Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie ja doszukałem się następujących danych o komfowentach z wymiennikiem obrotowymi :

 

demekt R 400 wykonanie V a więc pionowe nominalny przepływ powietrza 210 m3; nominalnie 300 m3 przy Pa 100. Oznaczenie 400 w nazwie to zatem nie jest 400 m3....

 

domekt R 250 wykonanie F podwieszane " 203 m3 nominalnie 290 m3 przy Pa 100.

 

 

Wersja 250 z wymiennikiem preciwprądowym ma znacznie mniejsze przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy wywiewie na 30% i nawiewie 25% nawiewał 15C przy -17 i bylo to o o stopień mniej, niż dzień wcześniej przy -19C

Być może wymiennik zaczyna pokrywać się lodem.

 

Mam ustawioną wydajność 30%, on przy tych mrozach reguluje sobie nadmuch, ustawiawiąc 25%, co jakiś czas 16%

Przez jakiś czas pracuje nominalnie 30 na 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój reku pracuje na 35%.

Gdyby pracował na 50% miałby lepszą wydajność. Przy 60% pewnie jeszcze lepszą.

 

Jak wstawisz rekuperator o o wydajnośći 400m3/h to będzie musiał ustawić go na 20% i będziesz miał problem z wydajnością.

Spytaj, czy on o tym wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irytuje mnie to ciągłe mylenie pojęć...

A z GRUBOŚCIAMI problemów nie będzie? Bi jak rozważamy przypadkowe wielkości...

 

Wydajność = ilość m3/godz.

Tobie chodzi o SPRAWNOŚĆ czy o SKUTECZNOŚĆ tego reku?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem przy 50% będzie jeszcze lepszy odzysk ciepła? Kolejny argument jest taki że to nie jest rekuperator do naszego klimatu i będzie w temp ponięj zera działał sam wywiew...

 

Tak, przy 50% WYDAJNOŚCI, będzie miał lepszą SPRAWNOŚĆ :)

ukłony dla adama :)

 

W tej chwili jest -7C, wywiew działa na 35%, nawiew na 30%.

Co jakiś czas na kilka minut obniża nawiew do 18%.

 

Pomiary przy -12C sprzed roku (przy ostawieniuu na 30% wydajności) widziałeś w podlinkowanym poście.

Wydrukuj, pokaż instalatorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie każdy instalator poleci co innego .Czytam o airpacku i tez niby zamarza ,także nie wiem jak to bedzie u mnie .Widze że u Cb rekuperator jest w szafce w kotłowni pewnie gdzie temp jest około20stopni.U mnie bedzie w garazu nieogrzewanym gdzie tem bedzie około5stopni.Także trochę się o to boję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie każdy instalator poleci co innego .Czytam o airpacku i tez niby zamarza ,także nie wiem jak to bedzie u mnie .Widze że u Cb rekuperator jest w szafce w kotłowni pewnie gdzie temp jest około20stopni.U mnie bedzie w garazu nieogrzewanym gdzie tem bedzie około5stopni.Także trochę się o to boję.

Wymiennik Ci nie zamarznie nawet jak w garażu do 0 st.C będzie - nie masz się czego obawiać, a niżej to najpierw problem będzie z odpływem skroplin to one będą zamarzać, sam wymiennik będzie się jeszcze bronił przez system antyzamrożeniowy i/lub grzałkę pierwotną.

 

Lepiej reku z nagrzewnicą - na pewno to bezpieczniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie, choć raz, czy dwa po kilku dniach mrozów ( przy -19C dość często do niego zachodziłem) wyłączył na kilkanaście minut nawiew.

Tym niemniej w czwartej dobie mrozów sprawność poleciała w dół i nadmuchiwał 12C, czyli wymiennik mógł się zacząć obladzać

Kiedy ustawiłem 3% więcej na wywiewie taka sytuacja już się nie powtórzyła, zresztą później mrozy ustąpiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...