Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

Przykro, że sporo osób uważa, że próbuję przepchnąć lub zareklamować jakąkolwiek firmę. Po prostu uważam, ze po to jest to forum aby dzielić się własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Proszę poprosić więc producentów o wycenę systemu rekuperacji i rozwiązania jakie są zastosowane. Informuję, że nie jestem przedstawicielem jakiejkolwiek firmy, nie próbuje kogokolwiek w tak chamski sposób reklamować. W sierpniu zaczynam budowę pod Nadarzynem domu z projektu muratora EM 08 " Na każdą pogodę" wersja energooszczędna i zamierzam udokumentować to w dziennikach budowy na tym forum. Uważam, że informacje tu zawarte są bezcenne, gdyż wynikają z doświadczeń inwestorów i mogą zaoszczędzić sporo czasu na poszukiwania rzeczy już przez kogoś odkrytych. Dlatego mógłbym podzielić się także spostrzeżeniami na temat okien, dachów, konkretnych naszych wyborów dotyczących sprawdzonych ekip i kosztorysów jakie zaproponowali.

Miałem nic nie pisać bo jestem nowy, ale jak widzę jakie błędy ludzie popełniają to aż mnie skręca.

1. GWC jest to rewelacyjna sprawa i odpowiednio przewymiarowany nie wymaga regeneracji, żeby była jasność ja u siebie GWC nie chcę, nie dlatego że jest drogi bo to mit, tylko dlatego że rekuperację zakładam aby mieć świeże powietrze a nie po to by przełaziło przez kamienie i etc. Koszty wykonania GWC, jak samemu się zorganizuje ekipy jest śmiesznie niski w porównaniu z ofertami specjalistów (3-4 tyś zł tak przewymiarowany że starcza na 600 m3/h /24h). Takie GWC działa u mojego przyjaciela od kilku lat, w połączeniu z centralą Mitsubishi ( jej też nie chcę bo choć jest rewelacyjnie cicha to prądożerna).

2. Rekuperacja jest traktowana jako gadżet przez większość i na rynku jest bardzo mało central które rzeczywiście, oprócz wymiany powietrza potrafią być też naprawdę energooszczędne.... Bo cóż za energooszczędność żeby centrala pracowała non stop na 400-600 m3/h aby wyeliminować zapachy w domu. Sam buduje Dom energooszczędny i przy wymianie rzędu 600 m3/h 1/3 kosztów ogrzewania wynikała by z podgrzania powietrza z WM - porażka. Według mnie i proszę się tu nie czepiać dokładnych wartości (każdy sobie je może zmodyfikować według własnych potrzeb) centrala powinna posiadać odpowiedni sterownik który posiada kilka sterowanych trybów pracy.

- Tryb minimalnej wydajności 60-80m3/h ( sterowany czasowo lub informacją z systemu alarmowego) kiedy nikogo nie ma w domu.

- Tryb standardowy 120-150 m3/h ( dla 2 dorosłych i 2 dzieci wartość optymalna).

- Tryb max lub prawie max wydajności 450 m3/h sterowany automatycznie kiedy ktoś się kąpie lub gotuje w kuchni, sprzężony z dodatkowymi wentylatorami kanałowymi żeby podciśnieniem wymusić wywiew powietrza z konkretnego pomieszczenia, dodatkowo okap w kuchni z obiegiem wewnętrznym i bardzo dobrymi filtrami. Dodatkowo powinien być określony czas tkz. wygaszania, czyli ile minut trwa jeszcze tryb np. po wyłączeniu okapu. Oczywiście jeśli zastosujemy czujniki wilgotności i będziemy mogli ustawić dla każdego z nich poziom włączenia trybu sprawę całkowicie zautomatyzujemy

- Tryb przewietrzenia/oczyszczania Maksymalny przepływ z ustawianiem czasu trwania

- Tryb nocny 80-100 m3/h

Dopiero taka instalacja zapewni nam rzeczywiste słynne oszczędności rekuperacji, komfort i odzysk ciepła z kuchni i łazienki zimą. Oczywiście podgrzewanie grzałką powietrza zewnętrznego do reku zimą to nie jest najlepszym pomysłem, tutaj trzeba zastosować coś bardziej energooszczędnego, chyba że ktoś dom ogrzewa elektrycznie, wtedy ma COP 1 i nagrzewnica elektryczna jest ok.

