Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Zajmuję się rekuperacją jako firma instalatorska już kilka lat. obecnie najbardziej podobają mi się rekuperatory komfovent sprzedawane przez firmę ventia.pl

 

Dlaczego moim zdaniem są najlepsze:

1. Mają obrotowy wymiennik. tzn NIE ZAMARZAJĄ. głównym problemem wszystkich rekuperatorów o których tu pisano jest to, że wymienniki krzyżowe i przeciwprądowe powinny w warunkach jakie panują w Polsce mieć zastosowaną nagrzewnicę wstępną, która zużywa prąd i kosztuje ok 1000 zł aby ją dokupić do urządzenie. ja jako instalator nie sprzedam i nie zainstaluje rekuperatora bez takiej nagrzewnicy klientowi.

2. Jest bardzo dobrze izolowany. producent podaje, że może być montowany nawet na zewnątrz budynku. dla mnie najlepszy miejscem na reku jest poddasz nieużytkowe. montując rekuperatory zwykłe musimy im zapewnić najlepiej temperaturę pracy +5 ^C czyli na poddaszu nieużytkowym raczej nie.

3. Nie ma odpływu skroplin czyli wchodzi dalej w grę poddasze bo nie będzie sytuacji, że zamarzną nam skropliny

4. Odzysk wilgoci. Nie pisze i nie mówi się o tym ale rekuperatory w zimę gdy jest duży mróz i wilgotność powietrza na zewnątrz bardzo niska nawet poniżej 10% wysusza w domu bardzo powietrze. rekuperatory z obrotowym wymiennikiem odzyskują wilgoć. Z przeciwprądowym producenci coś tam próbują jest np. aeric CA 350 ERV z rekuperatory.pl ale to sporo więcej kosztuje.

5. Spory spręż nie miałem żadnych problemów z osiągnięciem wydajności nawet przy dużych domach z bardzo skomplikowanymi i długimi kanałami.

6. Posiadają automatykę i dodatkowy wentylator do zgrania go z okapem kuchennym. tzn w momencie gdy włączamy okap czyli rząd wyciągu 300-500 m3/h czyli mniej więcej tyle co wyciąg rekuperatora robimy znaczące podciśnienie w domu. tu rekuperator sam zwalnia wyciąg i bilansuje nawiew z wyciągiem.

7. Bardzo rozbudowana automatyka. GWC, GGWC,, nagrzewnice wodne wszystkim idzie przez niego sterować.

8. biorąc pod uwagę zalety czyli nie zamarzanie silniki EC odzysk wilgoci cena jest bardzo konkurencyjna.

 

Najstarszy jaki montowałem ma ponad rok i narazie nie było serwisu. a serwis przejmuje producent po części.

WADA

Bardzo ciężko kupić go prywatnej osobie. musi być firma instalatorska

Są dosyć duże i ciężkie.

 

Montowałem również dużo aerisów z rekuperatory.pl to samo zender czy jakoś tak(fajne prawie bezawaryjne bardzo dobra automatyka podłączenie do inteligentnego domu itd wszystkie gwc nagrzewnice, teraz są sprzedawane w standardzie z nagrzewnicą wstępną czyli nie zamarzają) , 1 nikola (nie podobał mi się), bartosza montuje mój znajomy mi osobiście nie przypadł do gustu ale nie mam konkretnego zdania, dospel jest tragednią mają jedną zaletę dobrze działa serwis gwarancyjny (ale chyba nie o to chodzi). montowałem jeszcze rekuperator z firmy radwan chyba on się nazywał restor 400 kaszana (jak go się stawia przy aerisie to widać który ile kosztował), montowałęm też kiedyś renowenta 400 działa do dziś ale nie wiem za bardzo jak nie mam zdania konkretnego.

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiela ten twój komfowent kosztuje na taki 150m domek z poddaszem?Jak dojdzie odmrażanie to zero oszczędności z tego wyniknie, do tego sucho ,że parkiet dęba staje , to i komfortu też nie będzie.Zalety?Otwieramy okno i mamy masę świeżego powietrza w grawitacji ,a nie ma nic przyjemniejszego jak otwarte okno i pachnący ogród za nim od rana! Jak pojawią się komary założymy siatkę , jak ktoś czymś przysmrodzi ,to zamkniemy na chwilę okno.Tak po prostu.A tu wentylatory,czujniki,baypassy,filtry , czerpnia ,wyrzutnia,pokrętełka ,rożne poziomy kontrola ,myślenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, mam grawitacyjną , otwieranie okien itd. Koszmar.

 

Obecnie. W dzień słoneczko. Uchylamy okna. Wypadałoby tak zostawić na noc bo będzie zaduch. Ale z rana temperatura niska, człowiek budzi się z chrypką. Kicha.

