Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP a wentylacja mechaniczna - opinie, fakty, rozkminka


CuoreRosso

Recommended Posts

Dzięki - ano chyba teraz już jaśniej: świeże powietrze z GWC (albo z czerpni ściennej-przepustnica sterowana) trafia do rekuperatora, trochę się dogrzewa a potem trafia pod kominek, opływa jego wkład, nagrzewa się a stąd już podgrzane (lub nie jeśli kominek zimny) przechwytuje system DGP (ze swoim własnym wiatraczkiem czy dzięki wiatrakowi w reku?) i rozdmuchuje je do kilku pomieszczeń.

Czy tak?

Dokładnie tak. w W systemie DGP niema żadnych wiatraków, przepływ powietrza wymuszają wentylatory reku.

 

Z kolei moich informacji wynika, że rura GWC powinna być około 2 m od budynku, stąd nie da się wykorzystać wykopów fundamentowych.

Poza tym rura GWC powinna leżeć na głębokości od 1,5 do 2 m, a fundamenty, jeżeli to jest budynek nie podpiwniczony, chyba nie sięgają tak głęboko...

Czemu musi być 2 m od budynku? Rura powinna być na takiej głebokości jak piszesz, jeśli jest poza obrysem budynku , bo tak głeboko sięga strefa przemarzania gruntu. Natomiast w przypadku takim jak u mnie gdzie rura jest zakopana na głębokości 1 m w obrysie budynku i ocieplona jest scianka fundamentowa to mróz tam nie dotrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie też planuję wykonanie GWC + rekuperator (w piwnicy) + DGP, ale mam zamiar to zrobić troszkę w inny sposób niz mój poprzednik(ale dość podobny sposób)....gdyż jesli z gwc powietrze trafia do rekuperatora jest już ono wstępnie oczyszczone przez filtry, wiadomo że w kominku po dłuzszym okresie znajdzie się sporo kurzu i przy tym innych "ustrojstw" :) po co w takim razie wprowadzać czyste powietrze z rekuperatora do komory nad kominkiem....skoro mozna je w obwodzie zamkniętym w przewodzie z reku, gdp (oczywiscie odpowiedzim który wytrzymuje wieksze temperatury) ogrzać wewnatrz tej rury która ewentualnie bedzie rozmieszczona w tej komorze jak spirala do około rury odprowadzającej spaliny z kominka;(ja mam tą rurę przeprowadzoną przez strop nad piwnicą w miejscu tylniej częsci kominka - kominek narożny) a za pomocą wymuszonego obiegu przez rekuperator rozprowadzić nawiewane ciepłe powietrze po sypialniach a z pom. brudnych tzn. łazienka, garderoba....itp. wywiew tego powietrza, do rekuperatora, gdzie zostanie podgrzane wstępnie powietrze wchodzace do do rekuperatora z GWC.

Należy jednak wziąść to pod uwagę na etapie budowy komina aby wlot do komina spalin z kominka nie był tuż nad nim....a mozliwie jak najwyżej....gdyż Ala' spirala z powietrzem z rekuperatora nie może być bardzo krótka, u mnie wyjdzie że będzie miała długość prawie 3mb zanim wyjdzie na poddasze....

...myśle że to wystarczy do podgrzania powietrza z reku do wymaganych np. 24 st.C, i mamy komfort w tym że powietrze jest czyste....

....na razie nie mogę powiedzieć jak mój system się będzie sprawdzał w rzeczywistości....gdyż dopiero mam GWC + brak rekuperatora i wprowadzoną rurę za kominek....

Co o tym myslicie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Odwołaj się do LOGIKI.

 

Jeżeli ogrzewasz dom pompą ciepła to dostarczasz mu CAŁE potrzebne ciepło tym sposobem.

 

Jeżeli masz reku, to ilość ciepła, które MUSISZ dostarczyć zmiejszasz o odzysk ciepła wentylacyjnego (uciekającego z powietrzem wentylacyjnym, w domach szczelnych i do 60%).

 

Jeżeli masz też GWC to w największej potrzebie czerpiesz z niego GRATIS POŁOWĘ potrzebnego ciepła (a drugą POŁOWĘ daje PC).

 

To jak? Warto?

 

Adam M.

