Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kora drzew a miał wegla brunatnego


Recommended Posts

yhmmm, przecież węgiel brunatny jest pochodzenia roślinnego. To taki trzeciorzędowy "kompost" tyle, że powstały bez udziału powietrza.

Używa się go zamiennie z korą. Kiedyś składy opłąu dawały parę worków "wymiotków" za darmo. Rozkłada się jak inna próchnica i rozluźnia glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze stosowaniem węgla jako ściółki się nie potkałem, ale wiem że stanowi [stanowił dawniej] dodatek do podłoży szklarniowych. Na pewno po pewnym czasie będzie sie rozkładał, tylko rodzi się pytanie jaka będzie skuteczna grubość warstwy zapobiegającej wyrastaniu chwastów i czy przypadkiem nie bezie to droższe od kory.. ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"WĘGIEL BRUNATNY

 

Węgiel brunatny, jeden z węgli kopalnych, zawiera 65–78% pierwiastka węgla; ma barwę od jasnobrun. do czarnej. Rozróżnia się kilka odmian węgla brunatnego: węgle ksylitowe, zw. też węglami lignitowymi (lignitami), odznaczające się wyraźnie zachowaną strukturą drewna; węgle miękkie, do których należą węgle ziemiste, o nierównym przełamie, po wysuszeniu łatwo rozsypujące się na drobne kawałki, i węgle łupkowe, o wyraźnej podzielności warstwowej, po wysuszeniu mniej kruche od węgli ziemistych; węgle twarde , różnią się od innych odmian węgla brunatnego większą zwięzłością; rozróżnia się wśród nich węgle matowe, o przełamie muszlowym, i węgle błyszczące, zbliżone do węgli kamiennych. na bogów, nie widziałam, że tyle odmian jest :o

Węgiel brunatny występuje gł. w utworach trzeciorzędu, niekiedy w utworach kredy, jury, triasu, a nawet karbonu. Główne złoża występują w Niemczech, Rosji, Czechach, USA, Kanadzie, Australia i Indiach. W Polsce najbogatsze złoża znajdują się w rejonie Turoszowa (Turoszowskie Zagłębie Węgla Brunatnego), Konina (Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego) i Bełchatowa (Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego); węgiel brunatny występuje również na Dolnym Śląsku (m.in. okolice Legnicy, Ścinawy i in. Stosowany jest jako tani materiał opałowy gł. w postaci brykietów (z powodu dużej zawartości siarki — 4%, spalanie węgla brunatnego jest szkodliwe dla środowiska); Węgiel brunatny jest też używany jako podłoże, gł. w ogrodnictwie, a także jako czynnik użyźniający glebę."http://www.sciaga.pl/tekst/26309-27-wegle_kopalne_ropa_naftowa_gaz_ziemny_czyli_surowce_energetyczne

 

"Przygotowanie gleby

 

Zalecany odczyn gleby wynosi pH=6,5. Jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest zbyt kwaśna, przed posadzeniem róż, należy glebę zwapnować, używając wapna nawozowego lub kredy. Przyjmuje się, iż wprowadzenie około 0,5 kg kredy na 1m˛ zagonu podniesie wartość pH gleby o 0,5 do 1,0.

Aby poprawić strukturę gleby, wskazane jest dodanie różnych materiałów organicznych, min. torfu, kory sosnowej, węgla brunatnego, czy obornika. Torf wymieszany z glebą lekką będzie zatrzymywał w niej wodę i substancje mineralne. Jeżeli gleba jest zbyt zwięzła, gliniasta, możemy ją rozluźnić za pomocą kory sosnowej kompostowanej. Cząstki kory będą się rozkładać w glebie dosyć długo, wzbogacając ją nawet przez okres czterech lat w próchnicę i tlen. Zalecana dawka kory wynosi od 20 do 40 litrów na m˛. Dodanie do gleby kory wymaga jednoczesnego dodania azotu.

Węgiel brunatny, który dodajemy w podobnych ilościach jak korę, będzie magazynował składniki pokarmowe i zapobiegał ich wymywaniu. Obornik wzbogaci glebę w próchnicę, składniki mineralne i enzymy. Stosując obornik należy pamiętać, aby glebę przygotować na kilka tygodni przed posadzeniem krzewów, gdyż korzenie róż nie powinny zetknąć się ze świeżym nawozem.

Poza dodaniem odpowiednich składników organicznych, glebę należy również spulchnić. Róże należą do roślin korzeniących się dosyć głęboko, przez co glebę spulchniamy aż na głębokośc 60 cm. Wyjątkiem są gleby lekkie piaszczyste - nie przekopujemy ich aż tak głęboko, gdyż woda będzie zbyt szybko wsiąkała w warstwy spodnie."

http://poradnikogrodniczy.pl/roze2.php

 

"NAWOŻENIE POMIDORÓW SZKLARNIOWYCH, cz. 1 - PODŁOŻA TRADYCYJNE

 

(...) nawożenie manganem. Źródłem tego składnika jest kora, węgiel brunatny, obornik, nawozy wieloskładnikowe lub woda o nadmiernej jego zawartości (powyżej 0,27 mg Mn/dm3). (...)W tradycyjnej uprawie pomidorów o sukcesie decydują zatem następujące czynniki: - Przygotowanie podłoża o dobrej i stabilnej strukturze (nie zagęszczającego się), gwarantującego optymalne natlenienie systemu korzeniowego, a więc o dużym udziale materiałów rozluźniających, jak: słabo rozłożony torf, kora, węgiel brunatny, granulowana wełna czy grubowłókniste trociny drzew iglastych(...) "

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=65

 

"Na czarno i na zielono

Glebę można użyźniać różnymi nawozami i na różne sposoby. Może to być obornik, nawóz w płynie, kurzak z półki sklepowej, a także torf i zielona roślina.

Działanie torfu w glebie daje o sobie znać przez kilka lat. Ten rodzaj nawozu stosuje się na wiosnę, dając 4-5 kg /m2 ziemi, a na glebach bardzo lekkich dawkę dwukrotnie większą.

Dobrym nawozem okazuje się także węgiel brunatny, nieprzydatny gdzie indziej, ten z ziemistymi frakcjami. Proces mineralizacji węgla brunatnego przebiega dość wolno, więc jego oddziaływanie na glebę, czyli poprawianie jej właściwości, trwa nawet kilkanaście lat.

Do nawożenia działek można wykorzystywać i robi się to już na coraz szerszą skalę także korę z drzew iglastych."

http://www.ogrody-krzekowo.ovh.org/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=0

 

To potwierdza stanowisko poprzedników :D

Ale...

spotkałam się też z opinią , że zasobny w siarkę węgiel brunatny, doskonale wpływa na stabilizację grzybową podłoża. Róze ponoc nie chorują na plamistości...

Mirku, co Ty na to?

Prawda to, czy nie?

[/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
ze stosowaniem węgla jako ściółki się nie potkałem, ale wiem że stanowi [stanowił dawniej] dodatek do podłoży szklarniowych. Na pewno po pewnym czasie będzie sie rozkładał, tylko rodzi się pytanie jaka będzie skuteczna grubość warstwy zapobiegającej wyrastaniu chwastów i czy przypadkiem nie bezie to droższe od kory.. ?

 

Skuteczna warstwa zapobiegająca przebijaniu się chwastów to 5-6cm. Węgiel się z czasem lasuje i tworzy twardą warstwę która dodatkowo reguluje zawartość wody w glebie.

Cena worka 30l to jakaś dycha ale wiadomo, że większe ilości taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...