Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP a wentylacja mechaniczna - opinie, fakty, rozkminka


CuoreRosso

Recommended Posts

  • 1 month później...

Jezeli chcesz miec dogrzewanie kominkiem powietrzne to masz problem,poniewaz nie moga byc polaczone DGP z wentylacja mechaniczna.

One po prostu wykluczaja sie ze wzgledu na podobny sposob dzialania.

Podwojny nawiew bedzie, jeden z wentylacji drugi z DGP

Moze do wentylacji mechanicznej podlacz dogrzewanie, tzn. powietrze zanim trafi do pomieszczen powinno przejsc przez kominek i zostac ogrzane. Zdaje sie ze musi byc cyrkulacja tego powietrza z domieszkami swiezego,zaciagnietego z zewnatrz. Takie DGP z wentylacja mech. ma sens wlasnie wtedy gdy stanowia jednosc. Mozesz "wpiac" kanal od kominka z cieplym/goracym powietrzem do systemu went.mech ale pewnie trzeba zastosowac dodatkowy wentylator zeby nie bylo cofek powietrza i poprzez jakis np. trojnik przesylac ogrzane powietrza do systemu tejze wentylacji - mam nadzieje ze nie zamieszalem za bardzo :lol:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie rozumiem po co udziwniać to, co jest proste.

 

W salonie, no, w tym pomieszczeniu z kominkiem, wstawiamy jeden dodatkowy wywiew z przepustnicą sterowaną ręcznie. Czapa ciepłego powietrza wędruje do reku i tam jest uśredniana na cały dom.

(ale to jak jest reku).

Alternatywą jest faktycznie, budowa dwóch osobnych instalacji i ich "godzenie".

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz "wpiac" kanal od kominka z cieplym/goracym powietrzem do systemu went.mech ale pewnie trzeba zastosowac dodatkowy wentylator zeby nie bylo cofek powietrza i poprzez jakis np. trojnik przesylac ogrzane powietrza do systemu tejze wentylacji - mam nadzieje ze nie zamieszalem za bardzo :lol:

 

Pzdr.

Lekko namieszałeś :lol: To się nazywa zawór zwrotny.

Inna sprawa, że firmy od rekuperatorów nie polecają tego rozwiązania.

Najlepsze rozwiązania to takie jak opisał Adam, w każdym razie ja takie właśnie mam przygotowane. Jak się człowiek uprze i dołoży jeszcze jedną odpowiednią przepustnicę to może tam zrobić awaryjny nawiew w razie najazdu rodziny w duszne dni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz miec dogrzewanie kominkiem powietrzne to masz problem,poniewaz nie moga byc polaczone DGP z wentylacja mechaniczna.

One po prostu wykluczaja sie ze wzgledu na podobny sposob dzialania...

Podwojny nawiew bedzie, jeden z wentylacji drugi z DGP

 

I co z tego? Jakie tu widzisz przeciwskazania - setki domów ma kominek z DGP i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Inna sprawa to łączyć te dwa rodzaje instalacji czy nie. Rozważania na ten temat znalazłem np tutaj:

http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję to tak. Kominek z DGP. Powietrze doprowadzone od dołu. Komin systemowy-dymny i wentylacyjny. Pytanie:

-czy najlepiej zostawić wentylację grawitacyjną (ryzyko, że powietrze będzie się cofać jak w innych pomieszczeniach będzie mechaniczna)

-czy dać wentylator przy wylocie (taki z żaluzją, z możliwością włączenia i wyłączenia)

-czy podłączyć do wentylacji mechanicznej centralnej umieszczonej na nieużytkowym poddaszu?

Jestem zupełnie zielona w temacie wentylacji :oops: i dopiero zaczynam zgłębiać ten temat, więc wszelkie uwagi są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot i widzisz

Mialem na mysli dwie "pelno wymiarowe" instalacje; DGP i mechaniczna. W takim przypadku nie ma wiekszego sensu, ale jak wspomnieli przedmowcy albo w podanym linku to jak najbardzie mozna laczyc, ale laczyc a nie dwie oddzielne. Wydaje mi sie,ze w przypadku dwoch oddzielnych instalacji tj. DGP i mech. went. moga one nie dzialac prawidlowo a i trzeba zapewne troche kaski wylozyc

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem problemu jest wypuszczanie świeżego powietrza z reku wyłącznie do obudowy kominka skąd siecią DGP rozchodzi się do pomieszczeń. Przy czym jeśli kominek ma wentylator wyciągający ciepłe powietrze z obudowy kominka, to wentylator kominkowy musi chodzić zawsze wtedy, gdy reku jest włączona (także w lecie), aby nie blokował dystrybucji świeżego powietrza.

