Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja gazowa - miedź czy stal?


Edybre

Recommended Posts

Rury gazowe wg mnie to tylko stalowe (kiedyś skręcano na minię, teraz obowiązkowo spawane) i wpuszczane w ścianę do połowy średnicy, albo po wierzchu.

Tak się robiło całe życie i było to zgodne z obowiązującymi przepisami.

pzdr

Ty też wypisujesz rzeczy o których nic nie wiesz,

w dalszym ciągu instalacja od licznika może być skręcana, chyba że, jest prowadzona przez pomieszczenia mieszkalne lub przez piwnice, wtedy obowiązkowo musi być spawana lub lutowana na twardo,

co do wpuszczań w ścianę obowiązuje to co napisał theodolit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Ok. Zadam pytanie jeszcze raz. Nie chce pracownikow po godzinach z gazowni mam instalatora/firme ktory wycenil mi calosc instalacji w budynku. Chce co do tej instalacji sprawdzic jego uprawnienia. Prócz rejestracji w gazowni jakie uprawnienia powinien posiadac by taka instalację mogł wykonac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zadam pytanie jeszcze raz. Nie chce pracownikow po godzinach z gazowni mam instalatora/firme ktory wycenil mi calosc instalacji w budynku. Chce co do tej instalacji sprawdzic jego uprawnienia. Prócz rejestracji w gazowni jakie uprawnienia powinien posiadac by taka instalację mogł wykonac.

Umów się że zapłacisz po odbiorze z gazowni. Wtedy te uprawnienia to nie Twój problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zadam pytanie jeszcze raz. Nie chce pracownikow po godzinach z gazowni mam instalatora/firme ktory wycenil mi calosc instalacji w budynku. Chce co do tej instalacji sprawdzic jego uprawnienia. Prócz rejestracji w gazowni jakie uprawnienia powinien posiadac by taka instalację mogł wykonac.

 

 

W zasadzie tylko jeden dokument oświadczenie wykonawcy że ma uprawnienia

Myślisz że tak łatwo jest się zarejestrować w gazowni by robić roboty gazowe

A niektóre z nich to ; Nip, Regon, uprawnienia energetyczne i dozorowe na prace gazowe i elektryczne uprawnienia budowlane ……naprawdę kupa różnych dokumentów i jak by mało było tego to firma zarejestrowana w gazowni Warszawskiej z marszu nie może robić robót w Białymstoku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne uprawnienia nie są rejstrowane w żadnej gazowni, gazownia jest dostawcą gazu i interesują ją wyłącznie przyłącz do kurka głównego na budynku. pozostała część to instalacja nawet ta prowadzona podziemnym odcinkiem od skrzynki gazowej w linii ogrodzenia - najczęściej z rur PE SDR 11 (czasami stalowych) a 1,5 m przed budynkiem przejście PE/Stal i mała skrzyneczka gazowa z kurkiem odcinającym - chyba że odcinek od skrzynki do budynku jest krótszy niż 10 m.

Projekt instalacji gazowej może wykonać projektant z uprawnieniami do projektowania w zakresie instalacji grzewczych, gazowych, wod-kan, wentylacyjnych (w tej branży większość ma takie uprawnienia), natomiast wykonać instalację a ściślej rzecz biorąc ma osoba posiadająca uprawnienia do kierowania i nadzorowania budowy instalacji grzewczych, gazowych, wentylacyjnych, wod-kan. Pamiętajmy że gaz to nie tylko rury gazowe ale w skład poprawnie działającej instalacji wchodzą: przewody gazowe (wewnatrz budynku stal lub miedź (CU)), odbiorniki instalacji gazowej (kotły, kuchenki, przepływowe podgrzewacze wody, nagrzewnice itp.), oraz poprawnie działająca wentylacja grawitacyjna a takze w przypadku urządzeń typu A i B czyli pobierających powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczeń - odpowiedni nawiew. Wracając do odbioru instalacji gazowej - wykonawca zostawia protokół wraz z oświadczeniem że wykonana instalacja jest szczelna i zgodna z wymogami PB i PN, podpisuje go tylko i wyłącznie osoba z uprawnieniami do kierowania, oraz protokół kominiarski - podpisany przez kominiarza lub osobę z upr, bud. w dziedzinie wentylacji (rzadszy przypadek - nie chcą tego podpisywać - przeważnie kominiarz). I taki komplet protokołów wraz z projektem budowlanym oraz pozwoleniem na budowę składa się do gazowni celem wykonania przyłącza i zagazowania instalacji. I gazownia nie sprawdza już instalacji a wyłącznie dokumenty - protokoły, uprawnienia itp. pozdrawiam w razie potrzeby służę radą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magą być skręcane i spawane.Rury są dużo tańsze a przedewszystkim bezpieczniejsze. Stal w kontakcie z gazem nie ulega korozji,pozatym kolega po 20-letnim użytkowaniu domu przebił w ścianie rurę miedzianą gwoździem. Całe szczęście że to było CO.Nie wiem od kiedy weszedł przepis że można stosować miedziane instalacje gazowe wdodatku kryte.Parę lat temu kiedy zajmowałem się instalacjami gazowymi i co.instalacje gazowe można było wykonywać tylko z rur stalowych bez szwu.Fachowcy będą kręcić nosem na instalacje stalową-pewnie zapomnieli do czego służy gwintownica,JEST bardziej pracochłonna w wykonaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wiem ze moze zadaje wkurzajace pytanie ale odpowiedz mnie niestety nie zadowala.

wykonać instalację a ściślej rzecz biorąc ma osoba posiadająca uprawnienia do kierowania i nadzorowania budowy instalacji grzewczych, gazowych, wentylacyjnych, wod-kan.

