Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rury do CO - miedź czy plastikowe węże?


Recommended Posts

Witajcie,

remontujemy małą, starą, wiejską chałupkę.

wykonawca - któremu raczej się spieszy ;-) - radzi nam założenie do CO węży plastikowych, zachwala, że montaż błyskawiczny, taniej niż rury miedziane...

Kocioł będzie na ekogroszek. No i właśnie - raczej będę upierać się przy miedzi (mimo ograniczonych finansów), bo gdyby tak zagotowała się woda w kotle, to pójdą mi wszystkie rury...

Mam racje obstając przy miedzi?

A może ktoś już użytkuje "wężowe" rury i jest zadowolony? proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł na paliwo stałe to zdecydowanie rury miedziane. Jeżeli prowadzone pod posadzką to najlepiej bez połączeń, czyli rozdzielaczowo np. rura miękka w zwoju i na nią otulina termoizolacyjna. Ewentualnie ruraż w kotłowni i pion co z miedzi, a od rozdzielaczy do grzejników rury z tworzywa o temp. pracy 90 st. C. również bez połączeń pod posadzką. Koszt będzie podobny, bo dobra (odporna na temperaturę) rura np. PEx lub Alupex jest równie kosztowna jak miedziana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miedziana to prawie 50 zet za mb.

Za tę kasę to trzy systemy w uczciwej stali da się postawić!

 

Co Wy , kurna chata, do tej stali macie?

 

Że niby kto nie ma miedzi....

Nikt budujący jej w nadmiarze nie ma!

 

Miedziane i miedziane.... Bo się świeci?, Bo łatwiej?

No to co że łatwiej i małym palniczkiem! DROŻEJ!

Znacznie!.

Stalowe tak samo dobre, jak nie lepsze!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem w tym jaki robisz remont i jak maja iść rury. Jeżeli po ścianach to zostaje ci raczej miedz, tylko pamietaj o kompensatorach ( miedz sie rozszeża pod wpływem temperatyry). Natomiast jeżeli bedziesz wylewał noiwe posadzki to przy ekogoszku, zastosyj miedziane piony i skrzyki rozdzielcze od których można wypuścic rury aluminiowo-plastikowe do kaloryferów po podłodze. Zaleta szybka robota, dużo taniej i estetycznie, tylko dopilnój aby kr€ćce wychodziły ze ścian a nie z podłogi. Zaletą jest też brak złączek i mozliwość odłączenia każdego kaloryfera z osobna bez wyłączania ogrzewania reszty budynku. Rury aluminiowo- plastikowe, które mam u siebie maja atest na 11 atmosfer, tago cisnienia raczej na piecu nie osiągniesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na marginesie...

jezeli gdziekolwiek planujesz podłogówkę to i tak bedziesz stosował "plastik"

czyli pex alu pex...

 

jak pisał kom44 do rozdzielaczy miedz a potem ładnie i szybko bez kucia mozna pex rozkładać w wylewkach mam tak zreszta u siebie :wink: dodatkowo jak sie strachasz zagotowania wody w kotle (w eko grochu mało prawdopodobne ale mozliwe) można zastosowac dodatkowe zabezpieczenia elektroniczne

 

jezeli posadzek robił nie bedziesz to idz w strone miedzi w scianach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleksandrzak

Nabrałem wątpliwości to ty rządzisz czy jacyś fachowcy. Albo robią jak Ty sobie życzysz albo będziesz mieszkać w czymś wg pomysłu majstrów a pretensje będziesz miała do siebie ile razy na to spojrzysz.

RADA; majstry kawa na ławę jak będziecie robić jeżeli nie, to dotykajcie niczego bo potem trudniej znależć kogoś na dokończenie po majstro-rządcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, choc nie do końca.

Jeśli mam wątpliwości co do tego, co proponują fachowcy - pytam, czytam, konsultuję.

Nie mogę zakładać, że bedą robić źle i na niczym się nie znają. Zakładam, że sie znają i wiedzą - a ja rozwiewam ewentualne (swoje) wątpliwości.

Prawda jest taka, że w praktyce stosuje się kilka/kilkanaście rozwiązań danego problemu - zależy "co wyznaje" dany fachowiec. W razie wątpliwości sprawdzam tylko, czy nie idzie na łatwiznę i szukam najlepszego rozwiązania dla nas.

To tak jak z odwiecznym problemem: panele czy parkiet :-) albo z techniką wylewania posadzek. Co fachowiec to inna szkoła. A ja - owszem - na daną skzołę mogę sie nie zgodzić.

