Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

troszeczkę jednak jesteś leniuszek :)

Zabezpieczenie kominowe

AERIS 550 LUXE VV wyposażony jest w zabezpieczenia kominowe. Jego działanie polega na ochronie przed powstaniem nierównomierności w pracy nawiewu i wywiewu (pod lub nadciśnienia w budynku). Przy aktywnym zabezpieczeniu kominowym nie ma możliwości wyłączania wentylatora wywiewnego i nawiewnego za pomocą sterownika/panelu. Funkcja ta wykorzystywana jest w domach wyposażonych w kominek, gdzie istnieje ryzyko zasysania dymu z komina do salonu.

 

wujek google pokazuje stąd:http://www.aeris.pl/produkty/aeris-550-luxe-vv.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie szczerze ze do tego opisu dotarłem.. wiec az taki leniuszek nie jestem :)... ale.. nie jestem za bardzo kumaty.. :(

Pomijajac sam kominek.. moje rozumowanie "ochrony przed powstaniem nierównomierności w pracy nawiewu i wywiewu" wyglada nastepujaco.. czy np. jesli mialbym okap wywiewny.. i wlaczyl go.. to czy rekuperator zmniejszy wywiew a nawiew pozostanie bez zmian? czy moje rozumowanie jest poprawne czy za bardzo fantazjuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie szczerze ze do tego opisu dotarłem.. wiec az taki leniuszek nie jestem :)... ale.. nie jestem za bardzo kumaty.. :(

Pomijajac sam kominek.. moje rozumowanie "ochrony przed powstaniem nierównomierności w pracy nawiewu i wywiewu" wyglada nastepujaco.. czy np. jesli mialbym okap wywiewny.. i wlaczyl go.. to czy rekuperator zmniejszy wywiew a nawiew pozostanie bez zmian? czy moje rozumowanie jest poprawne czy za bardzo fantazjuje :)

 

to czego o czekujesz? zabez[pieczenia kominkowego, czy zabezpieczenia okapowego???

 

Takie rzeczy tylko w Erze... były, ale już nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie nietypowej sytuacji jaką mam w mieszkaniu. Mieszkanie jest w starej kamienicy, nieocieplonej (zabytek). Powierzchnia mieszkania to 54m2, mieszkają w nim 6 lokatorów. Ogrzewanie jest mieszane złożone z pieców kaflowych z grzałkami elektrycznymi oraz paneli na podczerwień. Niestety minusem mieszkania jest bardzo zła wentylacja i występująca wilgoć. Okresowo pojawia sie pleśń na ścianach. Muszę koniecznie poprawić wentylację i rozmyślam nad reku. Czy przy tak źle izolowanej kamienicy warto myśleć o tym rozwiązaniu? Nie chcę ocieplać od wewnątrz bo obawiam się spotęgowania problemu pleśni. Bardzo proszę o poradę odnośnie ewentualnej wydajności jaka powinienem zastosować. Pomieszczenia wysokości 3,5m. Z góry bardzo dziękuję :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie nietypowej sytuacji jaką mam w mieszkaniu. Mieszkanie jest w starej kamienicy, nieocieplonej (zabytek). Powierzchnia mieszkania to 54m2, mieszkają w nim 6 lokatorów. Ogrzewanie jest mieszane złożone z pieców kaflowych z grzałkami elektrycznymi oraz paneli na podczerwień. Niestety minusem mieszkania jest bardzo zła wentylacja i występująca wilgoć. Okresowo pojawia sie pleśń na ścianach. Muszę koniecznie poprawić wentylację i rozmyślam nad reku. Czy przy tak źle izolowanej kamienicy warto myśleć o tym rozwiązaniu? Nie chcę ocieplać od wewnątrz bo obawiam się spotęgowania problemu pleśni. Bardzo proszę o poradę odnośnie ewentualnej wydajności jaka powinienem zastosować. Pomieszczenia wysokości 3,5m. Z góry bardzo dziękuję :)

Izolacja ma wpływ na rachunki nie na wentylację. Odzysk ciepła zmniejszy rachunki i poprawi komfort, a wentylacja usunie wilgoć. Tylko konieczne jest ogrzewanie sterowalne czy zastąpienie kafli - promiennikami ( jak już są w części)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja ma wpływ na rachunki nie na wentylację. Odzysk ciepła zmniejszy rachunki i poprawi komfort, a wentylacja usunie wilgoć. Tylko konieczne jest ogrzewanie sterowalne czy zastąpienie kafli - promiennikami ( jak już są w części)

 