Chodzi mi o to jak wygladaja wlasnie te uprawnienia. Na co trzeba zwrocic w nich uwage. Znalazlem w internecie roznego rodzaju zeskanowane ksiazeczki z wypisanymi paragrafami ale nic mi to nie mowi jestem laikiem wiec dalej pytam czy ktos moze odpowiedziec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey. to przecież jest sprawa nadzoru budowlanego do którego istnieje obowiązek zgłoszenia budowy wewnętrznej instalacji gazowej a nie inwestora - po pierwsze. Natomiast uprawnienia budowlane wydawane od 1928 są w formie decyzji art. 104 KPA z wpisanymmi w treści ich zakresem. Poprzez te lata prawo budowlane ulegało nieraz zmianom i często ich treść jest zawiła i należy ją interpretować b. ostrożnie - zajmują się tym organy administracji architektoniczno - budowlanej a nie inwestorzy.

Procedurą wyjaśniania wątpliwości treści uprawnień zajmuje sie Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Żeby wyjaśnić temat do cna podaję przekrojowo jak wyglądają uprawnienia poprzez XX-XXI wiek:

 

PROCEDURA WYJAŚNIANIA WĄTPLIWOŚCI, DOTYCZĄCYCH TREŚCI DECYZJI O NADANIU UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH, W TRYBIE ART. 113 § 2 KPA.

 

 

1. Uprawnienia budowlane wydane na podstawie rozp. z 1928 r.

Uprawnienia budowlane wydane na podstawie art. 362

 

2. Uprawnienia budowlane wydane na podstawie rozp. z 1962 r.

 

 

3. Uprawnienia budowlane wydane na podstawie zarządzenia nr 195

Ministra Komunikacji z 1964 r.

 

 

4. Uprawnienia budowlane wydane na podstawie rozp. z 1975 r.

Uprawnienia budowlane wydane na podstawie § 6 ust. 1

 

Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie sieci i instalacji sanitarnych (m. in. uprawnienia gazowe)

 

5. Uprawnienia budowlane wydane na podstawie rozp. z 1994 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno uzupełnienie dla dociekliwych:

 

Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, z doborem właściwych urządzeń w projekcie budowlanym oraz ich instalowaniem w procesie budowy lub remontu.

2. Uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w ust. 1, w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania, z doborem właściwych urządzeń, lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1.000 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Widze ze jest to bardziej skomplikowane niz myslalem.

Przyjmijmy ze znalazlem kogos kto zaproponował mi wykonanie instalacji Gazowej w domu jednorodzinnym po bardzo atrakcyjnej cenie czy istnieje prosty sposob zeby sprawdzic jego kwalifikacje?? Nie chodzi mi o to zeby zobaczyc inne wykonane przez niego prace i pytac po ludziach czy nie bylo klopotow z odbiorem. Chce osobiscie zeby przedstawił mi "owe" uprawnienia. Chce tylko zeby mi pokazał jakis dokument uprawniajacy go do wykonywania takich instalacji nie chce jezdzic po biurach zrzeszeniach czy wolac specjalistow od nadzoru. Podobnie jak z prawem jazdy gdzie wiadomo ze ktos z kategoria B nie moze prowadzic autobusu choc pewnie potrafiłby go prowadzic. A moze zeczywiscie jest to bardziej skomplikowane niz mysle. Myslalem ze jest na forum jakis instalator kotry wykonuje instalacje gazowe i ma odpowiednie uprawnienia i choc przedstawi jak to wyglad. Chyba ze sie myle to by tylko znaczylo ze wszystkie instalacje gazowe w Polsce to pic na wode a uprawnienia to tylko fikcja tak by nikt sie nie odwazyl tego robic poza kregiem odwaznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoba kierująca robotami - uprawnienia budowlane w zakresie instalacji i sieci ...

 

Osoba wykonująca Uprawnienia energetyczne E w zakresie eksploatacji we wlasciwym obszarze + w zaleznosci od technologi np ukonczone kursy/uprawnienia do lutowania twardo miedzi, wykonmywnia zgrzewów PE etc

 

Jednak:

w sumie bardziej interesowało by klienta - zeby firma wykonujaca mogła wystawic wszystkie potrzebne protokoły, oraz instalacja po wykonaniu przeszła próby szczelnosci oraz ewentualne gwarancje ...

 

pozdrawiam

ps. W moim opisie moga pojawiac sie niescisłosci bo nie walcze na froncie - tylko teoretyzuje ;)

 

ps2. nie wiem czy reakcja szefa ekipy nie bedzie ciekawa jak poproszony zostanie np o pokazanie uprawnien enegetycznych czy spawacza czy cokolwiek swoich pracowników ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ciebie interesuja uprawnienia budowlane kierownika - on odpowiada za to, że instalator fizycznie wykonujący instalację ma uprawnienia energetyczne. Na protokole podpisuje sie kierownik posiadający uprawnienia budowlane do kierowania robotami w zakresie min. instalacji gazowych. Dla instalacji mogą to być uprawnienia w ograniczonym zakresie. Jeśli chodzi o materiał instalacji - zdecydowanie polecam miedź. Lokalizację instalacji należy dobrać w taki sposób aby nie była narażona na uszkodzenia mechaniczne. Tam gdzie istnieje takie zagrożenie - stal. Minimalizowac połączenia skręcane. Największe źródło nieszczelności. Polecam sprawdzanie szczelności połączeń rozłącznych testerem w sprayu koszt ok. 15 zł. Tanio i pewnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...