Reasumując podany przez Ciebie producent jak i większość na rynku nie ma takich możliwości, właściwie to nie znalazłem centrali która to umożliwia, jest kilka dosłownie chyba ze 3-4 które są zbliżone do podanych danych ale nie zapewniają tego w 100 %

Edytowane przez ramzi_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam wlasnie jestem na etapie projektu domku - domek okolo 110m2 - z poddaszem uzytkowym, na dole kuchina, lazieneczka, u góry łazienka i sie zastanawiam czy rekuperacja ma sens .. tak mniej wiecej ile zapalce za rekuperator z instalacja ..?? i jakie bym mial z tego oszczednosci ...?? aa i jezeli by mi sie to oplacilo to moze znacie jakis niedrogi rekuperator, najlepiej jakeis polskiej firmy, bo taniej i blizej serwis ..taki rekuperator zeby najlepiej nie zamarzal :), jakis taki tani ... i oprocz samego rekuperatora ile orientacyjnie kosztowalyby przewody wentylacyjne itd... to co wszystko potrzebne do instalacji ....??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 2 weeks później...

Witam ktos mnie przekonal do rekuperacji i teraz mysle nad niedrogim rekuperatorem - generalnie mysle o lunie lub vents mini - domek bedzie mial okolo 120m2 pietrowy (2 lazienki plus kuchnia wywiew - w 4 pokojach nawiew) troche czytalem i widze ze luna jest do 0stopni, a ten mini dziala do -25 stopni ... generalnei jestem jeszcze przed budowa i przewody wentylacyjne poloze sobie sam - rekuperator nie moze byc jak dla mnei drogi max 3 tys. ... ktory mi polecice z tych co wymienilem, badz jaksi inny o ktorych nie wiem ... ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zeby niezamarzal

 

słabe [tanie] rekuperatory mają właśnie takie problemy

Nie tylko mało ciepła odzyskują i nie powinny zamarzać ale jednak zamarzają.

 

Rozumiem, że urządzenie ma być budżetowe, ale nie okłamujmy się:

1. w zimie będzie wiało zimnym i będzie zamarzał

2. w lecie będzie trzeba wyjmować wymiennik i wkładać kasetę letnią [ kupioną za dodatkową $$$]

3. wilgoci raczej nie będzie odzyskiwał, bo to robią tylko te z papierowym wymiennikiem, a tańsze mają raczej krzyżowy z tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza

 

Witam.

Ja też dostałam odpowiedź -oferta kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy " r....pl" w cenie....24 tys.zł netto. Dom parterowy 135 m2 pow.użytkowej oraz poddasze generalnie nieużytkowe - z jednym tylko małym pokoikiem.

Oferty innych firm to ok.13 tys.zł brutto z rekuperatorem Dospel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja też dostałam odpowiedź -oferta kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy " r....pl" w cenie....24 tys.zł netto. Dom parterowy 135 m2 pow.użytkowej oraz poddasze generalnie nieużytkowe - z jednym tylko małym pokoikiem.

Oferty innych firm to ok.13 tys.zł brutto z rekuperatorem Dospel.

24 netto :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza

Czy użyto w ofercie takich samych kanałów?

Raczej nie powinieneś porównywać Dospela z Aerisem - to dwie różne półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza

 

A ja wczoraj dostałam ofertę kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS równiez z firmy r.......pl dla domu 200 m2 z poddaszem użytkowym 31 tys. plus 8% vat.

I co wy na to? :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...