Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość martyna

Recommended Posts

Chyba o to chodzi, że fronty z litego drewna potrafią się porządnie wypaczyć.

To raczej podlega reklamacji. Dobrze zrobione raczej nie powinny sie wypaczyc... Zreszta zazwyczaj drewno jest klejone, nie w jednym kawalku.

Czyli cena frontow drewnianych oraz z plyty, ale w okuciach aluminiowych w celu zabezpieczenia brzegow, bedzie podobna??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam rozumiec, ze fronty cale drewniane sa gorsze od fornirowanych???? Jakos mi to nie pasuje...

Nie wiem co masz na mysli piszac cale drewniane?

Ja nie napisalem , ze fronty fornirowane sa lepsze niz drewniane tylko, ze fronty oblogowane dobrze wykonane moga byc lepsze/wlasciwosci/ od drewnianych, a to roznica. Oblog to nie fornir a takze inaczej zachowuje sie nawet super klejone drewno niz plyta oblogowana. Zwroc uwage , ze lite drewno nawet w drogich firmach uzywa sie raczej na male powierzchnie np. szuflady. Drzwiczki robi sie juz plycinowe lub na filungu, duze powierzchnie od kilkuset lat robi sie na plytach meblarskich :D Zwlaszcza w nowoczesnych meblach tam gdzie sa gladkie , duze powierzchnie rzadko stosuje sie lite drewno - nie warto, lepiej uzyc plyty meblarskiej z grubym oblogiem.Jest pewniejsza w warunkach zmiennej wilgotnosci , tansza i latwiejsza w obrobce a efekt estetyczny lepszy niz na klejonym drewnie.Nie zawsze wiec warto stosowac tzw "masive" i oto mi chodzilo.

Cena litego drewna bedzie wyzsza niz fornirowanej plyty nawet z obrzezem aluminiowym. Wiekszosc firm lite drewno stara sie stosowac tylko tam gdzie to ma sens a wiec np. elementy frezowane.A tak poza tym to takze klejone drewno sie obloguje , czego nawet drogie firmy nie wyjasniaja, tylko pisza na swych wyrobach "massive -****". Napisalem przeciez , ze nie tylko ozdobny wierzch sie liczy , wazne tez co jest w podkladzie :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, teraz to juz mam niezle namieszane :) a wczesniej wiedzialam czego chce :-? Wiec jesli chce fronty frezowane 4 poziomymi delikatnymi liniami to lepiej zrobic je z plyty lakierowanej lub fornirowanej, wykonac ramke aluminiowa i nadal wyjdzie taniej od drewnianych???? Ciekawe, czy stolarza przekonam do tej koncepcji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, teraz to juz mam niezle namieszane :) a wczesniej wiedzialam czego chce :-? Wiec jesli chce fronty frezowane 4 poziomymi delikatnymi liniami to lepiej zrobic je z plyty lakierowanej lub fornirowanej, wykonac ramke aluminiowa i nadal wyjdzie taniej od drewnianych???? Ciekawe, czy stolarza przekonam do tej koncepcji :)

 

Szczerze mowiac nie wiem o co Ci chodzi? :D

Po pierwsze z czego ma byc ta plyta lakierowana ?Z drewna, wiora, mdf-u, postformingu???

Po drugie plyt fornirowanych sie nie frezuje, fornir ma do 1mm grubosci a po naklejeniu i wyszlifowaniu jeszcze mniej.Fornir nakleja sie na plyty wiorowe , wiec nie ma juz co frezowac.

Zabieg delikatnego i bardzo plytkieg frezu /w zaleznosci od grubosci oblogu, ale nie wiecej niz 2,5mm/ mozna zrobic jedynie na plycie obłogowanej./oczywiscie na mdf postformingowej oraz litej drewnianej do woli/

Ramka aluminiowa to zabieg jedynie ozdobny dla drewna, dla plyt wiorowych dodatkowo zastepuje okleinowanie obrzeza. Koszt metra takiej ramki jest stosunkowo niewielki a wiec nie stanowi wielkich kosztow.

Powtarzam wiec z uporem maniaka: drewniane lite fronty beda drozsze od innych wiorow, postformingow niezaleznie czym okleinowanych/wyjatkiem moga byc laminaty specjalne/. Czy lepsze ?? To juz zalezy od zastosowania. W wielu przypadkach tansze plyty beda lepsze niz lite drewno chociaz tansze od niego.

Z wlasnego doswiadczenia podaam przyklad. Rozliczenie wg roznych wersji wykonania przez stolarza, ktory robil wykonczeniowke u mnie.

Drzwi w aluminiowej ramie z plyty wiorowej we folii - imitacja buczyny-600zl.

To samo tylko fornir -680 zl,

drewniane - 1700 ,

mdf - 460 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam wam jeszce jedną radę z własnego doświadczenia - jeśli będziecie robić meble kuchenne z drewna (tyczy się to również forniru i obłogu) nie róbcie broń Boże lakierów matowych lub takich "z fakturą" brud kuchenny straszliwie je lubi, a niesamowicie ciężko to domyć. Proponuję powierzchnie jak najbardziej gładkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm

a doswiadczyles tego matowego lakieru na wlasnej skorze?

