Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LING DUO KOCIOł NA PELLET - DOśWIADCZENIA


Seba z Gniezna

Recommended Posts

Pellet już w domu .

 

Zastanawiam się jak Ling Duo będzie sprawował sie przy założeniu , iz 120 m2 jest na podłogówce i 130 m2 na grzejnikach - zgodnie ze schematem z instrukcji - regulator pokojowy , zawór czterodrogowy itd..

Przecież regulator pokojowy nie jest w stanie prawidłowo działać z podłogówka ( przynajmniej tak mi tłumaczono - z uwagi na długi okres jej wyziębiania i nagrzewania ) .

 

Proszę doradźcie mi co robić, bo ja się całkowicie na tym nie znam.

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Vd**
Pellet już w domu .

 

Zastanawiam się jak Ling Duo będzie sprawował sie przy założeniu , iz 120 m2 jest na podłogówce i 130 m2 na grzejnikach - zgodnie ze schematem z instrukcji - regulator pokojowy , zawór czterodrogowy itd..

Przecież regulator pokojowy nie jest w stanie prawidłowo działać z podłogówka ( przynajmniej tak mi tłumaczono - z uwagi na długi okres jej wyziębiania i nagrzewania ) .

 

Proszę doradźcie mi co robić, bo ja się całkowicie na tym nie znam.

Seba

 

cześć. Podłogówka w niczym nie przeszkadza, to już sprawa instalacji. Kocioł ma dawać ciepło i wszystko jedno czy to nagrzewnica, grzejnik czy podłogówka. Regulator pokojowy w zasadzie ma za zadanie włączać i wyłączać pracę kotła (trybu nagrzewania) natomiast pogodówka ustawia parametry kotła, czyli temperaturę pracy kotła na podstawiez temp. zewnętrznej. I tyle. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego ale działa na korzyść uzytkownika. Z pogodówką temperaturę pracy kotła ustawiamy tylko zmieniając krzywą grzewczą.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec uruchomiony- od 2 godzin .

Cały czas się nagrzewa - na razie 30C - puszczone ogrzewanie podłogowe - a piec strasznie kopci - nie wiem co mama zrobić - podawanie 16 s , postój 24 s , dmuchawa na 4 - a piec sie prawie nie nagrzewa , no i to kopcenie.

A tak na marginesie , to gdzie powinny być te katalizatory ceramiczne ? W tej części dostępnej z dolnych drzwi , czy tych górnych ( 1 od góry ) .

Pzdr.

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden " katalizator " , składający sie z dwóch cegiełek tuż nad paleniskiem , na " drugiej" półce . Drugi ten wiekszy , należy umieścić w górnej części kotła ( przez górne drzwiczki). Przeczytaj dokładnie instrukcję 8)

 

Zastanawiam sie tylko ,czy ta druga płyta w ogóle jest potrzebna , bo mocno ogranicza przepływ spalin ( robi się tam naprawdę "wąskie gardło" :) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Nie mogę sobie dać rady z piecem ( z nagrzaniem go ) - zmieniłem nastawy - podawanie 14 s postój 8s dmuchawa 3 odsłonięta całkowicie - piec chodzi i po pewnym czasie pelet wypala sie poniżej paleniska ( w dół ) i piec wyłącza się .

Cały czas nie mogę go wygrzać , dzisiaj tak się stało 3 razy, chociaż za ostatnim razem temp. doszła do 40c

 

Z komina wylatuje ciemny dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręć na razie podłogówkę ,niech grzeją tylko grzejniki .Daj wentylator na 4 , przysłoń go do połowy , czas podawania ustaw na 10 sek ,przerwy 20 -30 sek. i obserwuj co jakis czas płomień i zmieniaj ustawienia . :p . Ważne jest też rozpalenie tego wynalazku .Zrób mały kopczyk z pelletu ,połóż na tym rozpałkę do grila ,niech się chwilę popali , i załącz wentylator ,max na 3 -kę . Rozpalając możesz ręcznie kontrolować ,podawanie i pracę dmuchawy .( menu - ustawienia zawansowane - praca podajnika - dmuchawy ) Jak się już dobrze rozpali na ręcznym , to wtedy można włączyć kocioł (przycisk ON) i .....wtedy zaczyna się zabawa :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już z instalatorem doszliśmy , ze piec wyłącza sie około 29 c - w ustawieniach serwisowych podobno tak programuje sie piece ,zę odbierają taką temp. jako brak paliwa .

 

Piec doszedł do 61 , wszedł w stan wstrzymania i temp. zaczęła spadać - bo w tym czasie podłogówka go mocno wychładzała .

 

aha co ważne system na razie chodzi bez zaworu 4-drogowego .

