Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

projekt w tym tygodniu bo prosty bedzie, ale na wklad trzeba poczekac przez te podnoszona szybe

 

ale pochwale sie, ze mam juz wkopane szambo, chociaz jak sie okazalo trzeba bylo je zamawiac w Lowiczu a nie Radomiu, bo te w Lowiczu sa lepiej zrobione (juz dziury pod rury zrobione sa), czlowiek sie uczy na bledach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt w tym tygodniu bo prosty bedzie, ale na wklad trzeba poczekac przez te podnoszona szybe

 

ale pochwale sie, ze mam juz wkopane szambo, chociaz jak sie okazalo trzeba bylo je zamawiac w Lowiczu a nie Radomiu, bo te w Lowiczu sa lepiej zrobione (juz dziury pod rury zrobione sa), czlowiek sie uczy na bledach

 

szambo, czy przydomowa oczyszczalnia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My będziem inwestować w POŚ-a. Wydaje mi się, że warto i to nie tylko patrząc z punktu proekologicznego ;)

PS: kto ma POŚ-a i skąd braliście? Jakieś rady, przestrogi, uwagi co do zakupu POŚ-a? ;)

 

Mam oczyszczalnie NEWEXPOL, jeszcze nie używam, więc nie napisze jak się sprawuje.

Widzę, że jesteś z Błonia, wykonawca, który mi instalował oczyszczalnie jest Twoim sąsiadem zza miedzy - z Milanówka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Oglądałem ich ofertę, ale wonczas myśleliśmy o oczyszczalni z reaktorem biologicznym, więc jakoś poszło w niepamięć... Obecnie stwierdziliśmy, że lepsza chyba będzie z rozsączaniem, gdyż i tak nie mielibyśmy gdzie zrzucać oczyszczonych ścieków (brak rowu w pobliżu działki) :/ Muszę sobie kiedyś w końcu przebadać grunta na chłonność... Myślę, że powinno być ok, bo mam piach pod humusem, a nie glinę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sobie kiedyś w końcu przebadać grunta na chłonność... Myślę, że powinno być ok, bo mam piach pod humusem, a nie glinę :)

Tia... Zrobiliśmy w końcu to badanie... Niestety, po wykopaniu okazało się, że owszem, piaseczek jest, ale tylko powierzchniowo, a pod nim jakaś zbita skała :/ Chłonność prawie zerowa - pierwsza część wody, która miała za zadanie zwilżyć grunt, nasyciła go tylko i druga część - ta pomiarowa - praktycznie w ogóle nie chciała się wchłaniać :(

Muszę sprawdzić, czy jak wykopię głębiej, to czy uda mi się przekopać przez te pokłady skamieliny... Może choć studnię chłonną się uda zrobić.... Ja nie chcę szamba :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My będziem inwestować w POŚ-a. Wydaje mi się, że warto i to nie tylko patrząc z punktu proekologicznego ;)

PS: kto ma POŚ-a i skąd braliście? Jakieś rady, przestrogi, uwagi co do zakupu POŚ-a? ;)

 

My mamy od roku, a używamy w 100% od 3 miesiecy, oczyszczalnie EKODREN (http://www.ekodren.pl/) - Pakiet E64. Zajmuje bardzo mało powierzchni i nie trzeba dodawać żadnych robali czy bakterii ;) Dodam, że NIC a NIC nie śmierdzi w okolicy ;) Narazie nie było potrzeby zamawiania szambiarki - podobno ma być oczyszczane z osadów co 2 lata - zobaczymy.

Za całość z montażem zapłaciłem rok temu około 8.000 zł z VATem

Jeśli chodzi o grunt to mamy ziemie gliniasto-ilastą (fundamenty trzeba było ręcznie kuć oskardem) na poziomie od 40 do 150 cm. Potem trochę gliny a dalej nawet nie wiem. Wody gruntowe na wiosnę były na 120 cm, a więc na 'dnie' modułów rozsączających. Dlatego daliśmy najszersze złoże piaskowe (przeczytasz instrukcję, to połapiesz się w tych terminach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciuncio: dzięki za odpowiedź. Ja nie mówię, że ma śmierdzieć, bo to wszystko jest tak pomyślane, aby tego smrodu nie było ;) Problem w tym, że się zastanawiam, jak odprowadzić oczyszczone ścieki do środowiska. Nie mamy w pobliżu żadnego rowu, a tym bardziej cieku wodnego. Jedynie co mamy na działce, to dreny melioracyjne (chyba 2 sączki wzdłuż działki - jeden musieliśmy skrócić, bo wchodził w dom).

Czy mogę te dreny wykorzystać jako odbiorniki nadmiaru oczyszczonych ścieków? Wiem, że bezpośrednio podpiąć się do nich nie mogę, ale może gdyby ułożyć wzdłuż nich moje własne dreny, to by się dało jakoś to zsynchronizować?

W sobotę zrobiłem odkrywkę na ok. 2 m i warstwy mam takie:

- ok. 20 cm humusu,

- ok. 20-30 cm żółtego piachu, dość zwartego,

- dalej leci ił z bąblami żółtego piachu, miejscami piasek jest biały, z kamieniami,

- od ok. 1,80m zaczyna się glina :(

Co głębiej nie wiem, bo już nie miałem siły kopać dalej. Oczywiście po wlaniu wody w dół wszystko stało i przez godzinę wsiąkło może z 15%.

Zrobiłem też dołek płytki, lekko pod humus, aby odkryć ten żółty piasek i w niego woda (próbka pomiarowa) wsiąkała ok. 55 min. :/

Sam już nie wiem, jak tę oczyszczalnię wykonać i chyba będę musiał skonsultować się z jakimś specjalistą w tej dziedzinie.

Znacie kogoś godnego polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio, no my właśnie sie konsultowaliśmy z panami z Ekodren. Powiedzieli, że nie ma problemu, byle dać szerokie złoże (czyli pole do odprowadzania oczyszczonej wody. My też mamy 2 dreny na ukos dzialki, na jednym stoi dom (dosłownie) ale nie ma z tym problemu, bo jest głębiej niż ławy fundamentowe. Też nie mamy żadnego rowu, jeziorka itp. Szczerze polecam jednak konsultacje z tą firmą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała fundamenty zalane czekam teraz do wiosny.

zuzyto:

3 wywrotki pospółki (ok 3x10 t)

3 palety cementu,

3 tony zelastwa

4 przyczepy kamieni,

4,5 m3 wody,

 

Kamieni????? Tak się oczywiście 25 lat temu, jak moi rodzice się budowali robiło, ale teraz? :o

 

 

 

A u nas położyli ogrzewanie ale kotłownia dopiero po wylewkach będzie robiona, tj. po 25.11. Parter w podłogówce i grzejniki w sypialniach.

 

Co do pana od kominków, 2 moim znajomym robił pan Andrzej z Sochaczewa i są bardzo zadowoleni. Niedługo u mnie też będzie robił :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...