominają się żeby rozpalić w "kominku" miałcząc przed szybą. Kominek jest leprzy od telewizora, bo powoduje, że mimo braku czasu częściej ze sobą rozmawiamy :wink:

Nie będzie żadnego "płaszcza" bo toto trzeba pilnować i boję się awarii ze względu na częste braki prądu. Zaplanowane są tylko kanały DGP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek. W ubiegłym sezonie nie paliłem z uwagi na bezpieczeństwo malego dziecka. Zakładam, że będę palił dla przyjemności, okazyjnie.

Uważam, że robienie z kominka pieca grzewczego jest nieporozumieniem, choć rozumiem że takie podejście wynika z oszczędności. Generalnie uważam, że zamiast robić z salonu kotłowni, lepiej w kotłowni zainstalować piec na tańsze paliwo stałe. Moja ocena nie dotyczy tych sytuacji w których ktoś z zamiłowania pragnie palić w kominku przez całą dobę. Wtedy oczywiście warto ekonomicznie wykorzystać wytworzone ciepło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek. W ubiegłym sezonie nie paliłem z uwagi na bezpieczeństwo malego dziecka. Zakładam, że będę palił dla przyjemności, okazyjnie.

Uważam, że robienie z kominka pieca grzewczego jest nieporozumieniem, choć rozumiem że takie podejście wynika z oszczędności. Generalnie uważam, że zamiast robić z salonu kotłowni, lepiej w kotłowni zainstalować piec na tańsze paliwo stałe. Moja ocena nie dotyczy tych sytuacji w których ktoś z zamiłowania pragnie palić w kominku przez całą dobę. Wtedy oczywiście warto ekonomicznie wykorzystać wytworzone ciepło.

 

Trochę to sprzeczne....jak na moje oko to z zasady i ty robisz ową kotłownie z salonu...stawiasz kominek...

A co za różnica czy palisz raz na miesiąć czy codzień?? i tak i tak kotłownia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest fantastycznie ciepło, jak się rozpala, to robi się cudowna atmosfera, a koty jak jest chłodnie i deszczowo na zewnątrz same dopominają się żeby rozpalić w "kominku" miałcząc przed szybą. Kominek jest leprzy od telewizora, bo powoduje, że mimo braku czasu częściej ze sobą rozmawiamy :wink:. Zaplanowane są tylko kanały DGP

 

Bardzo mi się podoba to co napisał KSERO jetem tego samego zdania i też będę mieć kominek z DGP....i będę palić nie tylko zimą , w chłodniejsze dni także :lol: kominek daje niepowtarzalny klimat i ciepełko :lol: a sprzątanie jest niczym w porównaniu z przyjemnością gapienia się iskierki ognia :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę w kominku w wekendy i dni wolne od pacy, święta podczas wizyt gości, bo jest to dla nich wielka atrakcja :wink: .Ponadto kominek stwarza niepowtarzalą atmosferę ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Siedzenie przy kominku i patrzenie na palący się ogień w ciemną, zimną i deszczową noc listopadową jest nie do podrobienia i po prostu bezcenne przynajmniej dla mnie :wink: . Ponadto kominek jest bardzo ekonomiczny i pomfortowy w obsłudze, sam nagrzewa dom od 21 st do 26 pomimo rozszczelnionych okien, więc palenie ciągłe raczej odpada. Wynoszenie popiołu i załadunek opału nie są uciązliwe i specjalnie brudzace jeśli się dojdzie do pewnej wprawy.Jedyną chyba wadą palenia w kominku są ceny drewna :evil: . W rejonie stolicy osiagneły taki poziom, że w moim przypadku ogrzewanie prądem i kominkiem jest porównywalne cenowo. (z tym że przy ogrzewaniu elektrycznym temperatura jest stała ok 21 st) no ale niema ono niestety dodatkowych zalet jak kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...