O wielu rzeczach nie wiem, więc muszę zapytać wykonawców jakie mają plany - tzn. w jaki sposób zamierzają dana rzecz wykonać. i już wielokrotnie się zdarzyło, że podpowiedzieli rozwiązanie lepsze/bardziej funkconalne/tańsze/wygodniejsze.

 

:-)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym podłączyć się do tematu i mam pytanie dotyczące instalacji c.o. i cwu. zasilanych z kotła na ekogroszek. Projektant założył coś takiego, ale mam informacje, że on często robi poważne błędy w projektach więc chciałem o komentarz osób z doświadczeniem.

 

Wycięte z opisu:

Ciepła woda dla będzie przygotowywana centralnie w podgrzewaczu pojemnościowym 160 litrów posiadającym grzałkę elektryczną oraz alternatywnie wężownicę wodną umożliwiającą współpracę w ramach technologii kotła opalanego paliwem stałym KW.

Podgrzewacz pojemnościowy należy zabezpieczyć przed skokami ciśnienia w instalacji

wodociągowej przy pomocy naczynia wzbiorczego wyrównawczego dla wody zimnej.

 

Kocioł KW będzie współpracował ze wymiennikiem ciepła typu płytowego lub “Jad”, który będzie oddzielał obieg kotła od instalacji grzejnikowej. Projektuje się zabezpieczenie obiegu kotła i wymiennika ciepła przed wzrostem ciśnienia naczyniem wzbiorczym dla systemu otwartego zgodnie z normą PN-91/B-02413. Zasilanie obiegu grzejnikowego po stronie “wtórnej” będzie realizowane za pomocą pompy obiegowej – np. typu Grundfos Alpha Pro 25-40.

Instalacja grzewcza – grzejnikowa będzie zabezpieczona przed wzrostem ciśnienia przy pomocy naczynia wzbiorczego przeponowego – dla instalacji typu zamkniętego.

 

Regulacja temperatury ciepłej wody użytkowej będzie prowadzona z zachowaniem priorytetu wytwarzania c.w.u. wobec centralnego ogrzewania.

 

UZUPEŁNIANIE WODY

Uzupełnienie wody w zładzie instalacji kotła KG projektuje się z instalacji wewnętrznej

wodociągowej poprzez naczynie wzbiorcze typu otwartego.

 

Czyli krócej:

- Do cwu. zastosowano podgrzewacz (zasobnik) z dodatkową grzałką elektr. Zasobnik zabezpieczono naczyniem wzbiorczym wyrównawczym dla zimnej wody

- kocioł za pośrednictwem wymiennika zasila instalacje grzejnikową. Kocioł i wymiennik są zabezpieczone naczyniem wzbiorczym dla systemu otwartego

- instalacja grzejnikowa zabezpieczona naczyniem wzbiorczym przeponowym dla instal. zamkniętej.

 

1. Czy taka koncepcja jest słuszna?

2. Czy naczynie wzbiorcze otwarte dla kotła ma być jedynie powyżej kotła?

3. Czy naczynie wzbiorcze dla instalacji grzejnikowej ma być powyżej najwyższego grzejnika?

4. Czy wymiennik pomiędzy kotłem i instal. grzejnikową jest zalecany czy konieczny?

 

i dodatkowe pytania

Projektant założył instalacje szeregową, bez rozdzielaczy. Rozprowadzenia (piony i poziome) będą prowadzone rurami PE lub PEX stabilizowane cieplnie w izolacji typu thermaflex natomiast rurociągi cieplne w obrębie węzła kotłowego wykonane będą z rur PP stabilizowanych cieplnie dla c.o., łączonych przez zgrzewanie.

5. czy można tak zostawić tzn. wszystkie przewody z tworzywa również w obrębie kotła?

6. czy zostawić instalacje bez rozdzielaczy, bo jeśli miały by być rozdzielacze to trzeba by całą instalację przeprojektować?

7. może piony i rurociągi w obrębie kotła zrobić z miedzi a odejścia od pionów w PE lub PEX, ale czy tak można?

Dla wzrokowców wrzucam zdjęcia rzutów z rozprowadzeniem

przepraszam jeśli są za duże

 

PARTER

http://img127.imageshack.us/img127/4370/partercomu0.jpg

 

PODDASZE

http://img248.imageshack.us/img248/1754/poddaszecokk1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...