Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czyli jak mam do wyboru Kinetic i Brink to nie kombinować i kupić brinka czy nie przepłacać i przy Kineticu zostać. Mam dwie centrale do wyboru i chciałbym, żeby ktoś mądrzejszy co miał do czynienia z tymi centralami pomógł podjąć mi decyzję.

Włączyć obie i posłuchać na podstawowym biegu. Pamiętać należy, że niesłyszalność, to nie tylko komfort, to także jakość i trwałość.

Jak mam pisać szczerze... Domowa wentylacja z odzyskiem ciepła pierwsza pojawiła się w Polsce, tu też była pierwsza seryjna produkcja rekuperatorów w Nadarzynie,

Najlepsze rekuperatory - robią w Polsce. 0_c88a992d726152dfcbd310d16797b2ff40156e63.jpg

W dużych firmach siedzą dobrze opłacani marketingowcy - co widzą:

- klient nie ogląda i nie słucha centrali

- klient czyta fora i DTR -ki

- klient ulega argumentom montażysty

Co robią:

- obniżają maksymalnie koszta produkcji - i tak nikt jakości nie porównuje

- udają zadowolonych klientów w necie

- mijają się z prawdą w DTR-kach - nie ma u nas kar za nieprawdziwe dane

- dają duuuuże rabaty montującym - oni wtedy zachwalają ten sprzęt na którym najwięcej "przytną"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czasu i nawet nie wiem gdzie się udać żeby je oglądać i słuchać. Liczę na pomoc osób które bardziej orientują się w temacie. Będzie łatwiej podjąć mi decyzję. Pamiętam, że wykonawca mówił mi o frapolu ale coś tam było nie tak. Ogólnie szuka taniej i dobrej centrali dla mnie. Wykonawca ogólnie jest anty nastawiony do grzałek w reku. Wczoraj dzwoniłem do niego to w kineticu jako wadę podał zbyt małe filtry i częściej trzeba będzie je wymieniać. Proszę o pomoc w wyborze. Zawsze łatwiej będzie mi podjąć właściwą decyzję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsza grzałka rozmrażająca we frapolu niż wyłączenie się centrali w sentinelu ( Vent-axii) Choć jeśli o cenę chodzi to sentinel ( nazywają też kinetic) jest dwa razy tańszy.

To wszystko cena ciszy.

Jeżeli ma Pan dom nie izolowany ( kotłownia ) to polecałby coś z krzyżówek np. ELGE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mamy definicję domu nie izolowanego by TB, otóż dom nie izolowany to dom, który posiada kotłownię ;)

niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że żyją w domach nieizolowanych i płacą za ogrzewanie 1500 zł rocznie albo i mniej

 

swoją drogą ciekawy tok rozumowania:

dom bez zupełnie bez docieplenia - dom nie izolowany by TB

dom ocieplony 20 cm ściany, 15 cm podłoga, 40 cm dach grzany małą PC, która stoi w pomieszczeniu zwanym kotłownią - dom nie izolowany by TB ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom jest z porothermu 24+styropian 15. Dach 2 razy po 16 wełny. okna PCV 3 szyby, 10cm styropianu w posadzce a w kotlowni PC Nibe, dolne źródło pionowe.

Brakuje reku. Jak długo może w wymienniku grzałka pracować. Zakładając że temperatura powietrza w nocy będzie np -15 do -25 to non stop będzie grzałka chodziła? U mnie w domu wszystko jest na prąd i boję się żeby mi szczęka nie opadła jak przyjdzie wyrównanie za energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom jest z porothermu 24+styropian 15. Dach 2 razy po 16 wełny. okna PCV 3 szyby, 10cm styropianu w posadzce a w kotlowni PC Nibe, dolne źródło pionowe.

Brakuje reku. Jak długo może w wymienniku grzałka pracować. Zakładając że temperatura powietrza w nocy będzie np -15 do -25 to non stop będzie grzałka chodziła? U mnie w domu wszystko jest na prąd i boję się żeby mi szczęka nie opadła jak przyjdzie wyrównanie za energię.

 

witam

 

jak długo - mam tylko 1 pomiar

rekuperator Onyx Dream 400 podczas zeszłej zimy w górach - okolice Szczyrku zużycie prądu trochę ponad 80kWh

nawet jak policzysz 100kWh po 0,60 zł to wyjdzie 60 zł na rok!!!

czy to dużo - sam sobie odpowiedz

 

a dlaczego tak mało/dużo?