 

Odnośnie czujników , kompów, paneli mam podobne przemyślenia. Przerost formy nad treścią. Miłe może dla oka ale nie konieczne no i niemiłe dla portfela :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w moim przypadku czynnikiem wpływającym na wybór reku jest możliwość sprzęgnięcia go z inteligentnym domem. A dokładnie z PLC. Jak na razie znalazłem info o Urządzeniu Renovent HR i udanych próbach podłączenia go pod zewn sterownik. więcej tutaj: http://plc-home.pl/realizacja-systemu/rekuperator

Jak piszę autor tego bloga, dla niego kryterium wyboru to fakt czy producent: "udostępnia publicznie dokładną specyfikację instalacji, wnętrza, programowania i interfejsów swojego produktu". Prosiłbym o informacje jak to wygląda z innymi producentami reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w domu, gdzie zamontowany jest rekuperator firmy Orcon. Cicho chodził, powietrze też świeże. W przyszłym roku może zacznę budowę i także myślę o systemie rekuperacji. Pytałem o koszt do domu o powierzchni około 140-150 mkw, to firma ASK powiedziała, że to będzie w okolicach 15 tys. zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukając taniego rekuperatora trafiłem na VUT-a 300 który w sieci LeroyM jest właśnie za niecałe 2300. jeśli jeszcze skorzysta się z programu rabatowego i odejmie 10% to nie wiem, czy znajdę coś bardziej atrakcyjnego ? czy dobrze mi się zdaje, że jest to dużo bardziej solidne od osławionej LUNY ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukając taniego rekuperatora trafiłem na VUT-a 300 który w sieci LeroyM jest właśnie za niecałe 2300. jeśli jeszcze skorzysta się z programu rabatowego i odejmie 10% to nie wiem, czy znajdę coś bardziej atrakcyjnego ? czy dobrze mi się zdaje, że jest to dużo bardziej solidne od osławionej LUNY ?

 

luna ma wymiennik pp a i tak wychodzi taniej :)

 

 

a co ten wynalazek ma wspólnego z reku?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.darco.com.pl%2Foferta%2Fp%2C62%2Cokragle-z-grzalka.html

No też dlatego poważnie pytam co to i jak zadziała.Reku i wentylatorki też troszku prądu zużywają.W kanałach doprowadzających powietrze za 20lat zalęgnie się syf (choć mówią ,że nie) a tak zawsze świeże powietrze przynajmniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym syfem w kanałach to niezupełnie tak jest - mam wywiew fi 100 znad kuchenki zamiast okapu (bezpośrednio do reku), pracuje stale z wydajnością 60 m3/h. Codziennie się gotuje, smaży i od dwóch jakoś nic nie chce się osadzić - zero syfów, pajęczyn, nic, dalej aluflex świeci w środku jak nowy. Tymczasem przy identycznym zamocowaniu na grawitacji (oczywiście odcinek poziomy musiałby mieć max pół metra aby w ogóle cokolwiek ciągnęło) cały kanał po roku byłby zawalony syfem - tak jak to miałem przed montażem WM.

Wniosek prosty i oczywisty - przy odpowiedniej prędkości w kanale praktycznie nic się nie osadza - nawet w wyciągu z kuchni.

 

W restauracjach i dużych obiektach (tam gdzie występują większe wydajności i spore zanieczyszczenie powietrza) dużo brudów osadza się na kratkach wywiewnych - te trzeba raz na czas czyścić, natomiast w środku raczej jest w miarę czysto. W domowej instalacji nie ma większych problemów - raz na średnio pół roku wymienia się filtry (przynajmniej w Jan-Gazach, które najczęściej montuję), w innych centralach zależnie od filtra. I tyle wystarcza by utrzymać doskonałą czystość kanałów.

Na nawiewie praktycznie nigdy nic się nie osadzi - bo cały nawiew idzie przez filtr :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O indiana,Chrzanów :) To masz 30km do mnie.Jak się zdecyduje zrobisz mi WM z reku,hydrauli zrobi mi pompę pow/woda.Będziemy mieć sporo tematów potem.Ja, jako nie wierzący w te wynalazki ,będę przynajmniej wiarygodnym użytkownikiem.Ile taka WM z reku na 150m z poddaszem ?GWC nie będzie.Ale jak umrę na suchoty to zwracasz kasę ,tak jak hydrauli za pompę jak będzie działać z COP 1 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek131 to jest wątek dla tych, co chcą mieć WM a nie dla tych, co tylko narzekają, że to nić nie daje ja byłem w kilku domach gdzie reku jest i gdzie go nie ma. W nowym domu przy tak szczelnych oknach i nowoczesnym ogrzewaniu wentylacja grawitacyjna to porażka, po co kupować drogie okna o niskim współczynniku przenikania potem w zimie mięć je uchylone żeby się wilgoć nie wkrapiała na ścianach i oknach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...