Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

Na pewno nie polece firmy rekuperatory.pl. Duzo obiecuja a pozniej sie wykrecaja ze na umowie nie bylo zapisu to nie ma o czym mowic. Poza tym jedem z instalatorow bez rozumu. Nie umie poslugiwac sie metrowka i uszkodzil mi elewacje. Powiem tak. Myslalem ze drogo bedzie najlepiej. A wyszlo najgozej i jeszcze stracilem kupe kasy. Poza tym jak ktos sie zdecyduje juz na reku to tylko z jednostka chlodzaca. Ja tego nie mam i teraz jak sa upaly to w domu 28 stopni potrafi byc. Osobiscie drugi raz bym nie instalowal reku.

 

28°C to nie wina rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na pewno nie polece firmy rekuperatory.pl. Duzo obiecuja a pozniej sie wykrecaja ze na umowie nie bylo zapisu to nie ma o czym mowic. Poza tym jedem z instalatorow bez rozumu. Nie umie poslugiwac sie metrowka i uszkodzil mi elewacje. Powiem tak. Myslalem ze drogo bedzie najlepiej. A wyszlo najgozej i jeszcze stracilem kupe kasy. Poza tym jak ktos sie zdecyduje juz na reku to tylko z jednostka chlodzaca. Ja tego nie mam i teraz jak sa upaly to w domu 28 stopni potrafi byc. Osobiscie drugi raz bym nie instalowal reku.

Od kiedy to reku służy do chłodzenia? Reku ma za zadanie dostarczyć świeże powietrze a usunąć "zgniłe" ograniczając ewentualnie straty lub przegrzewanie pomieszczeń. Ale ograniczyć a nie wyeliminować. Aby skutecznie schłodzić lub podgrzać takie reku musiało by mieć kilkunastokrotnie większą wydajność. Możesz spróbować wrzucić chłodnię kanałową ale jakichś fajerwerków bym się nie spodziewał. Może o 1 - 2 stopnie udało by Ci się obniżyć temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia od zachodu. Urzadzenie aeris 350 wiec raczej nic do niego nie podlacze wiecej. A swoja droga to oczywiscie ze przedstawiciel glupot naopowiadal ze bedzie chlodne powietrze przy wymianie

 

W trakcie upałów temperatura nawiewu jest mniejsza od temperatury powietrza na zewnatrz, ale wieksza od powietrza wywieranego.

Fizyki nie oszukasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klima klimą a ja mam takie pytanko:

gosc z firmy ktora ma mi robic rekuperacje bardzo poleca mi zehnder'a aeris 450 i zapewne nie ma w tym nic dziwnego bo z tego co sie orientuje to sa dosc dobre rekuperatory ale on to argumetuje tym ze ten reku ma: 450m3/h przy 200Pa (nie wiem jak to sie fachowo nazywa - spręż dyspozycyjny czy strumien powietrza czy jeszcze inaczej) i on twierdzi ze wlasnie to 200Pa ma ogromne znaczenie.. i tak sie zastanawiam czy faktycznie jest to takie istotone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i on twierdzi ze wlasnie to 200Pa ma ogromne znaczenie.. i tak sie zastanawiam czy faktycznie jest to takie istotone?

 

I tak i nie, to zależy jaką masz instalaję (a w zasadzie jakie ona ma opory przepływu)

Spręż i wydajność reku są ściśle powiązane - każda jednostka ma określoną wydajność przy określonym sprężu i te dane powinien podać producent. Zwykle producenci określają wydajność dla 150 Pa i to oznacza, że jeżeli instalacja będzie miała opory 150 Pa to reku przetłoczy przez nią np 450 m3 powietrza na godz. W Aerisie te 450 m3 jednostka przetłoczy w instalacji o oporach 200 Pa. Odwracając sytuację: jeżeli podepniemy Aerisa i jakieś inne urządzenie do tej samej instalacji to Aeris przetłoczy przez nią więcej powietrza niż to drugie urządzenie, które ma niższy spręż przy tej samej wydajności.

Jakie to ma dla Ciebie znaczenie?

najprawdopodobniej niewielkie ponieważ:

- zapewne Twoje instalacja została zaprojektowana i okazało się, że 450 m3/godz to jest wystarczająca wydajność

- bardzo mało prawdopodobne jest to, że opór Twojej instalacji przekracza 150 Pa a to oznacza, że praktycznie każde urządzenia o wielkości 450 dostarczy Ci odpowiednią ilość powietrza

 

Zysk z Aerisa masz taki, że możesz tego powietrza przetłoczyć więcej (czasami może się przydać, ale biorąc pod uwagę fakt, że i tak jednostka 95% czasu będzie pracowała na 1-2 biegu nie ma to wielkiego znaczenia)

 

Tak to wygląda od strony technicznej.

