Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

do reku należy podchodzić spokojnie :)

 

Jak mam to rozumieć? Nie przejmować się i wstawiać co tańsze? Nie mam gwc i obawiam się , że reku będzie stał przy mrozach. Boje się cofki spalin z kominka jak dłuższy czas będzie trwało wywiewanie powietrza w celu rozmrażania wymiennika. Nie chcę też by okazało się, że przy brinku non stop grzałka chodzi przy mrozach. Żeby mi potem szczęka nie opadła jak przyjdzie wyrównanie za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam to rozumieć? Nie przejmować się i wstawiać co tańsze? Nie mam gwc i obawiam się , że reku będzie stał przy mrozach. Boje się cofki spalin z kominka jak dłuższy czas będzie trwało wywiewanie powietrza w celu rozmrażania wymiennika. Nie chcę też by okazało się, że przy brinku non stop grzałka chodzi przy mrozach. Żeby mi potem szczęka nie opadła jak przyjdzie wyrównanie za prąd.

Jest kilka kwestii :

1 - należy centrale pooglądać " na żywo" I POSŁUCHAĆ. Zobaczyć ile pobierają prądu, czy są w ogóle słyszalne na podstawowym biegu bez kanałów, jak są zmontowane... Pamiętajmy, że producent u nas nie jest karany za nieprawdziwe dane w DTR-ce.

2- prąd już od kilku lat jest tańszy od gazu ( nawet bez pompy ciepła) dlatego sprzedawcy gazu i urządzeń - muszą oszukiwać, że sprawność kotła = sprawność systemu, że sprawność kotła jest ponad 100% choć nawet palników 100% nie ma...

3-grzałka na rozmrażaniu - może się załączyć poniżej -15st. nie ma więc się czym za bardzo przejmować. To ciepło i tak pójdzie do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- w ciągach komunikacyjnych anemostaty są wykluczone

2 - garderoba jest pomieszczeniem czystym i suchym, więc jeżeli już to nawiew

3 - kuchnia to 30m3/h - ( chyba, że stare budownictwo z gazem to przełączanie na 70m3/h gdy gaz się pali.

4 - wiatrołap - jeżeli nazwa odpowiada rzeczywistości - czyli "nieogrzewany bufor" to nic tam nie robimy ( a już na pewno nie wywiew, bo wszystko zgnije). Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewaną suszarnią butów, płaszczy... to wywiew.

 

Dokładność nastawu anemostatu (najmniejszego) fi 80 mm około 50m3/h - opomiarowanie tak małych przepływów na naczyniach połączonych jest niemożliwe. Tak więc :

Mam Pan na wywiewie 130m3/h ( nawiew też tyle samo) - i tak Pan będzie tę wentylację użytkował, by nie było za sucho!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka kwestii :

1 - należy centrale pooglądać " na żywo" I POSŁUCHAĆ. Zobaczyć ile pobierają prądu, czy są w ogóle słyszalne na podstawowym biegu bez kanałów, jak są zmontowane... Pamiętajmy, że producent u nas nie jest karany za nieprawdziwe dane w DTR-ce.

2- prąd już od kilku lat jest tańszy od gazu ( nawet bez pompy ciepła) dlatego sprzedawcy gazu i urządzeń - muszą oszukiwać, że sprawność kotła = sprawność systemu, że sprawność kotła jest ponad 100% choć nawet palników 100% nie ma...

3-grzałka na rozmrażaniu - może się załączyć poniżej -15st. nie ma więc się czym za bardzo przejmować. To ciepło i tak pójdzie do domu.

 

1. oczywiscie ze slychac gdy nie ma kanalow. Chwalony i polecany wielokrotnie przez ciebie brookvent jest bardzo glosny.

2. gaz jest oczywiscie tanszy. Jesli podwazasz sprawnosc kotlow to tym bardziej powinienes podwazac COP pomp ktore polecasz. A tym bardziej jakis SCOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. oczywiscie ze slychac gdy nie ma kanalow. Chwalony i polecany wielokrotnie przez ciebie brookvent jest bardzo glosny.

2. gaz jest oczywiscie tanszy. Jesli podwazasz sprawnosc kotlow to tym bardziej powinienes podwazac COP pomp ktore polecasz. A tym bardziej jakis SCOP.

 

Gdzie chwaliłem centrale ze styropianu!!!

A gaz dawno jest droższy i nie nadaje się do domów izolowanych.

W roku 1990 za 1 kWh można było kupić m3 gazu - w 1995 za 1kWh - 0.55 m3 dziś koło 0.2

Dlatego oszukuje się na sprawnościach lub podaje sprawność kotłowni jako sprawność systemu

 

Poza tym gaz nie nadaje się do domów izolowanych - dlatego uczelnie i instytucje, gdzie ogrzewanie gazem jest dopuszczalne - tak zwalczają domy izolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. oczywiscie ze slychac gdy nie ma kanalow. Chwalony i polecany wielokrotnie przez ciebie brookvent jest bardzo glosny.

2. gaz jest oczywiscie tanszy. Jesli podwazasz sprawnosc kotlow to tym bardziej powinienes podwazac COP pomp ktore polecasz. A tym bardziej jakis SCOP.

 

Gdzie chwaliłem centrale ze styropianu!!!

A gaz dawno jest droższy i nie nadaje się do domów izolowanych.

W roku 1990 za 1 kWh można było kupić m3 gazu - w 1995 za 1kWh - 0.55 m3 dziś koło 0.2

Dlatego oszukuje się na sprawnościach lub podaje sprawność kotłowni jako sprawność systemu

 

Poza tym gaz nie nadaje się do domów izolowanych - dlatego uczelnie i instytucje, gdzie ogrzewanie gazem jest dopuszczalne - tak zwalczają domy izolowane.

