Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LING DUO KOCIOł NA PELLET - DOśWIADCZENIA


Seba z Gniezna

Recommended Posts

Mam zrobiony nawiew do kotłowni rurą fi 100, ale mam otwarte cały czas drzwi do garażu, bo kotłownia jest obok. Więc w zasadzie nie moge powiedzieć czy ten nawiew jest wystarczający. W sumie nie zauważyłem aby brakowało powietrza. Ale czytając forum stwierdziłem, że może być troche za mały i mam zamiar go powiększyć. :)

Mam zainstalowny regulator pokojowy. U mie jest to zrobione w ten sposób, że regulator jest podłączony pod pompke CO i on ją załącza i wyłącza (instalacja dwuobiegowa z wymiennikiem płytowym).

Pogodówki brak. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam zrobiony nawiew do kotłowni rurą fi 100, ale mam otwarte cały czas drzwi do garażu, bo kotłownia jest obok. Więc w zasadzie nie moge powiedzieć czy ten nawiew jest wystarczający. W sumie nie zauważyłem aby brakowało powietrza. Ale czytając forum stwierdziłem, że może być troche za mały i mam zamiar go powiększyć. :)

Szczerze mówiąc myślałem o rurze kanalizacyjnej fi 110, ale podobnie jak Ty nabrałem wątpliwości i teraz bardziej pożądanym wydaje się fi 160. Ponieważ ja kotłownię mam w piwnicy prośba o jeszcze jedną radę - gdzie masz wylot rury dolotowej (w pobliżu pieca/zasobnika gdzieś na dole)?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawiew powietrza jest na wysokości ok. 50 cm. nad ziemią na bocznej ścianie z tyłu za piecem. Nawiew robiony był co prawda jeszcze przed kupnem pieca. Ale jak sie puźniej okazało była to trafna lokalizacja. :) Ponieważ wentylator w Ling-u Duo zasysa powietrze od tyłu. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawiew powietrza jest na wysokości ok. 50 cm. nad ziemią na bocznej ścianie z tyłu za piecem. Nawiew robiony był co prawda jeszcze przed kupnem pieca. Ale jak sie puźniej okazało była to trafna lokalizacja. :) Ponieważ wentylator w Ling-u Duo zasysa powietrze od tyłu. :wink:

 

Zależy , z której strony jest podajnik :wink:

 

U mnie kotłownia jest w piwnicy i mam" zetkę" z rury fi 160 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam problem - mój fachowiec nie wie jak podłączyć zawór 4-drogowy , żeby było dobrze przy grzaniu podłogówki i grzejników.

Uważa , że ten piec nadaje się tylko dla jednego obiegu .

Szczerze mówiąc nie wiem co mam na to powiedzieć , bo w ogóle nie znam sie na ogrzewaniach .

 

I jeszcze jedno - nie zadziałał STB i piec przegrzał sie do 110 stopni - na szczęście nie uszkodził instalacji podłogówki.

 

Mam też taką refleksję - po wygaśnięciu pieca ( cofnięcie się żaru do retory ) , po wyczyszczeniu - bardzo długo zrywał mi zawleczki - nie mogłem go ustabilizować ( mielił pelet i nie dawał rady go wypychać - może pelet trochę zawilgotniał - przez tydzień był w zbiorniku w nieopalanej kotłowni?

 

Nowe ustawienia :

podawanie 15 sek.

podtrzymanie 35 sek.

podtrzymanie 5 min

podawanie na podtrzymaniu 22 sek

wybieg dmuchawy 7 sek.

dmuchawa na 4 odsłonięta całkowicie

 

pzdr. Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba musisz kombinować z ustawieniami , nie ma jednej "recepty" na ustawienie tego ustrojstwa jakim jest TEN kocioł .

 

I........ zmień insztalatora . :o

 

Ten wzrost temp. to był alarm przegrzania kotła (ZTK) ,czy alarm przegrzania podajnika ?

Bo miałem sytuację ,gdy wycierałem kocioł z kurzu ,między innymi rurę podajnika i poruszyłem czujnik temp. podajnika i od razu wywołałem alarm "przegrzanie podajnika " komunikat - temp . 210 st.C :o .

 

 

 

Od trzech tygodni palę ekogroszkiem " Pieklorz" ( drogie cholerstwo) , ale IMO ten kocioł , jest raczej przeznaczony do spalania "wungla" , niż peletów . :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy

Piec po nagrzaniu do zadanej temp. 56 st , przechodzi w stan podtrzymania i w sytuacji gdy nie ma odbioru energii ( zadana temp. jest spełniona - podłogówka odcina dopływ ) piec przegrzewa się - próbowałem z wydłużeniem czasu postoju nas podtrzymaniu z 2 min. do 7 ale nie przynosi to rezultatu - dzisiaj podniosłem do 10 minut , ale obawiam się cofnięcia żaru .

 

nie wiem co robić .

