Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

4 osoby.

 

Primo: Wentylacja jest dla ciebie i domowników

Secundo: Ma usunąć wilgoć z pomieszczeń wilgotnych

 

4 os to wg Polskich wyśrubowanych zaleceń 120 m3/h

Kuchnia + 2 łazienki to maksymalnie: 170 m3/h

Wg. "wytycznych" jakie można spotkać w różnorakiej fachowej literaturze potrzebujesz nie więcej jak 170 m3/h.

Z zapasem można przyjąć 200 m3/h

 

Po co zatem więcej niż 300?

Budujesz dom dla Siebie, czy ważniejszy jest dla Ciebie interes handlowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak też doradzał mi TB.

Nie znam się na tym dlatego zdaje się na wiedze innych. Wszyscy inni liczą kubaturę i to do niej dopasowują rekuperator. Mam także oferty gdzie zalecają mi kupno airpack'a 500. Pomiędzy airpackiem 300 a 400 jest jeśli się nie myle nie całe 400zł różnicy. Więc, jak twierdzą, co to za różnica?

Skoro potrzebuje 170-200 - wtedy centrala airpack 300 będzie chodzić na ponad 60%, a airpack 400 na około 35-40%. Zatem może rzeczywiście nie warto oszczędzać by później nie dokładać na zużytej energii i bardziej wysilonym rekuperatorze (który zakładam przy wyższych obrotach szybciej się zużyje...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzien dobry, otrzymalismy oferte na wykonanie wentylacji mechanicznej, chcialam zapytac czy elementy montazu - na parterze - kanały tworzywowe PE-Flex, a na pietrze - kanały metalowe ocynkowane to dobry wybor?

Montaz 12 tys zl, a rekuperator AERIS 350 VV z autom.ByPass 6800 zl. Czy cenowo jest to dobra oferta, bo poki co nie mamy zadnego porownania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzien dobry, otrzymalismy oferte na wykonanie wentylacji mechanicznej, chcialam zapytac czy elementy montazu - na parterze - kanały tworzywowe PE-Flex, a na pietrze - kanały metalowe ocynkowane to dobry wybor?

Montaz 12 tys zl, a rekuperator AERIS 350 VV z autom.ByPass 6800 zl. Czy cenowo jest to dobra oferta, bo poki co nie mamy zadnego porownania?

Jeśli robią z PE to niech robią po całości z PE,bez sensu jest mieszać systemy.

Koszt reku jest ok,są tańsze ale są też droższe.

Koszt robocizny nie powinien przekroczyć 3tys.zł,koszt kanałów,pierdol do nich również ok.3tys.zł czyli zarabiają

na Tobie dodatkowo 6tys.zł.

Masz allegro pod ręką,powinieneś wiedzieć ile mb kanałów będziesz miał,koszt 50mb kanału PE to ok.400zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo72, dlaczego bez sensu jest mieszać systemy? Już kilka firm wyceniło mi w systemie mieszanym, to chyba najpopularniejsze rozwiązanie dla domów z piętrem.

Druga wycena z tym samym rekuperatorem jest jeszcze droższa (nie jest to cena ostateczna).

No właśnie,na Twoją logikę dlaczego należy mieszać systemy do wentylacji ?

Ze względu na koszty ale nie koniecznie dobre dla inwestora ;)

Masz projekt wentylacji ?

Nawet bez projektu możesz oszacować sobie przybliżona ilość mb kanałów i skrzynek.

Zrobiłeś to patrząc na ceny z allegro czy nie zależy Ci na kasie czy firma z Ciebie zedrze czy nie ?

Kanały w ocynku są znacznie droższe niż PE a do tego trzeba je izolować czyli dodatkowa kasa na izolację i robocizne,będą inne przepływy powietrza i trzeba je korygować dodatkowymi akcesoriami.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 po pierwsze jestem kobietą. ;) Nie widzę, że jest drożej, bo nie miałam żadnej wyceny na samych PE, stąd moje pytanie. Dziękuję, że mnie uświadomiliście. Czyli poza kosztami nie ma żadnego rozsądnego argumentu, dla którego firmy proponują właśnie systemy mieszane?

Jestem trochę zmartwiona tym, co piszecie, bo nie wiem gdzie znaleźć wykonawcę, który w takim razie zrobi to dobrze, ale nie będzie zdzierał pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół roku temu także zmagałem się z podobnym problemem co Ty. Wydzwoniłem na prawdę sporo firm, byłem z projektem domu na paru spotkaniach z wykonawcami. Po tych rozmowach już wiedziałem "z czym to się je" i zdecydowałem się samemu rozłożyć instalację. Na prawdę nie jest to trudne. Materiał na mój dom kosztował nie całe 3 tysiące. Co ciekawe allegro to wcale nie najtańszy sklep. Wrzuć zapytanie na jakiś portal z ofertami dla firm. Najtańszą robociznę znalazłem w kwocie 2 tysięcy złotych. Jeśli ktoś zabierze się za to z głową to na spokojnie bez nadwyrężania we dwie osoby zrobią to przez weekend.

Dobrze jak rozbijesz wykonanie usługi oddzielnie na instalacje i na rekuperator. Jednak niestety te czasy gdy wykonawca zarabia na materiale się nie skończyły ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak kształtują się ceny owych rekuperatorów? Skoro kubature masz poniżej 300m3 to czemu nie zaproponowali Ci tańszą wersję 350?

 

aeris 8986 zł plus 1800 zł sterownik luxe , novus 10800 zł netto ze sterownikiem TFT

koszt instalacji ( materiały ) 5500 zł , robocizna 4200 zł

 

Nieprecyzyjnie sie wyraziłem , pow. użytkowa ok 250 m

Edytowane przez CZARNY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...