Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wolnostojący? Co to znaczy?


Recommended Posts

Witam,

 

Wiedziony legalizmem (lub jak inni uważają: głupotą) zgłosiłem zamiar wybudowania wiatki. Zgodnie z przepisami, wystarczy zgłoszenie by wybudować wiatkę parterową, wolno stojącą, o powierzchni do 25 m^2 w ilości do 2 sztuk na każde 500 m^2 działki. Niestety odrzucono moje zgłoszenie gdyż wiatka na rysunku dotykała do domu.

 

Mam w związku z tym pytanie do mądrych ludzi: o ile muszę przesunąć podpory wiatki od domu żeby to był wolno stojący obiekt? Miejsca za dużo nie mam więc każdy centymetr się liczy. I wiedza czy wystarczy 2 cm jest istotna. :-) Na odpowiedź w tej sprawie w urzędzie nie mam co liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że oparto sie na Rozporzadeniu ....par.12.1.7 " Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce.";

Zaklasyfikowanie wiaty do kategorii "budynek gospodarczy" może wynikać z tego, że w PB "zrównano" te "budowle" Art.29.1.2.

Czy słusznie - moim zdaniem nie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie ten paragraf, skoro tu napisano: "na sąsiedniej działce."

Rozumiem, że ta wiatka jest na tej samej działce.

Mam w pracy bazę aktów prawnych, w tym prawo budowlane. Zrobiłem jej przeszukanie, aby znaleźć definicję określenia "wolnostojący" lub "wolno stojący". Odwołania są, a definicji nie ma. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, źle "zinterpretowałem" przecinki :oops: - co mogło sie też "trafić" urzednikowi :o

Ale może to rozjaśni sytuację - z uzasadnienia wyroku sadowego:

"Trzeba się również zgodzić z organem, iż w niniejszej sprawie nie można mówić o obiekcie wolno stającym, albowiem jak wynika z załączonego projektu architektoniczno-budowlanego obiekt ten przylega częścią jednej ze ścian do budynku mieszkalnego i wchodzi się do niego przez pomieszczenie usytuowane wzdłuż budynku mieszkalnego, mimo, że posiada samodzielną konstrukcję. Przyleganie obiektu budowlanego chociażby częścią jednej ściany do innego obiektu budowlanego wyklucza, w ocenie Sądu, założenie, że jest to obiekt wolno stojący. "

 

Biorąc to pod uwagę każda odległość miedzy obiektami budowlanymi spełnia warunek "wolnostojacy". no ale sa jeszcze przepisy p.poż.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...