 

Ps. Nie powinna być słyszalna centrala do 130m3/h!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- w ciągach komunikacyjnych anemostaty są wykluczone

2 - garderoba jest pomieszczeniem czystym i suchym, więc jeżeli już to nawiew

3 - kuchnia to 30m3/h - ( chyba, że stare budownictwo z gazem to przełączanie na 70m3/h gdy gaz się pali.

4 - wiatrołap - jeżeli nazwa odpowiada rzeczywistości - czyli "nieogrzewany bufor" to nic tam nie robimy ( a już na pewno nie wywiew, bo wszystko zgnije). Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewaną suszarnią butów, płaszczy... to wywiew.

 

Dokładność nastawu anemostatu (najmniejszego) fi 80 mm około 50m3/h - opomiarowanie tak małych przepływów na naczyniach połączonych jest niemożliwe. Tak więc :

Mam Pan na wywiewie 130m3/h ( nawiew też tyle samo) - i tak Pan będzie tę wentylację użytkował, by nie było za sucho!

Które punkty Pana nie przekonują? Gdzie Pan ma wątpliwości? do 1... 2 ...3 ...4?

 

Poza tym potraktowano Pana "na odwal się"

PARTER

W-wiatrołap 20

W-łazienka 50

W-kuchnia 70

N-jadalnia 40

N-salon 100

PIĘTRO

W-komunikacja 50

W-garderoba 40

W-łazienka 70

N-sypialnia 40

N-sypialnia 40

N-sypialnia 40

W 20+50+70+50+70+40=300

N 40+100+40+40+40 = 260!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

dlaczego w ciągach komunikacyjnych anemostaty są wykluczone??

Odcinały by wywiew w łazience - Przecież wywiewy schodzą się do jednego miejsca - a powietrze idzie po najmniejszej linii oporu!

garderoba - przynosimy ubrania, które moga mieć nieświeży zapach - stąd wywiew
W garderobie są czyste ubrania - i wywiewanie przez nie powietrze spowoduje, że będą nieświeże.

wiatrołap ogrzewane stąd wywiew
- to już nie "wiatrołap" a sień, czy przedpokój.

a wiec N=300

W=300

anemostat 80mm ma dokładność nastawu 50m3/h - a PN norma określa wywiewy ( 50m3/h łazienki 30 m3/h kuchnia i tyle ma wejść.) dla komfortu i zdrowia - to 30m3/h na osobę.

 

To duże pomieszczenia ? Ile ma dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka kwestii :

1 - należy centrale pooglądać " na żywo" I POSŁUCHAĆ. Zobaczyć ile pobierają prądu, czy są w ogóle słyszalne na podstawowym biegu bez kanałów, jak są zmontowane... Pamiętajmy, że producent u nas nie jest karany za nieprawdziwe dane w DTR-ce.

2- prąd już od kilku lat jest tańszy od gazu ( nawet bez pompy ciepła) dlatego sprzedawcy gazu i urządzeń - muszą oszukiwać, że sprawność kotła = sprawność systemu, że sprawność kotła jest ponad 100% choć nawet palników 100% nie ma...

3-grzałka na rozmrażaniu - może się załączyć poniżej -15st. nie ma więc się czym za bardzo przejmować. To ciepło i tak pójdzie do domu.

 

Czyli jak mam do wyboru Kinetic i Brink to nie kombinować i kupić brinka czy nie przepłacać i przy Kineticu zostać. Mam dwie centrale do wyboru i chciałbym, żeby ktoś mądrzejszy co miał do czynienia z tymi centralami pomógł podjąć mi decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie chwaliłem centrale ze styropianu!!!

 

W roku 1990 za 1 kWh można było kupić m3 gazu - w 1995 za 1kWh - 0.55 m3 dziś koło 0.2

Nie bądź dzieckiem, bo nie problem odszukać w sieci twoje posty. Szkoda mi teraz czasu na cytowanie bo masz tych postów kilkanaście tysięcy (a 99% typowy spam).

Wcześniej zachwalałeś i polecałeś brookventa a dziwnym trafem zachwalasz teraz onyxa. Można domyślać się czemu taka zmiana orientacji. Wszak sprzedawcą jesteś.

 

A w tym krótkim wyliczeniu o cenie gazu widać jak potrafisz kłamać. Błąd co najmniej 50%. Poza tym takie porównanie jest bezsensowne bo i tak na dzień dzisiejszy gaz wychodzi ponad dwukrotnie taniej niż prąd. Czy tego chcesz czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam do wyboru Kinetic i Brink to nie kombinować i kupić brinka czy nie przepłacać i przy Kineticu zostać. Mam dwie centrale do wyboru i chciałbym, żeby ktoś mądrzejszy co miał do czynienia z tymi centralami pomógł podjąć mi decyzję.

 

witam

 

nigdy nie montowałem Kinetica - z opisu podoba mi się możliwość modyfikacji położenia krućców przyłączeniowych i czujnik wilgotności w standardzie, minusem brak nagrzewnicy wstępnej

 

weź Brinka z nagrzewnicą wstępną (montowałem je wielokrotnie), chyba że będziesz miał GWC

droższy, nieawaryny, posiada nagrzewnicę wstępną

 

rozważ jeszcze rekuperator Onyx produkowany przez firmę Frapol z Krakowa

b. dobry, nieawaryjny, najlepsze dostępne podzespoły (wentylatory, wymiennik), no i sterownik w standardzie bez dopłaty - a w przyszłości jak coś się zepsuje (oby nigdy) koszty naprawy napewno niższe niż u Brinka, czy Kinetica

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...