Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, i mówię to jako projektant i wykonawca instalacji:

- jeśli masz typową WG w nowym domu, to w większości przypadków można tylko szacować jej wydajność zimą przy pozamykanych i uszczelnionych oknach na max 50-80 m3/h (skoro wykrapla się wilgoć, to większej wydajności na pewno nie ma, raczej jest mniejsza)

- jeśli masz dobrze zaprojektowaną i wykonaną WM, z odzyskiem rzędu 80%, to średniodobowa wydajność przy Twojej powierzchni nie przekracza 150 m3/h

 

Więc z jednej przy WM strony masz 3-4 x większą wymianę powietrza, z drugiej strony odzysk 80%, więc w sumie wychodzi się na 0 z oszczędnością energii

:-)

 

Tylko efekt w postaci zawsze świeżego powietrza - w porównaniu z zakiśniętą wilgocią przy WG - jest natychmiast zauważalny. I właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż WM.

 

Re Tomek

Nie ma problemu, mogę zaprojektować i wycenić WM na dobrym Jan-Gazie. A także CO z powietrzną PC - średnioroczny COP wynosi tylko nieco poniżej 3, a cena w porównaniu do wodnej PC o średniorocznym COP rzędu 4 - o ok. 30 k niższa (licząc wszystkie koszty). Przy komplecie instalacji do wykonania zawsze jest taniej :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, mogę zaprojektować i wycenić WM na dobrym Jan-Gazie. A także CO z powietrzną PC - średnioroczny COP wynosi tylko nieco poniżej 3, a cena w porównaniu do wodnej PC o średniorocznym COP rzędu 4 - o ok. 30 k niższa (licząc wszystkie koszty). Przy komplecie instalacji do wykonania zawsze jest taniej :-)

 

ja bym nie patrzył na całoroczny cop dla projektowania CO z PCpow(nie w tym klimacie). Bo w większe mrozy pewnie nie da rady i COP poleci na 1,3-1,6 :/ No chyba, że takie założenie przyjąć od początku tj. PC do np. lekko poniżej 0, a potem zawsze dogrzewamy się czymś innym (kominek, grzejniki>prąd, grzałka, itd).

 

i sorry za offtop(bo o PC w wątku o went), ale akurat to mi się rzuciło w oczy. A w sprawie reku - też jestem na etapie przebierania w maszynkach. Ale chyba poczekam już na nowy rok, może jakieś promocje się trafią jak wejdą nowe modele :)

Edytowane przez lesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za off-topic:

Re Tomek

Robiłem teraz podłogówki w dwóch domach: ze szwedzką pompą ciepła z wymiennikami pionowymi za 51k całość (PC o mocy 10 kW i koszt odwiertów), i w drugim domku PC powietrzną Daikin Altherma 10kW za ok. 20k. Różnica wynosi więc jak byk 30k, obie pompy z wyższych półek.

Fakt że przez kilka zimowych tygodni przy powietrznej masz COP rzędu 1,5-2, ale za to zostaje 30k w kieszeni, a rachunki niewiele wyższe.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie.

za tydzień albo dwa moja parterówka będzie miała strop, zatem czas najwyższy na cos się zdecydować. Mam kilka wycen, ale ceny dość sufitowe, ile te rurki mogą w końcu kosztować.

Ale moje pytanie jest takie: Czy w tych przewodach, ew, w samej centrali moze rozwinąć się pleśń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Kto chce się pobawić, to sobie robi sam, sporo można tu o tym poczytać - wielu osobom się udało. A ile kosztuje wentylator prądu stałego? 100 czy 150 EUR? Tak naprawdę płaci się głównie za wiedzę włożoną w różne programatory elektroniczne, know-how i niuanse, tak więc jeśli ktoś celuje w bardzo "elektroniczny" dom, a zainwestuje na dzień dobry w duży sterownik PLC i samokształcenie, zaoszczędzi furmankę kasy przy budowie. Elektronika dla profesjonalistów jest tania jak barszcz, reszta to ich stawka godzinowa.

 

A to jest ciekawe:

 

http://www.ebay.ca/itm/NuTone-Broan-Balanced-Ventilation-Heat-Recovery-HRV90H-/360430693098?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53eb57eaea

 

http://www.ebay.ca/itm/NuTone-Broan-Balanced-Ventilation-Heat-Recovery-HRV100H-/270352395696?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ef2422db0

 

 

Tak abstrahując od cen central w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...