Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kuchnia + bojler


Recommended Posts

witam!mam problem proszę o pomoc.mianowicie mam kuchnię węglową, w której jest wężownica i chcę kupić podgrzewacz wody (bojler), tylko nie wiem jaki, bo są bojlery z wężownicami i bez i proszę o poradę jaki mam wziąć i jak podłączyć. z góry dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna wężownica znajduje się w palenisku, a druga w bojlerze (oddaje ciepło do wody).Obie wężownice trzeba połączyc grubymi rurami i koniecznie w najwyższym punkcie tej instalacji podłączyć naczynie wzbiorcze (otwarte). Ja z 15 lat temu robiłem coś takiego - bez żadnych obliczeń - na żywca. Dałem rury bodajże calowe, w najmiższym punkcie spust, w najwyższym naczynie wzbiorcze i zawór do napełniania. Miałem bardzo dobra nagrzewnicę w palenisku i zagrzanie bojlera 120 l trwało max 2 godziny słabego palenia pod blachą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem

mozna zrobic to w dwojaki sposób

- zmierzyc w sklepie rozmiar "podkowy" i podac zdunowi

- kupic podkowe /nie znam aktualnych cen ale kiedy kupowałem oscylowała między 30 - 50 PLN/ i zdun wykonuje odpowiednio duze i wyprofilowane palenisko do otrzymanego "wzornika"

 

p.s.

nietypową podkowe /do danego juz wykonanego paleniska/ moze wykonac hydraulik dysponujacy giętarka do rur i spawarką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz stal podrozala okropnie !

a po drugie mysle , ze ty mowisz o wymiennikach o przekroju rurowym, a te sa tansze.

 

tak, mówiłem o wymienniku o przekroju rurowym, ze stosunkowo cienkosciennej rury - taka seryjna minimalistyczna produkcja do której końcówki gwintowane powinien dospawac sobie sam hydraulik

uwazam, ze mimo to kilka lat taka podkowa wytrzyma

a ze wzgledu na to, ze jest to typówka - bez problemu można ja bedzie dokupic w dowolnym momencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z opini fachowców głoszonych na forum, wynikało ze dla ochrony stali dobrze jest

- utrzymywac temperatury powyzej 60*C /wtedy nie osadza sie dziegć i sadza/

- palic węglem I gatunku /niezasiarczonym/

- przepalac dwoma gatunkami paliwa na zmiane

węglem /którego spaliny maja odczyn zasadowy/ i drewnem /którego spaliny maja odczyn kwaśny/

stosując te zasady - wydłuzamy zywotnośc stali majacej kontakt z ogniem i spalinami

A co sądzisz, zeby z kuchni pociągnac ogrzewanie podlogowki ? oczywisci etylko w pomieszczeniu kuchennym

nie wiem jak z podłogówką /prawdopodobnie nie pojdzie na grawitacje i wymaga stosunkowo niskiego parametru czynnika grzewczego/

ale mozliwe jest ogrzewanie grzejnikiem pomieszczenia zasilanego z podkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do podłogówki - rozmawiaj jeszcze z hydraulikiem

 

w temacie butli - mam takie dane

 

Zasady instalowania butli:

 

- butla musi znajdować się w odległości conajmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło

- butli nie wolno umieszczać w sąsiedztwie urządzeń powodujących iskrzenie, takich jak: gniazda wtykowe, włączniki elektryczne, liczniki bądź inne urządzenia elektryczne

- butle muszą być ustawiane pionowo i zabezpieczone przed uderzeniem lub przewróceniem

- temperatura pomieszczeń, w których instaluje się butle nie powinna przekraczać 35 C

 

jesli w kotłowni wygrodzisz kacik, który spełnia te kryteria ...

 

acha jeszcze to:

- jeżeli przechowujemy butlę z gazem nie podłączoną do żadnego urządzenia, musimy umieszczać ją poza pomieszczeniem mieszkalnym, zawsze powyżej poziomu otaczającego terenu (gaz propan-butan jest cięższy od powietrza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...