Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szafa wnękowa


Lataren

Recommended Posts

Cześć.

Dawids77 jeśli chodzi o rozplanowanie to jest ok. Tylko te 50cm na ubrania to trochę mało. I pamietaj ze plyta ma max 278cm,wiec musisz pokombinować z pionowymi ściankami albo robić malutki przewal;]

Z tymi szufladami to tak łatwo nie pojdzie. Musisz je tak wymierzyć żeby nie kolidowały z drzwiami;] i gł 20cm to trochę mało! chyba ze chodziło Ci o wys.

Jak ja robię to staram się co 3/4 półkę łapać na konfirmantke jak jest taka możliwość, bo wtedy jak by nie patrzeć jest konstrukcji sztywniejsza. Pozostałe łapie na komandorki. Pionowe ściany mocowane u dołu na komandorki, a u góry na konfirmanty od str pawlacza.

Grubość płyty na drzwi nie ma znaczenia, ważne jest żeby nie przekroczyć maksymalnego obciążenia na wózek.

Tor o takiej długości to raczej tylko na zamówienie ściągają (przynajmniej u nas w Lublinie).

System każdy poleci Ci inny bo dla jednych x jest lepsze od y:) ja np robię na sevroll Gemini 18

Narzędzie jakie może Ci pomoc w tym wszystkim to poziomnica laserowa;]

 

Pisze z telefonu wiec bedzie bez Pl znakow za co przepraszam.

1. Chyba pozmieniam uklad (kolejnosc) tak zeby szuflady nie kolidowaly z drzwiami. Chyba je bede musial zrobic szerokie na 60 cm bo inaczej faktycznie beda z drzwiami kolidowac :)

2. Dziekuje za rady faktycznie glebokosc szuflady na 20 cm to moze byc troche malo

3. Scianki pionowe beda mialy 210 cm wiec nie powinno byc problemow.

 

Jeszcze raz wielkie dzieki za kazda rade

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 266
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, chce zrobic do poziomu 210 szafe a ponad to do sufitu pawlacz (okolo 40 cm).

 

Z moich kalkulacji wynika że będę potrzebował:

Płyta biała 18mm do środka - 18m2

Płyta na drzwi 12mm - 12 m2

Rączki do 6 skrzydeł (listwy nabijane na krawędzie drzwi) - 12 sztuk

Wykończenie półek czyli listwa PCV nabijana na krwędzie - 30 m bieżących

Drążek do wieszania ubrań - około 250 cm

Rozetki - 6 sztuk

Komandorki - 30 sztuk

Konfirmanty - 70 sztuk

Prowadnice do szuflad - 6 kompletów na 6 szuflad

Tor dolny i górny po 4,6 metra na każdy

Kółka dolne i górne - 6 kompletów na 6 drzwi

 

Tak pytałem w marketach budowlanych to liczą sobie od 1 zł do 1,5 zł za cięcie płyty. :( masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak liczą 1zl za mb to nie jest dużo. Tylko np ja nie mam przekonania do takich supermarketowych usług (formatki nie trzymają wymiaru;]) Poszukaj lepiej stolarni. Porównaj sobie cenę płyt w markecie a w hurtowni. Rozważ tez oklejanie obrzeżem PCV gr1mm według mnie trwalsze i estetyczniejsze niż listwy PCV. Dużo szafa to dużo materiału idzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Witam!!!

Myślę o zrobieniu samodzielnie szafy wnękowej. Srodek już kiedyś robiłam, więc nie będzie źle. Trochę boję się drzwi, ale mam nadzieję, że dam radę ;)

Mam tylko pytanie, może głupie, ale jakoś nie natknęłam się nigdzie na odpowiedź. Chciałabym zrobic drzwi w dwóch kolorach. Po śrdoku wstawka z innej płyty. Jak się łączy kawałki płyt ze sobą? Wiem, że są specjalne teowniki do tego celu, ale jak to sklecic w całośc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie wywiercić dziurki w kształtowniku, żeby przykręcić go wkrętami - po całej długości można od strony pleców płyty. Tylko trzeba pamiętać, żeby dobrze podfrezować kształtownik, żeby później ani minimalnie nie wystawały łebki wkrętów, żeby nie zahaczać nimi i nic potem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie używa się sklejki do drzwi suwanych. Lepiej i taniej będzie wykorzystać płytę laminowaną. W zależności od systemu (firmy) używa się płyty 10 lub 18 mm, a jeżeli ma być lustro to albo samo szkło 4 mm zabezpieczone folią lub naklejone na płytę 12 mm.

Dużo przykładów i wzorów znajdziesz na www.indecogorzow.pl . Teraz modne jest szkło kolorowe (lacobel) i różne łączenia (szprosy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym zrobic drzwi w dwóch kolorach. Po śrdoku wstawka z innej płyty. Jak się łączy kawałki płyt ze sobą? Wiem, że są specjalne teowniki do tego celu, ale jak to sklecic w całośc?

