Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

Jeśli znajdziesz Swegon Casa W4 w swoim budżecie to polecam - mercedes wśród central. Do tej pory Swegon nie oferował w Polsce produktów dla budownictwa jednorodzinnego - wchodzą świeżo na rynek polski. Jeśli nie to dobry sprzęt robi Komfovent - modele Domekt. Nie mam dużych doświadczeń w centralkach dla domów, ale przy większych modelach sprawują się bez zastrzeżeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Osobiście miałem styczność z Domekt CF 500 F zamontowana w budynku biurowym. Ogólnie mam dobre wrażenia. Wygląda na solidnie wykonaną, z hałasem nie było problemu no i najważniejsze - nie brakowało sprężu. Ogólnie nie warto dobierać centrali "na styk". Jak masz zapas to centrala będzie po pierwsze pracowała na niższym biegu przez co będzie ciszej, po drugie przy zabrudzonych filtrach mniej będzie brakowało sprężu.

Zobacz sobie na panel C6.1. trochę trzeba dopłacić ale fajny dotykowy bajer.

Model który wybrałeś w warunkach domku powinien spokojnie tłoczyć 300 m3/h.

Porównaj sobie ewentualne ceny filtrów, ewentualna dostępność zamienników itd - wbrew pozorom (w zależności od tego czym palą w kotle sąsiedzi i ile masz pylących drzew w pobliżu) filtry możesz musieć wymieniać częściej niż co pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Względem czego?

Ja spodziewam się ciepłego, świeżego powietrza wpadającego do domu zamiast mroźnego które motywuje do przytykania wentylacji grawitacyjnej jak tylko się da. Oszczędności nie będę miał, bo nie będzie z czym porównać i nie będę wiedział jak na koszt ogrzewania wpływa izolacja ściany, jak okna, jak strop, a jak rekuperator.

 

Witam,

 

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oprócz oszczędności kosztów ogrzewania związanych z odzyskiem ciepła, niesie za sobą również inne korzyści. Po jej montażu w budynku nie będzie już potrzeby otwierania okien przy zachowaniu maksymalnego komfortu świeżego powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu w sezonie letnim zostaną również ograniczone problemy z owadami w budynku. Poza tym jest to rozwiązanie wskazane dla alergików, ponieważ w centrali wentylacyjnej zamontowane są filtry, które zatrzymują różnego rodzaju pyłki powodujące alergię.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam się zastanawiam nad tym rekuperatorem, cena bym powiedział bardzo dobra, nawet robiąc samemu taki rekuperator cenowo by wyszło pewnie podobnie.

http://allegro.pl/centrala-wentylacyjna-rekuperator-300m3-h-jonizato-i6705624241.html

3 osoby zakupiły ten rekuperator więc jakieś zainteresowanie jest, napewno wykonany jest lepiej niż jakaś luna, no i ma w sobie jonizator.

 

Rozmawiałem z gościem od tych rekuperatorów i mówił mi, że na początku marca ma mieć do nich silniki EC, które można zamontować bez problemu. Dopłata około 400 zł do reku. Nie wiem czy sprowadził te silniki, ale można podpytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Szukacie rozwiązań zastępczych. Thessla to firma, która juz samą nazwą upodabnia się do o wiele bardziej znanej marki Tesla produkującej choćby auta na prąd i to już wiele mówi. Fakt jest taki, że obecnie wiele rekuperatorów pojawiło się pod różnymi nazwami na rynku, ale podobnie jak z pompami ciepła sa to produkty, które sa tzw.składakami, jeden ma to Holandii, tamto z Belgii, to z Chin, a jest robione pod polską granicą... Nie obierajmy tej drogi i nie korzystajmy z super ceny na allegro, gdyż jest to wasz dom, czyli miejsce, gdzie będziecie spędzać większą część życia.

 

Druga sprawa rozprowadzenie kanałów? Czy ktoś z was wie jaka musi być odległość między czerpnią i wyrzutnią? To jest podstawowe pytanie, a przecież wiedzy w wentylacji jest masa by się jej podjąć, więc zachęcam do skorzystania z wiedzy fachowców a nie pana x i y. Rekuperacja ma zapewnić wam komfort mieszkania, dostarczyć świeże powietrze i zabrać to zużyte, do tego sfiltrować te zanieczyszczenia, które normalnie unosza się w powietrzu, no i wyprowadzić nadmierną wilgoć.

 

Na rynku jest rekuperator nr 1, sprawdzony, od lat istniejący i doskonale sobie radzący z tym co się dzieje z powietrzem i co ma się z nim dziać przy rekuperacji. Są też wersje ekonomiczniejsze i tu zaczyna się wachlarz produktów, ale aby dokonac wyboru trzeba mieć wiedzę większą niż to, że ktoś powiedział, że wymieni silnik na ec.

 

Polecam przy rekuperacji działać z głową, bez emocji, gdyż nie jednokrotnie wentylacja za 20 tys będzie ostatecznie tańsza niż rekuperacja za 16 tys. Ponieważ zliczając zużycie prądu, przeszkadzający hałas, męczące wibracje i stracony czas na poprawianie mechanizmu wentylacji to spokojnie wyjdzie ponad 4 tys. I jeszcze jedna rzecz prosze pamiętać, że wszystkie rekuperatory mają dwa lata gwarancji, a więc warto zastanowić się czy instalując instalację, która do poprawnego działania musi pracować na najwyższych obrotach, będzie nam długo służyć po zakończeniu gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
hektor80, fotohobby - macie coś podłączone pod przewód LS?

Chciałem dzisiaj odpalić "na krótko" centralę ale nie wiem co z tym LS-em. Instrukcja mówi coś o light switch ale (przynajmniej na razie) nic takiego nie przewidywałem.