A owszem - mamy fronty mebli drewniane pomalowane lakierem matowym. Do tego szybki z wzorkiem i "szprosami" w szafkach kuchennych. Nie myje się tego najłatwiej.

Wniosek z tego prosty: jeśli szybki to gładkie, szprosy i wszelkiej maści małe pola (może i ładnie wyglądają, ale trudno dotrzeć w rogi jak się czyści), a lakier jak najbardziej gładki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Wymarzylam sobie takie meble... Wg planow fronty maja byc fornirowane (drzewo czeresniowe), frezowane poziomymi liniami (4 linie dzielace front na 5 czesci), nie identyczne jak na dolnym zdjeciu, ale bardzo podobne.

Nadal zastanawiam sie czy np. nozki zrobic aluminiowe czy tradycyjny cokol. Dylematow mam znacznie wiecej, coraz wiecej...

Moge liczyc na jakies wskazowki??? Pewnie sa jakies bledy w tym projekcie lub po prostu wzgledy praktyczne nakazujace zmiany.

I najwazniejsza sprawa - ile taki zestaw moze kosztowac??? Pytam, bo rozpietosc cenowa u roznych wykonawcow jest spora...

Z gory dzieki za pomoc.

 

Zapomnialam dodac, ze kuchnia jest zamknieta, ok. 20 m kw. i po lewej stronie nie ma sciany tylko drzwi wejsciowe, po prostu tak bylo szybciej do rozrysowania :)

 

Szerokosc szafek od lewej: wysoka 60 cm, wysoka 60 cm z piekarnikiem, 90 cm szuflady pod plyte gazowa, 45 cm zmywarka, 105 cm pod zlewozmywak 1,5 komorowy, po prawej stronie pod oknem 2 szafki 45 cm i 3 szuflady 45 cm.

Szafki wiszace rozmiarami dopasowane sa do dolnych.

http://hoffmanowska.pl/Wnetrza/meble%20kolor%20MARZENIE.jpg

http://hoffmanowska.pl/Wnetrza/fronty%20LOGISIETE%2043.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonika, obydwie dobrze wiemy, ze jesli chodzi o rysunek to nie moja zasluga :D tylko niezwykle milego pana z krakowskiego studia mebli kuchennych :D

Jesli zas chodzi o blat to mialam do wyboru, albo wieksza przestrzen pomiedzy kuchenka a zlewem, albo pomiedzy piekarnikiem i plyta.

Wybralam pierwsze rozwiazanie, bo jest dla mnie wygodniejsze, a obydwoch nie moge zastosowac, bo mam za malo miejsca :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na zmywarke (45 cm) jest pomiedzy zlewem a plyta.

Zlew rzeczywiscie jest w kacie, ale nie ma innego sensownego rozwiazania, chyba, ze zrezygnuje ze zmywarki. Szafka narozna (90x90) nie zmiescilaby sie od strony okna. Dla mnie usytuowanie zlewu raczej nie stanowi problemu, bo w rogu jest tylko ociekarka.

Nie dodalam wczesniej i nie widac tego na rysunku, ze ta czesc pod oknem z 2 szafkami i 3 szufladami bedzie troche nizej (o ok. 10 cm).

Jesli chodzi o grzejnik.... jakos nie widze sensu go zabudowywac, bo mam wrazenie, ze wowczas od kumulacji ciepla wszystko sie z czasem porozkleja :-? Pewnie sie myle... :) Po prostu mam ochote wstawic pod blat krzeselko do picia porannej kawy :)

Dzisiaj pan w salonie tez zwrocil uwage na te 3 szuflady, ze mozna by je czyms podeprzec :) We wstepnej wersji nie bylo szuflad, pomysl podsunal wspomniany wyzej pan z Krakowa :) i calkiem mi sie spodobal (pomysl oczywiscie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowiek ciagle sie czegos uczy. :)

 

Nie wiedzialam, ze zmywarke mozna ustawic na nozkach, ale na zdrowy rozsadek - dlaczego nie? :)

 

No tak, jak jest zmywarka to inna sprawa, zlew sluzy bardziej do mycia zywnosci, ewentualnie sporadycznego zmywania.

 

Tylko jak zmywarka jest 45-ka, to zadne gary Ci sie tam nie zmieszcza... pewna niewygoda zostaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka jestes Ewa, od razu to zauwazylas :):):):) ja wpadlam na to dopiero po wykonaniu rysunku. Nie sa na niego nanoszone poprawki, bo i tak otrzymalam go jako gratisik.

Sa 2 opcje: albo aluminiowy cokol na calosci, albo od prawego rogu do szuflad wlacznie, zas pozostala czesc na nozkach aluminiowych.

 

A zmywarka 60 cm niestety sie nie zmiesci :(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...