Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zapotrzebowanie na kW


Recommended Posts

Cześć!

 

Po przeglądnięciu iluś tam postów na forum, kilkunastu stron, zastosowaniu różnych kalkulatorów policzyłem sobie zapotrzebowanie na kilowaty w mieszkaniu, które niedawno kupiłem i w którym właśnie robię generalny remont. Piszę tutaj licząc na Wasze wskazówki i porady odnośnie powyższego. Dodatkowo mam pewne pytania - ale to na koniec.

 

A zatem mieszkanie jest w starym budownictwie (kamienica 1920 rok), nieocieplone z zewnątrz, ściany zewnętrzne 50 cm. Mieszkanie jest na I piętrze w 4-piętrowym budynku. Powierzchnia 130 m.kw., wymiary mieszkania 20x6,5 m. Obie ściany na dłuższej krawędzi są zewnętrzne, przy czym okna są tylko z jednej strony. Okien jest 9 i są to okna PCV. Nie znam współczynników przenikalności ani murów ani okien (okna są 4-letnie). Nie mam możliwości też skontaktowania się ze sprzedającym, a więc tutaj trochę wróżę z fusów. W mieszkaniu mają być 4 łazienki (mniejsza o to po co tak ma być) i nie ma w tym mieszkaniu instalacji gazowej, ani doprowadzenia ciepłej wody. Wysokość mieszkania 3,6 m. Moje obliczenia wyglądają następująco:

 

1. Ogrzewanie podłogowe: 18 m.kw. na łazienki, z czego 10 m.kw ogrzewane. 10x0,15=1,5kW

2. Ogrzewanie reszty: pomijając łazienki i jeszcze jedno pomieszczenie nieogrzewane zostaje 110 m.kw. Zgodnie z poradami na tym forum przyjąłem 110x0,12=13,2kW

3. Bojlery: 4x2000 (łazienki)+1000 (kuchnia)=9kW

4. Płyta grzejna, piekarnik, pralka, lodówka, zmywarka, mikrofalówka, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, inne RTV: 18kW

5. Światło: 1,5kW

 

Wychodzi zabójcza ilość 43,2kW.

 

Wiadomo, że nie wszystko chodzi naraz i że używa się pewnych współczynników do szacowania zapotrzebowania. Była tu kiedyś dość burzliwa dyskusja na ten temat - czy brać więcej i się nie martwić, czy brać mniej, bo i tak się nie wykorzysta. W tym właśnie temacie prosiłbym o poradę. W tej chwili nie wiem nawet o ile wnioskować, bo oczywiście też niekoniecznie chciałbym przepłacać. Co poradzicie?

 

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam,

Piter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13-15KW z zabezpieczeniem 32A

 

Tyle mam samego ogrzewania przy maksymalnym wykorzystaniu. Zakładam, że istnieje możliwość przy jakichś super mrozach (mówią, że bociany już chwilę temu odleciały, w związku z czym zima będzie sroga), że będę wykorzystywał max. A co z bojlerami i innymi 'drobiazgami'?

W tej chwili mam podłączone 16kW i bodaj 20A...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co ci 5 bojlerow?! nie prosciej jeden konkretny i rozprowadznie wody do kazdej z lazienek i kuchni?

nie mamy gazu, ogrzewanie elektryczne piecami akumulacyjnymi, plyta elektryczna, piekarnik, bojler 200 litorwy, 2 maty grzewcze - dom 160 metrow, w zakladzie energetycznym nam obliczyli, ze potrzebowac bedziemy max 26 kw i tyle zakupimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co ci 5 bojlerow?! nie prosciej jeden konkretny i rozprowadznie wody do kazdej z lazienek i kuchni?

 

Przyznam, że rozważam również tę opcję. Dwie sprawy, z którymi mam tutaj problem, to a) konieczność instalowania wymuszonego obiegu wody, bo woda w kranie ma lecieć ciepła od razu, b) czas nagrzewania pojedynczego bojlera - każdy bojler 80 czy 100 l nagrzewa się całkowicie w ok. 2 godziny, a taki np. 300 l to co najmniej 5 godzin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...