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec po nagrzaniu przechodzi w stan podtrzymania i w tym stanie dochodzi do temp. 90 stopni . Wówczas działa zabezpieczenie , ale woda i tak prawie się gotuje.

Dzisiaj zmieniłem nastawy:

podawanie 12 sek.

postój 36 sek.

podtrzymanie 12 minut

podawanie na podtrzymaniu 10 sek .

wybieg dmuchawy na podtrzymaniu 8 sek.

 

Ostanie nastawy ( podtrzymanie 10 minut i 14 sek . podawania na podtrzymaniu ) okazały się nieskuteczne - dzisiaj piec się przegrzał .

 

A w dodatku mój fachowiec puścił podłogówkę poza zaworem 4 drogowym - wyjście przed wejściem w zawór a powrót za wyjściem z zaworu , co faktycznie nic nie daje , bo na piec wchodzi woda zimna z podłogówki.

 

Ja nie znam się na tym , ale chyba może być połączone wyjście ciepłej wody z zaworu 4 drog i za nim rozchodzić się na podłogówkę i kaloryfery , a i odwrotnie zejście się powrotów z kaloryferów i podłogówki przed wejściem powrotu do zaworu.

 

Pzdr. Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest pompka , na układzie podłogówki , ale jeśli podłogówka jest nagrzana to nie odbierze ciepła - odcina ja głowica termo.

 

W sobotę może będę miał zbiornik cwu - on będzie stanowił pewien bezpiecznik , zastanawiam się też nad jednym grzejnikiem bez głowicy termostatycznej , który zawsze będzie mógł odebrać nadmiar ciepła.

 

Od wczoraj udało mi się opanować piec - zmieniłem nastawy na podtrzymaniu

postój 16 minut

podawanie 10 sek.

wybieg dmuchawy 8 sek.

Dmuchawa na 4 odsłonięta całkowicie

dmuchawa przy rozpalaniu 3

 

Aha - założyłem jednak płyty ceramiczne do pieca - one też ograniczają przepływ spalin i ciąg komina.

Może będzie dobrze.

Pzdr.

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

I udało sie opanować ten piec na pelecie.

Średnie spalanie wychodzi mi na poziomie 31 kg . Ustawienia jak wyżej .

 

Mam taki dylemat - co prawda założony jest zawór 4 drogowy , ale hydraulik na osobnym obiegu założył podłogówkę - jej powrót łączy się z powrotem zasobnika cwu i wchodzi już za mieszaczem.

Jak mi tłumaczył , ten piec nie jest przewidziany na dwa obiegi - gdyby połączyć obieg grzejników i podłogówki przed wejściem na mieszacz , to pompa podłogówki musiała by pokonywać pompę powrotu grzejników - w sytuacja gdy ta byłaby zamknięta. Przynajmniej tak mi tłumaczył .

Jeśli coś mi źle tłumaczył sprostujcie to proszę.

Pzdr. Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Już mieszkam i jestem zadowolony - piec chodzi - ogrzewanie cwu to zużycie rzędu 8 kg dziennie - bez zmiany jakichkolwiek parametrów.

 

Ten układ , który zrobił hydraulik - sprawdził się - przy pogodówce - piec sam ustawiał temp. co - i nie można było samodzielnie określić wysokości temp. co.

Podłogówka na odrębnym obiegu w tym momencie się sprawdziła.

 

Pzdr.

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mieszkam i jestem zadowolony - piec chodzi - ogrzewanie cwu to zużycie rzędu 8 kg dziennie - bez zmiany jakichkolwiek parametrów.

 

Seba

 

Czy przy tych 8 kg piec nie gaśnie, czy musisz go codziennie rozpalać?

Czy zawór czterodrogowy masz z siłownikiem, czy recznie ustawiany i jaką temp. masz ustawioną na powrocie do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładna średnia na dizeń dzisiejszy - 8,71 ( przy trzykrotnym właczeniu ogrzewania w okresie od 22.04 do 25.05 ) - 8,71

 

Piec nie gasnie - temp. powrotu minimalna - 40 stopni

nastawy mojego pieca

tryb lato

temp. kotła 55 stopni

temp. wody użytkowej 42 stopnie

podtrzymanie postój 16 minut

podawanie 12 sek.

wybieg dmuchawy 8 sek.

Dmuchawa na 4 odsłonięta całkowicie

dmuchawa przy rozpalaniu 3

 

Mam zawór czterodrogowy z siłownikiem - mój hydraulik twierdzi , że w zupelności straczyłby 3 drogowy.

Pzdr.

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja trochę "z innej beczki". Ponieważ nadal waham się przy wyborze 2-ch kotłów na pelety: Kostrzewa i Ling Duo prośba o informację. Kostrzewa uruchomił niedawno produkcję Pelets Plus o mocy 15 kW i nie ukrywam taki mnie najbardziej interesuje z uwagi na zapotrzebowanie mocy oraz gabaryty. Czy Ling również planuje (a może już produkuje) kotły o takiej lub zbliżonej mocy - chodzi konkretnie o Linga Duo?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...