Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy instalowałeś w swoim domu system alarmowy?


Czy instalowałeś w swoim domu system alarmowy?  

29 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy instalowałeś w swoim domu system alarmowy?



Recommended Posts

Witam.

Ja założyłem u siebie Satela CA 10, klawiatura LCD przy wejściu i klawiatura LED na piętrze, 6 czujek, do salonu z kominkiem specjalna czujka mikroprocesorowa żeby nie wywoływała fałszywych alarmów, jeden sygnalizator zewnętrzny i jeden wewnętrzny. Parter i piętro to osobne strefy. W przyszłości mam zamiar rozbudować instalację o czujki p-poż(kominek,sauna) i gazu.Wszystko montowałem sam, i naprawdę nie ma w tym żadnej filozofii, mimo że robiłem to pierwszy raz w życiu. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana i jest w niej wiele schematów. Całość po zakończeniu można programować z komputera lub z klawiatury LCD(trochę trudniejsze i bardziej czasochłonne). Najważniejsze przy samodzielnym montażu to dobrze i czytelnie opisywać wszystkie przewody, bo wchodzi ich mnóstwo do centralki. Następna sprawa to opisanie wszystkich wyjść i wejść w centralce. Ja to sobie zapisałem na okładce instrukcji alarmu. Przydaje się przy późniejszych modernizacjach. Warto sobe ściągnąć ze stron producenta instrukcje montażu, poczytać, popytać i ocenić czy się podoła temu "wyzwaniu".

 

Kosztowało mnie to niecałe 1500 zł (parę lat temu) a fachowcy za o wiele gorszą instalację z kiloma czujkami chcieli mnie skasować na ok 3500 zł. A więc warto się potrudzić jeśli chce się zaoszczędzić troszkę pieniędzy i przy okazji można się na tyle nauczyć, że w przyszłości nie będziemy potrzebowali żadnego serwisanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mieszkamy w domu piętrowym, więc rozwiązanie z załączaniem strefy nocnej jest proste...

Budujemy parterówkę i tutaj było gorzej...Zdecydowaliśmy się m.in. na czujki zewnętrzne, żeby można było spokojnie pójść spać przy włączonym alarmie...Początkowo takie rozwiązanie wydawało nam się zbytkiem luksusu, ale po nocnej wizycie złodziei u naszych sąsiadów ( weszli "tylko" po to, żeby zabrać klucze i wyprowadzić auto z garażu ), którzy też mają tylko parter, zmieniliśmy zdanie...Ale luksus kosztuje...

Wydaje mi się, że alarm i monitoring w dzisiejszych czasach to rzecz niestety konieczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że głośny pies przynajmniej częsciowo załatwi sprawę alarmu.

A tak na serio to dom poza godzinami nauki dzieci 8 ~14 nie pozostaje bez opieki zwłaszcza na noc ze względu na menażerię :wink: . Okolicę mamy bardzo spokojną a i sąsiedztwo niegorsze (miejscowy policjant) radiowozy pojawiają się dośc często w okolicy, poza tym "oko sąsiada" jest najbardziej skuteczne. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad (przez płot) miał psa, pozamykane okna i drzwi, oświetlone podwórko i pewnej pięknej nocy nad ranem coś go zaniepokoiło, zszedł na parter (dom z poddaszem użytkowym) zobaczyć czy wszystko OK. Do dzisiaj cieszy się, że szedł po schodach dosyć głośno, wystraszył złodziei, i zobaczył tylko plecy ostatniego z nich w drzwiach balkonowych. Gdyby ich zaskoczył wewnątrz to kto wie jakby to się skończyło. Zginęły TYLKO dokumenty, kilkaset złotych i telefon kom. A pies sobie smacznie spał aż do południa (złodzieje potrafią ululać do snu każdego psa). Od tego czasu prawie wszystcy w okolicy pozakładali alarmy. Chciałbym dodać, że okolica jest bardzo spokojna, dosyć często jeździ policja albo straż miejska, sąsiedzi są życzliwi (naprawdę). A złodzieje i tak "dają radę". Gdy mam alarm, to mam chociaż pewność, że w środku nocy po przebudzeniu nie zobaczę nad sobą jakiegoś gościa w kominiarce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wydaje mi się, że alarm i monitoring w dzisiejszych czasach to rzecz niestety konieczna...

 

Podzielam zdanie przedmówczyni. Koszt alarmu przy całej inwestycji jest niewielki, a korzyści ogromne. Nie instalować alarmu, to tak, jakby kupić super luksusowy samochód bez żadnych zabezpieczeń. Wnioski nasuwają się same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja założyłem u siebie Satela CA 10, klawiatura LCD przy wejściu i klawiatura LED na piętrze, 6 czujek, do salonu z kominkiem specjalna czujka mikroprocesorowa żeby nie wywoływała fałszywych alarmów, jeden sygnalizator zewnętrzny i jeden wewnętrzny. Parter i piętro to osobne strefy. W przyszłości mam zamiar rozbudować instalację o czujki p-poż(kominek,sauna) i gazu.Wszystko montowałem sam, i naprawdę nie ma w tym żadnej filozofii, mimo że robiłem to pierwszy raz w życiu. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana i jest w niej wiele schematów. Całość po zakończeniu można programować z komputera lub z klawiatury LCD(trochę trudniejsze i bardziej czasochłonne). Najważniejsze przy samodzielnym montażu to dobrze i czytelnie opisywać wszystkie przewody, bo wchodzi ich mnóstwo do centralki. Następna sprawa to opisanie wszystkich wyjść i wejść w centralce. Ja to sobie zapisałem na okładce instrukcji alarmu. Przydaje się przy późniejszych modernizacjach. Warto sobe ściągnąć ze stron producenta instrukcje montażu, poczytać, popytać i ocenić czy się podoła temu "wyzwaniu".

 

Kosztowało mnie to niecałe 1500 zł (parę lat temu) a fachowcy za o wiele gorszą instalację z kiloma czujkami chcieli mnie skasować na ok 3500 zł. A więc warto się potrudzić jeśli chce się zaoszczędzić troszkę pieniędzy i przy okazji można się na tyle nauczyć, że w przyszłości nie będziemy potrzebowali żadnego serwisanta.

 

Co do ca 10 to troszkę stary model i nie wyobrażam sobie dalszej rozbudowy o kolejne czujnik szczególnie ppoż. Powinny mieć osobne zasilania bo jak ktoś przypali frytki to czujnik się załączy i system będzie wył. Aby zresetować czujnkę ppoż trzeba odciąć jej zasilanie wieć z tego co kojarzę ca10 trzeba będzie dojść do centralki i wypiąć 230 i akumulator. Proponuję integrę lub summita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...