Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KLEJ DO STYROPIANU


Gość

Recommended Posts

Ramki podobno powodują że ewentualna wilgoć zamykamy w płytach a przy packach cyrkuluje po całej powierzchni ściany.

Takiego tekstu to jeszcze nie słyszałem...

Ale słyszałem fajny tekst, że jeśli klejenie jest na same placki, to dzięki temu jest lepsza wentylacja budynku i nie ma możliwości powstania wilgoci w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 162
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz mi podać jakiś numer aprobaty na ten system???

 

Ja wiem, że każdy Polak ma laboratorium w domu i jest w stanie "wymyślić" swój system docieplania ścian, ale...

- dlaczego dwie warstwy?

- jaki wpływ na U ściany ma warstwa piany między styropianami?

- więcej pracy włożonej w zamocowanie styropianu ( zamiast jednej warstwy + pianka wypełniająca szczeliny) to podwójna robota z dwoma warstwami styropianu..., pomijając zwiększenie kosztów materiałów

 

masę osób kładzie w dwóch warstwach żeby uniknąć mostków cieplnych na łączeniach płyt bo pianka ma gorsze parametry od styropianu grafitowego, drugą warstwę lepiłem na klej w piance żeby nie obciążać dodatkowo elewacji bo tak jak pisałem nie kołkowałem co nie jest żadną nowością bo nawet na worku z klejem webera było napisane że nie jest wymagane kołkowanie do 12 metrów wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego tekstu to jeszcze nie słyszałem...

Ale słyszałem fajny tekst, że jeśli klejenie jest na same placki, to dzięki temu jest lepsza wentylacja budynku i nie ma możliwości powstania wilgoci w budynku.

 

klejenie na packi powoduje ruch powietrza między styro a ścianą co bardzo wychładza, dlatego większość większych producentów zaleca obecnie klejenie na wianuszek plus parę placków w środek... jeśli chodzi o wilgoć w budynku to przecież każdy wie że za jej odprowadzenie odpowiedzialna jest sprawna wentylacja a nie ściana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugą warstwę lepiłem na klej w piance żeby nie obciążać dodatkowo elewacji bo tak jak pisałem nie kołkowałem co nie jest żadną nowością bo nawet na worku z klejem webera było napisane że nie jest wymagane kołkowanie do 12 metrów wysokości.

 

Ano właśnie

Systemy oparte na klejach cementowych, tak jak zauważyłeś, np weber dopuszczają niestosowanie łączników mechanicznych.

Tu się zgodzę.

Ale jeśli już opieramy się na tym co poszczególni producenci, czy też aprobaty ITB ich systemów mówią o technologii wykonywania dociepleń, to również należałoby upewnić się co mówi aprobata dla kleju w piance.

Nie wiem czy wszystkie aprobaty dotyczące pianki wyglądają tak samo, ale np. APROBATA TECHNICZNA ITB AT-15-8153/2012 mówi wyraźnie:

 

"2. PRZEZNACZENIE, ZAKRES I WARUNKI STOSOWANIA

Klej poliuretanowy Piana poliuretanowa KLEJ DO STYROPIANU / PIANA

POLIURETANOWA / EXPERT LINE PIANOSTYR / POROLIT PU / RAWLPLUG STYROFIX

/ PPU-2 / RENOVADEX / IZOHAN STYRO PUK / DESNNER / HAUSSEN / BAUSOLID /

BAUMASTER STYROFIX / KLEJ DO PŁYT XPS I STYROPIANU NA FUNDAMENTY jest

przeznaczony do:

 mocowania płyt z polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub ekstrudowanego (XPS) do

podłoży mineralnych, przy ocieplaniu budynków metodą BSO (lekką mokrą), w

systemach, w których płyty termoizolacyjne są jednocześnie mocowane

mechanicznie,..."

 

Po pierwsze mówi o klejeniu do podłoża mineralnego, po drugie w systemach w których stosowane jest jednocześnie mocowanie mechaniczne.

 

Tyle dokumenty dopuszczające poszczególne systemy do stosowania w budownictwie. Być może Twój "system" będzie kiedyś dopuszczony, (a może już jest - jeśli tak to przepraszam), wtedy będę go polecał innym. Na razie jednak bałbym się polecać takie wynalazki innym, a tym bardziej eksperymentować na własnym budynku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sklej dwa styropiany klejem w piance, nakładając go po brzegach plus pasek w środku, i spróbuj je oderwać, mi nigdy nie udało się tego zrobić, podczas prób za każdym razem rozerwanie występowało w styropianie, który odrywałem po małym kawałku, wniosek jest taki że klej i miejsce klejenia jest mocniejszy od styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki klej? poliuretanowy-piana czy cementowy. Czy jeden cementowy do siatki i styropianu ? Jaka firma ?