 

 

Budujesz sobie dom.

Jeżeli stosujesz bardzo tani nośnik energii - to nie warto.

Jeżeli stosujesz bardzo drogi nośnik energii - to warto.

Jeżeli wykorzystujesz małe ilości nośnika - to nie warto.

Jeżeli wykorzystujesz duże ilości nośnika - to warto.

 

Przy bardzo drogim prądzie i zużyciu rzędu pojedynczych kilowatogodzin na dobę - nie warto!

Przy paleniu trocinami, nieomalże darmowymi, i wykorzystywaniu do 2 ton na dobę - bardzo warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

 

Ja mysle, ze skoro pompa ciepla jest w stanie ogrzac dom 140 m+ c.w.u. dla 6 osob, to instalacja innych zrodel ciepla w dodatku tez pradozernych jest zbyteczna. ...

 

Musisz mieć oprócz pompy jakieś źródło ciepła i ciepłej wody całkowicie niezależne od prądu.

 

Niestety od prądu zależne są wszystkie dzisiejsze rozwiązania C.O., nawet piece węglowe. Kominek jest OK ale nie zagrzeje wody do mycia. Potrzebna minimum mała butelka z propanem + prosta płyta gazowa 2 palniki, nawet turystyczna.

 

Ostatnie wichury i wielogodzinne pady prądu dały mi do myślenia.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

Co do agregatu czy UPS-a nie wiem - myślałem o prostym i tanim rozwiązaniu.

 

Jeśli w mieście to może i bez znaczenia.

 

Przedostatni 3 godz. pad prądu miałem dokładnie pół roku wcześniej. Do ostatniego piątku też myślałem, że będzie sporadycznie i krótko i nie miałem żadnych zabezpieczeń ;)

 

Z padem ogrzewania przez 20h nie ma problemu ale jedząc kanapki i popijając zimną wodą miałem wizję tygodniowej śnieżycy, -25 stopni i brak prądu przez 3 dni... ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest sens wg was, instalowac wszelkie dogrzewanie jesli w domek bedzie ogrzewany pompa ciepla?

 

po pierwsze: moja PC wymaga prądu 3-faz, brak jakiejkolwiek fazy powoduije wyłaczenie urządzenia. Awarie prądu bywają; czasami (chociaż rzadko) prądu nie ma i przez dwa dni. tep. w domu spada średnio o 1 st na 12 godzin (dodam że dom jest dobrze ocieplony)

 

po drugie: ogrzewanie PC z pogrzewaniem podłogowym ma dużą bezwładność, przy szybkich spadkach temperatury na zewnątrz ogrzewanie nie nadąża i w domu robi się chłodno

 

po trzecie: wentyulacja mech. bez rekuperatora daje efekt zimnego nawiewu; efekt jest nieprzyjemny; dla samego komfortu warto mieć ten rekuperator

 

podsumowująć: chociaż budowa kominka wydawała mi się luksusem, żecie zweryfikowało ten polghląd i po pierwszej porządnej zimie i awarii prądu budowa kominka była na liście priorytetowej. system GDP BEZ wentul;atora własnie z myślą, że to awaryjne źródło ogrzewania na czas braku prądu.

 

PS. jak mojemu mężowi coś pomyliło się ze sterowaniem i po mile spędzonym tygodniu na nartach wrcilićmy do domu, zastaliśmy temp. 14 st. Tylko szybka akcja palenia w kominku ocaliła życie i zdrowie mojego miłego, a reszcie rodziny pozwoliła przetwrać najgorsze chwile.... :D

 

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"skoro Pompa Ciepla zaspokoii w zupelnosci moje potrzeby?"

 

Tak! Zaspokoi!

Dokładnie tak samo, jak JAKIKOLWIEK INNY system poprawnie zbudowany.

Pytanie, które sobie tu wszyscy zadają brzmi:

 

ILE wyniesie STAŁY comiesięczny koszt utrzymania domu?

10zł? 100zł? 1000zł?

 

Ludziska żylaków na mózgu dostają, żeby zrobić te 10zł na miesiąc za ciepło, wentylację i CWU. Ciekawe, ale Ci co mają wszystko, począwszy od solarów na PC skończywszy (poprzez gaz, kominek, reku, DGP, GWC i hgw) czasem podobny wynik uzyskują. Za to słyszą - ale jakim kosztem!