 

Zdemontowałem tę płytę katalizatora , w górnej komorze -dławiła dym . Ponadto wyleciała jedna z płyt z dołu - ta która został jest ustawiona centralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vd**

cześć Seba z Gniezna. Ustaw kocioł na: 5s podawania, 15 postoju (jesli to 25kW) oraz 20-30% otwarcia klapy oraz 20 wydajność wentylatora na regulatorze. Jak nie masz czterodrogówki to zawsze będzie zimny powrót co oznacza, że kocioł będzie dużo spalał. Z doświadczenia wiem, że opłaca się podbić powrót zaworem 4-drog i w kotle podgrzewać np z 45-50C powrotu do np. 70C na wyjściu kotła niż 20C powrotu i 60C wyjście. Podbijając powrót przedłużasz żywotnośc kotła, kocioł lepiej się wygrzewa i na pewno mniej spala oraz mniej zanieczyszcza ze względu na mniejszą różnicę temperatur, spaliny wówczas nie przyklejają się do wymiennika. Jak założysz 4-drog i wszystko dobrze ustawisz do górna ceramika nie będzie sprawiała Ci problemów z wydymianiem. Teraz tak masz, bo spaliny łatwo zalepiają przelot spalin między sklepieniem kotła a tą górną ceramika. Bez 4-drog sadza jest jak smoła. Odpowiednia sadza jest sucha, to proszek.

 

Szczęsliwego Nowego Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vd**
Wszystkim Formowiczom życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

 

Faktycznie sadza jest jak smoła - taka trochę mokra.

Zastanawia mnie dlaczego piec się wyłącza i podaje komunikat brak opału.

 

Seba

 

Cześć. Pewnie masz złe nastawy. Kocioł ma zabezpieczenie przezd przesypaniem węgla w przypadku wygaszenia paleniska. Jeśli temperatura na kotle nie wzrośnie co najmniej o 1C w czasie około 30 min to regulator alarmuje jako brak paliwa. Przyczyna to ustawiona za mała moc palnika do zapotrzebowania na ciepło lub zbyt szybkie wysysanie przez komin spalin co powoduje wolne nagrzewanie wody kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do użytkowników i fachowców tego właśnie kotła.

Planuję wyposażenie każdego z grzejników w zawór regulacyjny na wejściu; podłogówki nie ma. Czy opłaca się montować jeszcze czujnik pokojowy / pogodowy*?

* - niepotrzebne skreślić.

Pozdrawiam.

Ponawiam prośbę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze 4 drogówki ( chyba będzie w sobotę ) - i nie wierzę w to co widzę - piec spalił mi 80 kg peletu w ciągu doby - co prawda wygrzewa dom ( całość 270 m liczone po podłogach z garażem i kotłownią - nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych ) i tylko podłogówką ( łącznie 1100 metrów węża ) , ale liczyłem , ze to będzie 25-30 kg na dobę, no może 40 kg.

Oby się zmieniło po zaworze 4-drogowym, bo chyba zbankrutuję.

Moje obecne nastawy to:

podawanie 11 s

postój 35 s

dmuchawa na 3 odsłonięta całkowicie

postój na podtrzymaniu 2 min

podawanie na podtrzymaniu 25 s

wybieg dmuchawy na podtrzymaniu 15 s

Co prawda na razie podtrzymanie nie jest zbyt częste.

Zastanawiam się czy nie wlozyc płyty ceramicznej ( tej górnej dużej ) bo chyba zbyt mocno ciepło uchodzi do komina

Pzdr. Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie oscylowało w granicach 25-30 kg /doba przy temp ok. 0 st.

Teraz przy -10 st. około 40/doba .Dom 220 m2 , głównie grzejniki w tym tylko 20 m2 podłogówki . Palę od pażdziernika tego roku .

Na razie nie kombinuję z oszczędnościami typu zmiana temp.na noc ,ale grzeje równo dzień/noc 20 -21 st.,bo wyłazi jeszcze " wilgoć technologiczna" :) (odłączyłem sterownik pokojowy i reguluję temp. na grzejnikach i zaworem 4 -drogowym , full ręczna automatyka :D)

 

Temp .na piecu 65 st. ( zasilanie 45 -55 , powrót 39 - 45)

podawanie 10 s

przerwa 30 s

podtrzymanie 5 min

podawanie na podtrzymaniu 17 sek .

wybieg dmuchawy 15 sek .

