Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

Małe centrale Bartosza, też są godne polecenia.

Nie słyszałem by komuś taka zamarzła.

Nie są to może jakieś "zbajerowane" konstrukcje.

Dobrze przemyślane, złożone z markowych komponentów (Papst, Belimo, Klingenburg) w solidnie izolowanej obudowie.

Z prostym sterownikiem.

 

Jeśli tylko cena jest odpowiednia śmiało można polecić.

 

A których małych piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jest to produkt stosunkowo nowy - flagowym ich produktem były rekuperatory z wymiennikiem spiralno-przeciwprądowym.

Po premierze Veny Compakt zwróciliśmy im uwagę na słabe sterowanie, a mianowicie chodziło o możliwość sterowania TYLKO co 20%.

Bardziej obrazowo:

Mając rekuperator o wydajności 500m3/h można było regulować wydajności co 100m3/h, co w przypadku domowej wentylacji było delikatnie mówiąc rozwiązaniem bardzo słabym.

 

Każdy "mądry" wyciągnąłby wnioski z krytyki (darmowej), lecz Panowie automatycy stwierdzili, że jest to rozwiązanie optymalne... Później podobno to zmienili..

Firma Bartosz produkuje przede wszystkim jednostki duże i to jest ich rynek zbytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem nowy temat ,a potem zauważyłem ze mogę tu napisać;/

 

Witam pilnie proszę o pomoc w wyborze rekuperatora .Dostałem propozycję na ten rekuperator :Komfovent Domekt R 400 V .Nie mogę znaleźć żadnych opini na jego temat.

Czy ktoś potrafi doradzić czy to jest dobry rekuperator? Jak z ceną wymianów filtrów? Cena około 8500zł (reku plus instalacja,bez rozprowadzenia kanałów itd -to mam zrobione).Czy lepiej wybrać coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ronifcb.

A co tu dużo mówić. Centrala z wymiennikiem obrotowym. Podstawową zaletą tego typu central jest brak zamarzania wymiennika w czasie mrozów. Co za tym idzie, nie musisz mieć grzałki wstępnej, by-passów i innych cudaków. Masz nagrzewnicę elektryczną wtórną. Jeżeli uznasz, że nawiewane powietrze jest zbyt zimne, to możesz je dogrzać.

Dodatkowy króciec do wyciągu powietrza - możesz podpiąć wyciąg z kuchni (aczkolwiek nie wiem jak jest z tłuszczami z okapu).

I jeszcze jedno. Nie obawiaj się powracających zapachów z wyciąganego powietrza. Jeżeli dobrze ustawisz wydajności wentylatorów, to żaden smród wyciągany z łazienki nie wróci do salonu (wraz ze świeżym powietrzem).

Musisz jedynie mieć świadomość, że ta centrala ma filtry kasetowe - takie jak w samochodach (są to filtry droższe od kieszeniowych) - aczkolwiek z torbami nie pójdziesz. Filtry powinieneś wymieniać dwa razy w roku. Chyba że masz bardzo zanieczyszczone powietrze - to wtedy trzeba wymieniać częściej.

 

Osobiście mam centralę Systemair typ VTR 500.

W chwili, kiedy piszę tego posta na mojej centrali są następujące temperatury:

Tczerpni (mierzone na wejściu do centrali) -10,8 C

Twyrzutni (mierzone na wyjściu z centrali) -1,7C

Tpowietrza nawiewanego (mierzone na wyjściu z centrali) +9,6C

Tpowietrza wyciąganego z pomieszczeń (mierzone na wejściu do centrali) +13,3C (będę musiał jeszcze docieplić rury na strychu, bo z pomieszczeń wychodzi +20,8C)

Takie parametry centrala uzyskuje sama z siebie. Śmiem twierdzić, że wymienniki przeciwprądowe i krzyżowe w tej chwili zamarzły. Zresztą poczytaj na forum.

 

Strumień powietrza 150m^3/h

Grzałka elektryczna wyłączona.