 

Pozdrawiam

 

Z tego co pamiętam to nie podlaczalem tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciał bym was prosić o pomoc w doborze centrali a mianowicie zastanawiam się nad trzema modelami jest to Aerisnext 350, Vaillant VAR 360/4 i NIKOL 320, powieszchnia użytkowa domu to 170 m2 jest to dom parterowy i nie wiem czy nie muszą to być trochę mocniejsze centrale?ostatnio zaciekawiły mnie też wymienniki ciepła z odzyskiem wilgoci np: Aerisnext 350 entalpiczny czy odpuścić ten rodzaj sprzętu? Są droższe i pytanie czy poprostu warto w to inwestować? Za pomóż z góry dziękuje i pozdrawiam Bartek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w stopce mam Daikina VAM500FB.

Spostrzeżenia moje są takie:

1) Rekuperator ma prosty wyświetlacz, a nie jakiś tam hiper super dotykowy kolorowy. Ale za to jest prosty i przejrzysty.

2) Ma tylko 2 biegi i 3 serwisowy. Ale ma też na każdym z biegów 15 stopni konfiguracji tych biegów, tak aby dostosować do swoich potrzeb.

3) Łatwo wymienia się filtry i jest cichy - może to zasługa wygłuszenia pianką.

4) Co ważne, nie musiałem odprowadzać skroplin, bo ma odzysk.

Musze jeszcze zamontować nagrzewnicę, bo zapomniałem o niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś (użytkownik, dystrybutor, instalator) odpowiedzieć pytania dot. rekuperatora Samsung:

 

Cytaty skopiowane z DTR i instrukcji użytkowania urządzeń:

AN026JSKLKN Series, AN035JSKLKN Series, AN050JSKLKN Series, AN080JSKLKN Series, AN100JSKLKN Series

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201609/20160913122218040/ERV_IM_EN_DB68-05252A-02_160527.pdf

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201604/20160419095136421/ERV_IB_EN_05251A-01_160325.pdf

 

Do not use this product for dehumidifying purpose in areas with high humidity such as underground parking lot,

bathroom, etc.

- Hot and humid air may enter into the product and cause electrical damage, fire, electric shock or water leakage

Dlaczego producent nie zezwala na podłączenie do tej centrali wyciągu z łazienki?

Clean the heat exchange element at least twice a year. However, the cleaning cycle may vary according to the used period

and condition of the ventilator. Clean the heat exchange element more frequently in dusty place.

If the heat exchange element is damaged, purchase it individually in a customer care center or an agency that

you bought the product.

Wymiennik ciepła należy czyścić 2 razy w roku, oraz jest elementem eksploatacyjnym.

Ile kosztuje nowy taki wymiennik?

For the installation and operating temperatures for the ventilator, refer to the table below. If the ventilator is operated

under the condition other than are indicated, it may not operate due to the protective device in the ventilator. Especially, if outside temperature is under -15*°C, the ventilator does not operate at all

Czyli poniżej temperatury -15 st.C nie mamy nawiewu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Rozmawiałem z gościem od tych rekuperatorów i mówił mi, że na początku marca ma mieć do nich silniki EC, które można zamontować bez problemu. Dopłata około 400 zł do reku. Nie wiem czy sprowadził te silniki, ale można podpytać.

 

sam się zastanawiam nad tym rekuperatorem, cena bym powiedział bardzo dobra, nawet robiąc samemu taki rekuperator cenowo by wyszło pewnie podobnie.

http://allegro.pl/centrala-wentylacy...705624241.html

3 osoby zakupiły ten rekuperator więc jakieś zainteresowanie jest, napewno wykonany jest lepiej niż jakaś luna, no i ma w sobie jonizator.

 

Możesz mi coś więcej napisać o tym urządzeniu. Niestety sam nie potrafi znaleźć.

Edytowane przez ziolek1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/centrala-wentylacyjna-rekuperator-650m3-h-jonizato-i6800467197.html

Wprowadzili właśnie do sprzedaży centralę 650 silniki EBM cena wydaje się być atrakcyjna

 

Co z tego jak jest tam użyty zwykły krzyżowy wymiennik . Sprawność takiego wymienika to max 60% ,a patrząc na cały opis na ukcji to jest całkowicie nierzetelny. U góry inna specyfikacja , na dole jeszcze inna (bardzo optymistyczna) i itd ...

 

DObry wymiennik to krzyżowy przeciwprądowy na np. wymienniku RecAir RS160 o odzysku do 92% ...

 

Nie podany pobór prądu zależnie od wydajności jednostki i itd ...

 

To moze być bardzo drogi w użytkowaniu "tani" rekuperator jak okaże się że pobór prądu wysoki a odzysk słaby ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciał bym was prosić o pomoc w doborze centrali a mianowicie zastanawiam się nad trzema modelami jest to Aerisnext 350, Vaillant VAR 360/4 i NIKOL 320, powieszchnia użytkowa domu to 170 m2 jest to dom parterowy i nie wiem czy nie muszą to być trochę mocniejsze centrale?ostatnio zaciekawiły mnie też wymienniki ciepła z odzyskiem wilgoci np: Aerisnext 350 entalpiczny czy odpuścić ten rodzaj sprzętu? Są droższe i pytanie czy poprostu warto w to inwestować? Za pomóż z góry dziękuje i pozdrawiam Bartek.

 

bartek_chtk,

 

Jeżeli rozważa Pan również innych producentów niż wymienieni, to marka Buderus ma w swojej ofercie wysokosprawną centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, wynosząca nawet do 90% i bardzo cicha praca. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...