 

Od tygodnia mam dmuchawę 4- bieg ,przysłonieta 2/3 .Wcześniej też " dmuchała " na 3 ,całkiem otwarta ,ale po pewnym czasie (2-3 dni) zamiast płomienia miałem kopciuch i mnóstwo sadzy na ściankach pieca , płomienicówkach nie wspomnę :-? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vd**
Witam panowie :) Niezły wynik Greszczyn. Wszystko jest prawie ok tylko to podtrzymanie macie za krótko 2 lub 5min. To za mało. Zabaczycie, to wyjdzie na wiosnę. Uważam, że czas podtrzymania dla pelet powinien być około 10min. Ale to zalezy od was. Seba ciekawi mnie jaką masz temp. powrotu skoro tyle spalasz w ciągu dnia. Czterodrogówka na pewno pomoże :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Na razie nie mam jeszcze 4 drogówki , może jutro lub w poniedziałek.dzisiaj został założony zawór odcinający dla podłogówki - będzie nagrzewana do 20 c.

Nie pamiętam ile wskazywał sterownik na powrocie, jutro to sprawdzę. ( jeśli się nie mylę to 28c)

Dzisiaj znowu podłogówka zadusiła piec - temp. spadła poniżej 30 i piec się wyłączył . Byłą też pierwsza awaria podajnika - zerwanie zawleczki.

 

Znacie może kody serwisowe do pieca - o odpowiedź proszę na priva

SEba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Piec chodzi . Na powrocie ma 21 stopni .

Wczoraj spalił tylko 50 kg peletu.

VdK - zastanawiam sie nad czasem podtrzymania - 10 minut , czy zbyt mocno nie wypali się pelet. Jutro ( po załozeniu 4 drogówki ) wypróbuję .

 

Nie mogę tak ustawić podawania , żeby pelet palił sie , tak jak jest to pokazane w instrukcji - u mnie widać otwory nawiewowe ( jest kopczyk , ale niżej )

 

Pzdr.

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1. Ma ktoś z Was czujnik pogodowy lub pokojowy + zawory na grzejnikach?

2. Nie bardzo mogę "dogadać się" z technicznym u Klimosza. Mam taką kotłownię, że po wstawieniu Linga Duo nie spełnię wymogu min. 800 mm wolnej przestrzeni od strony "ślimaka" - będzie tylko ok. 650 mm. Czy ktoś już demontował ten element - może 650 mm wystarczy?

3. W którym miejscu najlepiej wykonać dojście powietrza do spalania z zewnątrz (gdzieś przy piecu - w dolnej części)? Wystarczy rura 110-ka?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wosto napisał:

Nie bardzo mogę "dogadać się" z technicznym u Klimosza. Mam taką kotłownię, że po wstawieniu Linga Duo nie spełnię wymogu min. 800 mm wolnej przestrzeni od strony "ślimaka" - będzie tylko ok. 650 mm. Czy ktoś już demontował ten element - może 650 mm wystarczy?

 

 

Też mam Linga Duo i u mnie przestrzeń między ścianą a piecem jest mniejsza niż 800 mm. w tej chwili nie moge tego zmierzyć ale gdzieś ok 500 mm. W moim przypadku istnieje możliwość wyjęcia ślimaka jest z tym tylko troche więcej zabawy. :wink: Producent kotła podaje odległość dla całego zestawu silnik + ślimak ale silnik można odkręcić i wtedy spokojne wystarczy ci miejsca. :) Najpierw demontuje się silnik a następnie wyjmuje się ślimak. Poza tym jeśli masz dobrze wypoziomowany piec i właściwy groszek to aż tak często ci zawleczek nie będzie zrywało. Ja w poprzednim sezonie nie wymieniałem zawleczki ani razu. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wosto napisał:

Nie bardzo mogę "dogadać się" z technicznym u Klimosza. Mam taką kotłownię, że po wstawieniu Linga Duo nie spełnię wymogu min. 800 mm wolnej przestrzeni od strony "ślimaka" - będzie tylko ok. 650 mm. Czy ktoś już demontował ten element - może 650 mm wystarczy?

 

 

Też mam Linga Duo i u mnie przestrzeń między ścianą a piecem jest mniejsza niż 800 mm. w tej chwili nie moge tego zmierzyć ale gdzieś ok 500 mm. W moim przypadku istnieje możliwość wyjęcia ślimaka jest z tym tylko troche więcej zabawy. :wink: Producent kotła podaje odległość dla całego zestawu silnik + ślimak ale silnik można odkręcić i wtedy spokojne wystarczy ci miejsca. :) Najpierw demontuje się silnik a następnie wyjmuje się ślimak. Poza tym jeśli masz dobrze wypoziomowany piec i właściwy groszek to aż tak często ci zawleczek nie będzie zrywało. Ja w poprzednim sezonie nie wymieniałem zawleczki ani razu. :lol:

Nareszcie konkretna odpowiedź - serdeczne dzięki, bo ich "techniczny" dał mi odpowiedź w rodzaju - może wystarczy ...

A jak u Ciebie z dolotem powietrza z zewnątrz i czy masz "pogodówkę" lub "pokojówkę"? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...