 

Inna sprawa, że Aeris to bardzo porządne urządzenie i godne polecenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 szary na ytongu 24, 3 okna fakro

 

...i zapewne dach ocieplony 25-30 cm wełny?

Widzisz winowajcy przegrzewającego się domu szukasz nie tam gdzie powinieneś. Okna połaciowe przyjmują zbyt wiele ciepła w lecie. Grubość izolacji równierz nie stawia zbyt wielkiego oporu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, sprawdzam oferty różnych firm odnośnie instalacji WM, dostałem pierwszą ofertę na 16000 PLN + VAT (8%), cztery rekuperatory do wyboru (mniej więcej +/- 500 PLN każdy więc nie ma zbytnio różnicy):

  • BRINK Renovent Excellent 400
  • Zehnder Comfoair 450 / Aeris 450
  • Thesslagree n Airpack 400V
  • ORCON HRC 400

Instalacja mieszana -> ocynk spiro + flex w warstwie posadzki poddasza (myślę, że tutaj można szukać oszczędności i zamienić wszystko na flexa - macie jakieś przeciwskazania?)

Oferta jest bez paneli sterowania i dodatkowych czujników/kontrolerów (a chciałbym mieć cos takiego np w kuchni, żeby móc wrzucic wentylacje na wyższy bieg np przy większym gotowaniu, etc).

 

Patrzyłem na ceny tych reku oraz przejrzałem wyceny w tym temacie i wydaje mi się, że ta powyższa wycena jest sensowna. Oczywiście dobrze by było coś urwać :) póki co wiem, że sam zrobie przekucia przez strop (tak naprawdę to po prostu upewnię się, że podczas wylewania stropu fachmani zostawią dziury gdzie trzeba, bo dom jest jeszcze w fazie projektu). Macie może jeszcze jakiś pomysł jak mogę "zoptymalizować" tę cenę? Nie chcę tego robić kompletnie samemu, ale jakieś proste, "wspomagające" rzeczy jak najbardziej.

 

Dom o powierzchni użytkowej 180m2 i kubaturze 1100m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja mieszana -> ocynk spiro + flex w warstwie posadzki poddasza (myślę, że tutaj można szukać oszczędności i zamienić wszystko na flexa - macie jakieś przeciwskazania?)

 

a nie myślałeś żeby użyć rurek kanalizacyjnych? pewnie byłoby taniej, poza tym możesz zrezygnować w ogóle z wentylacji w niektórych pomieszczeniach, będzie jeszcze taniej...

co chcesz optymalizować w ofercie za 16 tys gdzie samo urządzenie kosztuje ok połowy a pomieszczeń w domu masz do zwentylowania pewnie z 15 na 2 kondygnacjach?

chcesz tanio to zrób sobie instalację sam - po co chcesz dać komuś zarobić? na pewno ktoś na forum rozpisze co z czym połączyć, a towar kupisz na allegro - będzie najtaniej

tak w ogóle to kable możesz cieńsze w ściany włożyć, mur postaw z 12 zamiast 24 a beton ukręć w betoniarce zamiast kupować w betoniarni - będzie na pewno TANIEJ...

i uszyj sobie jeszcze buty i kurtkę na zimę - też parę groszy zaoszczędzisz

 

ludzie przestańcie robić z siebie dziadów na forach budowlanych, zbierajcie oferty od różnych firm, analizujcie i wybierajcie najkorzystniejszą (dobra cena, długa gwarancja, uznana firma) albo rękawki w górę i do roboty... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winszuję takiej przemyślanej i kąśliwej ironii :wiggle: To chyba normalne, że przy budowie domu szuka się oszczędności w miejscach gdzie to ma sens. Skoro na forum są ludzie bardziej biegli w tematyce WM to do nich kieruje pytania jak powyżej, bo po przeczytaniu wątku w tym dziale odpowiedzi nie były. jednoznaczne. Tyle.

