Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

Pytanie o dobór reku. Dom o pow. ogrzewanej 190 m, kubatura 680, parter, 4 osoby.

 

Z ofert jakie otrzymałem to Aeris next 600 - w jednej wersji z wymiennikiem entalpicznym - pytanie czy warto?

Jedna z ofert była na centralkę z wymiennikiem obrotowym - komfovent domekt r600.

 

Od jednego wykonawcy dostałem ofert z możliwością wyboru 3 rekuperatorów: theslagreen, zehnder oraz renovent excelent.

 

Cenowo wszystko podobnie oprócz ostatniej oferty, ale tam też nie dostałem konkretnych modeli do wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po pierwsze jak znam życie to podałeś kubaturę z projektu, czyli po obrysie zewnętrznym która nie ma nic wspólnego z faktyczną. A po drugie to do czego Ci 600 jak i tak 99% czasu będzie chodzić na wydatku rzędu 120 - 150. Tobie potrzebne reku rzędu 300 max 400.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby wszystkie pomieszczenia miały ponad 3 m wysokości?

Wentylacja jest dla ludzi a nie dla powierzchni czy kubatury. 30 -40 m3 na osobę to max o czym nieraz było pisane. Inaczej będziesz miał problem z niską wilgotnością. Powtarzam 99% czasu reku będzie chodziło na wydajności 120 - 150 m3. Wiec reku o wydajności 600 m3 jest bez sensu. Tam nawet najprawdopodobniej nie będziesz w stanie ustawić tak niskiej wydajności.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nie, ale połowa domu w części dziennej, po montażu sufitów, będzie miała ponad 3,30.

W projekcie niby są 3 biegi. Pierwszy 150m3/h, drugi 360, a trzeci 460.

 

Ok, to z wydajnością temat na pewno do przemyślenia. Pytanie dalej pozostaje co do samej firmy reku, czy opłaca się brać aerisa z wymiennikiem entalpicznym zamiast z krzyżowym, a może pójść w zupełnie inną stronę i wziąć rekuperator z wymiennikiem obrotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostanio znalazłem rekuperatory ATC THR z silnikami EC cena około 3200 zł. Czy ktoś miał doczynienia z tym sprzętem. Czy warto kupić reku z odzyskiem wilgoci? Tutaj przesyłam instrukcję http://www.airtradecentre.com/PL/PL/download/282811450f86396ad407f4/Instrukcja-monta%C5%BCu,-obs%C5%82ugi-i-serwisowania.pdf cenne będą każde wskazówki. Zastanawiam się jeszcze nad Vut 300 EC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanie dotyczące średnicy kanałów czerpni i wyrzutni. Mam kupionego Kinetica 250, średnica króćców 125mm. Jakimi średnicami puścić odcinki od czerpni i do wyrzutni? 125mm czy 160mm?

 

Ja w starym domu mam KInecta i mam otwór fi125 , ale jest on stanowczo za mały. Sama czerpnia i jej konstrukcja ogranicza już sam przepływ , więc lepiej dac większą i wtedy dać redukcję.

 

W nowym domu dałem fi160 , ale poterm stwierdziłem że jednak dla pewności dać fi200 :)

 

U mnie będzie fi200 i wtedy redukcja do fi125 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz Kinetica 250 na dom 165m2? Nie brakuje mu pary?

 

A czemu miało by mu brakować ??

 

U mnie wentylacja działa od 100 do 150m3/h , ale od dłuższego czasu mam ustawione na 40% czyli 120m3.

Rodzina 4 osobowa.

 

Kubatura nie ma żadnego znaczenia , bo wentylacja jest dla ludzi.

 

Z tego co pamiętam na 1 osobę poiwnno zapewnić się 20-30m3/h przepływu powietrza więc od 80m3 do około 120m3.

 

Do nowego domu też kupuję Kinecta 250 , bo w tej cenie nic ciekawszego się nie kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

W nowym domu dałem fi160 , ale poterm stwierdziłem że jednak dla pewności dać fi200 :)

 

U mnie będzie fi200 i wtedy redukcja do fi125 ...

 

Ok, ale to czerpnia. Wyrzutnię też ciągniesz 200mm? Nie lepiej zostawić te 125 żeby prędkość powietrza na wyrzutni była większa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale to czerpnia. Wyrzutnię też ciągniesz 200mm? Nie lepiej zostawić te 125 żeby prędkość powietrza na wyrzutni była większa?

 

Nie chciałem kombinować i nigdy nie widziałem aby czerpnia/wyrzutnia miała inną średnicę.

 

Nie wiem czy się dobrze zrozymieliśmy.

Otwory w ścianie mam fi200 i takiej średicy bedzie czerpnia i wyrzutnia. Ale po drugiej stronie muru będzie od razu redukcja do f125 i taką średica rur trafi do rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją rekuperatory dla powierzchni ~21m2? I nie chodzi mi o takie przez ścianę co pracują 90 sek. nawiewając, a potem kolejne 90sek. wywiewając, ale zwykłe strychowe/nadstropowe działające w trybie ciągłym nawiew/wywiew z wymiennikiem np. krzyżowym. Jaka musi być wydajność rekuperatora dla takiego pomieszczenia z łazienką i aneksem kuchennym gdzie stale przebywa 1 osoba?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w starym domu mam KInecta i mam otwór fi125 , ale jest on stanowczo za mały. Sama czerpnia i jej konstrukcja ogranicza już sam przepływ , więc lepiej dac większą i wtedy dać redukcję.

 

W nowym domu dałem fi160 , ale poterm stwierdziłem że jednak dla pewności dać fi200 :)

 

U mnie będzie fi200 i wtedy redukcja do fi125 ...

 

Masz może namiary na jakś firme, która sprzedaje te reku w konkurencyjnych cenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...