 

Zapomniałbym - nie potrzebujesz kanalizacji do odprowadzenia skroplin (bo ich nie ma).

 

Jeżeli Twój budżet pozwala na zakup takiej centrali, to spokojnie możesz ją kupić. Ta centrala (tak samo jak moja) to taki wół roboczy - po prostu robi swoją robotę.

 

... i się rozpisałem (przepraszam).

Edytowane przez dembi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwośc dorobienia kasety do filtrów i kupowania filtrów na m2? Czytałem że wiele osób tak robi.Nie wiem jak ze zuzyciem prądu w porównaniu z innymi centralami.Pozdrawiam

 

To tylko przykłady:

http://allegro.pl/filtr-kasetowy-fi-200-g4-i6520572035.html

http://allegro.pl/mata-wloknina-filtracyjna-f7-filtr-do-rekuperatora-i6537962796.html

http://allegro.pl/filtr-do-rekuperatora-g4-mata-wloknina-filtracyjna-i6613812375.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojej centrali Komfovent Domekt R 400 V są przeznaczone filtry kasetowe.

Coś takiego: https://solisfiltry.pl/domekt-rego-400v.html

Jeżeli chcesz kombinować z materiałem kupowanym na metry, to musisz mieć świadomość, że powierzchnia czynna takiego filtra jest kilkukrotnie mniejsza niż w oryginalnym filtrze. Będziesz musiał go częściej wymieniać. Jak często - tego nie wie nikt. Ustalisz to metodą prób i błędów.

 

Tkaninę filtracyjną kupuje się zazwyczaj do filtrów kieszeniowych http://komfortowo24.pl/pl/p/Filtr-wyciagowy-kieszeniowy-BFVTR-500-G3-do-Rekuperatora-Systemair-SAVE-VTR-500/1184 . Wtedy dorabiasz ramkę i wymieniasz tkaninę - powierzchnia czynna filtra pozostaje taka sama.

Edytowane przez dembi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie coś polecić co będzie alternatywą(tylko nie droższą) od wyzej wymienionego komfoventa r400?Centrala będzie w garazu nieogrzewanym ,ale na pewno bedzie w nim na plusie bo jest ocieplony 20cm styro. Dom 100m2 pow uzytkowej.Kanały połozone na poddaszu w 30cm warstwie styro.Zalezy mi na tym by eksploatacja była jak najtańsza (filtry pobór prądu ect).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojej centrali Komfovent Domekt R 400 V są przeznaczone filtry kasetowe.

Coś takiego: https://solisfiltry.pl/domekt-rego-400v.html

Jeżeli chcesz kombinować z materiałem kupowanym na metry, to musisz mieć świadomość, że powierzchnia czynna takiego filtra jest kilkukrotnie mniejsza niż w oryginalnym filtrze. Będziesz musiał go częściej wymieniać. Jak często - tego nie wie nikt. Ustalisz to metodą prób i błędów.

 

Tkaninę filtracyjną kupuje się zazwyczaj do filtrów kieszeniowych http://komfortowo24.pl/pl/p/Filtr-wyciagowy-kieszeniowy-BFVTR-500-G3-do-Rekuperatora-Systemair-SAVE-VTR-500/1184 . Wtedy dorabiasz ramkę i wymieniasz tkaninę - powierzchnia czynna filtra pozostaje taka sama.

 

Czyli jest możliwość dorobienia(ku[ienia ramek i wymiana samej tkaniny? Jeżeli dobrze kalkuluje to i tak to się lepiej opłaci niż kupowanie oryginalnych filtrów.

 

 

 

 

 

 

Vent-Axia Kinetic 250.

Kto Ci wciska reku o wydajności 400m3/h ??

 

Możesz coś więcej napisać o tym rekuperatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane masz na stronie producenta.

Pomiary, wykonywane przeze mnie przy temperaturze -12C masz w wątku "Jaki rekuperator do małego domu"

Dokładnie rok temu zamieszczałem.

 

A co poza tym ?