Onyx ma:

Podwójny system antyzamrożeniowy:

1. temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 3 st. C - wentylator nawiewny zwalnia o 1% co 1 min

2. temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 1 st. C - uruchamia się grzałka zabezpieczająca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie lepiej jest kupić z grzałką niż bez. Nie wiem czemu mój instalator upiera się przy tych bez.

Przy jakiej centrali upiera się instalator?

Co Panu przeszkadza grzałka do rozmrażania?

szczęka nie opadła jak przyjdzie wyrównanie za energię.

Płacimy "za izolację" nie energię - prąd od dawna jest najtańszy.

Trzeba dom izolować, a wtedy się nie ogrzewa gruntów i powietrza wokół domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej centrali upiera się instalator?

Co Panu przeszkadza grzałka do rozmrażania?

Płacimy "za izolację" nie energię - prąd od dawna jest najtańszy.

Trzeba dom izolować, a wtedy się nie ogrzewa gruntów i powietrza wokół domu.

Misiu, nie trudź się, nikt cię tu poważnie nie bierze. Napinasz się zupełnie niepotrzebnie. Prąd najtańszy? No tak. Masz rację najtańszy, już uspokój się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się pięknie w rekuperatorni :)

Drodzy Panowie fachowcy, nie mylić z "fachofcami" :) :) :)

Pytanie:

Jaki?

Mały dobry rekuperator (nie musi być najtańszy) liczy się najlepsza jakość za rozsądną cenę, dostępne, niedrogie filtry, prąd stały, chociaż ze 3 tryby pracy wentylatora, wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy lub spiralno-przeciwprądowy o najlepszym odzysku ciepła. Żeby nie zamarzał przy ujemnych temperaturach.

Pisząc mały, mam na myśli wentylujący mały 90 metrowy parterowy domek.

Nie wykluczamy GWC glikolowego dla wsparcia reku, ale po wielu rozmowach i przeczytaniu tysięcy stron forum, może warto zainwestować w dobry rekuperator a GWC sobie odpuścić?

Trudno jest znaleźć osobę/firmę, która kompleksowo za rozsądną cenę doradzi obiektywnie system ogrzewania i wentylacji w domu, każdy chwali to, co sprzedaje, najgorsze jednak jest wysłuchiwanie tego, jaki to jeden sprzęt i rozwiązanie jest cacy a inny be.

Moja wizja ogrzewania to jak niektórzy już przeczytali wodne podłogowe w wylewce zasilane kotłem na prąd lub gaz, tu zaważy cena doprowadzenia gazu do domu, jednak wentylacja mechaniczna zimą ma mi nie wychładzać pomieszczeń zbyt mocno, stąd moje pytanie o dobry reku i niedrogi w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaa, jestem na takim etapie, że czasami nie myślę wcale :) :) :)

Chciałam zasięgnąć porady forumowiczów, bo zmęczona jestem długimi rozmowami o niczym z poszczególnymi firmami.

Myślą, że jak zaczną używać przy kobiecie magicznych słów technicznych, to od razu wywali kasę na stół i kupi. Ja taka nie jestem, dlatego sprawdzam, czy ktoś użytkuje dany sprzęt i jak to funkcjonuje w praktyce.

Zanim kupię lodówkę, telewizor czy samochód, też najpierw sprawdzam jak to "chodzi" jak z serwisem i dostępnością części, ich ceną.

Rekuperator ma spełniać swoje zadanie, czyli wymieniać powietrze w domu z możliwie jak najmniejszą stratą ciepła i nie zamarzać w zimie przy większych mrozach.

Natomiast, czy będzie on ładny, brzydki, czy zielony, biały czy szary, nie ma to znaczenia dla mnie. Ma działać.

Jego wentylatory mają być zasilane prądem stałym z silnikiem niskoprądożernym, a praca na niskim biegu ma być niesłyszalna w sypialni.

I jeszcze jedno, jak coś w nim piep....nie, to chciałabym mieć serwis za max 2 dni :) bo przy fixach po 48 godzinach zacznę się dusić własnym CO2 :) :) :)

Mam nadzieję, że jest kilka takich małych rekuperatorów do 8000 i że będę miała wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...