Izolacja jak najbardziej ma wplyw na rachunki, ale wykonując ją od wenątrz zablokuję możliwość wentylacji wewnętrznej powierzchni ściany, a co za tym idzie teoretycznie stworzę idealne warunki do rozwoju pleśni...? Czy dobrze myślę? Mam panele w większej ilości mocowej w całym mieszkaniu niż wychodziło z teoretycznych obliczeń (nie jestem minimalistą :)) Bardziej chodziło mi o to, czy rekuperator w tej sytuacji ma sens ( wysokie koszty montażu) w odniesieniu do bardzo kiepskiej izolacji ścian i stropu, czy lepiej powstawiać kratki wentylacyjne pomiędzy pokojami i jedną grawitacyjną na dach (niższe koszty)? Jesli jednka rekuperator to jaki? Czy instalację jestem w stanie sam wykonać (nie mam dwóch lewych rąk:) gorzej z wolnym czasem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zablokuję możliwość wentylacji wewnętrznej powierzchni ściany
Miedzy innymi na tym polega izolacja termiczna - nie może być ruchu powietrza w przegrodzie. Ruch powietrza to koniec izolacji a jeszcze grozi zawilgoceniem.

a co za tym idzie teoretycznie stworzę idealne warunki do rozwoju pleśni...?
Jak do tej pory pleśnie rozwijały się tam gdzie nie było paroizolacji i była słaba wentylacja. Wilgoć w przegrodę wchodzi od środka, dlatego ważna jest paroizolacja. isover od wewnetrz.jpg

Wentylacja to podstawa bytu i zdrowia. przy 6 lokatorach to minimum 150m3/h to wentylacja. Ogrzanie takiej ilości powietrza z 0 st.C do +20st. to 26-27kWh dziennie - odzyskanie z tego 90%... łatwo policzyć.

Nie wiem co znaczy "wysoki koszt" - chodzi o koszt wentylacji ( te 150m3/h minimum) czy rekuperacji w tej wentylacji. I ile Pan uważa za "wysoki koszt" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz ocieplić chałupy od zewnątrz.

Trudno... szkoda, ale rozumiem.

Więc...

Ociepl ją od WEWNĄTRZ!

 

(Rany Boskie, co ja piszę!!!:o:o:o)

 

Da się, choć nie jest to łatwe i jest to BARDZO niestandardowe podejście!!!

Zerwij do gołej cegły wszystkie tynki ze ścian ZEWNĘTRZNYCH.

Potem otynkuj GRUBO tynkiem z perlitu (nie - z dodatkiem perlitu ale Z PERLITU!).

Spowodujesz, że SZYBKOŚĆ ucieczki ciepła przez te ściany spadnie stukrotnie (tak około).

NIGDY nie wystąpi na nich punkt rosy i zapomnisz o pleśniach, grzybkach itp.

Gdybyś, tak na wszelki wypadek, chciał zabezpieczyć się przed możliwością odrodzenia się grzybka, który tam gdzieś głęboko w ścianie od stu lat mieszka (zabytek podobno) to dodaj siarczanu miedzi do wody zarobowej w masie tynkarskiej.

 

Bierz perlit (biały jest), wapno (białe jest) i BIAŁY cement (bo jest biały) to dostaniesz tynk barwiony w masie - nie wymagający malowania.

(Chociaż da się malować na dowolny kolor).

 

Koszt ogrzewania spadnie.

Grzybek zniknie i nigdy się już nie pojawi.

 

 

Przeczytałem to...

Sam nie wieżę , że TO napisałem...

Ale...

Jak się nie da od zewnątrz, to aby przeżyć - TRZEBA inaczej...

Podstawowy warunek uzyskania sukcesu - warstwa termoizolacji na ścianach zewnętrznych MUSI być CIĄGŁA, BEZSPOINOWA!!!

O jakichkolwiek płytach, płatach czy segmentach izolacji nawet nie myśl!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

buduję dom według projektu dom przy migdalowej z galerii domów. Chcę zrobić WM z rekuperacją ile może mnie kosztowac taka instalacja? z firmy r....pl wycena z reku aeris 350 standard prawie 20 tyś zł.....

trochę dużo nie ukrywam..... dom ma 89m2 + 5m2 kotłownia + 20m2 garaż....

jaki rekuperator zastosowac do takiego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

buduję dom według projektu dom przy migdalowej z galerii domów. Chcę zrobić WM z rekuperacją ile może mnie kosztowac taka instalacja? z firmy r....pl wycena z reku aeris 350 standard prawie 20 tyś zł.....

trochę dużo nie ukrywam..... dom ma 89m2 + 5m2 kotłownia + 20m2 garaż....

jaki rekuperator zastosowac do takiego domu?

Najtaniej - to 3000zł przyzwoicie 5000zł bardzo dobrze 7000zł - brutto 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i. I ile Pan uważa za "wysoki koszt" ?

 

Kwoty 8000zł są już dla mnie wysokie. Najchętniej zamknąłbym się w 5000zł. Generalnie im mniej oczywiście, tym lepiej.

