Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ODGRODZIĆ HAŁAS I SPALINY.......CZYM ?????


Recommended Posts

Mam wielka prośbę o poradę......właśnie dowiedziałem się, że w odległości ok 100 m od mojego ogrodzenia powstanie hałaśliwa obwodnica, chciałbym w związku z tym spróbowac trochę "odseparować" sie od prawdopodobnego hałasu i spalin, dlatego wymyśliliśmy z żoną nasadzenie wzdłuż ogrodzenia solidnego i wysokiego na ok. 2,5-3,0 m żywopłotu, i tutaj pojawia sie pytanie jakie rośliny zastosować, jak gęsto nasadzić....itd.

Prosze doradźcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw nasyp jako ochrona dżwiękochłonna, a dopiero potem obsadzenie go thujami lub innymi.

Ewentualnie inna bariera typu podwójna siatka między którą umieszcza się wełnę mineralną lub pełny mur z kamienia wypełniony w śrdoku ziemią.

Sama zieleń wygłuszy tylko o kilkanaście decybeli, a zmorą będzie ciągły szum.

 

W szukaj prawy górny skos - wpisz "thuje" i " żywopłot" - wątków było już kilkanaście lub kilkadziesiąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama zieleń wygłuszy tylko o kilkanaście decybeli, a zmorą będzie ciągły szum.

 

Wyjść jesst dużo- od form betonowych/ kwietników wypełnianych ziemią,

http://www.termat.pl/images/oferta/g22.gif

przez pełne ogrodzenia z elementami ukośnymi/ zróżnicowana miąższośc i faktura) do fali dźwiękowej ( rozbijają dźwięki), aż po normalne ekrany.

 

http://www.witar.com.pl/cms/share/Image/Ekrany/Ekran1.jpg

 

http://www.clematis.com.pl/graph/ph_art0506_ekrany_E.jpg

Zieleń może być tylko elementem ozdobnym i pochłaniaczem pyłu.

 

http://www.muratorplus.pl/images/Velox_detal_zakotwiczenia1.gif

 

http://www.bodim.pl/img/z-5-3.jpg

 

" Ekrany akustyczne (bariery dźwiękochłonne) jak wskazuje nazwa chronią przed hałasem dobiegającym z autostrad, czy dróg szybkiego ruchu. Mają zastosowanie szczególnie w miastach, gdzie w pobliżu budynków mieszkalnych, osiedli, działek rekreacyjnych, przebiegają drogi szybkiego ruchu czy też autostrady. Dzięki naszym barierom dźwiękochłonnym dokuczliwy i uciążliwy hałas zostaje zatrzymany w środku ekranu, dzięki czemu mieszkanie przy autostradzie przestaje być już tak dokuczliwe jak do tej pory.(...)"

 

http://www.techbud.com.pl/ekrany.jesien.zoom4.JPG

http://www.techbud.com.pl/ekrany.jesien.zoom6.JPG

Wpiszcie w google " ekran akustyczny" i zobaczycie całe spektrum profesjonalnych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłam coś takiego:

 

"Uciec od hałasu

 

Gdy ogród sąsiaduje z ulicą, najlepiej odgrodzić się od niej drzewami i krzewami. Hałas znacznie lepiej tłumią rośliny niż specjalne ekrany, a przy tym są wielokrotnie tańsze. Najskuteczniejszą barierą są drzewa i krzewy liściaste. Nawet zimą zatrzymują prawie tyle zanieczyszczeń co drzewa iglaste, natomiast w okresie wegetacji do trzech razy więcej. Przy tłumieniu hałasu różnica ta jest jeszcze większa. Najlepsze są: wiąz polny, głogi, robinia biała (akacja), klon polny, lipa, sumak, rokitnik, tawuły, amorfa krzewiasta, lilaki (bez), szczodrzeńce, śnieguliczka i złotlin chiński"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze znalazłam

 

"Badania prowadzone nad mechanizmami tłumienia hałasu przez zieleń prowadzą do wniosku, że z punktu widzenia efektywności akustycznej najkorzystniejsze jest stosowanie roślin o jak największej całkowitej powierzchni liści znajdujących się w 1 m3 pasa zieleni, przy czym liście powinny być jak największe, o owłosionych lub szorstkich blaszkach, ustawione równolegle do kierunku propagacji hałasu [60]. Przedstawione kryteria winny być uwzględniane przez projektantów zieleni miejskiej obok tradycyjnie branych pod uwagę względów, takich jak wymagania glebowe, odporność na niekorzystne czynniki środowiska, wymagania klimatyczne, siła wzrostu, czy wreszcie aspekty wizualne. "

 

"Przeciw spalinom i hałasowi Wiele domów stoi na niewielkich działkach miejskich, w pobliżu dróg, które ze spokojnych uliczek, zamieniły się w ruchliwe trasy samochodowe. Które rośliny dobrze rosną w miastach i przy ruchliwych drogach?

