Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ronaldinho

Recommended Posts

Od prawie pol roku uzytkujemy debowe blaty.

Byly pociagniete trzema,czy nawet czterema warstwami oleju,az przestaly go wciagac. Olej byl najzwyklejszy za 20PLN/litr zakupiony w Ikei.

Jak do tej pory zero problemow,nie zauwazylismy zeby robily sie jakies plamy,czy sie odbarwial.

Niedogodnoscia moze byc to,ze ta czynnosc trzeba powtarzac ze 2-3 razy do roku.

Tak samo zrobilismy z polkami w jednym z pokojw,tam jednak jest merbau.

Mamy tez deski kuchenne zrobione z pozostalosci po blatach debowych.Z nimi tak samo zero problemow,mimo codziennego krojenia na nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 203
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

my mamy od roku blaty z merbau. przed pierwszym użyciem trzykrotnie zapuszczone Osmo. Następnie zapuszczałam je 4-5 razy w odstępach cotygodniowych. Teraz raz w tygodniu przecieram je oliwą z oliwek. Blaty wyglądają jak nowiutkie, nie ma na nich żadnych plam, odbarwień, nic - zaznaczam ,że nie biegam ze ściereczką i nie wycieram każdej kropelki wody - gorzej, nawet zdarza mi się je szorować, spłukać wodą i zostawiać do wyschnięcia ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Od niemal 3 miesięcy użytkuje blat dębowy IKEA - sklejanka.

 

Jest fantastyczny w użytkowaniu. Maluję go przynajmniej raz w miesiącu podgrzanym lekko olejem. Po 12h dokładnie wycieram do sucha. Następnie przecieram cały blat papierem ściernym o gr 250 i jest idealnie gładki. Następnego dnia, kiedy olej dobrze wchłonie się w drzewo, blat natychmiast ciemnieje. Efekt jest niesamowity! 8)

 

Blat jest także zamontowany, jako obramówka zlewu, wiec ma ciągły kontakt z wodą. Jeżeli za każdym razem wyciera się go do sucha, nie ma żadnych problemów z utrzymaniem. Po prostu trzeba sobie uświadomić, że w tym przypadku DRZEWO NIE LUBI WODY :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Kusi mnie blat drewniany, ale mam kilka wątpliowści. Byłbym wdzięczna , gdyby czcigodni posiadacze takowych blatów doradzili czy:

 

- teak odpada ze względów finansowych, czy dąb równiez się sprawdza?

 

- mam kuchnie o kształcie L, nie wiem jak będzie zachowywało się drewno na łączeniach? czy trzeba je jakos specjalnie zabezpieczać?

 

- czy w przypadku kranu montowanego w blacie trzeba dodatkowo potraktować otwór np. silikonem ?

 

- jak przygotowywaliście blat przed montażem -tzn. ile razy był impregnowany itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

U nas od miesiąca użytkujemy blat merbau-owski. Oczywiście trzeba uważać żeby nie stawiać na nim bezpośrednio gorących garnków ale to chyba oczywistość tak samo jak uważanie na to żeby kroić na desce a nie bezpośrednio na blacie.

Dużym minusem jest lakier bo jest to stosunkowo miękka powierzchnia i przesuwanie cięższych naczyń po blacie pozostawia ślady.

Generalnie odradzano maj olejowanie, podobno bardzo uciążliwe w eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Mamy w domu lakierowany blat z uwagi na to, że najłątwiej się czyści - wystarczy zwykły płyn do czyszczenia, a moja kobieta gotuje świetnie, ale potrafi kuchnie zasyfić. Ale faktycznie słyszałem, że olejowane się dobrze sprawują, ale w razie plam wymagają szybszej reakcji i raz na jakiś czas trzeba je naolejać i przede wszystkim zawsze wycierać do sucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Zabezpieczenie drewnianego blatu olejem lub lakierem nie jest trwałe i co jakiś czas trzeba je odnawiać. Olej na początku jest mniej odporny od lakieru. W trakcie konserwacji jednak zyskuje na wytrzymałości. Poza tym olejowane blaty są bardziej odporne na wysoką temperaturę niż lakierowane, ale po impregnacji olejem drewno będzie stawało się nieco ciemniejsze.

I jeszcze jedno. Zarówno lakierowanie jaki i olejowanie ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie blatu przed wodą i środkami chemicznymi, nie przed uderzeniami, zacięciami czy zarysowaniami. Niestety drewno nie jest szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, choć niewielkie uszkodzenia i plamy można przeszlifować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejowanie nowego blatu powinno być powtarzane dość często, gdyż dopiero po kilku razach drewno jest całkowicie zakonserwowane. Początkowo najlepiej jest olejować 3-4 razy w miesiącu, potem zabieg powtarzać raz na trzy miesiące, a wreszcie raz na pół roku. Tak zabezpieczony blat powinien się już bardzo dobrze użytkować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Ludziki!

Stolarz zaproponował nam zamiast litego dębowego blatu tzw. blat drewniany obłogowany (kilka mm forniru dębowego z obu stron, dzięki czemu się nie odkształca, a w środku płyta mdf). Czy ktoś ma doświadczenie z tego typu blatem? Jesteśmy zdecydowani na kuchnię biel + drewno, ale nie umiemy zdecydować, które rozwiązanie w przypadku blatu jest lepsze - lite drewno czy ten obłogowany. Są podzielone zdania na temat drewnianego blatu, blaty z Ikei większość firm odradza, część nie podjęłaby się montażu. Plisss help :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być drewniany to niech będzie drewniany, a nie jakieś półśrodki :)

 

Blat drewniany nie jest kłopotliwy w utrzymaniu. Regularnie konserwowany dobrym olejem i na bieżąco wycierany tak żeby nie stała na nim woda, odwdzięczy się pięknem i ciepłem.

Jeśli będzie prawidłowo wykonany, wysuszony, dobrze klejony, to nie prawa się z nim nic stac.

 

Ja bym swojego nie zamieniła na żaden inny.

Ale wybór należy do was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...