 

Adam_mk dziękuję za podsunięcie pomysłu! Tylko czy na nowy tynk jeszcze jakieś ocieplenie typu wełna i paroizolacja, czy perlit ma już tak niesłychaną izolacyjność w sobie, że wystarczy? No i oczywiście nadal Reku to podstawa?

 

Czy pisałeś o takim materiale? http://allegro.pl/termix-tc-tynk-cieplochronny-perlit-i3850149698.html

 

Jak wygląda jego izolacyjność w porównaniu np z wełną mineralną? 1cm grubości zastępuje jaką grubość wełny?

Edytowane przez pawelll1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że kompletnie "nie czujesz" problemu!

 

DOM WEŹMIE TYLE CIEPŁA - ILE MUSI!

Albo siedzisz w nim w swetrze.kożuchu...

To stary dom, gdzie jego izolacja to 45-60cm SUCHEJ cegły i zapotrzebowanie na ciepło rzędu 120W/m2.

Wentylacja, podejrzewam - NATURALNA.

(szczeliny w oknach - wnętrza - palenisko - kanał dymowy)

Dostarczając odpowiednią ilość ciepła powodujesz tyle, że NA ŻADNEJ ZE ŚCIAN nie występuje punkt rosy.

Tyle, że to naprawdę sporo kosztuje...

 

Ludzie w takiej sytuacji uszczelniają co mogą "aby im ciepła nie wywiało".

Zwykle - wymieniają okna.

Wentylacja staje, wilgotność względna powietrza wnętrz rośnie wściekle i nawet przy 25stC punkt rosy na ścianie jest pewny = grzybek, pleśnie i kłopoty.

Jedynym sposobem wydaje się takie zmniejszenie TEMPA UCIECZKI CIEPŁA przez ścianę, aby DAŁO SIĘ ją ogrzać powyżej temperatury punktu rosy.

Ale...

Warstwa termoizolacji nakładanej MUSI być bezspoinowa!!!

Bo?

Bo jak w jaką szczelinkę wpłynie POD NIĄ ciepłe i wilgotne powietrze to zrobią się tam takie warunki, że hodowla pieczarek jest niczym w porównaniu.

DLATEGO właśnie tynk.

Perlitowy = mineralny (bo to szkło wulkaniczne, piasek "pusty w środku")

Z wapnem = alkaliczny, wrogi dla mikrego życia.

Z siarczanem miedzi (odrobiną) = z trucizną na grzyba.

 

Ja rozumiem, że Ty leniuszek jesteś...

Do tego - bogaty...

To... zapłać ile chcą i każ zrobić.

 

1m3 perlitu EP150 da się kupić za 160zł.

worek wapna za niecałe 10zł.

Worek białego cementu za około 30zł.

Masa nasypowa robionego własnoręcznie tynku jest duuużo mniejsza jak tego, który pokazałeś.

Koszt sobie policz sam. (wiesz ile będzie potrzeba).

 

O wełnie, z opisanych powodów, zapomnij...

 

1cm takiego tynku zastąpi nawet 30cm mokrej, zagnojonej i zagrzybionej wełny.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk dziękuję za przybliżenie problemu laikowi. Nie wiedziałem, że tynk perlitowy ma aż tak dobre właściwości, super sprawa... Rozumiem, że powinienem zejść z tynkiem poniżej parkietu, czy wystarczy, że dojdę do jego poziomu? Zapewne powinienem też strop w ten sposób zaizolować? Czy ten tynk mogę położyć na już istniejącym, czy odkucie poprzedniego jest konieczne (chciałbym zminimalizować "prace brudne" w mieszkaniu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tynk ma grzybka, to bym go skuł...

Jak się trzyma mocno, to nie trzeba.

Na strop też można dać, choć tynkowanie sufitu to paskudna robota.

Na łeb sporo leci z tego, co powinno na suficie zostać.

Ale... robią to, bo sam widziałem.

Znaczy - tynkują sufity!

Jak nie było płyt k-g to tylko tak robili.

Poczytaj o siatkach tynkarskich

Mogą sporo pomóc.

 

Myślę, że nie trzeba zrywać podłogi, parkietu...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tynk na pewno trzyma grzyba, co gorsze myślę że cegła pod nim też niestety. Generalnie w zeszłym roku skułem tynki, gdzie był grzybek i muszę powiedzieć, że nie łatwo odchodził. Chyba teraz pozostawię istniejący tynk. Niemniej jednak plan jest taki, że w tym roku obniżam sufity w kuchni, łazience i jadalni (tam gdzie nie ma antresol), oczywiście nowy sufit izoluje. W obniżeniu prowadzę kanały wentylacyjne do rekuperatora. Kolejny rok obserwacja co się dzieje ze ścianami. Jak nie wystąpi pleśń, to wtedy dopiero tynkowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...