To decyzja inwestora.

Adam M.

 

(GWC NIC nie pobiera.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
...

(GWC NIC nie pobiera.)

 

Adam - Niestety pobiera.

 

Musisz to powietrze przepchać przez rurę czy żwir. Nawet jeśli nie masz osobnego wentylatora, to ten który zasysa do reku będzie bardziej obciążony = pobierze więcej energii.

 

Inna rzecz że to będą jakieś śmieszne wartości typu 50-100W, ale na pewno > 0.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50-100W mnie nie śmieszy. Jeśli średnio byłoby 0,075kW, razy 24h, razy 365 dni/rok, razy 0,35zł/kWh to znaczyłoby 230zł/rok. Piszę "-by", bo w praktyce będzie znacznie mniej, więcej od zera, ale znacznie mniej niż 50W. Na moją orientację jakieś 10 - 15W. Oczywiście wszystko można zrobić gorzej niż można, ale robiąc dobrze właśnie gdzieś tyle będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gwarancji...

Ale trudno spiepszyć procedurę sypania otoczaków do wykopanego dołu...

Jeżeli jeszcze ktoś potrafi posłużyć się miarką metrową...

 

Poza tym, dobrze by było, żeby inwestor wiedział i widział co jest grane. Oko Pańskie konia tuczy...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powróćmy wreszcie do tematu

Też się zastanawiam jak połączyć DPG z Rerumperatorem

Miałem przez chwilę taki pomysł, aby wykorzystać nagrzewnicę wodną rekuperatora i wpiąć ją w obieg do kominka z P.W lub w komże normalnego kominka zastosować wężownicę odbierającą ciepło z powietrza podgrzewanego przez ten kominek. Wydaje mi się jednak że ten układ chodź trywialny w budowie będzie miał żenująco niską sprawność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Powróćmy wreszcie do tematu

 

No właśnie jak zrobić by było dobrze, ???

człowiek czyta, wysyła oferty, rozmawia z wykonawcami i tylko żylaków przybywa :D

 

Jak zapytałem instalatora reku (Klima -Pol) jak wygląda sprawa połączenia DGP z reku to powiedział że odradza - inne przepływy powietrza ma reku (300-400m3/h) a inne |DGP (ok 800m3/h) i że nie będzie to dobrze działało

więc pozostaje zbudowanie dwóch oddzielnych instalacji na poddaszu(Subtelny D79)

I znowu to samo czy będzie dobrze działać? Ten gość od reku twierdzi że tak, jako minus podaje konieczność występowania w pokoja 2 anemostatów...

i bądź tu mądry :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
"skoro Pompa Ciepla zaspokoii w zupelnosci moje potrzeby?"

 

Tak! Zaspokoi!

Dokładnie tak samo, jak JAKIKOLWIEK INNY system poprawnie zbudowany.

Pytanie, które sobie tu wszyscy zadają brzmi:

 

ILE wyniesie STAŁY comiesięczny koszt utrzymania domu?

10zł? 100zł? 1000zł?

 

Ludziska żylaków na mózgu dostają, żeby zrobić te 10zł na miesiąc za ciepło, wentylację i CWU. Ciekawe, ale Ci co mają wszystko, począwszy od solarów na PC skończywszy (poprzez gaz, kominek, reku, DGP, GWC i hgw) czasem podobny wynik uzyskują. Za to słyszą - ale jakim kosztem!

To decyzja inwestora.

Adam M.

 

(GWC NIC nie pobiera.)

 

czytam i nic nie wiem;) i tak sie zastanawiam. Rozpalam w kominku, robi sie goraco w salonie, tuz za kominkiem przy suficie mam wywiew wm - ten zaciaga to garace powietrze i leci z nim do reku, tam mamy mieszadlo i do reszty pokoi wm nawiewa mi ciepelko. Czy sie myle? nie zadziala w taki sposob? jasna sprawa, ze temp nawiewanego bedzie zalezna od temp na zew, no ale skoro reku normalnie zaciaga ok 21st, to takie powietrze z kominka pod sufitem pewnie ma z 40st, wied i odzysk bedzie wiekszy - moim zdaniem wystarczajacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...