Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jestem lekarzem, kupiłem działkę która oznaczona jest w planie zagospod. przestrzennego jako na usługi rzemiosła ( UR3 ) a art.2 ust.4 ustawy o rzemiośle wyłącza usługi lecznicze z rzemiosła, i w związku z tym nie mogę rozpocząć planowanej budowy podczas gdy na takiej samej działce obok stanął bank!! Który już z definicji nie może być rzemieślnikiem bo art.1 tej ustawy mówi że rzemieślnikiem jest tylko osoba fizyczna a bank zgodnie z prawem bankowym z założenia musi byś osobą prawną! Powiedzcie na co mógłbym się w takiej sytuacji powołać ? A także czy dopuszczalne jest przenoszenie na grunt zagospodarowania przestrzennego i istniejących tam oznaczeń automatycznie postanowień innych ustaw!
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/84923-plan-zagospodarowania-przestrzennego/
Udostępnij na innych stronach

Domagaj się decyzji administracyjnej, nawet uznającej, że nie możesz tam budować. Jeśli tak będzie odwołaj się i przywołaj przykład z sąsiedztwa (bank) świadczący o tym, ze organ traktuje zapis o "usługach rzemiosła" rozciągliwie i wybiórczo. To jedyny sposób formalnego załatwienia sprawy.

Pozostaje jeszcze droga nieoficjalnych rozmów i dowiedzenie się, o co rzeczywiście chodzi. Ktoś nie chce konkurencji?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/84923-plan-zagospodarowania-przestrzennego/#findComment-1938826
Udostępnij na innych stronach

Może również być tak, że bez problemu dostaniesz pozwolenie - sprawdź to. Watpię aby twórcy planu znali "definicję rzemiosła". Sprawdż również w opisie ("co autor miał na mysli") - tam może być rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/84923-plan-zagospodarowania-przestrzennego/#findComment-1939605
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie trochę innego rodzaju, chociaż też chodzi o Plan Zagospodarowania. Działka leży w odległości jakiś 100-150m od zabudowań jednorodzinnych (powstałych w ciągu ostatnich 4-5 lat) i gospodarczych. Zakwalifikowana jeszcze jako rolna grunty kl.IVb. Właściciel złożył wniosek o przekształcenie tej działki w czasie ustalania nowego Planu Zagospodarowania dla tego rejonu. Plan jest właśnie ustalany. No i rodzą się pytania:

1.Czy gmina może nie przychylić się do wniosku właściciela? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

2.Czy można i warto odwoływać się od dezycji gminy i do kogo takie odwołanie kierować?[list=]

3.Jakich argumentów używać w tym odwołaniu?list=]

Zaangażowałam się w kwestię odrolnienia tej działki, ale żadnych wiążących deklaracji nie składałam. Działka jest ładna i położona w bardzo dobrym miejscu. Chętnie bym ją kupiła już teraz, ale jeśli nie zostanie przekształcona to co wtedy zrobić?

Bardzo liczę na Waszą pomoc, totalnie się gubię w tym gąszczu przepisów.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/84923-plan-zagospodarowania-przestrzennego/#findComment-1940246
Udostępnij na innych stronach

co do tego, że twórcy planu definicji rzemiosła nie znali to trafna uwaga, bo zależnie od fragmentu planu oznaczenia, nazewnictwo są kompletnie różne, a raczej niespójne! na terenie jednej gminy(i to niedużej ) raz występuje samo pojęcie usług, raz z dodatkiem ! a co lepsze definicje w uchwale są równie udane tzn w zależności z jakiego roku jest uchwała to samo słowo może mieć wiele znaczeń! ja przed rozpoczęciem inwestycji wystąpiłem do gminy o to czy planowana inwestycja jest zgodna z planem i dostałem odpowiedz( to na szczęście nie decyzja administracyjna) ale odpisali że budować ośrodka zdrowia nie mogę bo nie jestem rzemieślnikiem
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/84923-plan-zagospodarowania-przestrzennego/#findComment-1940249
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak boisz się decyzji administracyjnej? Ma ona ten walor, że nie pozwala "ślizgać się" organom samorządu.

Obecnie nic nie możesz zrobić - albo dalej będziesz prowadził jałową korespondencję, albo w dążeniu do przełomu będziesz próbował "dogadać się". Zdecydowanie nie potępiam tego ostatniego sposobu, ale moim zdaniem, gdy z pierwszych prób wynika, że nie ma na to szans, to najlepszą drogą jest formalna procedura. Decyzja gminy - odwołanie - decyzja organu II instancji. I sprawę masz wyjaśnioną.

Co do różnic w zapisach w poszczególnych planach. Nie można wykluczyć, że taka była wola uchwałodawcy - chcieli mieć na tym terenie usługi rzemieślnicze i nic innego, gdzie indziej - wszelkie usługi. Ma on (podejmująca uchwałę rada gminy) władztwo planistyczna na swoim terenie i z niego korzysta.

Moim zdaniem nieskuteczne będzie argumentowanie, że skoro gdzie indziej jest "U", a u Ciebie "UR" to pomyłka, wynik niechlujstwa, niedouczenia i ignorancji projektanta i samorządu. Musisz odnosić się do konkretnych zapisów "Twojego" planu, szukać w nich sprzeczności, furtek, ale również odnieść się do praktyki stosowanej dotychczas wobec inwestorów.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/84923-plan-zagospodarowania-przestrzennego/#findComment-1940690
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...