Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wombaty2 budują - komentarze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam :lol:

Mam cichą nadzieję , że uda Wam się zrealizować marzenia i to w takiej kwocie jaką zamierzyliście wydać na Wasz domek :lol:

Materiałay co prawda poszły ostro w górę ale to było na początku roku ...teraz ceny nieznacznie spadły i utrzymują się na określonym ( nie najniższym ) poziomie ale co najważniejsze nie rosną :lol:

Pozdrawiam :lol: życzę powodzenia i trzymam kciuki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Wombaty, a na jakim jesteście etapie i jakie plany?

 

Ahoj Lili Lili

gdzies tam na forum jest nasz dziennik sprobujemy go wkleic pod kazda wypowiedzia by byl latwiej dostepny...

 

Na jakim etapie?

Wczoraj byl gosc od wyceny z banku a dzis juz miedla tam nasz wniosek - ma byc decyzja w ciagu kilku dni...

a tymczasem nasz majster mial wbic dzis lub jutro pierwsza lopate pod fundament.

Plan minimum jest taki ze w tym roku fundamenty i zakup materialow do stanu surowego (znaczna czesc juz mamy) a na wiosne rozpoczynamy sciany, dach i cala reszte by zamieszkac przed zima :roll:

Ale najbardziej zadowoleni bylibysmy gdyby udalo sie postawic stan surowy przed zima tegoroczna, co jest mocno watpliwe :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na wiosne rozpoczynamy sciany, dach i cala reszte by zamieszkac przed zima :roll:

Ale najbardziej zadowoleni bylibysmy gdyby udalo sie postawic stan surowy przed zima tegoroczna, co jest mocno watpliwe :-?

No dobrze by było, spróbujcie majstra naciągnąć na ten stan surowy w tym roku, może zima będzie łaskawa. To podobno lepiej żeby przez zimę trochę obeschło i obsiadło. My tak zrobiliśmy w tamtym roku: do listopada stan surowy, od stycznia instalacje, w marcu okna i zaraz tynki, wylewki, karton gipsy. No i lada dzień wprowadzka do całkiem porządnego stanu, z parkietami. Myślę, że Wam się uda :D koniunktura budowlana trochę się ochładza, z materiałami ławiej i z robocizną też. Przed Wami bardzo fajny etap, kiedy wszystko szybko rośnie i przybywa, taki bardzo cieszący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z tego co ostatnio obserwuje to najbardziej przybywa mi sadla na brzuchu... :lol:

 

ej, tylko poczekaj :D nic tak nie odchudza jak budowa i to nie tylko portfel. Ja schudłam 12 kg. No bo tak: z pracy na budowę, z budowy do marketu budowlanego albo do składu, znowu na budowę, do domu ok 23ciej. Nie ma kiedy zjeść. Nie ma lepszej diety :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce Cię załamywać w ramach dodawania otuchy, ale 300 tys. nie wystarczy a i zastanawiam się czy 400 tys. też wynika to z faktu iż dynamika cen w budownictwie jest tak duża że większość kosztorysów jest niedoszacowana ok 25-35% wartości początkowej na dzień sporządzenia w stosunku do wartości kosztorysowej po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji. Przy założeniu że budujemy 18-24 miesiące.

Na forum był taki temat kiedyś chyba z 4 lata temu poruszany że rozciągnięcie budowy w czasie zwiększa koszty inwestycji minimum o 10%. No w tej chwili galopujące ceny jeszcze tę sytuacje pogarszają.

Banki w takiej sytuacji przeważnie informują o wspomnianym niedoszacowaniu oferując jednocześnie zwiększenie kwoty kredytu, ale działają tylko we własnym interesie bo po 1 zależy im na dokończeniu budowy żeby zabezpieczenie kredytu było realne a kredyt nie zapadły, no a dodatkowo zwiększa im się wartość aktywów. Wraz ze wzrostem wartości inwestycji rośnie również zdolność kredytowa tylko że niestety wielkość zadłużenia do spłacenia również

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie ciężko :-? ale może jakoś damy radę. Wiemy, że te JAKOŚ to bywa czasem zgubne, ale...

No właśnie, ale...

Zdecydowaliśmy się zmierzyć z wyzwaniem. Gdzie się da , będziemy szukać oszczędności - choć nie za wszelką cenę.

Jesteśmy dobrej myśli :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie oczywiście chwali ale trzeba koniecznie miec plan B tzn wykonczyc to co sie da do zamieszkania np sam dół. w 5 przypadkach znajomych którzy budują domy w tym roku ( konkretnie wykonczają) się przy okazji, w 3 bank stwierdził niedoszcowanie inwestycji i dodatkowo faktycznie pieniedzy im zabrakło własnie wykonczają tylko kawalek domu zeby zamieszkać (a miały być bajery i cuda na kiju) :wink:

To jest wariant optymistyczny gorzej jak nawet na to nie wystarczy wtedy to juz kaplica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ba...

już w banku, żeśmy wypytali, czy można częściowo wykończyć budynek. Nie widzą przeszkód - przynajmniej w tej chwili. A do odbioru budynku także nie jest potrzebne pełne wykończenie - mam tu na myśli glazurę, terakotę, karnisze, lampy itp. W tym upatrujemy źródeł dodatkowych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ba...

już w banku, żeśmy wypytali, czy można częściowo wykończyć budynek. Nie widzą przeszkód - przynajmniej w tej chwili. A do odbioru budynku także nie jest potrzebne pełne wykończenie - mam tu na myśli glazurę, terakotę, karnisze, lampy itp. W tym upatrujemy źródeł dodatkowych oszczędności.

 

Lepiej zaplanować całośc i spróbować wybudowac do konca , a ewntuakne ograniczenia w wykonczeniu zostawic jako rezerwe :wink: W przeciwnym wypadku jako rezerwanic nie pozostanie stan surowy otwart :cry: .Widzi siętakie domy często niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę. Jednak do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem - do oszczędności też! Nauczony doświadczeniem, wiem, że NIE WOLNO kupować najtańszego!! To się zawsze potem odbije.

 

Życzę wam powodzenia na każdym etapie budowy i na koniec ogromnej satysfakcji z zamieszkania we własnym domku (ja już niecierpliwię się w blokach startowych, czekając gwizdka do rozpoczęcia własnej przeprowadzki; ale to jeszcze dobre 3 miesiące)!

 

Pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...