 

BROWAReq w takich drzwiach nic się nie łączy na wkręty, nic tam się nie podfrezowuje!

 

Jolka - tak do łączenia płyt są specjalne teowniki oraz dwuteowniki - zależnie od konkretnego systemu. Czasem pełnią one tylko funkcję ozdobną a czasem mają trzymać płyty w jednej płaszczyźnie. Klei się zgodnie z instrukcją montażową producenta, on zawsze opisuje które krawędzie należy kleić. Teowniki zazwyczaj się klei, dwuteowniki nabija na rant płyty.

 

Określ grubość płyty i wymiary skrzydła, oblicz wagę płyty, wybierz konkretny system, otwórz od niego instrukcję obsługi i sprawdź sposób montażu.

 

Tutaj masz link do jednego z tańszych i bardziej popularnych w Polsce systemów http://www.laguna.pl/files/file/8msgx4lfug5grq1bdmjqqrhkj1hyt1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoczen dzięki :) teraz już coś więcej wiem :) czyli wszystko będzie opisane jak zakupię system?

 

Proszę bardzo, zazwyczaj wszystkie elementy kupuje się w hurtowniach płyt. Zazwyczaj nie jest to komplet z instrukcją gdyż jest to pomyślane o montażystach.

 

Wszystkie elementy kupuje się na sztuki, według potrzeb a instrukcję montażową należy szukać na stronach producenta konkretnego systemu, lub poprosić w hurtowni o jakieś ksero.

 

Pamiętaj, że konkretny system to zazwyczaj konkretna grubość płyty i konkretne maksymalne obciążenie skrzydła. Najpopularniejsza grubość płyty do drzwi to według mnie 18mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jako nowy forumowicz cześć wszystkim.

To tyle tytułem wstępu :) i do konkretów. Przymierzam się do zabudowy powiedzmy półwnęki. Ma to być szafa z jednym bokiem (z drugiego boku ściana). Przejrzałem wątek w całości i wiele praktycznych porad w nim się znajduje. Jednak mój problem jest następujący. Krzywe Ściany - do rozwiązania po prostu postawię dwa boki szafy a szczeliny zakryję akrylem. Jednak krzywy i to jak nie wiem co jest też sufit - można powiedzieć fale dunaju. Stare budownictwo no i płyta stropowa tu opadła tam jest wyżej... Kto ma jaki pomysł. Różnice są nawet ok 2-3 cm więc wydaje mi się że to już sporo. Od razu wielkie dzięki za wszelkie sugestie.

I jeszcze jedno. Jako, że to moja pierwsza szafa to martwi mnie trochę prawidłowe zwymiarowanie wszystkiego. Czy ktoś mógłby udzielić pomocy? tudzież porad jak nie utopić się ze wszystkim już w fazie projektu?

Pozdrawiam Grzesiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Krzywe ściany to nie tylko Twój problem. Co do mierzenia to weź sobie połap w kilu miejscach wymiary i wtedy Ci wyjdzie, sprawdź sobie kąty ścian, żeby wiedzieć w która stronę ucieka. Wysokościowy problem możesz rozwiązać w taki sposób ze nałożysz na boki czapę i wtedy będziesz miał od razu poziom do toru górnego. Masz jakis rysunek tej szafy? wybrany system?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł z górną płytą pokrywa się z tym co sam dotąd wydumałem :) szczerze mówiąc nie wiem czy można zrobić coś innego...Rysunek oczywiście mam tyle że muszę go przenieść z kartki na komputer. Generalnie 2,5 m szerokości, do góry jakieś 2,45 (uwzględniając już "dach") no i 60 cm głębokości włącznie z miejscem na system przesuwny, tak więc na szafę zostanie pewnie ok. 50 cm.

Jeśli chodzi o system to rozumiem, że miałeś na myśli drzwi... właściwie rozważam dwa. Albo Omega 18 firmy Laguna albo Focus Sevrola. No chyba, że jakieś inne sugestie.

 

Tutaj szkic szafy.

http://imageshack.us/photo/my-images/266/szafaszkic.jpg/

 

Tak chciałbym żeby wyglądała, oczywiście wszelkie sugestie , porady mile widziane.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez geekey
powstał szkic szafy na komputerze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś sugestie? no to może jak to możliwe to zwiększ głębokość szafy na 65, polki montuj na metalowe kątowniki a nie plastikowe. Rozważ system sevrolla alfa (drzwi można robić z płyty 18 jak i 12. Zrób też sobie symulacje drzwi tzn oblicz ile będą miały szerokości i jak będą się one układać względem polek/drążków chodzi o dostęp do nich. Co do projektu to ja bym zrobił tak: http://imageshack.us/photo/my-images/708/szafaszkic1.jpg/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...