Jesli mógł bym pomóc to skupił bym się na: technologii wykonania, doborze systemu. Jesli wspominamy o dociepleniu budynku to nalezało by przedewszystkim wspomnieć o systemie kompleksowym dla naszego obiektu. Mniemam ze interesuje nas mała zabudowa niska do 12 m wysokości. Osobiscie zawsze wykonuję termoizolacje budynków stosując zaprawy cementowe np. Hotera albo Grawisa (tu do małej zabudowy, domki jednorodzinne) obligatoryjnie aplikując klej obwodowo na całej płycie styropianu lub wełny, a dopiero w srodek 4 placki. Dlaczego ? ano dlatego że istnieja jeszcze wymogi dotyczące ochrony rozprzestrzenianiu sie ognia w systemach ociepleniowych np w atlasie to jest uwzględnione. Klejenie tylko na placki jest kompletnym nieporozumieniem i niewiedzą niektórych wykonawców. Tzw. ciąg wentylacji pomiedzy ścianą a styropianem doprowadza do odspojen i oderwania warstwy dociepleniowej podczas w trakcie dużych wichur. Budynki robione tym sposobem plackowym już czasem są pozbawione styropianu lub muszą być ponownie remontowane.

Ogień jeśli pnie się po zewnętrznym obrysie budynku i nic nie stanie mu na przeszkodzie jeśli ma tzw cug wentylacyjny w systemie Plackowym (kolejna gafa) Styropian sie nie pali, ale podtrzymuje ogień a co gorsza wydziela toksyczne dymy przed którymi trudniej uciec a niezeli samym ogniem. Pianka poliuretanowa tu zdecydowanie przegrywa z zaprawami klejowymi cemantowymi. Również przegrywa przy nierównych płaszczyznach, ścianach, nie da je się zbyt gruba nałożyć i przykleić.

Znacie zasadę termosa z bańką szklaną. Jest skuteczny bo jest szczelny. Tak jak w systemach ociepleniowych podczas stosowania styropianów czy to EPS, XPS, (oba styropiany) dla skutacznego wykonania prawidłowego docieplenia musi być b. szczelne. Każda płyta to oddzielna bańka termosowa A co z wentylacją zapytacie? Ona powinna być we wnatrz budynku a nie na zaewnątrz !!! Co ona da jesli styropianem okładamy. Ile to już budynków przez ostatnie 20 lat z paprano tą metodą zatracając wydmuchiwane ciepło.

Jesli wybieramy okreslony system dociepleniowy nalezało by zwrócić uwagę na aprobaty techniczne całego systemu anie tylko konkretnego produktunp.

ETA-06/0173 lub ETA-06/0081lub ETA07/0316,

Pozdrawiam Wiesiu

PS. Zaleca się przecieranie tarką całych połaci styropianów dla lepszej przyczepności kleju z siatką. A do domu jednorodzinnego polecam Grawisa, pracuję na nim prawie cały czas.

Edytowane przez WiesiuS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Jaki klej? poliuretanowy-piana czy cementowy. Czy jeden cementowy do siatki i styropianu ? Jaka firma ?

Jesli mógł bym pomóc to skupił bym się na: technologii wykonania, doborze systemu. Jesli wspominamy o dociepleniu budynku to nalezało by przedewszystkim wspomnieć o systemie kompleksowym dla naszego obiektu. Mniemam ze interesuje nas mała zabudowa niska do 12 m wysokości. Osobiscie zawsze wykonuję termoizolacje budynków stosując zaprawy cementowe np. Hotera albo Grawisa (tu do małej zabudowy, domki jednorodzinne) obligatoryjnie aplikując klej obwodowo na całej płycie styropianu lub wełny, a dopiero w srodek 4 placki. Dlaczego ? ano dlatego że istnieja jeszcze wymogi dotyczące ochrony rozprzestrzenianiu sie ognia w systemach ociepleniowych np w atlasie to jest uwzględnione. Klejenie tylko na placki jest kompletnym nieporozumieniem i niewiedzą niektórych wykonawców. Tzw. ciąg wentylacji pomiedzy ścianą a styropianem doprowadza do odspojen i oderwania warstwy dociepleniowej podczas w trakcie dużych wichur. Budynki robione tym sposobem plackowym już czasem są pozbawione styropianu lub muszą być ponownie remontowane.

Ogień jeśli pnie się po zewnętrznym obrysie budynku i nic nie stanie mu na przeszkodzie jeśli ma tzw cug wentylacyjny w systemie Plackowym (kolejna gafa) Styropian sie nie pali, ale podtrzymuje ogień a co gorsza wydziela toksyczne dymy przed którymi trudniej uciec a niezeli samym ogniem. Pianka poliuretanowa tu zdecydowanie przegrywa z zaprawami klejowymi cemantowymi. Również przegrywa przy nierównych płaszczyznach, ścianach, nie da je się zbyt gruba nałożyć i przykleić.

Znacie zasadę termosa z bańką szklaną. Jest skuteczny bo jest szczelny. Tak jak w systemach ociepleniowych podczas stosowania styropianów czy to EPS, XPS, (oba styropiany) dla skutacznego wykonania prawidłowego docieplenia musi być b. szczelne. Każda płyta to oddzielna bańka termosowa A co z wentylacją zapytacie? Ona powinna być we wnatrz budynku a nie na zaewnątrz !!! Co ona da jesli styropianem okładamy. Ile to już budynków przez ostatnie 20 lat z paprano tą metodą zatracając wydmuchiwane ciepło.