Przy wydajności 100m3/h pobiera 20-22W, filtry F5 na ramkę zakładam sam, jest cichy.... Więcej mi nie potrzeba :)

 

EDIT: tu masz tego posta:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?241834-jaki-rekuperator-do-ma%C5%82ego-domu-90m2-u%C5%BCytkowej&p=7033605&viewfull=1#post7033605

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz przygotować :)

Tylko, że ten Komfortvent dla Ciebie to chyba nie jest najlepszy wybór. Zimą będziesz potrzebował wydajności 90-120m3/h (zakładam 3-4 osoby)

Czyli 20-25% wydajności reku.

Na niektórych 20% nawet nie ustawisz, a jeśli nawet, to cierpi na tym sprawność.

Sprawdzałeś pobór prądu tego rekuperatora na przy 100m3/h wydajności ?

Niewielki rekuperator powinien pobierać wówczas około 20W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Ten temat jest ogromny, a starsza część jest już pewnie nie aktualna, dlatego zadam pytanie i jeśli coś było wcześniej to nie krzyczcie chodź może pytanie podobne już padły ;)

 

Chcę założyć WM, będzie to rozbudowa-przebudowa. Dom stary, prostokąt 17m x 10m z poddaszem użytkowym. Metraż po zakończeniu budowy 213m2 i kubatura 1126m3. Glikolowy wymiennik ciepła chcę założyć sam, warunki mam dobre teraz gliniasty,mokry.

Na sam rekuperator chcę przeznaczyć około 11000 zł. No i pozostaje pytanie jaki kupić. Z renomy i marketingu skłaniałbym się do Aeris NEXT bo wcześniejszej wersji raczej nie ma już co kupować. Chciałbym z wentylacją "gadać", a u Aeris jest taki plus, że ma integrację z KNX, jeśli nawet w domu nigdy nie założę KNX to są inne systemy które obsługują magistralę KNX.

 

Pytanie czy Aeris to optymalny wybór i jaki rozmiar wybrać 350 czy 450? W domu 3 osoby, a przez połowę dnia dom prawie pusty. Jeszcze nie byłem z projektem u żadnego wykonawcy czy sprzedawcy.

Czy nie uważacie, że cennik np. dodatków do tych rekuperatorów jest zawyżony? Np. nagrzewnica wtóra kosztuje ponad 1000zł, a technicznie jest to metalowa rura z grzałką, która normalnie powinna kosztować 300-400zł! Skoro akcesoria są drogie to jako klient mam wrażenie, że rekuperatory też są "przecenione" oczywiście w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz przygotować :)

Tylko, że ten Komfortvent dla Ciebie to chyba nie jest najlepszy wybór. Zimą będziesz potrzebował wydajności 90-120m3/h (zakładam 3-4 osoby)

Czyli 20-25% wydajności reku.

Na niektórych 20% nawet nie ustawisz, a jeśli nawet, to cierpi na tym sprawność.

Sprawdzałeś pobór prądu tego rekuperatora na przy 100m3/h wydajności ?

Niewielki rekuperator powinien pobierać wówczas około 20W

 

Moj instalator mówi że Vent-Axia Kinetic 250 jest za mały .Z tego co widzę to pobór prądu ten komfovent ma chyba mały.Co sądzicie o air packu 300v?Teraz juz żałuje że nie zrobiłem wszystkiego na własną rękę.W domu będize mieszkało max 4 osoby.Mamy 7 nawiewów i 3 wywiewy bodajże w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj instalator mówi że Vent-Axia Kinetic 250 jest za mały .Z tego co widzę to pobór prądu ten komfovent ma chyba mały.Co sądzicie o air packu 300v?Teraz juz żałuje że nie zrobiłem wszystkiego na własną rękę.W domu będize mieszkało max 4 osoby.Mamy 7 nawiewów i 3 wywiewy bodajże w domu...

 

Na 4 osoby na pewno NIE jest zbyt mały, skoro u mnie przy trzech działa na 30-35%

Jaki Ty masz dom ?

 

JAki pobór ma Komforvent przy wydatku 100-120m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...