Pozdrawiam

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam,

mam wentylację mechaniczną z reku, tymi samymi kanałami rozprowadzone ciepło z kominka. instalacja wygląda w ten sposób: ciepło z kominka doprowadzone do turbiny a od turbiny do takiej przepustnicy, która otwiera się po rozpaleniu w kominku (trójnik) i wtedy to ciepłe powietrze trafia do kanału, którym płynie powietrze z reku na pomieszczenia. niestety przy anemostatach powietrze jest praktycznie zimne. przy zamkniętych pokojach na poddaszu po kilku godzinach palenia w pokojach temperatura wzrosła o zaledwie trzy stopnie a w korytarzu na na parterze była o 5 stopni wyższa (pomieszczenia otwarte). do łazienki na poddaszu puszczone jest ciepłe powietrze kanałem, który wpięty jest pomiędzy turbiną a przepustnicą i jest ok, leci z niego ciepłe powietrze.... o co chodzi z tymi nawiewami do pokoi? gdzie ucieka to powietrze z kominka...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek i DGP to jeszcze troszkę. Jestem teraz na etapie projektu ; rekuperator w domu,oraz GWC chyba rurowe? Nie wiem czy macie zamiar

posiadać też te udogodnienia ?, ( czy udogodnienia to się okaże? :lol: )

Czytałam ,że na etapie fundamętów dobrze o tym pomyśleć( GWC )

Wtedy rury można rozprowadzić wzdłuż fundamętów. Powietrze będzie miało

mniejsze opory, oraz wykopy będą wykorzystane( oszczędność)No i miejsce na działce zaoszczędzone. Jak miło robić dokumętację budowy :lol:

Pozdrowionka Danka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie połączyłem DGP z rekuperatorem .W chwili obecnej jeszcze nie mam rekuperatora , ale wszystkie kanały już są wykonane. Rekuperator będzie zamontowany na poziomie piwnicy i ciepłe powietrze z reku wychodzić będzie pod kominkiem i następnie kanałami DGP będzie rozprowadzane po całym domu. Jeśli będę palił w kominku to powietrze z reku będzie po prostu dogrzewane, a gdy nie będę palił to będzie rozprowadzane tylko świeże. W czasie upałów będzie to powietrze schłodzone, bo przed reku mam GWC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pismag - daj jakiś schemat tej instalacji bo słowny opis jakoś nie trafia.

Ze schematem to ciężka sprawa ,bo jest to mój autorski projekt i jest on tylko w mojej głowie, ale skup się a ja ci przedstawię po kolei drogę, jaką pokonuje powietrze wentylując moją chatę.

Powietrze wchodzi do czerpni GWC - czyli do rury PCV fi 200 , umieszczonej w ścianie garażu na wysokości 3 m, następnie schodzi w dół tą rurą pod posadzkę garażu na głębokość 1 m, obiega garaż - 22 m pod posadzką, przechodzi pod salonem - 6 m, ciągle na głębokości 1 m i wchodzi do pomieszczenia piwnicznego, gdzie będzie rekuperator zamontowany na tej rurze. Następnie powietrze już wstępnie ogrzane przez reku wychodzi tą rurą w posadzce salonu, między ścianą a kominkiem, w obudowie kominka. Opływa wkład kominka (jeśli się pali to się ogrzewa) i kanałami DGP jest rozprowadzane do salonu i trzech pokoi na górze.

Z salonu i sypialni jest wyciągane kanałami powrotnymi reku, których kratki są w kuchni, łazienkach i wc. Następnie powietrze przechodzi przez rekuperator, oddaje ciepło powietrzu wchodzącemu i jest wyrzucane na zewnątrz przez kanał wyrzutni w ścianie piwnicy.

Z grubsza rzecz biorąc to tak to wygląda. Dodam jeszcze że na tej rurze GWC mam zamontowaną taką przepustnicę z siłownikiem sterowaną termostatem ustawionym na 5 stopni Celsjusza. To znaczy że jeśli na dworze jest temperatura powyżej 5 stopni to powietrze nie przechodzi przez GWC tylko dociera bezpośrednio do reku. Mam nadzieję że teraz wygląda to jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - ano chyba teraz już jaśniej: świeże powietrze z GWC (albo z czerpni ściennej-przepustnica sterowana) trafia do rekuperatora, trochę się dogrzewa a potem trafia pod kominek, opływa jego wkład, nagrzewa się a stąd już podgrzane (lub nie jeśli kominek zimny) przechwytuje system DGP (ze swoim własnym wiatraczkiem czy dzięki wiatrakowi w reku?) i rozdmuchuje je do kilku pomieszczeń.

Czy tak?

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek i DGP to jeszcze troszkę. Jestem teraz na etapie projektu ; rekuperator w domu,oraz GWC chyba rurowe? Nie wiem czy macie zamiar

posiadać też te udogodnienia ?, ( czy udogodnienia to się okaże? :lol: )

Czytałam ,że na etapie fundamętów dobrze o tym pomyśleć( GWC )

Wtedy rury można rozprowadzić wzdłuż fundamętów. Powietrze będzie miało

mniejsze opory, oraz wykopy będą wykorzystane( oszczędność)No i miejsce na działce zaoszczędzone. Jak miło robić dokumętację budowy :lol:

Pozdrowionka Danka :lol:

Z kolei moich informacji wynika, że rura GWC powinna być około 2 m od budynku, stąd nie da się wykorzystać wykopów fundamentowych.

Poza tym rura GWC powinna leżeć na głębokości od 1,5 do 2 m, a fundamenty, jeżeli to jest budynek nie podpiwniczony, chyba nie sięgają tak głęboko...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...