Mogę jedynie pogratulować szczęścia, że Ty zawsze trafiasz na oferty, które doskonale rozumiesz i nie wymagają żadnej optymalizacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a nie myślałeś żeby użyć rurek kanalizacyjnych? pewnie byłoby taniej, poza tym możesz zrezygnować w ogóle z wentylacji w niektórych pomieszczeniach, będzie jeszcze taniej...

co chcesz optymalizować w ofercie za 16 tys gdzie samo urządzenie kosztuje ok połowy a pomieszczeń w domu masz do zwentylowania pewnie z 15 na 2 kondygnacjach?

chcesz tanio to zrób sobie instalację sam - po co chcesz dać komuś zarobić? na pewno ktoś na forum rozpisze co z czym połączyć, a towar kupisz na allegro - będzie najtaniej

tak w ogóle to kable możesz cieńsze w ściany włożyć, mur postaw z 12 zamiast 24 a beton ukręć w betoniarce zamiast kupować w betoniarni - będzie na pewno TANIEJ...

i uszyj sobie jeszcze buty i kurtkę na zimę - też parę groszy zaoszczędzisz

 

ludzie przestańcie robić z siebie dziadów na forach budowlanych, zbierajcie oferty od różnych firm, analizujcie i wybierajcie najkorzystniejszą (dobra cena, długa gwarancja, uznana firma) albo rękawki w górę i do roboty... ;)

Slawus,faktycznie przegioles ;)

Reku można mieć za 8 klocków jak piszesz ale też i za 4 klocki.

Sądzisz po sobie że oferujesz jedynie te ż górnej półki ?

Tak samo jest z kanałami,można nie swiadomemu klientowi w ofercie wstawić ocynk za 10 klocków lub PE

Zhendera w tej samej cenie zamiast całość na tanich PE termokontrola za 30% tej ceny.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur, ale musisz przyznać mi rację, że jeżeli ma być tanio to trzeba zrobić samemu. Po co roztrząsać oferty firm, gdzie w cenie oprócz samego towaru są wynagrodzenia dla pracowników, koszty dojazdów (czasami też i noclegów bo są "pomysłowi" inwestorzy, którzy ściągają firmę od wentylacji czy czegokolwiek innego z drugiego końca Polski), do tego dochodzi koszt najważniejszy czyli wszelkie daniny dla naszego kochanego rządu w postaci podatku vat, zus-u i podatku dochodowego.

Dla mnie bezsensem jest wymaganie od firmy żeby zeszła z ceną do poziomu wartości towaru + powiedzmy 1000 zł bo to oznacza dla każdej jednej firmy STRATĘ.

 

Chcesz mieć instalację tanio to tak jak powiedziałem rękawki w górę.

Nie chcesz brać się samemu za robotę? Nie masz narzędzi? Nie masz wystarczającej wiedzy? Nie masz doświadczenia? Nie masz ludzi? - to pozostaje Ci pogodzić się z tym, że musisz za to zapłacić 15, 16, 18, a może i 20 tys netto - takie życie...

 

Ja w ogóle nie rozumiem tego typowo polskiego targowania się na każdym kroku, a raczej sytuacji jaka ma miejsce u nas w budowlance czyli inwestor z góry zakłada, że z każdej oferty od wykonawcy można "urwać" z 10, 20, czy 30 %. Przecież to jest chore. Wykonawcy też "bawią" się w tą grę i muszą zawyżać swoje oferty żeby je potem obniżać - po co to wszystko? czemu to ma służyć? lepszemu samopoczuciu inwestora, że z niego taki zajebisty strateg i dostał megarabat???

Idziesz do przysłowiowego Tesco to jak Ci nie pasuje cena na półce przy batoniku to go nie wrzucasz do koszyka tylko kupujesz go np w Biedronce.

Tak samo powinno być tutaj - nie pasuje Ci cena 16 tys za instalację? Szukaj dalej może znajdziesz za 15 tys, jak nie znajdziesz to albo płać albo rób sam.

 

Zrozumcie wszyscy, że sami gdzieś pracujecie, prowadzicie jakieś działalności i tego samego oczekujecie od Waszych klientów. Nikt z Was nie chce pracować bez zarobku tak więc zarabiajcie i dajcie zarabiać innym - tylko taki układ ma sens. Jak dzisiaj dasz zarobić temu gościowi od wentylacji to może on jutro przyniesie Ci pieniądze do Twojego spożywczaka który prowadzisz czy obetnie u Ciebie włosy jeżeli masz zakład a nie sam upiecze sobie chleb i sam obstrzyże się maszynką przed lustrem ;)

 

Jeżeli nadal tego nie rozumiecie to do roboty Panowie i Panie, zrobisz taniej instalację, ale w tym czasie nie obetniesz kilku głów w zakładzie, wszystko ma swoją cenę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...