 

Specyficzny mikroklimat

W mieście i w pobliżu ruchliwych dróg powietrze jest przesycone pyłem, kurzem i spalinami. Zanieczyszczenia te zmniejszają ilość światła docierającego do roślin. Światło dodatkowo zabiera gęsta zabudowa. Odczuwa się to zwłaszcza zimą, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Uciążliwe bywają także przeciągi, które powstają w wąskich ulicach i między budynkami. Ochroną przed nimi są wysokie i szczelne ogrodzenia oraz żywopłoty. Innym problemem jest wszechobecna susza, której skutki, widoczne na klombach i skwerach miejskich, dają się we znaki także właścicielom ogrodów. Dzieje się tak, ponieważ większość deszczowej wody w miastach nie wsiąka w grunt, ale spływa szybko po asfalcie i chodnikach wprost do kanalizacji. Za schnące rośliny odpowiedzialna jest też w pewnym stopniu sól, którą zimą są posypywane ulice. Po pierwsze – wchłania i zatrzymuje wodę, która staje się niedostępna dla roślin, po drugie – zawiera toksyczny dla nich chlor. Rozwój roślin spowalnia także ołów i inne trujące związki pochodzące ze spalin samochodowych.

Cechą charakterystyczną miejskiego mikroklimatu jest temperatura, nawet o kilka stopni wyższa niż poza miastem. Zimą zmniejsza to ryzyko występowania przymrozków, dzięki czemu w zacisznych miejscach można sadzić wrażliwe rośliny, których uprawa poza miastem jest trudna.

 

 

 

Jakie rośliny wybrać...

Mało wymagające. Odporne na suszę i niepotrzebujące dużej ilości składników pokarmowych, ponieważ w mieście i wzdłuż tras samochodowych gleba jest zwykle zanieczyszczona i uboga w potrzebne roślinom minerały. Godne polecenia są wszystkie rośliny określane w literaturze przyrodniczej i ogrodniczej jako pionierskie.

Szybko rosnące. Im szybciej rośliny staną się duże, tym prędzej będą skutecznie pochłaniać spaliny, kurz i hałas.

Długowieczne i gęste. Dadzą trwałą ochronę na długie lata.

O gładkich liściach. Szkodliwe substancje nie zalegają na liściach i nie wnikają w głąb roślin, lecz są łatwo spłukiwane w czasie deszczu.

Bez włosków na liściach i pędach. Między włoskami pokrywającymi roślinę zatrzymuje się kurz, spaliny i wszelkie zanieczyszczenia. Roślina nie ma szans na uwolnienie się od nich i powoli marnieje.

...a z jakich roślin zrezygnować

W niekorzystnych warunkach przy ruchliwych ulicach i drogach lepiej nie sadzić roślin:

 

mających płytki system korzeniowy, ponieważ narażone są na przesychanie, szczególnie w miastach, gdzie woda odprowadzana jest do kanalizacji (na przykład: azalie, różaneczniki, wiciokrzewy);

wymagających dużo światła, żyznej i próchnicznej gleby oraz takich, które są wrażliwe na jej zasolenie (na przykład: grujecznik japoński, trzmielina oskrzydlona);

mocno pylących – w miastach, z uwagi na dobro innych mieszkańców i przechodniów (na przykład: brzozy, leszczyny, olsze, topole). "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacie jeszcze jakieś??

 

Moja własna żona jak zacznie, to ja już żadnego hałasu nie słyszę... :wink:

Jak chcesz, to wypożyczę. Za darmochę!!!

 

Pewnie to samo by powiedział mój mąż :-D

 

Już go lubię!!!

 

Może spotkajmy się na grilla albo sushi? Pogadamy sobie...

 

Chetnie, tylko troche daleko mamy do siebie :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Z tym zatrzymywaniem hałasu przez drzewa to raczej utopia. Ja ma m działkę położoną kilometr od szosy, po drodze jest paresetmetrowy pas lasu liściastego, buki, graby, jawory, mimo to przy wietrze od strony szosy hałas jest słyszalny i nie ma na to rady. Co ciekawe przy przeciwnym wietrze lub zimą wcale go nie słychać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedać dom i uciekać dalej, oto co ja bym zrobiła, nie dałabym rady zyc we wszechotaczajacym szumie, powoduje to u mnie skrajną agresję :evil:

wątpię, by rosliny coś dały....

sama miałam płot (klinkier i dechy) zewnątrz lipy wewnątrz choinki, razem ok 10 m pas zroslinnosci i płotu, dom 20 w głębi, do ulicy ze 20 metrów,razem z 50m od drogi, zwykła dwupasmówka :x , tragedia :cry: nie dałam rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...