Jesli wybieramy okreslony system dociepleniowy nalezało by zwrócić uwagę na aprobaty techniczne całego systemu anie tylko konkretnego produktunp.

ETA-06/0173 lub ETA-06/0081lub ETA07/0316,

Pozdrawiam Wiesiu

PS. Zaleca się przecieranie tarką całych połaci styropianów dla lepszej przyczepności kleju z siatką. A do domu jednorodzinnego polecam Grawisa, pracuję na nim prawie cały czas.

 

Wreszcie wykonawca, który wie co mówi..i co najważniejsze - słusznie. Zawsze mnie bawiło jak słyszałem " nie kleimy "poobwiedniowo" - tylko na placki - bo tam ma być wentylacja" :))))))O przepisach przeciwpożarowych niektórzy nawet nie słyszeli, co dopiero widzieli próby palenia płyt na ścianie, jak się rozprzestrzenia z klejeniem po obwodzie a jak z samymi plackami. Widzę ze kolega zna się na rzeczy .Niewielu wykonawców niestety ma taką wiedzę, a powinni się uczyć!

A co do klejów do styropianu i siatki z poprzednich wypowiedzi, która firma lepsza a która gorsza?? Kochani, wystarczy naprawdę poczytać karty techniczne produktów albo przynajmniej porównania próbek, choćby te wspomniane w poprzednich postach. Wszystkie firmy są w stanie wyprodukować bardzo dobry klej...wszystkie!!!! - tyle że niektóre firmy chcą produkować kleje dobre (nie mylić z tanimi)...a pozostałe tanie (nie mylić z dobrymi). Takie są niestety wymagania rynku!!! I jeśli klej do styropianu kosztuje mniej niż worek cementu - to pytanie co w nim jest nasuwa się samo:)))

 

Pozdrawiam;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Temat trochę przycichł a tu nadejszła wiekopomna chwiła i trza wybrać klej do styro. zdecydowany jestem praktycznie na piankę - ale kuźwa którą? Soudal, tytan EOS a może jest jeszcze coś innego? Może jest tu ktoś kto kleił tymi klejami i ma jakieś pozytywne lub negatywne spostrzeżenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też niedługo nadejdzie ta chwila, więc sobie policzyłem ceny, zużycie i wydajności. Okazuje się, że EOS wychodzi 50 gr/m2 drożej niż Caparol Capatect 190S, a 1,15 zł taniej niż Weber KS 123 dedykowany do styropianu grafitowego. Czy wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym Tytana ? Nie znalazłem takiej informacji na stronia producenta. I właściwie po co każą gęsto kołkować, skoro, jak się chwalą, pianka klei 3x mocniej ? Chłit marketingowy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę CT 84 - wg. mnie najlepszy klej w pianie.

jakie uwagi? w sensie czym sie rozni od innych?

Mozemy sie rozszerzyc o ten klej chociaz mi z Henklem zawsze nie po drodze bylo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę bezkrytycznie. Na płocie było napisane dupa, ktoś pogłaskał i mu drzazga weszła. Nie miałbym nic przeciwko klejeniu Caparolem, tyle że przy prawie żadnej różnicy w cenie (150 zł w skali całego domu) użyję piany, bo będę mógł szybko kołkować (KOŁKOWAĆ, fighter !) i przyklejać siatkę. Poza tym dystrybucja w moim rejonie kuleje (Bolesławiec - Zgorzelec). Pewnie trzeba byłoby zrobić specjalną dostawę, jeśli zostanie lub zabraknie - kłopot. Masz propozycję ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypsikałem zeszłego lata około 30 pistoletowych Tytan EOS - długo wiąże, zaleta i wada? Trzyma ok.

Kilka jakiegoś Tiger ? W sumie żadnych różnic jakościowych w stosunku do tytana, ale cenowych też nie.

Kolejne kilka puszek to Dan Bravn W sumie to samo.

 

Kierowałbym się ceną... Wszystkie kleją ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę bezkrytycznie. Na płocie było napisane dupa, ktoś pogłaskał i mu drzazga weszła. Nie miałbym nic przeciwko klejeniu Caparolem, tyle że przy prawie żadnej różnicy w cenie (150 zł w skali całego domu) użyję piany, bo będę mógł szybko kołkować (KOŁKOWAĆ, fighter !) i przyklejać siatkę. Poza tym dystrybucja w moim rejonie kuleje (Bolesławiec - Zgorzelec). Pewnie trzeba byłoby zrobić specjalną dostawę, jeśli zostanie lub zabraknie - kłopot. Masz propozycję ?

z kolkowaniem to bardzo dobry pomysl.

jaka ja moge miec propozycje - kurier i poszlo :) na 2 dzien na miejscu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...